Zdrowie

Poruszające słowa Christiny Applegate. Stanęła przed fanami o lasce, bez butów, podtrzymywana przez przyjaciół

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
16 listopada 2022
Christina Applegate
Christina Applegate
 

Słynna amerykańska aktorka Christina Applegate, którą widzowie znają z takich produkcji jak „Świat według Bundych” czy „Już nie żyjesz” 15 listopada odsłoniła swoją gwiazdę w kultowej hollywoodzkiej Alei Sław. Pojawiła się na niej podtrzymywana przez współpracowników, oparta o laskę, bez butów. Stała przez chwilę boso i trzęsącym się głosem z oczami mokrymi od łez dziękowała najbliższym.

Aktorka od dwóch lat wie, że choruje na stwardnienie rozsiane, które w szybkim tempie dewastuje jej organizm. To było pierwsze od roku jej wystąpienie publiczne. Niezwykle emocjonalne, ponieważ aktorka od dawna nie rozmawiała z fanami. 

Życie jej nie oszczędzało

U Christiny Applegate w 2008 roku wykryto nowotwór piersi. Wtedy poddała się usunięciu obu piersi, a następnie ich rekonstrukcji. Niemal dekadę później, w 2017 roku usunęła również jajniki, by zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór.

Mówiła: „To najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć”.

Ale na tym nie skończyły się jej kłopoty ze zdrowiem.  Pierwsze sygnały, mogące świadczyć o stwardnieniu rozsianym, zaczęły pojawiać się u czterokrotnie nominowanej do Złotego Globu gwiazdy już w 2019 roku. Aktorka pracowała wtedy na planie serialu „Już nie żyjesz”. Nagle podczas jednej ze scen straciła równowagę i upadła. Mimo uczucia drętwienia i mrowienia kończyn Christina Applegate zbagatelizowała tę sytuację. Myślała początkowo, że jest po prostu przemęczona. Po kilku miesiącach postanowiła jednak przebadać się gruntownie.

Przerwana kariera

Rok temu poinformowała swoich fanów o diagnozie, którą usłyszała od lekarzy 10 miesięcy wcześniej. Okazało się, że serialowa Kelly Bundy cierpi na stwardnienie rozsiane – przewlekłą chorobę układu nerwowego. Choroba ta polega na występowaniu nawrotowych epizodów objawów neurologicznych, które mają podłoże w rozsianych uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego. Uszkodzenia te, z czasem prowadzą do poważnych deficytów neurologicznych.

Producenci zdecydowali wtedy, że trzeba wstrzymać na pięć miesięcy pracę nad netflixową produkcją. Postanowili czekać, aż gwiazda poczuje się lepiej i będzie gotowa wrócić na plan. Niestety u 50-latki choroba postępuje błyskawicznie. Mogła więc zagrać w kilku scenach, by pożegnać się z fanami. Gwiazda zapowiedziała, że rola w serialu „Już nie żyjesz”, którego 3. sezon będzie miał niebawem premierę, będzie jej ostatnią w życiu.

Christina Applegate: miałam bardzo interesujące życie…

Kiedy Christina Applegate odsłaniała swoją gwiazdę na Alei Sław wzdłuż Hollywood Boulevard, powiedziała fanom otwarcie, że jej przemowa będzie krótka, ponieważ nie jest w stanie długo stać na nogach. Dlatego podziękowała tylko kilku najważniejszym osobom.

„Miałam bardzo interesujące życie. Tak naprawdę wszystko zaczęło się, kiedy stałam w kolejce, żeby zobaczyć „Gwiezdne Wojny”, dokładnie na tej ulicy i dokładnie patrząc na te gwiazdy na chodniku, zastanawiałam się, kim są ci ludzie i czy zrobili coś dobrego, czy może złego. A potem pomyślałam: cokolwiek zrobili, też chcę taką w gwiazdę. Miałam wtedy pięć lat. Tamten dzień znaczy dla mnie więcej niż jesteście sobie w stanie wyobrazić”, powiedziała.

Na koniec aktorka podziękowała rodzinie oraz grupie ludzi, która wspierała ją przez 20 lat kariery. Podkreśliła nawet, że przyjaciele oraz współpracownicy są dla niej równie ważni, co rodzina. „Nie wiem, co bym bez nich zrobiła”, przyznała.

Najbardziej wzruszający fragment dotyczył jednak córki Sadie Grace Lenoble, która ma dziś 11 lat.

„Najważniejszą osobą na świecie jest moja córka”, powiedziała i zwróciła się zalana łzami do swojego dziecka: „Jesteś czymś więcej niż kiedykolwiek zdasz sobie sprawę. Jesteś tak piękna, dobra, kochająca, interesująca, mądra… To dla mnie błogosławieństwo, że mam cię codziennie i że mogę obudzić się i zabrać cię do szkoły. Jesteś dla mnie wszystkim. Dziękuję, że stałaś obok mnie. A tak przy okazji jestem chora. W każdym razie, jeśli nie zauważyliście, nie mam na sobie nawet butów. W każdym razie… możemy się z tego śmiać”, powiedziała.

Zobacz także: Stwardnienie rozsiane. Pierwsze objawy łatwo zbagatelizować

 


Zdrowie

Jak widzą cię inni? Rzuć okiem na obrazek i sprawdź, co oznacza twoja odpowiedź

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2022
 

Jeśli jesteś osobą, która zawsze przejmuje się tym, co myślą o niej inni, ten psychotest jest dla ciebie. Spójrz na grafikę i powiedz, co zobaczyłaś jako pierwsze. 

Ciało kobiety:

Oznacza to, że w twoim charakterze leży wielka hojność. Ludzie, którzy cię otaczają, podziwiają twoje pozytywne nastawienie do życia. W grupie twoja skuteczność mówi sama za siebie i jesteś uważana za wysoce zmotywowaną i kompetentną osobę. Zobowiązujesz się do wykonania czegoś i robisz wszystko, by się z tego wywiązać. Jesteś również znana ze swoich umiejętności interpersonalnych. Potrafisz wychwytywać subtelne sygnały w swoim otoczeniu, czytać w emocjach innych oraz nawet w sposobie, w jaki się poruszają. Jesteś empatyczna i starasz się nikogo nie zranić swoimi słowami.

Ponieważ jesteś wrażliwa na energię innych ludzi, do doboru towarzystwa podchodzisz selektywnie. Jest dla ciebie niezwykle istotnym, żeby otaczający cię ludzie nie byli toksyczni. Potrafisz jasno stawiać granice.

Twarz mężczyzny:

Potrafisz zachować emocje i uczucia dla siebie. Patrząc na ciebie, postronna osoba nie będzie w stanie stwierdzić w jakim jesteś nastroju, nawet jeśli jesteś czymś głęboko zaniepokojona. W grupie jesteś znana ze swojego przywództwa i wysokiego poziomu energii. Jesteś bardzo analityczna i stanowcza w swoich decyzjach. To, że można cię nazwać wyluzowaną, nie oznacza, że ​​ślepo podążasz za tłumem. Jesteś ciekawska i bezpośrednia, a ludzie lubią przebywać w twoim towarzystwie, ponieważ masz bardzo silną, pozytywną aurę.

Ponieważ bardzo sobie cenisz ludzi, zawsze stawiasz ich potrzeby przed swoimi. Czasami jednak czujesz, że potrzebujesz potwierdzenia, że również jesteś kochana.


Zdrowie

Stop mowie nienawiści wobec osób LGBTQIA+ – rusza akcja społeczna „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”

Redakcja
Redakcja
16 listopada 2022

Babbel, znana platforma do nauki języków obcych, wraz ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa przygotowała kampanię pod hasłem „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”, której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc słowną, z jaką na co dzień spotykają się osoby LGBTQIA+. Akcja nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzimy co roku 16 listopada. Ambasadorkami i ambasadorami projektu zostały aktywistki i aktywiści działający na rzecz społeczności LGBTQIA+ w Polsce: Maja Heban, Agata Kubis, Blanka Bernat, Magda Rakita, Miłosz Przepiórkowski, a także Piotr Wojsznis z Babbel oraz psycholożka Julia Kata. Wszyscy podzielili się swoimi historiami w ramach serii wyjątkowych videocastów.


Sytuacja osób LGBTQIA+ w niektórych krajach uległa zdecydowanej poprawie za sprawą rozwiązań legislacyjnych wprowadzających równość małżeńską i związki partnerskie. Niestety Polska nadal uznawana jest za najbardziej homo- i transfobiczny kraj w Unii Europejskiej. Osoby LGBTQIA+ nie mogą zalegalizować swoich związków i wciąż spotykają się z aktami przemocy, w tym przemocy słownej, z uwagi na swoją orientację. Jak wynika z danych, aż 59% osób LGBTQIA+ w naszym kraju doświadczyło przemocy werbalnej, a 36% było narażonych na groźby. 1 Wulgarne i obraźliwe zwroty, których używa się pod adresem osób LGBTQIA+, są na tyle zakorzenione w języku polskim, że część
społeczeństwa przestaje zwracać na nie uwagę, bagatelizując ich znaczenie.

Tolerancja na pierwszym miejscu!

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego momentu rokrocznie obchodzimy go 16 listopada. Celem tego wyjątkowego dnia jest przeciwdziałanie wszelkim aktom przemocy, do których zaliczają się także przejawy nacjonalizmu, antysemityzmu czy homofobii. Akcje związane z Międzynarodowym Dniem Tolerancji prezentują różnorodność w obrębie kultur, społeczeństw i mniejszych społeczności, a także pomagają w rozwijaniu akceptacji wobec ich członków. Dlatego w ramach obchodów Światowego Dnia Tolerancji Babbel, platforma do nauki języków, wspólnie ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa, przygotowała
serię videocastów. Jej celem jest zwrócenie uwagi na temat sytuacji osób LGBTQIA+ w Polsce oraz agresji słownej, z którą się spotykają.

Słyszysz przemoc – usłysz nasze historie – seria wyjątkowych videocastów

W ramach akcji „Słyszysz przemoc. Usłysz nas.” powstała seria videocastów, w których Miłosz Przepiórkowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, porusza temat agresji, przemocy słownej i podejścia społeczeństwa do osób LGBTQIA+ w rozmowie z ambasadorkami i ambasadorami akcji.

„Z moimi gośćmi i gościniami porozmawiam o tym, jakie są ich doświadczenia związane z przemocą słowną, o tym jak ciężko jest dokonać w Polsce coming outu, jak widzi ich polskie społeczeństwo i jak radzą sobie z przemocą” – mówi prowadzący videocastów Miłosz Przepiórkowski.

Każdy odcinek videocastu to historia prezentująca doświadczenia i perspektywę bohaterki lub bohatera. W ramach serii do rozmowy zostały i zostali zaproszeni: Maja Heban: trans aktywistka i publicystka, Agata Kubis: lesbijka, fotoreporterka i fotografka uliczna, od lat dokumentująca wydarzenia związane z emancypacją ruchów feministycznych, Blanka Bernat: lesbijka, koszykarka, zaangażowana w działalność Alternatywnego Klubu Sportowego Zły, Magda Rakita: interpłciowa aktywistka, współzałożycielka Fundacji Interakcja, Piotr Wojsznis: gej, content menadżer w Babbel, Miłosz Przepiórkowski: osoba biseksualna, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lambda Warszawa, Julia Kata: psycholożka, związana z Fundacją Trans-Fuzja od 2011 roku.

Każdy z nas jest inny, ale krzywdzące słowa ranią nas tak samo

Mowa nienawiści wobec osób LGBTQIA+ jest w Polsce zjawiskiem powszechnym, ponieważ każdego dnia spotykają się z hejtem i wyzwiskami. Niestety większość z nas nie zwraca uwagi na konsekwencje i moc wypowiadanych słów. Nawet z pozoru dowcipne czy błahe wyrażenia mogą bardzo zranić. Przyzwolenie na mowę nienawiści prowadzi do utrwalenia krzywdzących stereotypów i uprzedzeń, a te z kolei wpływają na brak pewności siebie wśród osób, które się z nimi spotykają.

Przyzwolenie na obraźliwy język powoduje u wielu osób stan depresyjny. Jak wykazują badania, liczba osób ze społeczności LGBTQIA+ zgłaszająca poważne objawy depresyjne wynosi 70%, a aż 95% osób LGBTQIA+ nie zgłasza przemocy na policję. „Chciałabym zwrócić uwagę, że nienawiść i nienawistne komentarze, transfobia, enbyfobia – czyli nienawiść w stosunku do osób niebinarnych czy jakakolwiek inna forma fobii nie są opinią – są nienawiścią” – mówi Julia Kata psycholożka, aktywistka, jedna z bohaterek akcji.

„O przemocy mówi się najczęściej w kontekście agresji fizycznej. Tymczasem jej werbalna forma bywa bagatelizowana. Niestety, przemoc słowna także wyrządza krzywdę raniąc osoby, których dotyczy.  Obraźliwe zwroty, pełne nienawiści, stygmatyzują ofiary i pogłębiają uprzedzenia. Dlatego nie powinniśmy się z nimi oswajać, reagując na nie, oczywiście jeśli czujemy się na siłach. Naszą akcją chcemy przypomnieć wszystkim, że słowa, szczególnie mowa nienawiści, może doprowadzić do przestępstwa na tym tle, będąc po prostu źródłem przemocy”– powiedział Piotr Wojsznis, ekspert Babbel.

Kilka słów o organizatorach:

Organizatorem tegorocznej akcji jest platforma do nauki języków Babbel, która wierzy, że różnorodność osób, które ją tworzą, a także osób, które z niej korzystają, stanowi o jej sile. Od lat czynnie włącza się w propagowanie idei inkluzywności w swoich materiałach edukacyjnych,
podcastach czy w trackie lekcji na żywo pod okiem wykwalifikowanych lektorów, a także angażuje w inicjatywy mające na celu zwalczanie mowy nienawiści. W tym roku partnerem akcji zostało Stowarzyszenie Lambda Warszawa, działające na rzecz wsparcia osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na orientację romantyczno-seksualną lub tożsamość płciową, jak również tych, które z tych powodów doświadczały bądź doświadczają dyskryminacji i przemocy. Organizacja nieustannie wspiera wszystkie osoby należące do społeczności LGBTQIA+, które potrzebują pomocy.

Poza pomocą psychologiczną, zapewnienia bezpieczne schronienie, prowadzi grupy wsparcia oraz telefon zaufania.
Więcej informacji o akcji na stronie: https://pl.babbel.com/pl/magazine/dzien-tolerancji


Zobacz także

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

Dzień #14. Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO

„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku i bezpłatne okulary dla dzieci polskich i ukraińskich