Go to content

Mandat za śnieg na tablicach rejestracyjnych – ile wynosi?

Ośnieżony samochód
fot. Pexels

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze działanie, lub ich brak, mogą przyczynić się do wywołania niebezpiecznych sytuacji na drodze. W sezonie zimowym niektórzy kierowcy pozostawiają na dachach pojazdów pokrywę śnieżną i lodową, która może zsunąć się na drogę lub innych uczestników ruchu drogowego w czasie jazdy. Nietrudno przewidzieć konsekwencje takich sytuacji. Kierowca, na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym, jest zobowiązany do odśnieżania swojego auta. Czy dotyczy to także tablic rejestracyjnych?

Co grozi za śnieg na tej części pojazdu?

Obowiązek przygotowania samochodu do jazdy

Art. 66 Kodeksu Drogowego wskazuje, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów, oraz innych uczestników ruchu drogowego, a także nie naruszało porządku ruchu na drodze, czy narażało kogokolwiek na szkodę. Co więcej, auto powinno spełniać określone warunki techniczne, takie jak utrzymanie dostatecznego pola widzenia oraz swobodę posługiwania się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Z tego względu kierowca jest zobowiązany do odśnieżenia samochodu i usunięcia pokrywy lodowej z okien i innych elementów pojazdu.

Co grozi za brak odśnieżania auta?

Pośpiech czy lenistwo? Co powoduje, że zimą na drogach widać samochody, które są odśnieżone tylko w niewielkim stopniu – na tyle, aby kierowca widział cokolwiek przez przednią szybę? Funkcjonariusze policji nie będą zainteresowani, dlaczego pojazd nie został oczyszczony z pokrywy śnieżno-lodowej. Jeśli dana osoba narusza art. 66 Kodeksu Drogowego, musi liczyć się z konsekwencjami. Kierującemu grozić będzie mandat karny w wysokości do 3000 zł, a w najgorszym wypadku policjanci skierują wniosek o ukaranie do sądu.

Poważniejsze konsekwencje mogą spotkać kierowcę, którego zaniedbanie stało się powodem wypadku drogowego. Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego może być to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Problem śniegu na tablicach rejestracyjnych

Numer rejestracyjny pojazdu umieszczony na tablicy z przodu i z tyłu jednoznacznie identyfikuje auto i jego właściciela. Kalkulator OC, np. w towarzystwie ubezpieczeniowym UNIQA, uwzględnia go przy szybkim wyliczaniu potencjalnej składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Kiedy kierowca popełni wykroczenie na drodze, np. przekroczy dozwoloną prędkość i zostanie mu zrobione zdjęcie z fotoradaru, na podstawie numeru trafi do niego mandat.

Z tego względu ważne, aby przy odśnieżaniu samochodu zadbać o oczyszczenie ze śniegu i lodu również obu tablic rejestracyjnych. Jest to tak samo istotne, jak usunięcie śniegu z przedniej szyby czy reflektorów.

Co grozi za zaśnieżone tablice rejestracyjne?

Policja może nałożyć wówczas na kierowcę mandat w wysokości 500 zł oraz naliczyć 8 punktów karnych za zakrywanie tablic rejestracyjnych. Taka kara dotyczy świadomego działania, które polega na celowym umieszczeniu na tablicy rejestracyjnej czegoś, co spowoduje jej nieczytelność. Ośnieżone tablice mogą doprowadzić do nałożenia dotkliwego mandatu za wykroczenie z art. 97 Kodeksu wykroczeń. Jeśli kierowca nie zadbał o odśnieżenie tablic, popełnił wykroczenie, które jest ścigane w czasie kontroli drogowych.

Policja będzie argumentować nałożenie mandatu niedopełnieniem obowiązku utrzymania tablic rejestracyjnych w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności. Przed 1 stycznia 2022 roku za to samo wykroczenie groził mandat w wysokości 100 zł bez punktów karnych. Te z kolei pojawiły się z tytułu wyżej wymienionego wykroczenia od września 2022 roku, kiedy zmieniono taryfikator w Polsce.

Dokładna znajomość przepisów prawa drogowego bez wątpienia pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, a także nieprzyjemnych konsekwencji w postaci otrzymania mandatu czy punktów karnych.

Jednym z najczęstszych przewinień kierowców jest przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy. Właśnie dlatego warto wiedzieć na przykład, czy można przekraczać prędkość podczas wyprzedzania. Jeśli nie masz pewności, jak w świetle prawa rozpatrywane są takie sytuacje, koniecznie zapoznaj się z tym tematem.