Lifestyle

„Lista Schindlera” od dziś znów w kinach!

Redakcja
Redakcja
27 stycznia 2019
"Lista Schindlera" od dziś znów w kinach!
Fot. Screen z YouTube /Universal Pictures – "Lista Schindlera" od dziś znów w kinach!
 

„Lista Schindlera” to bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów, które kiedykolwiek powstały. Właśnie mija 25 lat od powstania kultowego dzieła Stevena Spielberga, a film wraca na srebrny ekran. Produkcja została nagrodzona 7. Oscarami. Nie bez powodu wybrano właśnie dzisiejszą datę – 27. stycznia mijają 74 lata od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

To kultowy już w historii kina, licznie nagradzany i doceniony zarówno przez krytyków, jak i widownię, film. Od 25 lat opowiada nam historię, która powoduje ciarki na plecach. Zdjęcia do Listy Schindlera realizowano Krakowie i Oświęcimiu.

Oprócz siedmiu statuetek Oscara film Spielberga, zdobył inne, liczne nagrody:  7 statuetek BAFTA, 3 Złote Globy i kilkadziesiąt innych wyróżnień.  Amerykański Instytut Filmowy umieścił „Listę Schindlera” na ósmej pozycji stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

Oskar Schindler, w którego rolę wcielił się Liam Neeson, to niemiecki przemysłowiec, właściciel wielkiej fabryki. To własnie w niej podczas II wojny światowej Żydzi są zmuszani do nieludzkiej pracy. Schindler jednak nie pozostaje ślepy na to, co dzieje się tuz pod jego nosem. Bez reszty oddaje się ratowaniu ich od śmierci i obozu koncentracyjnego. To prawdziwa historia, a sam Oskar Schindler w czasie wojny ocalił od śmierci około 1100 dusz.

Film możecie obejrzeć w całej Polsce na specjalnych, jubileuszowych pokazach. Projekcję realizują przede wszystkim kina sieci Helios oraz mniejsze kina studyjne w całym kraju.  Listę kin znajdziecie poniżej. Zdecydowanie warto znaleźć czas na seans.

„Lista Schindlera” wykaz kin:

Barlinek – Panorama

Bełchatów – Helios

Białystok – Forum, Helios Galeria Alfa, Helios Galeria Biała, Helios Galeria Jurowiecka

Bielsko-Biała – Cinema City, Helios

Buk – Wielkopolanin

Bydgoszcz – Cinema City, Helios

Chełm – Zorza

Chełmno – Rondo

Cieszyn – Piast

Czarnków – Światowid

Częstochowa – Cinema City Galeria Wolność

Darłowo – Bajka

Dąbrowa Górnicza – Helios, Kadr

Ełk – Ełckie Centrum Kultury

Gdańsk – Helios Galeria Alfa, Helios Galeria Forum, Helios Galeria Metropolia, Muzeum II Wojny Światowej

Gdynia – Helios

Gliwice – Amok, Cinema City

Goleniów – Kinoteatr

Gorzów – 60 Krzeseł, Helios

Grudziądz – Helios

Inowrocław – Kinomax

Jelenia Góra – Helios

Kalisz – Helios

Katowice – Centrum Sztuki Filmowej „Kosmos”, Cinema City Punkt 44, Helios

Kędzierzyn-Koźle – Chemik

Kępno – Sokolnia

Kielce – Helios, Moskwa

Knurów – Scena Kultura

Konin – Helios

Kraków – Agrafka, Cinema City Bonarka, Cinema City Plaza, Kijów.Centrum, Mikro, Paradox, Pod Baranami

Krasnystaw – Morskie Oko

Krosno – Helios

Legnica – Helios

Limanowa – Klaps

Lubartów – Lewart

Lubin – Helios

Lublin – Cinema City Plaza

Łódź – Cinema City Manufaktura, Charlie, Helios Galeria Sukcesja, Muzeum Kinematografii

Międzyrzecz – Miejski Ośrodek Kultury

Mińsk Mazowiecki – Muza

Nowy Sącz – Helios, Sokół

Nysa – Cinema N3D

Olkusz – Zbyszek

Olsztyn – Helios

Opole – Helios

Oświęcim – Nasze Kino, Planet Cinema

Pabianice – Tomi

Piła – Helios

Piotrków Trybunalski – Helios

Płock – Helios

Płońsk – Kalejdoskop

Poznań – Cinema City Kinepolis, Helios Galeria Posnania, Malta, Muza, Pałacowe, Rialto

Przemyśl – Helios

Racibórz – Bałtyk

Radom – Elektrownia, Helios

Rawicz – Promień

Rzeszów – Helios Galeria Powstańców, Helios Galeria Rzeszów, Zorza

Siedlce – Helios

Skarżysko-Kamienna – Centrum

Słupsk – Rejs

Sobótka – Ślęża

Sosnowiec – Helios

Stalowa Wola – Helios, Wrzos

Starachowice – Helios

Stargard – SCK

Szczecin – Helios Galeria Kupiec, Helios Outlet Park

Tarnobrzeg – Tarnobrzeski Dom Kultury

Tczew – Helios

Tomaszów Mazowiecki – Helios

Toruń – Centrum Sztuki Współczesnej „Zamki Czasu”, Cinema City Czerwona Droga

Trzcianka – Osiedlowe

Ustka – Delfin

Warszawa – Cinema City Arkadia, Cinema City Galeria Mokotów, Cinema City Promenada, Elektronik, Kinoteka, Praha, Stacja Falenica

Wągrowiec – Miejski Dom Kultury

Wrocław – Cinema City Galeria Wroclavia, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Helios Galeria Bielany, Helios Galeria Magnolia, Nowe Horyzonty, Oh Kino

Zagórów – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

Zambrów – Miejski Ośrodek Kultury kino Centrum

Zielona Góra – Cinema City

Żywiec – Janosik

 

Schindler’s List

Źródła: rmf24.plwyborcza.plraciborz.com.pl


Lifestyle

Co to znaczy, jeśli śnisz o swoim „byłym”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 stycznia 2019
fot. iStock/ demaerre
 

Załóżmy, że od dawna jesteś w związku. Albo jesteś singielką, ale o nim nie myślisz od niepamiętnych czasów. Rozdział zamknięty, zakończony. I nagle budzisz się w środku nocy ze snu, w którym on do ciebie wrócił. Jesteś zdezorientowana, wściekła, a może rozmarzona? Nie wiesz, czy to „coś” oznacza, czy to tylko głupi wybryk podświadomości? Według analityka marzeń sennych Lauriego Quinna Loewenberga, cokolwiek dzieje się we śnie, nie musi odzwierciedlać tego, co się dzieje między tobą a twoim „byłym”, ale to, co dzieje się z tobą .” Przeczytaj zatem poniżej, jak Loewenberg wyjaśnia możliwe znaczenia różnych snów na temat byłego partnera i jak mogą one odnosić się do tego, co dzieje się obecnie w twoim życiu.

1. Jeśli śniłaś, że od nowa zakochujesz się w swojej pierwszej miłości …

Może to być osoba, która była obecna w twoim życiu 10, 20 lub 40 lat temu. W tym momencie ona jedynie w pewien sposób uosabia emocje jakie daje nam pierwsza miłość: podniecenie, namiętność, pożądanie, pragnienie, chęć bycia razem „na zawsze”.

Ponieważ twoja pierwsza miłość reprezentuje to uczucie w twojej psychice, będzie się ona pojawiać się w twoich snach, gdy na przykład twój aktualny związek trawi rutyna lub gdy nie byłaś z kimś od jakiegoś czasu. Twoja podświadomość przypomina ci, co możesz poczuć i daje ci delikatny kuksaniec, byś zadziałała.

2. Jeśli miałaś jakikolwiek sen o „byłym”, z którym rozstałaś się niedawno

Śnisz o tej osobie, ponieważ twoja podświadomość próbuje ci pomóc przetrwać rozstanie. Jakie było to rozstanie? Cieszysz się z niego? A może pragniesz wrócić? Nadal robisz sobie nadzieje? Jesteś zła? Czy czujesz się winna – czy to ty jesteś winna? Co takiego jest w tej niedawnej jeszcze relacji, co twoja podświadomość próbuje ci pomóc zrozumieć?

3. Jeśli śniłaś o tym, że do niego wracasz

To może być bardzo realne, kiedy dzieje się we śnie, a nawet jeszcze wtedy, kiedy się z niego budzisz, myślisz więc sobie: „Może mój „były” naprawdę chce mnie odzyskać?”. Loewenberg ostrzega przed takim rozumowaniem. Sen oznacza: „To ty tego chcesz”. Prawdopodobnie tylko ty.

4. Jeśli śniłaś, że twój były partner cię odrzucił …

Jeśli powiedział: „Nie chcę Cię z powrotem „, ale ty w głębi duszy nadal chcesz go odzyskać, to twoje marzenie senne próbuje ci pomóc wrócić do rzeczywistości. Spójrz na sen jak na rozmowę z samą sobą. Cokolwiek mówi ci twój „były” , jest to to, co mówisz do siebie w odniesieniu do niego.

5. Jeśli śniłaś o kłótni ze swoją pierwszą miłością

Zadaj sobie pytanie:” Jaki konflikt jest teraz obecny w moim życiu? „Ponieważ z jakiegoś powodu twoja pierwsza miłość będzie reprezentować coś, co w prawdziwym życiu przypomina walkę. Czy toczysz bitwę o miłość własną Dlaczego jesteś na siebie zła? Pierwsza miłość może oznaczać, że masz deficyt poczucia wartości. Walczysz o tę część ciebie.

6. Jeśli śniłaś, że dogadujesz się z „byłym”

Jest jeszcze coś, co cię z nim łączy- może dzieci, może wspólne sprawy. Twój sen próbuje ci pomóc. Chcesz utrzymać przyzwoite relacje, dla dobra dzieci. Jeśli jesteś rozwiedziona i szczerze nienawidzisz byłego partnera, ale śnisz, że do siebie wracacie lub uprawiacie seks, twoja podświadomość chce, abyście zachowali dobrą komunikację dla dobra dzieci.

Nie należy bać się takich snów, ani traktować ich jako zachętę do sentymentalnego powrotu do byłego partnera. Sny tego typu mają za zadanie lepiej zrozumieć naszą aktualną sytuację i pokierować nas ku odpowiedniemu rozwiązaniu.


Na podstawie: thecut.com


Lifestyle

12 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z trudną teściową

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 stycznia 2019
Fot. iStock/CasarsaGuru

Nie każda szczęśliwa mężatka w pakiecie z drugą połową, otrzymała cudowną, wyrozumiałą i szanującą jej odrębność  teściową. Zdarza się, i to wcale nie tak rzadko, że „mamusia” ciągnie się za młodym małżeństwem, jak ten cień. Tu doradzi, tam poprawi, a gdzie indziej jeszcze wyręczy. A nic nie potrafi zdemotywować i zirytować kobiety tak jak upierdliwa teściowa.

Czasem na nic zdają się tłumaczenia, że młodzi dadzą sobie radę. Bywa, że „mamusia” uprze się uszczęśliwiać na siłę związek, bo przecież nikt tak jako ona nie zna jej syna. Różne sytuacje z tego wychodzą, czasem atmosfera jest tak gęsta, że siekierę można w niej zawiesić. A z czasem problem narasta.

Zanim jednak w ruch pójdą noże, warto wypróbować kilka całkiem sensownych wskazówek, jak przetrwać u boku trudnej teściowej.

12 inteligentnych sposobów na radzenie sobie z trudną teściową

1. Coś pozytywnego

Pamiętaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża (o ile faktycznie jest dobry). Ona go wychowała, kształtowała i jeśli trafił się tobie super facet, wspomnij teściowej, jak dobrze się spisała. Takie docenienie jej starań może przełamać między wami lody.

2. Nie zapominaj o empatii

Dzięki porządnej dawce empatii możesz zrozumieć punkt widzenia teściowej. Ona też ma swoje marzenia, nadzieje czy lęki, które powiązane są z jej ukochanym z synem (przy okazji z tobą też). Próba zrozumienia, z czego wynikają jej starania i intencje, łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i ewentualnie przymknąć oko na pewne niedogodności.

3. Przemyśl własną rolę

Spójrz na wasze relacje z perspektywy, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy przypadkiem w jakiś sposób celowo nie próbujesz rozdrażnić swojej teściowej, zrobić jej na złość. Być może nieświadomie robisz takie rzeczy, które prowokują ją do pewnych zachowań.

4. Odrzuć oczekiwania

Jeżeli w twojej głowie ułożyła się wizja dotycząca relacji z teściową, lepiej ją zostaw. Wasz „związek” najpewniej nigdy nie będzie taki, jakbyś tego chciała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie.  Jeśli zaakceptujesz prawdziwy stan rzeczy łatwiej będzie o zrozumienie.

5. Nie próbuj jej na siłę do siebie przekonać

Nie warto naginać karku do ziemi, aby uzyskać akceptację teściowej. To naturalne, że każdy rozumie innych na swój specyficzny sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zrozumiesz, że wcale nie musisz się naginać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej o zawalczyć o swoje.

6. Bądź asertywna

Czasem trudno powiedzieć teściowej, że czegoś sobie po prostu nie życzysz, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być obcesową, czy nieuprzejmą, jest konieczne. To ułatwi wasze dalsze wspólne życie.

7. Nie udawaj, że jest dobrze, jeśli nie jest

Bądź grzeczna na tyle, na ile pozwalają wasze relacje. Jednak nie odgrywaj i przed nią, czy przed rodziną super przyjaźni, która nie istnieje. Nawet jeżeli podejmujesz takie wysiłki, ale nie ma w nich uczciwości, to fałsz będzie wyczuwalny.

9. Nie zniżaj się do jej poziomu

Jeśli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, z daleka trzymaj się od jej metod postępowania. Nawet jeśli masz ochotę odegrać się za wszystko, co ona tobie zrobiła, odpuść. Neutralna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko rozniesie się po rodzinie.

10. Nie przejmuj się nadmierną krytyką

Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju mówić o tobie twoja teściowa. Chyba że faktycznie ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wtedy przyjrzyj się temu, co ona mówi i zweryfikuj. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i uszczypliwości puszczaj mimo uszu. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.

11. Nie angażuj w konflikt małżonka

Znajdź sobie grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie syneczkiem i zapewne w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich frustracji. Takie roznoszenie konfliktu grozi ryzykiem powstania między wami nieporozumień i żalu.

12. Ćwicz zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa za bardzo ingeruje w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na kolejny obiad do „mamusi” w tym tygodniu, nie rób sobie wyrzutów. Masz pełne prawo do ograniczenia czasu spędzonego z teściami, bo przecież poza nimi masz także przyjaciół, własnych rodziców, a przede wszystkim potrzebujesz czasu tylko dla siebie, żeby czuć się jak najlepiej.

źródło: themindsjournal.com 


Zobacz także

Efekt aureoli i efekt Golema. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Potrzeby – własna piramida

„Kolor może wskrzeszać zmarłych!” Wspaniała Iris Apfel świętuje 100. urodziny!