Go to content

Dlaczego warto czytać książki Stanisława Lema?

Fot. Materiały prasowe

W 2021 roku będziemy obchodzić stulecie urodzin Stanisława Lema. To doskonała okazja, by poznać twórczość autora lub wrócić do ulubionych tytułów! Sceptyków przekonujemy: dlaczego warto czytać Lema?

Współcześnie króluje literatura obyczajowa, erotyczna oraz kryminał. Fantastyka jest mniej popularna, a po klasykę sięgają nieliczni. Czy współcześnie Stanisław Lem w ogóle bywa czytany? Okazuje się, że ma swoich oddanych fanów w Polsce i za granicą. Nie bez przyczyny! To przykład genialnego pisarza z naszego, rodzimego podwórka. Warto wyjść poza swoją czytelniczą strefę komfortu i poznać jego książki — ich aktualność może być dużym zaskoczeniem! W końcu sam autor twierdził przewrotnie, że „książką można czytelnikowi głowę, owszem, przemeblować o tyle, o ile jakieś meble już w niej przed lekturą stały”. Zaintrygowani?

Nagrody i przewidywanie przyszłości

Stanisław Lem został uhonorowany wieloma odznaczeniami — Orderem Orła Białego (najwyższe i najstarsze odznaczenie w Polsce), Złotym Medalem „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Zasługi. Jego utwory również doczekały się wielu nagród. Jednak najbardziej nietypowym wyróżnieniem jest nazwanie planetoidy na cześć naszego pisarza! Nazwa pierwszego polskiego sztucznego satelity również nawiązuje do nazwiska Lema i ma być uhonorowaniem jego zasług. Już sam fakt, że tysiące osób przed nami doceniły twórczość tego pisarza, powinien sprawić, że pomyślimy o sięgnięciu po jego książki. Lem został przetłumaczony na 49 języków, a jego książki sprzedały się w nakładzie ponad 40 milionów egzemplarzy. A jeśli potrzebujesz większej zachęty…

Niektórzy są przekonani, że Stanisław Lem miał dar jasnowidzenia. Jak to możliwe? W jego książkach pojawiają się tak trafne przewidywania i spostrzeżenia dotyczące przyszłości, że podczas lektury można złapać się na myśli: „skąd Lem wiedział, że to tak będzie wyglądać?”. Autor ostrzega w swoich książkach m.in. o tym, że wojny w przyszłości będą toczyć się poprzez przekazywane informacje i fake newsy, bardzo trafnie opisał też czytniki e-booków w czasach, w których… te urządzenia jeszcze nie istniały. Ogromna wiedza autora służy mu nie tylko do kreowania wyjątkowych światów i rozważań naukowych, ale także do refleksji nad człowiekiem, jego miejscem we Wszechświecie i do autorefleksji. To sprawia, że książki Lema dostępne m.in. w księgarni TaniaKsiazka.pl są prawdziwą kopalnią cytatów i literaturą, przy której czasem zatrzymujemy się na moment, zdumieni trafnością stwierdzenia. Stanisław Lem pisał książki, które stanowią doskonałą rozrywkę, a przy tym skłaniają do myślenia. Nic dziwnego, że niektórzy uważali, że to trochę za dużo, jak na jednego człowieka!

Stanisław Lem… nigdy nie istniał?

Amerykański pisarz, Philip K. Dick, był przekonany, że Stanisław Lem… nie istnieje. Uważał, że nikt nie może być tak genialny, by tworzyć powieści na poziomie Lema, a za teksty podpisywane tym nazwiskiem (nietypowym i według Dicka stanowiącym tajemniczy skrót) odpowiada zespół ludzi. Dowodził tego, powołując się na mnogość stylów pisarskich i szeroką tematykę dzieł polskiego autora. Co możemy poradzić? Lem po prostu był jedyny w swoim rodzaju — i do dziś zaskakuje trafnością spostrzeżeń, doskonałym warsztatem literackim oraz niespotykaną inteligencją. Wrażenie robi także ogrom wykonanej przez niego pracy — w księgarniach znajdziemy ponad 60. tytułów jego autorstwa (zarówno powieści, jak i zbiory opowiadań, eseje, felietony).

Twórczość Stanisława Lema doczekała się adaptacji filmowych, jednak pisarz nie był z nich w pełni zadowolony. Zekranizowane zostały m.in. Solaris oraz Szpital przemienienia. Warto jednak w pierwszej kolejności sięgnąć po książki — być może rok Lema sprawi, że odkryjesz nowe czytelnicze zamiłowania lub powrócisz do ulubionych tytułów?


Artykuł partnera