Go to content

Luksusowe dekoracje wnętrz – jakie dodatki wybrać do salonu?

dodatki do salonu

Co zrobić, by salon stał się wygodny i przytulny, a przy tym niezmiernie elegancki? Warto zaaranżować go w stylu glamour lub art déco, czyli dwóch modnych tendencjach, wyróżniających się efektownym designem i luksusem. Oprócz odpowiednich mebli w takim pokoju dziennym trzeba umieścić dodatki, które zbudują klimat i postawią przysłowiową kropkę nad „i”. Jakie produkty wybrać, by stworzyć wnętrze nie tylko olśniewające, ale też funkcjonalne i nastrojowe? O tym napiszemy poniżej.

Luksusowe nurty wnętrzarskie – najważniejsze cechy art déco i glamour

Minimalizm i skandynawski naturalizm bynajmniej nie są jedynymi tendencjami, w których można urządzić przytulny i modny salon. W poszukiwaniu choćby namiastki pałacowego luksusu coraz więcej osób wraca do tradycyjnych stylów, takich jak choćby art déco i glamour.

Obie tendencje łączy zamiłowanie do dekoracyjności i luksusu, wyrażane jednak w nieco inny sposób. Art déco wywodzi się z szalonych lat 20. XX wieku. Stawia na prostotę w wydaniu geometrycznym oraz użycie eleganckich materiałów. Pojawiają się egzotyczne gatunki drewna, metal polerowany na wysoki połysk, marmur i alabaster. Innym znakiem rozpoznawczym są geometryczne wzory w czerni i bieli. Występują na kamiennych posadzkach, w dodatkach ozdobnych lub na ścianach – w formie okładzin lub praktycznych tapet, jak choćby te od Wallart.

A jaki jest styl glamour? To tendencja wywodząca się ze świata filmowych gwiazd i celebrytów lat 40. ubiegłego stulecia. Wnętrza wypełniają luksusowe, wygodne meble, a także dodatki z chromowanego metalu lub szkła. W takim salonie nie może zabraknąć efektu błysku (polerowane metale, miedź, mosiądz), wysokiej jakości tkanin w intensywnym kolorze (zwłaszcza w odcieniach fioletu i bordo, łączonych z neutralną szarością, bielą lub czernią) oraz dodatków w motywy geometryczne lub kwiatowe (np. złocone liście akantu).

Modne dodatki do eleganckich wnętrz – co wykorzystać?

Samo wyposażenie wnętrz nie zbuduje nastrojowego klimatu w salonie. Równie ważne jest wykorzystanie dodatków, niezbędnych zwłaszcza w stylach eleganckich. Każdy z nich wymaga użycia produktów z nieco innymi zdobieniami.

Co warto zastosować? Podstawą są oczywiście stylowe tekstylia, a zwłaszcza:

  • dywany,
  • poduszki na sofy i fotele,
  • zasłony.

W salonie art déco stawia się na czarno-białą prostotę. Królują tkaniny w pasy i prążki, pepitkę lub zygzaki – symetryczne, eleganckie i ponadczasowe. We wnętrzach glamour niejednokrotnie stawia się na intensywne kolory, np. soczystą zieleń butelkową i fiolet, oraz wzory roślinne, np. stylizowane motywy kwiatowe lub liście egzotycznych okazów flory. Takie desenie idealnie nadają się do ozdoby poszewek na poduszki, które układa się na przykład na eleganckich kanapach, jak choćby te od DomiDeko.pl.

W modnych aranżacjach nie może zabraknąć dekoracji ścian. Podstawą są oczywiście efektowne tapety – geometryczne, roślinne, gładkie lub ze złoconymi tłoczeniami. Co jeszcze zawiesić na ścianach? Nieodzowne są zdjęcia, grafiki, obrazy i lustra w ozdobnych ramach. Art déco wymaga opraw prostych i geometrycznych z lakierowanego drewna lub o lustrzanej powierzchni. Glamour stawia na ramki o bogatej formie z licznymi ornamentami.

Nie zapominajmy też o oświetleniu. To ono w dużej mierze wpływa na nastrój przestrzeni. W salonach glamour i art déco nie może zabraknąć praktycznych lamp głównych (np. żyrandoli), ale też modeli zadaniowych (lampy stojące) i dekoracyjnych (kinkiety, oczka wpustowe lub taśmy LED). To dzięki nim przestrzeń nabiera nietuzinkowego, indywidualnego wyrazu, a przy tym staje się znacznie praktyczniejsza.

Elegancki salon – idealne miejsce do wypoczynku

Dlaczego styl art déco i glamour cieszą się tak wielką popularnością? Wynika to w dużej mierze z przeznaczenia tego typu pomieszczeń. To przecież miejsce do rekreacji dla całej rodziny, a także pokój reprezentacyjny, przydatny do przyjmowania gości. Każdy salon powinien być zatem wygodny i elegancki. Opisane powyżej style dobrze wpisują się w taką charakterystykę.

Dodatkowo, dzięki urządzeniu domowych przestrzeni w takich nurtach zyskuje się bardzo wygodne miejsce do przyjemnego spędzania czasu i regeneracji sił po pracy. To sposób na to, by poczuć się naprawdę po królewsku we własnym domu. W wielu sytuacjach nie potrzeba wiele do tego, żeby odmienić przestrzeń. Kluczem do sukcesu stają się bowiem najczęściej stylowe dodatki.