Go to content

Czy można przekraczać prędkość podczas wyprzedzania?

Czy można przekraczać prędkość podczas wyprzedzania?

Na różnych drogach obowiązują inne ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym w Polsce można najczęściej jeździć z prędkością 50 km/h, na drogach ekspresowych dwujezdniowych – 120 km/h. Na autostradach limit wynosi 140 km/h. To naturalne, że kierowcy powinni stosować się do takich ograniczeń, jeśli nie chcą narażać się na nałożenie mandatu i otrzymanie punktów karnych. Czy przy wyprzedzaniu obowiązują takie same limity?

Manewr wyprzedzania

Zgodnie z Kodeksem ruchu drogowego wyprzedzanie jest manewrem, który polega na przejeżdżaniu obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Powinien on być wykonywany sprawnie, płynnie i w miarę szybko. Zawsze wyprzedza się z lewej strony pojazdu, z wyjątkiem pojazdu szynowego lub takich, które sygnalizują zamiar
skręcenia w lewo.

Zanim kierowca podejmie się manewru wyprzedzania, powinien on upewnić się w szczególności, czy (art. 24 ust. 1 prawa o ruchu drogowym):

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudniania komukolwiek ruchu,
  • kierujący jadący za nim nie rozpoczął wyprzedzania,
  • kierujący jadący przed nim na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Przy wyprzedzaniu należy zachować maksymalną ostrożność i odstęp od pojazdu lub uczestnika ruchu.

W przepisach brakuje jasnych wskazówek co do tego, czy w trakcie wyprzedzania można przekroczyć dopuszczalną prędkość występującą na danej drodze bez narażania się na nałożenie mandatu i punktów karnych. Przypomnijmy, że aktualnie punkty te mogą wpływać na cenę za ubezpieczenie OC pojazdu. Już teraz kalkulator ubezpieczenia bierze pod uwagę szkody spowodowane przez właściciela pojazdu. Obecnie znaczenie mogą mieć również punkty.

Wyprzedzanie ze zwiększoną prędkością – czy kierowca zostanie ukarany?

To jasne, że nie można wyprzedzać na skrzyżowaniach czy na tzw. podwójnej ciągłej, gdy ustawiony jest przy drodze znak informujący o zakazie wykonania takiego manewru. Jednak przy dobrej widoczności i linii przerywanej najczęściej można wyprzedzić poprzedzający pojazd.

Co prawda ustawodawca nie uregulował kwestii związanej z prędkością samochodów w czasie wyprzedzania. Dlatego przyjmuje się, że nie są w żaden sposób uprzywilejowane i nie mogą przekraczać dopuszczalnej na danej drodze prędkości bez narażania się na nałożenie mandatu i przyznania punktów karnych. Przypomnijmy, że aktualny taryfikator mandatów
wskazuje, że za przekroczenie prędkości grożą mandaty w wysokości:

● przekroczenie do 10 km/h – 50 zł mandatu i 1 punkt karny,
● przekroczenie w granicach od 11 do 15 km/h – 100 zł mandatu i 2 punkty karne,
● przekroczenie w granicach od 16 do 20 km/h – 200 zł mandatu i 3 punkty karne,
● przekroczenie w granicach od 21 do 25 km/h – 300 zł mandatu i 5 punktów karnych,
● przekroczenie w granicach od 26 do 30 km/h – 400 zł mandatu i 7 punktów karnych,
● przekroczenie w granicach od 31 do 40 km/h – 800 zł mandatu (recydywa 1600 zł) i 9 punktów karnych,
● przekroczenie w granicach od 41 do 50 km/h – 1000 zł mandatu (recydywa 2000 zł) i 11 punktów karnych,
● przekroczenie w granicach od 51 do 60 km/h – 1500 zł mandatu (recydywa 3000 zł) i 13 punktów karnych,
● przekroczenie w granicach od 61 do 70 km/h – 2000 zł mandatu (recydywa 4000 zł) i 14 punktów karnych,
● przekroczenie o 71 km/h i więcej – 2500 zł mandatu (recydywa 5000 zł) i 15 punktów karnych.

Dlatego trzeba dobrze się zastanowić przy wyprzedzaniu pojazdów, czy na pewno zrobimy to zgodnie z przepisami. Nietrudno o przekroczenie prędkości i powstanie ryzyka nałożenia mandatu.

Poza przekroczeniem dozwolonej prędkości do najczęstszych przewinień popełnianych przez kierowców należy także nieodpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Kierowcy mogą między innymi otrzymać mandat za śnieg na tablicach rejestracyjnych. Dowiedz się, co grozi za nieodśnieżenie auta.