Lifestyle Psychologia

Co byś powiedziała swojemu 10-letniemu JA?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 maja 2017
Fot. iStock / macniak
 

„Gdyby mądrość wiedziała, a starość mogła” – nie lubię tego powiedzenia. Nie lubię, bo utrwala w nas stereotyp, że nie mamy wpływu na nasze życie, że najpierw jesteśmy zbyt głupi i ślepi, a później zbyt starzy i niedołężni, żeby o czymkolwiek zadecydować. A to przecież nie tak. Każdy etap naszego życia jest dobry, żeby się ocknąć i trzeźwo spojrzeć na siebie i na świat. Ileż można usprawiedliwiać się, że kiedyś to można było więcej, a popełnionych błędów i złych wyborów już nie da się cofnąć.

A gdybyś tak miała dzisiaj możliwość porozmawiania z sobą, gdy miałaś 10 lat? Co byś sobie powiedziała, jakie rady dała?

Wyłącz telewizor – wciśnij przycisk mocno i zdecydowanie. Niech cię więcej nie zatrzymuje. Niczego nie nauczysz się z tego pudełka dla idiotów. Oszczędź energię na prawdziwe doświadczenia, a nie na sztuczne emocje kontrolowane przez telewizję.

Wyjdź na spacer. Tak wiem, jaka jesteś strasznie zajęta, ale uwierz, że zawsze, jeśli tylko chcemy tego naprawdę, znajdzie się czas, aby pobyć blisko natury. Przecież najprzyjemniejszymi wspomnieniami są te związane z przyrodą, prawda?

Możesz wątpić w niektóre rzeczy dotyczące ciebie samej, ale nigdy nie zapominaj, czego naprawdę chcesz i gdzie chcesz być za kilka lat. Zrób wszystko, co w twojej mocy, żeby stało się to możliwe. Strach może wyrwać ci marzenia lub opóźnić ich realizację. Pamiętaj o tym.

Wydaj pieniądze na rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze oraz na te, które będą dla ciebie przydatne. Pracuj nad tym, co możesz, na swoich zasobach, a nie deficytach.

Nie walcz o kogoś, kto tego nie chce. Nie buduj sytuacji, w których czujesz niepokój lub jesteś przygnębiona. Życie daje nam wiele szans. Jeśli ktoś nie przyjmuje tego, co chcesz mu dać, nie rób nic na siłę, zastanów się, czy zasługuje na drugą szansę. Będziesz tracić przyjaciół nie dlatego, że cię skrzywdzili, ale dlatego, że ty się zmienisz i oni też.

Nie martw się zbytnio o wszystko. Dowiesz się, które problemy dadzą się rozwiązać, a które nie. Pamiętaj, że większość katastrof ma miejsce tylko w twojej wyobraźni.

Kochaj ludzi w swoim życiu i pokaż im, że są dla ciebie ważni, nawet jeśli jesteś zmęczona lub brak ci czasu. Twoja rodzina, przyjaciele i znajomi będą cię potrzebować. Czasem ci to powiedzą, a innym razem pokażą. Przyjaciel, który będzie przy tobie zawsze, to ten, o którym ty pamiętasz.

Kochaj i dbaj o siebie. Staraj się zadbać o swoją fizyczność, ale nie zapominaj, że nic tak nie poprawia naszego nastroju i naszej kondycji jak zaufanie i spokój. Czuj się komfortowo we własnej skórze.

Nie kupuj rzeczy, co do których nie jesteś pewna, czy naprawdę je chcesz. Oszczędzaj na to, czego naprawdę chcesz, nie pozwalaj sobie na tracenie.

Nie wstydź się tego, co kochasz. Wielu ludzi może kwestionować twoje decyzje, twój styl życia, ale ty masz często nad nimi przewagę bo nigdy nie żałujesz tego, co zrobiłaś, na co się zdecydowałaś.

Czytaj i pisz. Nie ma nic lepszego od przeczytania tego, co napisałeś wiele lat temu. To taka emocjonalna migawka tego, jaka byłaś w tamtym czasie swojego życia.

Przestań się bać i zacznij cieszyć się tym, co robisz. Pozwalaj sobie na szaleństwa, podróżuj, poznawaj nowych ludzi. To wniesie wielką wartość do twojego życia.

Pamiętaj, że nie ma niczego, czego nie da się przezwyciężyć, bez względu na to, jak problem nie wydaje się nam ogromny. Ustal priorytety, dobrze zarządzaj swoim czasem, szanuj swój czas na odpoczynek i czas na pracę. To, co zdobędziesz w przyszłości wymaga koncentracji w teraźniejszości.

Niczego w przeszłości już nie zmienisz. To ważna do zapamiętania lekcja. To już było i nie mamy na to nijak wpływu. Ty jedynie możesz spojrzeć na siebie oczami dziecka, ustalić, czego chcesz, a czego nie i ruszyć do przodu. Pamiętaj, że droga, którą pójdziesz, to tylko i wyłącznie twój wybór, za który czasami trzeba ponieść konsekwencję.inspiracja: exploringyourmind.com


Lifestyle Psychologia

7 rzeczy, które inteligentni ludzie robią inaczej, by znaleźć miłość

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
30 maja 2017
Fot. iStock / mixetto
 

Znalezienie odpowiedniego partnera życiowego nie jest czymś prostym i nieskomplikowanym – niestety! Jedni powiedzą, że to kwestia szczęścia lub przeznaczenia, inni, że stoją za tym hormony i wysyłane przez nas sygnały, jeszcze inni opowiedzą się za metodą prób i błędów w poszukiwaniu idealnego dopasowania. Jednak inteligentne osoby dobrze wiedzą, że spotkanie odpowiedniej osoby i odnalezienie miłości we właściwym miejscu i czasie, to często długi proces – zobacz, co robią inaczej, by zakończył się on sukcesem.

Myślą o tym, kogo chcą spotkać i wizualizują przyszłego partnera

Badania pokazały, że dla mężczyzn liczy się atrakcyjność partnerki, a kobiety bardziej od cech zewnętrznych cenią sobie wykształcenie i potencjał zawodowy, finansowy partnera. Jeśli chodzi o cechy charakteru, to najczęściej szukamy kogoś życzliwego, inteligentnego i o ekscytującej osobowości. Zastanów się, co jest dla ciebie istotne w potencjalnym partnerze, kogo widzisz u swojego boku – możesz nawet sporządzić listę jego wymarzonych cech lub opisać go! W ten sposób dowiesz się, co jest dla ciebie istotne, czego pragniesz i oczekujesz. Pamiętaj jednak, że nie ma ideałów i nawet jeśli nowo poznany mężczyzna nie spełnia wszystkich twoich wymagań, to nie znaczy to, że nie możesz dać mu szansy!

Są osobami, z którymi sami chcieliby się spotykać

Zanim zaczniesz kochać innych, musisz pokochać siebie! A przynajmniej, choć trochę polubić, doceniać i szanować. Bądź osobą, z którą sama chętnie byś się umówiła – jeśli marzysz o zabawnym, spontanicznym, inteligentnym partnerze, to te właśnie cechy powinnaś pielęgnować i rozwijać u siebie! Nie bez powodu mówią, że „ciągnie swój do swego”.

Poszerzają swoje horyzonty i przekraczają granice

Nie trzymaj się jednej grupy, dobrze znanego sobie środowiska, ale wychodź poza granice komfortu i poznawaj nowych ludzi – w ten sposób zwiększasz swoje szanse na znalezienie tego jedynego. Spotykając ludzi o różnych zainteresowaniach, stylach życia, światopoglądach stajesz się bardziej otwarta i poszerzasz swoje horyzonty. Nie każda randka musi być początkiem pięknej love story, ale każda daje ci cenna wiedzę o tobie i innych ludziach.

Pytają o opinie rodzinę i przyjaciół

Brzmi niewiarygodnie? Przecież nie raz miłość musiała walczyć z uprzedzeniami rodziców i ich nieprzychylnością! A jednak, jeśli zależy ci na zachowaniu dobrych relacji rodzinnych i przyjacielskich, warto upewnić się, że twój wybranek jest lubiany i akceptowany. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę zmiany kulturowe i społeczne, różnice pokoleń, ale jeśli z różnych stron dostajesz niepokojące sygnały, to warto je przemyśleć.

Skupiają się na tym, czego potrzebują, a nie na tym, czego chcą

Może to nie brzmi zbyt romantycznie, ale to, czego potrzebujemy, nie zawsze jest tym samym, co aktualnie chcemy. Zastanów się dobrze, czego potrzebujesz od swojego partnera, by być szczęśliwą i spełnioną w związku. Potrzebujesz kogoś spokojnego i bezpiecznego, czy szalonego i skorego do zabawy? Kogoś, kto będzie zawsze blisko, czy takiego, który da ci dużo wolności i przestrzeni? Inteligentni ludzie wiedzą, że spotkanie partnera, który rozumie i odczytuje nasze potrzeby jest najlepszym, co może nas spotkać – takiego skarbu nie wypuszcza się z rąk!

Kontrolują swoje emocje

Choć miłość kojarzy się z porywami serca i uczuciowymi wybuchami, to inteligentni ludzie dobrze wiedzą, że emocje w pierwszych tygodniach związku są zupełnie inne, niż te po pięciu, dziesięciu lub piętnastu latach. Namiętność maleje, ale w zamian zwiększa się intymność, pogłębia relacja między partnerami, miłość przyjmuje nowe barwy i odcienie. Zanim złożymy deklaracje i podejmiemy życiowe decyzje, warto upewnić się, że łączy nas z partnerem coś więcej niż jedynie pociąg fizyczny i chwilowa fascynacja.

Słuchają swojej intuicji

Inteligentni ludzie wiedzą, że trzeba słuchać swojego wewnętrznego głosu, podszeptów podświadomości, swoistego szóstego zmysłu. Jeśli coś w środku podpowiada nam, ze to nie jest odpowiedni człowiek, że związek nie ma przyszłości lub daje nam nawet sygnały ostrzegawcze, warto pójść za tymi wskazówkami i nie upierać się przy jakiejś relacji dla zasady, ze strachu czy z powodu opinii innych. Intuicja w końcu doprowadzi nas do najwłaściwszego wyboru i pozwoli na odnalezienie prawdziwej, szczęśliwej miłości.


Na podstawie: www.powerofpositivity.com


Lifestyle Psychologia

Ściśnięty żołądek i złamane serce? Sprawdź, dlaczego ostatnią rzeczą, o której myślisz podczas rozstania jest jedzenie

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
29 maja 2017
Fot. iStock / Dzhulbee

Rozstanie to przykry moment w życiu każdego człowieka. To koniec marzeń o wspólnej przyszłości, utrata złudzeń, rozpacz i… brak apetytu. Bo ściśnięty żołądek jest połączony ze złamanym sercem. W jaki sposób? Wyjaśnił to neurobiolog Gert ter Horst.

Usłyszenie od kogoś słów, że to koniec, że już nie będziemy razem, jest bardzo bolesne – zwłaszcza, gdy twoje uczucie wcale nie wygasło. Po takiej deklaracji w twoim organizmie zaczynają zachodzić zmiany. We krwi buzują hormony i przestawiasz się na tryb przetrwania. Adrenalina i kortyzol doprowadzają do bezsenności i braku apetytu. Dlatego ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest jedzenie.

Gert ter Horst, neurobiolog, stwierdził w wywiadzie dla magazynu „Vice”, że twoje przygnębienie i kiepski stan wpływają na apetyt. – Obszary mózgu odpowiedzialne za emocje i emocjonalny ból regulują naszą potrzebę jedzenia. Są one położone obok siebie, dlatego mają wpływ na siebie nawzajem – tłumaczy. Dlatego, kiedy masz złamane serce, nie możesz jeść.

Jednak taki stan nie utrzymuje się zbyt długo. Z jednej strony jest to pocieszające, a z drugiej może trochę przerazić. Ponieważ kiedy minie szok, twój organizm będzie domagał się odrobienia strat. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wtedy będziesz miała ochotę na pizzę i inne wysokokaloryczne i dość niezdrowe jedzenie.

I nie bez powodu pojawi się wtedy także ochota na słodycze. Ich spożywanie podnosi poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. W ten sposób twój organizm będzie chciał sobie pomóc wrócić do równowagi.

Poza tym według badań my, kobiety jesteśmy mocniej narażone na takie reakcje organizmu. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy lepiej znoszą rozstanie.

I gdzie tu sprawiedliwość?


 

Źródło: munchies.vice.com


Zobacz także

Po te książki warto sięgnąć – trzy nowości już w księgarniach!

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na depresję

Jak pułapki toksycznego myślenia niszczą miłość. Czy można zepsuć związek… głową?