Psychologia Związek

6 zachowań, jakie niekochani w dzieciństwie przejawiają w dorosłym życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 grudnia 2018
Fot. iStock/
 

Naukowcy już dawno odkryli, że mózg dziecka potrzebuje miłości, żeby się prawidłowo rozwijać. Zaniedbane emocjonalne dzieci rozwijają się gorzej, mają trudności z nauką i przystosowaniem do życia w społeczeństwie. Korelacja między cechami rozwojowymi mózgu u dzieci a cechami osobowości jest bezdyskusyjna i uniwersalna.

Nasuwa się zatem pytanie: jakie zachowania lub syndromy możemy zaobserwować u dorosłych osób, które były zaniedbywane w dzieciństwie?

Brak zaufania

Rozwijanie poczucia zaufania wymaga stabilnego środowiska zewnętrznego. W dzieciństwie istotne jest, aby najbliżsi ludzie wokół nas byli względnie stabilni. Musimy czuć się bezpiecznie i czuć emocjonalną więź.

Brak inteligencji emocjonalnej

Dzieci uczą się interpretować emocje przede wszystkim poprzez komunikację taką jak słowa i gesty. Obydwa odgrywają kluczową rolę w pomaganiu dziecku w wyrażaniu uczuć, w radzeniu sobie z lękami, w rozumieniu negatywnych emocji i rozwijaniu odporności.

Bez zdolności do prawidłowej interpretacji stanów emocjonalnych dziecko może nigdy nie osiągnąć istotnej dla jakości życia inteligencji emocjonalnej.

Lęk przed niepowodzeniem

Niestety, dzieci, które dorastają w chłodnym emocjonalnie środowisku, nigdy nie rozwijają zdrowego poczucia własnej wartości. Natomiast stymulujące i kochające środowisko może zaszczepić w nich zaufanie i hart ducha.

Dziecko niekochane prawie na pewno czuje brak poczucia własnej wartości; często przejawiające się jako nieuzasadnione poczucie porażki. Wielu inteligentnych ludzi nie wykorzystuje swojego potencjału tylko dlatego, że nie byli kochani w dzieciństwie.

Toksyczne relacje

Ludzki mózg uczy się głównie poprzez rozpoznawanie skojarzeń i wzorców. W psychologii i neuronauce kognitywnej rozpoznawanie wzorców jest „procesem poznawczym dopasowującym informacje z bodźca (świata zewnętrznego) do informacji pobranych z pamięci”.

Jeśli chodzi o związki, niekochane dziecko jako dorosły będzie szukać znajomych relacji, relacji z osobami toksycznymi, niezdolnymi do okazywania uczuć.

Depresja

Depresja i lęk wynikający z doznania zaniedbania i nieuchronne komplikacje, które pojawiają się, gdy dziecko staje się dorosłe,  są powszechnie przywoływanymi objawami.

Zbytnia wrażliwość

Osoby niekochane w dzieciństwie jako dorośli muszą walczyć z intensywnym lękiem przed odrzuceniem – produktem ubocznym braku miłości. Zdanie „nie bądź taki wrażliwy” poniża je i sprawia, że jeszcze bardziej się wycofują, zranione.

Nie szczędźmy dzieciom miłości, okazujmy im uczucia, na które zasługują jak nikt inny. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za to, kim się staną, kiedy dorosną.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Psychologia Związek

Mężczyzna też człowiek, kolejnej pary skarpet pod choinkę nie chce …

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
21 grudnia 2018
Fot. iStock/SrdjanPav
 

Drogie Panie,
szukając prezentu dla swojej drugiej połowy nie możecie patrzeć na sprawę z kobiecego punktu widzenia. Jeżeli chcecie, żeby facet był naprawdę zadowolony z waszego podarunku – zacznijcie go słuchać. Zauważyć jego potrzeby. Na przykład co robi w wolnym czasie, jak się relaksuje, jakie ma hobby albo kiedy ostatnio byliście na zakupach w sklepie z odzieżą – za czym się rozglądał, czemu poświęcał więcej uwagi. Niestety pod tym względem, a waszym zdaniem nie tylko pod tym, mężczyzna jest bardzo prosty w obsłudze i sprytna kobieta bardzo szybko odgadnie jego zainteresowania i potrzeby.

Pamiętajcie drogie Panie, że wszyscy faceci bez wyjątku to gadżeciarze. Jeden bardziej drugi mniej, po prostu od czasu do czasu potrzebujemy być na chwilę dzieciakami. Dlatego cieszą nas gry wideo, nowy telefon czy zegarek z nowymi funkcjami, które trzeba rozgryźć.

Jeżeli chcecie sprawić facetowi prezent praktyczny to zwyczajnie sugeruję – podpatrzcie w łazience czy jego golarka, trymer nie jest już zużyty i czas go zamienić na nowy. A może elektryczna szczoteczka do zębów albo stara zwykła jest już zbyt mocno zużyta. Facet nie zastanawia się nad nową, jeśli stara jeszcze działa… A może zauważyłaś, jak mu się męczą oczy przy komputerze? Okulary z antyrefleksem go zaskoczą, kiedy stwierdzi, że nie bolą go oczy dzięki takiemu prezentowi, jaki mu zrobiłaś.

Wydawałoby się, że wszystko, co można odkryć w kwestii zapachów czy kosmetyków, zostało już odkryte i zaproponowane. Nic podobnego. Ostatnio poznałem tak niesamowity zapach, że bez porannej jego aplikacji nie wychodzę z domu. Kompletnie nieznana marka, a kompozycje świeżego tytoniu i miodu zrobiło niesamowite wrażenie zarówno na mnie jak i na otoczeniu.
A może zabierz weekend w Spa? Romantyczny wyjazd tylko we dwoje z serią zabiegów pozwoli mu odpocząć od trosk dnia codziennego, a twoje towarzystwo będzie lekiem na całe zło… Gdzie jest powiedziane, że my, mężczyźni nie lubimy takich wyjazdów, że to zarezerwowane tylko na babskie wypady. Zaplanuj i postaw go przed faktem: ”Kochanie pakuj się, za godzinę wyjeżdżamy”. Nie zdradzaj mu gdzie, trzymaj w niepewności. Przygotuj wszystko w szczegółach. Gwarantuję ci, że nie zapomni tego długo!

Zatem praktyczny, czy romantyczny prezent? Same spróbujcie znaleźć złoty środek. Bądźcie uważne, nie oczekujcie jej wyłącznie od nas. I nie pytajcie wprost waszego mężczyzny, co by chciał pod choinkę. Niespodzianka nie ma płci, uwielbia ją każdy! Wierzcie mi, że my mężczyźni bardzo lubimy być zaskakiwani …

Wasz Grzegorz

Grzegorz Czepułkowski – konferansjer, prezenter tv, aktor, twarz wielu kampanii reklamowych. Prowadzi bloga lifestylowo-modowego MrMature.pl www.mrmature.pl Redaktor telewizji internetowej Flesz.news.


Psychologia Związek

30 sposobów na to, by powiedzieć osobie, którą kochasz, że za nią tęsknisz

Redakcja
Redakcja
20 grudnia 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic

Wiesz dobrze, że w każdym związku dobra komunikacja jest niezbędna. Odgrywa wręcz kluczową rolę w ustanowieniu bliskości między dwojgiem ludzi, pomaga rozwiązywać problemy i kwestie sporne. Jest podstawą udanej relacji. Równie ważne jest tylko uświadomienie ukochanej osobie, że jest ona dla nas ważna. Czasem „tęsknię za tobą” nie wystarczy.

30 sposobów na to, by powiedzieć osobie, którą kochasz, że za nią tęsknisz

1. Chciał(a)bym, żebyś tu był(a).

2. Brakuje mi ciebie, czuję pustkę.

3. Ilekroć jestem w twoich ramionach, zawsze czuję się jakbym był(a) w domu. I w tej chwili czuję niesamowicie tęsknotę za domem.

4. Tęsknię za Tobą tak bardzo, że prawdopodobnie nie był(a)byś w stanie tego pojąć.

5. Brak mi ciepła twoich rąk.

6. Żałuję, że nie możesz tu być.

7. Tęsknię za tobą tak, jak Ziemia tęskni za księżycem i gwiazdami, kiedy słońce świeci zbyt jasno (dla romantyków)

8. Chociaż nie mogę trzymać cię teraz w ramionach, trzymam cię w moim sercu.

9. Tęskniłem za tobą już wtedy, gdy straciłem cię z oczu.

10. Jestem zazdrosna/y o każdego kto może teraz z tobą rozmawiać.

11. Nigdy nie wiedziałem/łam, że możliwe jest tęsknić za kimś tak bardzo, jak bardzo tęsknię za tobą w tym momencie.

12. Nie potrafił(a)byś zrozumieć jak bardzo mi ciebie teraz brakuje.

13. Tak bardzo chciał(a)bym cię teraz zobaczyć.

14. Za każdym razem tęsknię za tobą mocniej.

15. Teraz, kiedy nie jesteś obok, staram się sobie przypomnieć jak to było zanim zaczęliśmy być razem. I nie pamiętam.

16. Powinniśmy być teraz razem.

17. Tęsknię za tobą o wiele za bardzo, słowa nie potrafią dokładnie oddać tego, co czuję w tej chwili.

18. Każdy dzień, w którym możemy być razem nie jest przypadkowy.

19. Tęsknię za twoją dłonią w mojej dłoni.

20. Nigdy tak naprawdę nie tęskniłem za nikim ani za niczym, tak jak tęsknię za tobą w tym momencie.

21. Brak mi ciebie tak bardzo, że aż boli.

22. Chciałbym móc podzielić się z tobą tym wszystkim, co mi się dziś przydarzyło.

23. Byłoby dla mnie wielkim niedomówieniem powiedzieć, że tęsknię za tobą. To, co teraz czuję, to o wiele więcej.

24. Czuję się szczęśliwy, że mam cię w swoim życiu, ale jestem smutny, że nie jesteś ze mną w tym momencie.

25. Chcę zasnąć, by nie czuć jak bardzo tęsknie.

26. Tęsknię za tobą każdą cząstką siebie.

27. Pospiesz się i chodź tutaj.

28. Tęsknię za możliwością zobaczenia twojej twarzy, gdy tylko się obudzę.

29. Nie ma nic ważniejszego, niż być razem.

30. Kocham Cię.

 


Zobacz także

Każda z nas powinna powiesić sobie taką kartkę nad wagą łazienkową

Kiedy on odchodzi, a ona już nic nie może zrobić… Może tylko wierzyć, że wróci

Sentencje o miłości idealne na Walentynki

Prawdziwa miłość: znana jest z tego, co oferuje, a nie z tego, czego wymaga