Go to content

Na boku, na wznak, na brzuchu – co mówi o tobie pozycja, w której śpisz?

fot. Ridofranz/iStock

Pozycja, w której śpimy dużo mówi o naszej osobowości. Związana jest również z cechami charakteru. Wystarczy spojrzeć, w jakim ułożeniu śpi druga osoba, by stwierdzić czy jest wstydliwa, wrażliwa czy wręcz przeciwnie – otwarta i bardzo przebojowa.

Pozycja snu nie jest przypadkowa

Układając się do snu wybieramy pozycję, która jest dla nas najwygodniejsza. Zazwyczaj przybieramy takie samo ułożenie. Wyboru dokonujemy bardzo świadomie, na podstawie wcześniejszych doświadczeń i przemyśleń. Przeprowadzone badania dowodzą, że pozycja w jakiej śpimy, powiązana jest z cechami charakteru. Zatem przekonajmy się i sprawdźmy, czy to prawda.

Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz?

Pozycja na wznak

Pozycja na wznak to spanie na plecach, z wyprostowanymi nogami i rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Nazywana jest również „żołnierzem”, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że przypomina stojącego na warcie na baczność wojskowego. Osoby śpiące w takiej pozycji zazwyczaj są spokojne, ciche, powściągliwe, cenią sobie prywatność i czas spędzony w zaciszu swojego domu. To perfekcjoniści, którzy wymagają wiele nie tylko od siebie, ale i od swojego otoczenia. W takiej pozycji śpi około 8 proc. społeczeństwa.

Pozycja embrionalna

Przeprowadzone badania dowodzą, że na boku, z podwiniętymi nogami i rękami śpi najwięcej z nas bo aż około 41 proc. Osoby śpiące w pozycji embrionalnej, która przypomina tą, jaką przyjmuje dziecko w brzuchu mamy, lubią być otaczane opieką. Potrzebują zrozumienia, akceptacji i współczucia. Niekiedy bywają bardzo wstydliwe i dużo wrażliwsze od innych. „Zwijając” się do snu, odcinają się od problemów dnia codziennego.

Pozycja gwiazdy

To spanie na plecach z rozszerzonymi nogami i rękami rozłożonymi na wysokości głowy. Osoby lubiące spać w takiej pozycji (około 5 proc.), wyróżniają się dużą otwartością na innych. Mają silną osobowość, są konsekwentne i uparte. Nie lubią zmieniać zdania. Uważane są za dobrych słuchaczy, cenią sobie szczere i długie rozmowy. Choć czasami lubią być w centrum uwagi to wszędzie wietrzą spiskowe teorie.  

Zobacz również: Higiena snu, czyli jak zadbać o zdrowy i efektywny wypoczynek

Pozycja swobodnego spadania

Osoby, które zasypiają na brzuchu, z szeroko rozstawionymi rękami i nogami z łatwością podejmują decyzje i często przejmują inicjatywę – zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Choć są otwarte i towarzyskie, wyróżniają się też dużą wrażliwością. Nie lubią krytyki, a niekiedy nawet bywają aroganckie.

Pozycja na boku

Osoby śpiące na boku, z jedną ręką wsuniętą pod głowę, są spokojne i zrównoważone. Choć są nieco podejrzliwe to lubią nowe doświadczenia. Są odporne na krytykę, a gdy ktoś wyrządzi im krzywdę, długo nie chowają urazy. Chętnie pomagają innym, otaczają się przyjaciółmi i osobami, którym mogą zaufać.

Zobacz również: Trzy „brzydkie” cechy charakteru, które świadczą o twojej wysokiej inteligencji. Nie zmieniaj się!

Pozycja na wspinacza

Osoby, której najbardziej lubią spać na boku z jedną nogą zadartą do góry, lubią wyzwania i ekstremalne przeżycia. Choć uwielbiają nowe przygody, to w życiu prywatnym cenią sobie spokój i stabilizację. Tych, którzy zasypiają w takiej pozycji nietrudno wyprowadzić z równowagi. Ich humor i nastrój są bardzo zmienne, ciężko za nimi nadążyć.