Miałam ogromne szczęście. Jako dziecko mogłam dzielić dzieciństwo ze wszystkimi dziadkami i jedną prababcią, ale jak bardzo jest to ważne dowiedziałam się dopiero niedawno, kiedy umarł mój tata. Oprócz ogromnej osobistej żałoby, musiałam zmierzyć się ze świadomością, że mój syn jest za mały, żeby pamiętać dziadka.
Zaczęło się smutno, ale i na smutek znalazł się sposób. Taka bolesna konfrontacja czasem jest konieczna, żeby uświadomić sobie, jak bardzo zapomnieliśmy o kolekcjonowaniu tego, co ważne. O wspomnieniach – i o czasie, bez którego nie możemy stworzyć ani wspomnień, ani ich pamiątki.
Żeby zaczarować chwilę i w naszym przypadku ożywić wspomnienia, zaczęliśmy robić albumy. Nie zwykłe albumy, do których wkłada się zdjęcia. Nasze albumy zawierały nieco więcej. Oprócz fotografii pomieściły słowa: wspomnienia, żarty, opowieści. Szczególnie te, których zapomnieć nam nie wolno, bo absolutnie nikt już ich nam nie opowie. O tym, co dziadek opowiadał o swoim dzieciństwie
Najcenniejszy prezent dla dziadków
To czas. Czas, który podarują im wnuki. A te przecież tak szybko rosną, zmieniają się. Bo kiedy dziadkowie się starzeją, przechodzą na emeryturę, mimo, że pozornie czasu mają pod dostatkiem, to ten spędzony razem, staje się najcenniejszy. To najlepszy podarunek.
To opowieści o danych czasach.
Niekończące się partie w chińczyka.
Wspólnie przykręcona śruba i przyszyty guzik.
Pożyczanie książek i ciasteczka maślane, których nikt inny „tak” zrobić nie potrafi.
To wspólne wakacje i wycieczka do ZOO.
To niekończąca się wzajemna uważność i to miłe zmęczenie po odwiedzinach.
Ferie, wakacje, urodziny.
Najcenniejszy prezent dla dzieci
To wspomnienia. Szczególnie te, które mogą wspólnie tworzyć.
Chwile spędzone z dziadkami pomagają budować dzieciom ich tożsamość, poznawać historię – ich historię i korzenie. Bywają najlepszą inspiracją.
Nikt lepiej nie nauczy naszych dzieci, świata, który nam na co dzień umyka w szczelnie wypełnionym grafiku. Dziadkowie są niezastąpieni, to oni budują potężny kawałek magii, jaką jest dzieciństwo. Wyposażają nas w tak wiele wartości, na całe życie.
Jak wypełnić międzypokoleniową dziurę?
Lada moment Dzień Babci i Dzień Dziadka, ja od jakiegoś czasu przykładam do tych świąt jeszcze większą wagę.
Jak wypełnić międzypokoleniową dziurę, pomóc się spotkać tak różnym osobom w jednym miejscu? To bardzo proste. Przede wszystkim to my, rodzice jesteśmy brakującym elementem układanki, łącznikiem pomiędzy dwoma światami. To przecież od nas zależy, czy pomożemy budować tę więź i stworzymy dla niej dość miejsca w naszych życiach. Dziadkom najbardziej doskwiera brak zainteresowania ich korzeniami i przeszłością – bo przecież wszyscy lubimy od czasu do czasu wracać do najważniejszych momentów w sowim życiu. A wnukom, rodzinne historie często kojarzą się z… co tu kryć – z nudzeniem. A przecież wcale nie musi tak być.
Nasze albumy to kawałek naszej rodziny. To sentymenty i świetna zabawa. To wreszcie wspólnie spędzony z dzieckiem czas i zdjęcia – te prawdziwe, nie wyświetlane na ekranie smartfona.
Podobno rzeczy najpiękniejszych w życiu nie da się kupić. Można za to kupić drobiazg, który pozwoli je zgranie złapać.
Zajrzyjcie do swoich komputerów, do tych setek zdjęć, o których nawet już nie pamiętacie, i spróbujcie wybrać z nich 10 ulubionych. Trudne prawda? I choć to niełatwe zadanie, nadal bardzo przyjemne. Spędźcie w tym roku te dwa dni inaczej niż zazwyczaj. Niech świętowanie nie kończy się na przedszkolnej akademii.
My w tym roku, będziemy przygotowywać album dla Dziadka i Babci – taki prezent dla dziadków, którym muszą się nieco „podzielić”. Bo to właśnie babcia lub dziadek razem z wnukiem tworzą wspólnie album. To zbiór opowieści i ważnych w dziadkowym życiu wydarzeń. Znajdą się w nim wspomnienia z ich dzieciństwa, miejsca na stworzenie portretów ich własnych dziadków.
Ale i drzewo genealogiczne, wspominki ulubionego ciastka czy zapachu… bardzo dużo ciepła i czasu, wspólnie spędzonego czasu.
Zobaczcie koniecznie propozycje, która w tym roku u nas zagości: „Opowieści babci. Historie rodzinne dla wnuków” i „Opowieści dziadka. Historie rodzinne dla wnuków” Wydawnictwa Wilga.
A tego czasu z całego serca życzę każdej babci i każdemu dziadkowi – i ich wnukom. Cieszcie się sobą, nie ma na świecie niczego lepszego!
Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga