Go to content

Co byś powiedziała swojemu 10-letniemu JA?

Fot. iStock / macniak

„Gdyby mądrość wiedziała, a starość mogła” – nie lubię tego powiedzenia. Nie lubię, bo utrwala w nas stereotyp, że nie mamy wpływu na nasze życie, że najpierw jesteśmy zbyt głupi i ślepi, a później zbyt starzy i niedołężni, żeby o czymkolwiek zadecydować. A to przecież nie tak. Każdy etap naszego życia jest dobry, żeby się ocknąć i trzeźwo spojrzeć na siebie i na świat. Ileż można usprawiedliwiać się, że kiedyś to można było więcej, a popełnionych błędów i złych wyborów już nie da się cofnąć.

A gdybyś tak miała dzisiaj możliwość porozmawiania z sobą, gdy miałaś 10 lat? Co byś sobie powiedziała, jakie rady dała?

Wyłącz telewizor – wciśnij przycisk mocno i zdecydowanie. Niech cię więcej nie zatrzymuje. Niczego nie nauczysz się z tego pudełka dla idiotów. Oszczędź energię na prawdziwe doświadczenia, a nie na sztuczne emocje kontrolowane przez telewizję.

Wyjdź na spacer. Tak wiem, jaka jesteś strasznie zajęta, ale uwierz, że zawsze, jeśli tylko chcemy tego naprawdę, znajdzie się czas, aby pobyć blisko natury. Przecież najprzyjemniejszymi wspomnieniami są te związane z przyrodą, prawda?

Możesz wątpić w niektóre rzeczy dotyczące ciebie samej, ale nigdy nie zapominaj, czego naprawdę chcesz i gdzie chcesz być za kilka lat. Zrób wszystko, co w twojej mocy, żeby stało się to możliwe. Strach może wyrwać ci marzenia lub opóźnić ich realizację. Pamiętaj o tym.

Wydaj pieniądze na rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze oraz na te, które będą dla ciebie przydatne. Pracuj nad tym, co możesz, na swoich zasobach, a nie deficytach.

Nie walcz o kogoś, kto tego nie chce. Nie buduj sytuacji, w których czujesz niepokój lub jesteś przygnębiona. Życie daje nam wiele szans. Jeśli ktoś nie przyjmuje tego, co chcesz mu dać, nie rób nic na siłę, zastanów się, czy zasługuje na drugą szansę. Będziesz tracić przyjaciół nie dlatego, że cię skrzywdzili, ale dlatego, że ty się zmienisz i oni też.

Nie martw się zbytnio o wszystko. Dowiesz się, które problemy dadzą się rozwiązać, a które nie. Pamiętaj, że większość katastrof ma miejsce tylko w twojej wyobraźni.

Kochaj ludzi w swoim życiu i pokaż im, że są dla ciebie ważni, nawet jeśli jesteś zmęczona lub brak ci czasu. Twoja rodzina, przyjaciele i znajomi będą cię potrzebować. Czasem ci to powiedzą, a innym razem pokażą. Przyjaciel, który będzie przy tobie zawsze, to ten, o którym ty pamiętasz.

Kochaj i dbaj o siebie. Staraj się zadbać o swoją fizyczność, ale nie zapominaj, że nic tak nie poprawia naszego nastroju i naszej kondycji jak zaufanie i spokój. Czuj się komfortowo we własnej skórze.

Nie kupuj rzeczy, co do których nie jesteś pewna, czy naprawdę je chcesz. Oszczędzaj na to, czego naprawdę chcesz, nie pozwalaj sobie na tracenie.

Nie wstydź się tego, co kochasz. Wielu ludzi może kwestionować twoje decyzje, twój styl życia, ale ty masz często nad nimi przewagę bo nigdy nie żałujesz tego, co zrobiłaś, na co się zdecydowałaś.

Czytaj i pisz. Nie ma nic lepszego od przeczytania tego, co napisałeś wiele lat temu. To taka emocjonalna migawka tego, jaka byłaś w tamtym czasie swojego życia.

Przestań się bać i zacznij cieszyć się tym, co robisz. Pozwalaj sobie na szaleństwa, podróżuj, poznawaj nowych ludzi. To wniesie wielką wartość do twojego życia.

Pamiętaj, że nie ma niczego, czego nie da się przezwyciężyć, bez względu na to, jak problem nie wydaje się nam ogromny. Ustal priorytety, dobrze zarządzaj swoim czasem, szanuj swój czas na odpoczynek i czas na pracę. To, co zdobędziesz w przyszłości wymaga koncentracji w teraźniejszości.

Niczego w przeszłości już nie zmienisz. To ważna do zapamiętania lekcja. To już było i nie mamy na to nijak wpływu. Ty jedynie możesz spojrzeć na siebie oczami dziecka, ustalić, czego chcesz, a czego nie i ruszyć do przodu. Pamiętaj, że droga, którą pójdziesz, to tylko i wyłącznie twój wybór, za który czasami trzeba ponieść konsekwencję.inspiracja: exploringyourmind.com