Lifestyle Psychologia

Pamiętaj, jesteś tu na chwilę… Nie trać więcej czasu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 sierpnia 2016
Fot. iStock/soup__studio
 

O kruchości naszego życia i o tym, że nic dwa razy się nie zdarza przekonujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy odchodzi od nas bliska osoba, albo stykamy się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy myśleniem o tym, że marnujemy czas, który otrzymaliśmy przychodząc na świat. Cenny czas, którego jakość wyznacza nam często krótkowzroczność i egoizm. Gdyby tak przeanalizować naszą codzienność, okazałoby się, że pełna jest zbędnych momentów. Zebrane razem, dałyby nam kilka godzin…

Nie trać zatem czasu na:

1.Rzeczy, których nienawidzisz

Tak, czasem trzeba. Ale „czasem” nie znaczy codziennie, co chwilę… Jeśli jakaś sytuacja wyraźnie cię „uwiera”, a jest powtarzalna, zastanów się co możesz zrobić, żeby ją zmienić albo wyeliminować.

2. Przesadne dbanie o swój wygląd

Czy naprawdę nie potrafisz wyjść do sklepiku na roku bez pełnego makijażu? Czy musisz się umalować, żeby pójść na siłownię? Zdajesz sobie chyba sprawę z tego,  jak to świadczy o twoim stosunku do samej siebie.

3. Facebook

A raczej – odświeżanie co 5 minut stron portali społecznościowych, żeby sprawdzić ilość/obecność komentarzy pod twoim postem, zaktualizować swój status (ile osób obchodzi co i gdzie właśnie zjadłeś na obiad?!) podejrzeć zdjęcia znajomych. Żyj naprawdę.

4. Zamartwianie się tym co będzie i rozpamiętywanie tego, co było

Zamiast nieustannie grzebać w swojej przeszłości, zamiast ze strachem zerkać w przyszłość, skup się na tym, co teraz. Tylko nadając kształt swojej teraźniejszości, mając na nią realny wpływ poprzez swoje działania (a nie podejrzliwe podglądanie z boku, jakby to nie chodziło o twoje życie), kreujesz swoją rzeczywistość.

Nie zmienisz tego, co już się wydarzyło. Przyszłość natomiast w dużej mierze zależy od działań, które podejmujesz w obecnej chwili. Pomyśl o tym.

5. Opinię innych osób

O ile nie chodzi tutaj o życzliwe, dobre rady osób, z których zdaniem się liczysz i które może cię zainspirować, nie ma znaczenia, co inni myślą o tobie, trzeba pozostać wiernym sobie. Nie trać czasu, myśli i energię na to, co się dzieje w ich głowach. Bądź dumny z tego, kim jesteś.

6. Świat wirtualny

Zdarza ci się „grzebać w Internecie” do późnych godzin? To nie tylko  strata czasu, ale pewne zmęczenie i niewyspanie następnego dnia.  Nic nie jest aż tak ważne, żeby mogło zatrzymać cię w trybie ” online” do 3 nad ranem. Nawet Tinder.

7. Nieodwzajemnioną miłość

Łapiesz się na tym, że on stał się twoją obsesją? Pora zamknąć ten rozdział. Może to być jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którą będziesz musiała się zmierzyć, ale tak po prostu trzeba. Dla siebie samej, po to, żeby przestać żyć złudzeniami, że może kiedyś coś się zmieni. Nie zmusisz nikogo do uczuć, a życie toczy się dalej. Po co marnować czas na kogoś, kogo zupełnie nie obchodzisz?

8. Fotografowanie wszystkiego

Zamiast próbować udokumentować swoje życie, żyj. Internet  przetrwa bez twojego łazienkowego selfie.

9. Chowanie urazy

Przebacz – to będzie ruch, który zaprocentuje.

10. Oczekiwanie na coś, co ma się wydarzyć

Jeśli myślisz o tym tak intensywnie, że nie możesz się skupić na swoich obowiązkach, że nie jesteś „obecny” podczas rozmowy z przyjaciółmi i bliskimi osobami, to wcale nie jest dla ciebie dobre. Próbuj w życiu zachować bezpieczny dystans, unikaj gwałtownych emocji i emocjonalnego przywiązywania się do tego, co dopiero ma nastąpić.

11. Niezdecydowanie

Nieumiejętność podjęcia decyzji często wynika z lęku. W głębi duszy już prawdopodobnie wiesz, jaką drogę obierzesz, pracuj nad pewnością siebie i wiarą we własne siły.

12. Negatywne znajomości

Wyeliminowanie ze swojego życia toksycznych relacji da ci przestrzeń na to, co dobre i pozytywne. Tego się trzymaj.

Powodzenia 🙂


Lifestyle Psychologia

Trwa XV edycja Konkursu „Świat przyjazny dziecku”! Zapraszamy!

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2016
Mat. prasowe
 

Tegoroczna edycja Konkursu jest wyjątkowa – i z uwagi na Jubileusz ( Konkurs kończy piętnaście lat), jak i z uwagi na szereg nowości. Po raz pierwszy w tym roku produkty oceniać będzie także Mała Kapituła – złożona z dzieci. Konkurs ma w tym roku także wyjątkowe wsparcie mediów. Z myślą o konkursie powstał spot radiowy i spot telewizyjny a także nowa grafika.

Jak można się zgłosić?

Należy wypełnić ankietę, dostępną na:

http://kopd.pl/wp-content/uploads/2015/05/Ankieta-Konkurs-%C5%9Awiat-przyjazny-dziecku-1.docx.

a następnie przesłać ankietę wraz ze zdjęciami oraz produktem. Dane kontaktowe poniżej. Ważna jest także opłata rejestracyjna, bo dzięki niej pomagacie Państwo naszym podopiecznym. Konkurs nie ma wymiaru komercyjnego, powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenia KOPD oraz współpracujących z nami ekspertów.

Krótko o historii

Konkurs Świat przyjazny dziecku, którego organizatorem jest ogólnopolska organizacja Komitet Ochrony Praw Dziecka ma już piętnaście lat. W działania włączyło się setki firm produkujących, importujących i dystrybuujących produkty dla dzieci. Ocenionych zostało kilkaset przesłanych produktów, wyłonionych kilkadziesiąt zwycięzców, a wszystko po to by rosła liczba zadowolonych dzieci.

Wyjątkowość XV edycji

Tegoroczna edycja jest pod wieloma względami wyjątkowa – obok stałej Kapituły złożonej ze specjalistów, psychologów, pedagogów, ludzi kultury zostanie utworzona Mała Kapituła. Wyselekcjonowane produkty trafią do szkół i przedszkoli, gdzie zostaną poddane ponownej ocenie. Tym razem jednak ich przyjazność testować będą docelowi odbiorcy, czyli najmłodsi. Kolejną nowością jest rozpoczęcie owocnej współpracy z Międzynarodowymi Targami Zabawek i Artykułów dla dzieci, która pozwoli na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – rodziców, opiekunów, dzieci. Do konkursu została także zaproszona Joanna Jaskółka, twórczyni i autorka bloga Matka jest tylko jedna – już wkrótce weźmie pod lupę na swoim blogu wyróżnione w Konkursie produkty.

Po raz pierwszy zostanie ogłoszony internetowy plebiscyt, w którym przyznawana będzie nagroda publiczności – każdy będzie miał szanse zagłosować na swój ulubiony produkt/ofertę za pomocą konkursu online.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Dlaczego tak ważny jest udział w Konkursie?

Konkurs jest najdłużej działającą inicjatywą tego typu a jedyną, zorganizowaną przez organizację pożytku publicznego. Ma cel nie tylko edukacyjny, ale i pomocowy. Środki finansowe, przekazywane przez firmy, są istotnym wkładem w działalność KOPD i skuteczną pomoc naszym podopiecznym. Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.

Udział w Konkursie to również realna pomoc potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Wszystkie środki finansowe uzyskane z opłat Konkursowych są przekazywane na bezpośrednią pomoc naszym podopiecznym. Nasz Konkurs jest pozbawiony komercyjnego charakteru – cały dochód z Konkursu przeznaczony jest na naszą działalność statutową. Naszym zadaniem jest podarować dzieciom spokojne i bezpieczne dzieciństwo.

Wyjątkowa Kapituła

W tym roku w Kapitule zasiądą:

Artur Barciś – aktor, reżyser. Występuje w teatrach całej Polski, na stałe w zespole teatru Ateneum. Ambasador wielu fundacji dobroczynnych

Beata Jewiarz – dziennikarka radiowa (Polskie Radio RDC), telewizyjna, aktorka, performerka. Autorka akcji społecznych, edukacyjnych i artystycznych

Mirosława Kątna –  przewodnicząca  Zarządu Krajowego KOPD. Psycholog sądowy oraz kliniczny

Magdalena Łazarkiewicz – reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny, scenarzystka. Jej filmy były nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą

Justyna Marszałkowska-Jakubik – współpracownik dwóch uczelni: Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia, gdzie uczy Dietetyki

Dorota Mazurek – Dyrektor Wydawnictwa UNIT oraz Dyrektor Redakcji magazynu „Dziecko w Warszawie”

Robert Myśliński – autor bajek „Siedem supełków”, współautor (razem z żoną, Dorotą Zawadzką) książek; organizator spotkań i wykładów

Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii, pracownik naukowy. Społeczny doradca u Rzecznika Praw Dziecka, wspierająca Komitet  Ochrony Praw Dziecka

Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz  –  pedagog specjalny, Szef Zespołu PR i Pozyskiwania Środków  KOPD

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka książek dla dzieci, a także scenariuszy spektakli teatralnych

Prof. Mieczysław Wasilewski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zajmuje się ilustracją, grafiką wydawniczą, plakatem

Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, „Super niania”, wykładowca uniwersytecki, ekspert; Działaczka na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wspiera akcje „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję”, „Kocham reaguję”. Współautorka pomysłu Konkursu Świat przyjazny dziecku, aktywnie uczestnicząca w jego rozwoju

Anna Wakulak – wydawca, redaktor naczelna „RYNKU ZABAWEK”. Z branżą zabawkarską związana od lat. Osoba z olbrzymią ekspercką wiedzą i doświadczeniem wydawniczym.

Joanna Olech – polska graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od lat recenzuje literaturę dziecięcą

Honorowym członkiem Kapituły jest także Profesor Adam Frączek, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, psycholog.

Od wielu lat patronem honorowym Konkursu Świat przyjazny dziecku jest Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska oraz Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.

Partnerami XV edycji zostali: AKON Marketing Partners • blog Matka Tylko Jedna • czasdzieci.pl • Dziecko w Warszawie • miastodzieci.pl • Międzynarodowe Targi Zabawek i Artykułów dla Matki i Dziecka KIDS’ TIME • ohme.pl • Polskie Stowarzyszenie Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych • Radio Dla Ciebie • Rynek Zabawek magazyn branżowy • Świat zabawek SMYK

Wsparcie promocyjne zapewniają:

Radio dla Ciebie

i Program Trzeci Polskiego Radia

Telewizja MiniMini+

Wsparcie finansowe zapewnił Strategiczny Partner KOPD firma Barlinek S.A, firma słynąca z tradycji, świetnych produktów, a jednocześnie doceniająca rolę ekologii w naszym życiu.

Wsparcie zapewnia także:

Informacje o Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne w Warszawie oraz 23 oddziały terenowe w całej Polsce. Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja pozarządowa świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.

Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl

800 600 z misiem 3


Lifestyle Psychologia

Panowie, wspierajcie swoje partnerki. Problemy kobiet to dużo więcej niż złamany paznokieć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 sierpnia 2016
Fot. iStock/PeopleImages

Prawda jest okrutna. Mimo, że świętowaliśmy już 100-lecie nadania prawa wyborczego Polkom, w kwestii pozostałych, dość podstawowych praw wciąż nie zmieniło się aż tak wiele. No i, przede wszystkim, ciągle jeszcze walczymy z mentalnością, której bliżej do początku ubiegłego wieku niż współczesności. Czy wy, panowie, nie moglibyście nas jakoś w tej walce wesprzeć? Jest przecież kilka takich „naszych” spraw, które w podobnym stopniu dotyczą również was. W których, gdyby nam było łatwiej, nasze związki z wami byłyby po prostu lepsze i bardziej szczęśliwe.

Kariera zawodowa

Nie wiem skąd wzięło się przekonanie, że kobiety dobrowolnie rezygnują z kariery zawodowej i rozwoju, w momencie kiedy decydują się założyć  rodzinę. W nowoczesnym, partnerskim związku, kobieta i mężczyzna wspierają się wzajemnie i dopingują w różnych dziedzinach życia. Wiadomo, natura tak to wymyśliła, że rodząc dziecko jesteśmy na jakąś, dłuższą lub krótszą chwilę wyłączone z życia zawodowego, że macierzyństwo to taki moment, w którym trzeba i warto na chwilę zwolnić. Ale dlaczego w tak wielu przypadkach ta chwila zmienia się w ciągnące się jak budyń lata, po których wrócić nam do pracy jest coraz trudniej? To nie prawda, że satysfakcja z wychowywania dzieci i „zajmowania się domem” wystarcza, lub raczej, to nie prawda, że wystarcza nam wszystkim w takim samym stopniu.

Nie pozwalajcie nam przeciągać tego momentu powrotu do pracy w nieskończoność. Dbajcie o to, byśmy miały motywację by się rozwijać, dla własnej satysfakcji. Ale pod żadnym pozorem nie umniejszacie roli pracy, którą wykonujemy w domu, zwłaszcza wtedy, gdy jako świeżo upieczone mamy definiujemy swoje role na nowo, próbując odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Zrozumcie, że dla nas tak samo jak i dla was ważna jest możliwość kontynuowania kariery, możliwość rozwoju. Mniej egoizmu, więcej empatii…

Podział obowiązków

Sprawa, która wydawałaby się kwestią naturalną.  Skoro oboje pracujemy – oboje w równym stopniu dbamy o dom i dzieci. A jednak, w praktyce zbyt często wygląda to inaczej. Jak często widziałeś JĄ, zmęczoną, wracającą z pracy, obładowaną zakupami, prowadzącą za rękę dziecko, które właśnie odebrała z przedszkola? Nie widziałeś – powiesz, że byłeś wtedy w biurze, na ważnym spotkaniu… Kto w waszym domu codziennie przygotowuje posiłki? Zastanawiałeś się kiedyś jak jej się udaje samotnie łączyć te wszystkie obowiązki i nadal – całować cię z uśmiechem na „dzień dobry”?…

I – pamiętaj –  to, że zarabiasz więcej nie uprawnia cię do tego, by w mniejszym stopniu zajmować się dziećmi i rzadziej posprzątać.

Macierzyństwo albo…nie

Decyzję o powiększeniu rodziny podejmujecie wspólnie, ale to w niej rozwija się nowe życie, to ona ponosi wszelkie koszty zmian hormonalnych, fizycznych i psychologicznych związanych z ciążą i porodem. Na pewno problem opieki okołoporodowej w Polsce nie jest ci obcy. Ale wiesz też, że ciągle zbyt niewielu ojców angażuje się w poparcie dla akcji takich jak „Rodzić po ludzku”.

Czy szanujesz prawo swojej kobiety do świadomego macierzyństwa i wspierasz ją w każdej decyzji, którą podejmie w trosce o swoje zdrowie i życie? Czy szanujesz również te kobiety, które równie świadomie z macierzyństwa rezygnują?

Zarobki

Drodzy panowie, czy istnieje według was jakikolwiek powód, dla którego kobieta i mężczyzna, zajmujący takie same stanowiska, posiadający podobne wykształcenie i równi doświadczeniem zawodowym, otrzymują dwie, różne (z korzyścią dla mężczyzny) pensje? Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn to wciąż realny problem. Dopingujcie wasze partnerki by żądały pensji adekwatnych do ich umiejętności i nie obawiały się prosić o podwyżki i należne im premie. A jeżeli jesteście szefami, dbajcie by w waszej firmie królowało równouprawnienie również w kwestii zarobków.

Godność i przemoc

Śmieszą was seksistowskie żarty? Uważacie, że problem molestowania seksualnego kobiet jest wyolbrzymiony, że to „wiele hałasu” o nic? Za każdym razem, gdy tak właśnie pomyślicie o jakiejś sytuacji, wyobraźcie sobie, że dotyczy ona bliskiej wam osoby. Zastanówcie jak będzie się czuła, gdy padnie ofiarą niewybrednych żartów i zaczepek, a nikt nie stanie w jej obronie.

Przemoc wobec kobiet nie dotyczy jedynie środowisk patologicznych. Czy byliście kiedykolwiek świadkami przemocy wobec kobiet? Niekoniecznie fizycznej, ale może słownej albo psychicznej czy ekonomicznej? Reagujcie, tak, jak chcielibyście by zareagował każdy inny facet, gdy waszej partnerce dzieje się krzywda.

Słuchajcie głosów mądrych kobiet, tak jak słuchacie głosów mądrych mężczyzn. Głosujcie na kobiety, które walczą o nasze prawa w parlamencie. Ale przede wszystkim, wspierajcie i traktujcie po partnersku kobiety, które kochacie. Bo nasze problemy to dziś naprawdę o wiele więcej niż złamany paznokieć.


Zobacz także

Nienawiść jest jedną z naszych integralnych emocji, która wiele mówi o nas samych

6 lekcji, które możesz wyciągnąć z niespełnionej miłości

„Nie chciałem, ale mnie sprowokowałaś”. Kiedy on wmawia ci, że to twoja wina, bo zareagowałaś na jego agresję