Lifestyle Zdrowie

Testy genetyczne na raka. Kiedy są pomocne i kto powinien je wykonać?

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2018
Fot. iStock/Jovanmandic
 

Chcąc chronić swoje zdrowie przed nowotworami, zwracamy większą uwagę na zdrową żywność, higieniczny styl życia, co ma zminimalizować ryzyko zachorowania. Równie ważna jest profilaktyka, szczególnie w kontekście dziedziczenia tendencji do zachorowania na dany typ nowotworu. Wadliwe geny przekazywane np. z matki na córkę, znacznie zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych.

Dziedziczymy kopię genów od matki i od ojca, więc różnorodność jest ogromna — według specjalistów każdy z nas jest nosicielem około 10 mutacji, które mogą, ale nie muszą, warunkować jedną z ponad 7 tys. chorób genetycznych.

Testy określające predyspozycje do nowotworów

Około 5-10% wszystkich chorób nowotworowych jest dziedzicznych. Jeżeli w najbliższej rodzinie wystąpił np. rak piersi, specjalistyczne testy prognostyczne pozwalają na ustalenie ryzyka wystąpienia nowotworów. Materiałem wykorzystywanym w analizach jest wymaz z jamy ustnej lub krew obwodowa. Test określający predyspozycje genetyczne wykonuje się tylko raz w życiu, a jego wynik pozostanie niezmienny. Zazwyczaj testy pozwalają na wykrycie jednego lub kilka uszkodzeń w określonym genie. Niekiedy jednak nie udaje się wykryć uszkodzenia, ponieważ wiele genów może odpowiadać za rozwój choroby.

Komu badania? 

Szacuje się, że przeciętna Polka ma 6% ryzyko zachorowania na raka piersi i około 2% ryzyko rozwoju raka jajnika. Te, które są nosicielkami mutacji genu BRCA1, narażone są aż na 80% ryzyko pojawienia się choroby. W przypadku tak wielkiego ryzyka konieczne jest objęcie kobiety specjalistyczną obserwacją onkologiczną. Zdecydowanie poleca się wykonywać testy genetyczne osobom, u których w rodzinie chorowały na nowotwór osoby poniżej 50 roku życia oraz pojawiały się :

  • formy raka rdzeniastego tarczycy (gen RET),
  • raka jelita grubego (MLH1),
  • siatkówczaka oka (RB1),
  • raka prostaty (geny Chek2, NBS1 i BRCA1),
  • raka piersi lub zespołu raka piersi i jajnika (geny BRCA 1/2).

Wg specjalistów jedynie 10% nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie. Trzeba pamiętać, że w przeważającej większości zachorowanie na raka wiąże się z wpływem środowiska, niezdrowym trybem życia i „grzeszkami” przeciwko zdrowiu – np. nadmierne opalanie się (rak skóry), picie alkoholu (rak wątroby), palenie papierosów (rak płuc).

źródło:  www.zwrotnikraka.plwyborcza.pl

 


Lifestyle Zdrowie

Socjopata czy psychopata? Jak ich odróżnić i który jest gorszy?

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2018
Fot. iStock/domoyega
Następny

Psychopata czy socjopata? „A jakie to ma znaczenie, skoro jeden i drugi jest niebezpieczny” – możesz sobie teraz pomyśleć. Ano ma znaczenie. Będąc w bliskiej relacji z kimś, kto cię krzywdzi, musisz wiedzieć, jak sobie radzić. Nad którymi zachowaniami można pracować, a które z pewnością będą się powtarzały. Chociaż zarówno socjopaci, jak i psychopaci z natury lekceważą wszelkie, akceptowalne społecznie normy i uczucia innych osób, jest kilka rzeczy, które ich różnią.

Natura a wychowanie

Socjopatą można się stać na skutek niewłaściwego wychowania lub w wyniku traumy, doznanej w dzieciństwie. Przykre doświadczenia, przemoc fizyczna i psychiczna mogą spowodować problemy w dorosłym życiu. Psychopaci na ogół rodzą się z pewną dysfunkcją. Część mózgu odpowiedzialna za kontrolę impulsów i emocji jest słabo rozwinięta, co w praktyce prowadzi do różnych zaburzeń i niewłaściwych zachowań.

Stabilność emocjonalna

Socjopaci są wyjątkowo impulsywni i wybuchowi. Nie potrafią panować nad swoimi emocjami, za to szybko obwiniają innych za swoje postępowanie. Wydaje im się, że mają prawo przekraczać pewne granice i nikogo nie muszą za nic przepraszać. Najgorsze jest to, że niewiele im potrzeba, aby dać upust swoim emocjom. Psychopaci często wydają się całkiem mili. Potrafią być bardzo spokojni, opanowani, wyluzowani. Sprawiają wrażenie, jakby nic nie było w stanie wyprowadzić ich z równowagi. Tymczasem to, co niekiedy roi się w ich głowach, może przyprawić o dreszcze.

Relacje z innymi

Socjopaci mają problem ze zrozumieniem uczuć i emocji innych, choć mogą przejawiać takie zdolności. Trzeba zrozumieć, że ich postawa wynika z doznanych krzywd. Stali się źli z jakiegoś powodu. Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu mogą na nowo nauczyć się nawiązywać bliskie relacje z innymi ludźmi. Psychopaci natomiast nie odczuwają żadnej skruchy. W relacjach z innymi są wyrachowani i pozbawieni empatii. Zawsze będą kombinowali, żeby to ich było na górze. Do celu idą wyłącznie po trupach.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Internet uznał, że wygląda jak książę z bajki Disneya. Ale to jego przemiana jest naprawdę spektakularna

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2018
Fot. Screen Instagram /jeffk8991

Był otyły, miał depresję i skomplikowaną sytuację życiową. Dziś nie przypomina dawnego siebie. Za namową przyjaciela, którego zostawiła dziewczyna, przeszedł na dietę, zaczął ćwiczyć i zmienił się nie do poznania.  

Jeff Kendall, to 26-latek, który opublikował niedawno swoje zdjęcia „sprzed przemiany i po przemianie”. Efekt jego ciężkiej pracy jest naprawdę zaskakujący. Mężczyzna zgubił ponad 30 kilogramów i zmienił nieco swój image. Tyle wystarczyło, by Internet oszalał na jego punkcie. A przynajmniej jakaś jego żeńska część spragniona kolejnego księcia z bajki.

Jeff, który na co dzień opiekuje się poważnie chorą matką, mówi o sobie „początkujący model i aktor”. Uważamy, że ma naprawdę spore szanse na sukces w show businessie.  Ale czy rzeczywiście wygląda tak, jak książę Adam z „Pięknej i Bestii”? Oceńcie sami. Tak, czy siak, brawa ze silną wolę i spektakularną przemianę :).

„Straciłem dużo wagi, dużo smutku i trochę zarostu. Zyskałem zupełnie nowe podejście do życia. Pamiętaj, aby zawsze kochać samego siebie” – napisał Jeff. I my życzymy mu wszystkiego najlepszego 🙂

I’ve lost a lot of weight, a lot of sadness, and a little facial hair. I’ve gained a whole new appreciation for life. Remember to always love yourself from r/pics

 

 


Na podstawie: womansday.com


Zobacz także

Drobiazgi z pomysłem – dla niej i dla niego. Prezentownik Oh!me 2018

Obiecaj sobie zdrowie i odrobinę uwagi. Akcja „Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym”

Co roku tony jedzenia lądują w koszu. Jak tego uniknąć?