Lifestyle

Małżeństwo czy życie na kocią łapę? Co jest lepsze dla naszego zdrowia?

Karolina Krause
Karolina Krause
2 grudnia 2016
Małżeństwo czy życie na kocią łapę? Co jest lepsze dla naszego zdrowia?
Fot. iStock / vivanity
 

Dziś coraz częściej decydujemy się na bycie ze sobą bez obrączki. Okazuje się jednak, że te decyzje mogą mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Takie wnioski płyną z ostatnich analiz szeroko zakrojonych badań National Longitudinal Survey of Youth. Co zatem bardziej nam służy – małżeństwo czy życie na kocią łapę?

W projekcie wzięło udział 8,7 tys. Amerykanów urodzonych w latach 1980 -1984. Badania przeprowadzane były co dwa lata w okresie od 2000 do 2010 roku. W trakcie spotkań pary proszone były o odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących statusu związku i ogólnej oceny poziomu stresu emocjonalnego. Analiza wypowiedzi wykazała, że małżeństwo i konkubinat mają różny wpłw na zdrowie psychiczne kobiet i mężczyzn.

Okazuje się bowiem, że kobiety, które nie mieszkały wcześniej ze swoimi partnerami, doznają takich samych pozytywnych emocji po zamieszkaniu razem. Niezależnie od tego czy taka decyzja została poprzedzona zalegalizowaniem związku. Z kolei u mężczyzn (paradoksalnie) znaczna poprawa zdrowia psychicznego następuje dopiero po ślubie. Naukowcy przypuszczają, że takie różnice mogą wynikać z tego, że przez mężczyzn, częscie niż przez kobiety, wspólne mieszkanie traktowane jest jako okres testowania związku. Różnice te zanikają jednak jeśli mamy doczynienia z ponownym wyjściem za mąż lub zamieszkniem z drugim partnerem.

Z przeprowadzonych analiz wynika także, że lepszym zdrowiem psychicznym miałyby cieszyć się te pary, którym urodziło się dziecko, w porównaniu z parami bezdzietnymi.

Wnioski płynące z badania komentuje ich współautorka dr Claire Kamp Dush z Ohio State University: „Dawniej małżeństwo było dla młodych ludzi sposobem uzyskania wsparcia społecznego oraz towarzysza, który jest bardzo istotnym warunkiem zdrowia emocjonalnego. Obecnie sytuacja się zmieniła i samo zamieszkanie z partnerem daje podobne korzyści emocjonalne”.


Źródło: focus.pl


Lifestyle

Dlaczego boimy się odejść? 6 powodów, dla których zostajemy w złych związkach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 grudnia 2016
Fot. iStock/1BSG
Następny

Może już zdecydowałaś, może wiesz, że tego chcesz, że tak będzie lepiej. Ciągle jednak przed tobą ten, najtrudniejszy krok. Spakować walizki, zakończyć to, wyjść. Zamknąć za sobą drzwi. Odejść „naprawdę”. Sama nie wiesz, dlaczego nadal trwasz, zawieszona w pół drogi między upragnionym poczuciem wolności, a związkiem, który nie przynosi ci nic, prócz łez, smutku, fizycznego i psychicznego cierpienia.

 


Źródło: thedatingdepartment.com

 

Lifestyle

Kocham się, bo jestem tego warta! 9 kroków do miłości własnej

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 grudnia 2016
Następny

Żeby kochać innych, trzeba najpierw się nauczyć kochać siebie. Zrobić ten wielki krok, i co w nim najtrudniejsze, iść w stronę miłości dojrzałej a nie samolubnej. Dlaczego warto to zrobić mądrze?

Bo zaniedbanie samej siebie prędzej czy później zemści się okrutnie. Na nas i na ludziach, którzy nas otaczają.

Poznajcie kilka kroków do miłości na całe życie ;).

Zobacz także

Pierścionki zaręczynowe na Walentynki 2022 – najciekawsze propozycje od marki ACLARI

strażniczka

15 najlepszych książek na Dzień Dziecka

Jak zadbać o skórę twarzy po zimie?

Wiosenna regenarcja w czterech krokach. Jak zadbać o skórę twarzy po zimie?