Go to content

Pamiętaj, jesteś tu na chwilę… Nie trać więcej czasu

Fot. iStock/soup__studio

O kruchości naszego życia i o tym, że nic dwa razy się nie zdarza przekonujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy odchodzi od nas bliska osoba, albo stykamy się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy myśleniem o tym, że marnujemy czas, który otrzymaliśmy przychodząc na świat. Cenny czas, którego jakość wyznacza nam często krótkowzroczność i egoizm. Gdyby tak przeanalizować naszą codzienność, okazałoby się, że pełna jest zbędnych momentów. Zebrane razem, dałyby nam kilka godzin…

Nie trać zatem czasu na:

1.Rzeczy, których nienawidzisz

Tak, czasem trzeba. Ale „czasem” nie znaczy codziennie, co chwilę… Jeśli jakaś sytuacja wyraźnie cię „uwiera”, a jest powtarzalna, zastanów się co możesz zrobić, żeby ją zmienić albo wyeliminować.

2. Przesadne dbanie o swój wygląd

Czy naprawdę nie potrafisz wyjść do sklepiku na roku bez pełnego makijażu? Czy musisz się umalować, żeby pójść na siłownię? Zdajesz sobie chyba sprawę z tego,  jak to świadczy o twoim stosunku do samej siebie.

3. Facebook

A raczej – odświeżanie co 5 minut stron portali społecznościowych, żeby sprawdzić ilość/obecność komentarzy pod twoim postem, zaktualizować swój status (ile osób obchodzi co i gdzie właśnie zjadłeś na obiad?!) podejrzeć zdjęcia znajomych. Żyj naprawdę.

4. Zamartwianie się tym co będzie i rozpamiętywanie tego, co było

Zamiast nieustannie grzebać w swojej przeszłości, zamiast ze strachem zerkać w przyszłość, skup się na tym, co teraz. Tylko nadając kształt swojej teraźniejszości, mając na nią realny wpływ poprzez swoje działania (a nie podejrzliwe podglądanie z boku, jakby to nie chodziło o twoje życie), kreujesz swoją rzeczywistość.

Nie zmienisz tego, co już się wydarzyło. Przyszłość natomiast w dużej mierze zależy od działań, które podejmujesz w obecnej chwili. Pomyśl o tym.

5. Opinię innych osób

O ile nie chodzi tutaj o życzliwe, dobre rady osób, z których zdaniem się liczysz i które może cię zainspirować, nie ma znaczenia, co inni myślą o tobie, trzeba pozostać wiernym sobie. Nie trać czasu, myśli i energię na to, co się dzieje w ich głowach. Bądź dumny z tego, kim jesteś.

6. Świat wirtualny

Zdarza ci się „grzebać w Internecie” do późnych godzin? To nie tylko  strata czasu, ale pewne zmęczenie i niewyspanie następnego dnia.  Nic nie jest aż tak ważne, żeby mogło zatrzymać cię w trybie ” online” do 3 nad ranem. Nawet Tinder.

7. Nieodwzajemnioną miłość

Łapiesz się na tym, że on stał się twoją obsesją? Pora zamknąć ten rozdział. Może to być jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którą będziesz musiała się zmierzyć, ale tak po prostu trzeba. Dla siebie samej, po to, żeby przestać żyć złudzeniami, że może kiedyś coś się zmieni. Nie zmusisz nikogo do uczuć, a życie toczy się dalej. Po co marnować czas na kogoś, kogo zupełnie nie obchodzisz?

8. Fotografowanie wszystkiego

Zamiast próbować udokumentować swoje życie, żyj. Internet  przetrwa bez twojego łazienkowego selfie.

9. Chowanie urazy

Przebacz – to będzie ruch, który zaprocentuje.

10. Oczekiwanie na coś, co ma się wydarzyć

Jeśli myślisz o tym tak intensywnie, że nie możesz się skupić na swoich obowiązkach, że nie jesteś „obecny” podczas rozmowy z przyjaciółmi i bliskimi osobami, to wcale nie jest dla ciebie dobre. Próbuj w życiu zachować bezpieczny dystans, unikaj gwałtownych emocji i emocjonalnego przywiązywania się do tego, co dopiero ma nastąpić.

11. Niezdecydowanie

Nieumiejętność podjęcia decyzji często wynika z lęku. W głębi duszy już prawdopodobnie wiesz, jaką drogę obierzesz, pracuj nad pewnością siebie i wiarą we własne siły.

12. Negatywne znajomości

Wyeliminowanie ze swojego życia toksycznych relacji da ci przestrzeń na to, co dobre i pozytywne. Tego się trzymaj.

Powodzenia 🙂