Lifestyle

Czy wiesz, co zaskakującego się wydarzy, jeśli codziennie będziesz codziennie jeść kurkumę?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
31 stycznia 2018
Fot. iStock/SlviaJansen
 

Kurkuma nie jest zbyt popularną u nas rośliną, choć coraz częściej gości na naszych stołach jako przyprawa. I bardzo dobrze! Ponieważ znaleziona w kurkumie kurkumina jest uznawana za środek przeciwzapalny o właściwościach przeciwutleniających.

W Indiach, gdzie kurkuma jest jednym z podstawowych składników w kuchni, odnotowuje się niższe wskaźniki zachorowań na Alzheimera. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej kurkumie.  Dr Gary Small, dyrektor psychiatrii geriatrycznej w UCLA przyznaje, że choć nie jest dokładnie znane działanie kurkuminy, to można się pokusić o tezę, że zmniejsza ono ryzyko stanu zapalnego mózgu powiązanego zarówno z chorobą Alzheimera jak i depresją.

W przeprowadzonych wstępnie badaniach udział wzięło 40 uczestników w wieku od 50 do 90 lat – wszyscy zgłaszali łagodne dolegliwości związane z pamięcią. Połowa z nich otrzymywała 90 miligramów kurkuminy dwa razy dziennie przez 18 miesięcy, podczas gdy reszcie podawano placebo.

Po monitorowaniu poziomów kurkuminy we krwi oraz poddaniu uczestników ocenie poznawczej i skanom PET, okazało się, że u osób przyjmujących kurkuminę znacznie poprawiła się pamięć, a także ich nastrój. W testach pamięci ludzie spożywający kurkumę poprawili swój wynik o 28 procent w ciągu 18 miesięcy, a także wykazali łagodną poprawę ogólnej dyspozycji.

Teraz naukowcy planują przeprowadzenie dalszych, bardziej zaawansowanych badań.

Okazuje się, że wprowadzenie na stałe do naszej diety kurkumy może korzystnie wpłynąć na naszą kondycję – zwłaszcza na pamięć – i to na przestrzeni lat, jak i na nasz nastrój.

Może warto spróbować?


źródło: independent.co.uk

 


Lifestyle

Chcesz obciąć włosy? Jest jedna prosta metoda, która powie, czy lepiej ci w krótkich czy długich włosach

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
31 stycznia 2018
Fot. iStock / MangoStar_Studio
 

Która z nas nie miała tego dylematu? Obciąć czy zostawić długie? Która nie zastanawiała się, jak bym wyglądała w krótkich włosach? A jak by było, gdybym zdecydowała się je zapuścić? 

Stajemy przed lustrem, mrużymy oczy, układamy włosy, by choć trochę przekonać się do zmiany fryzury. Tymczasem jest bardzo prosta metoda, która odpowie ci na dręczące pytanie: długie czy krótkie włosy?

Stylista fryzur, który na co dzień pracuje z największymi gwiazdami, John Friedman, po latach obserwacji swoich klientek wysnuł jeden wniosek. Otóż jego zdaniem wszystko zależy od kąta, który wyznacza długość od ucha do podbródka.

Arch. prywatne

Arch. prywatne

O co chodzi? Sprawa jest niezwykle prosta. Weź do jednej ręki ołówek i przyłóż go poziomo pod swoją brodą. Linijkę, którą trzymasz w drugiej ręce przyłóż pionowo pod uchem. Przecięcie ołówka i linijki wskazuje interesującą nas długość. Jeśli wynosi ona mniej niż 6 centymetrów, to jak Halle Berry i Audrey Hepburn, twoja twarz jest stworzona dla krótkich włosów. Jeśli pomiar wynosi więcej niż sześć centymetrów, jak na przykład u Kim Kardashian czy Sarah Jessica Parker, długie włosy będą dla ciebie najlepszym wyborem.

Ja zmierzyłam. Wyszło mi pięć centymetrów, czyli słusznie od dawna nie zapuszczam włosów, bo moja twarz stworzona jest do krótkich włosów. A jak twoja?


 

źródło: dailymail.co.uk


Lifestyle

Przynosisz kwiaty i słodycze? Lista rzeczy, których nie powinnaś robić, odwiedzając kogoś w szpitalu

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
31 stycznia 2018
Fot. iStock/nedomacki

Poza pracownikami służbowy zdrowia, mało kto dobrze czuje się w szpitalu. Nie lubimy być ani pacjentami, ani osobami odwiedzającymi. Nieznajomość podstawowych zasad, obowiązujących w tym miejscu, często powoduje nie tylko niezręczne sytuacje, ale wręcz zagrażające zdrowiu. Chociaż każdy szpital (a nawet oddział) posiada własny regulamin, warto znać podstawowe zasady. Oto, czego powinnaś unikać, wybierając się z wizytą do kogoś, kto właśnie jest hospitalizowany. 

Przynoszenie kwiatów, słodyczy i owoców

W wielu szpitalach posiłki pozostawiają wiele do życzenia. Zanim jednak przyniesiesz z domu wałówkę, upewnij się, czy dana osoba nie powinna być na jakiejś konkretnej diecie. To ważne, ponieważ spożycie nieodpowiednich produktów może utrudnić powrót do zdrowia. Idąc z wizytą do świeżo upieczonej mamy, zapomnij o jakichkolwiek bukietach. Może i ładnie wygląda to w amerykańskich filmach, jednak w praktyce w większości szpitali obowiązuje zakaz przynoszenia kwiatów. Ewentualne uczulenie czy zbyt intensywny zapach, to jedna sprawa. Chodzi też o zarodniki grzybów, które mogą znajdować się na roślinach.

Mrożące krew w żyłach opowieści

To nie jest dobry moment, by opowiadać swojej chorej znajomej o Zośce, którą to „źle zoperowali i zmarła”, tudzież o innej cioci Halince, co to „ze szpitala już nie wyszła”. Takie opowieści na pewno nie przyspieszą powrotu do zdrowia i nie poprawią nastroju osobie chorej.

Ubrania ochronne

Napis „Wstęp tylko w ochraniaczach na buty i bez okrycia wierzchniego” mógłby mieć dwa metry i świecić się na czerwono, a i tak niektórzy by go nie zauważyli. Chodzi o to, żeby wnosić na salę jak najmniej zarazków. Dlatego też założenie ochraniaczy na buty to absolutne minimum. Jeżeli personel mówi, że trzeba założyć na siebie ochronny fartuszek, a na usta maseczkę, lepiej polecenie wykonać, a nie dyskutować. Z tych samych względów nie należy też siadać na łóżku chorego.

Podważanie autorytetu i agresja wobec personelu

Jeżeli jesteś członkiem najbliższej rodziny, a pacjent nie ma nic przeciwko, może porozmawiać z lekarzem na temat zdrowia osoby chorej, dalszego leczenia  i rekonwalescencji. Więcej się dowiesz, gdy będziesz rozmawiać spokojnie i rzeczowo. Jeżeli coś cię wyraźnie niepokoi lub uważasz, że pacjent nie jest traktowany należycie, możesz zgłosić się do dyrekcji szpitala, bądź Rzecznika Praw Pacjenta.

Szacunek dla innych pacjentów

Pozostali pacjenci mogą być skrępowani twoją obecnością. Poza miłym przywitaniem, nie zagaduj wszystkich osób w sali i nie wypytuj, na co chorują (i oczywiście nie strasz rychłą śmiercią). Pomóż, jeśli ktoś cię o coś poprosi. Niektórych nikt nie odwiedza w trakcie trakcie hospitalizacji. Wyjdź z sali, jeśli rozpocznie się obchód. Personel medyczny na ogół sam o to prosi.


 

Źródło: Reader’s Digest


Zobacz także

Nawet niedzielni tatusiowie mają dobry wpływ na zdrowie psychiczne swoich córek. Lepszy „jakiś” tata niż żaden

Droga przyjaciółko, to były nasz ostatnie wspólne wakacje! Odchodzę nie bez żalu. Dopiekłaś mi do żywego. Nie chcę tego czuć już nigdy więcej!

Planowaliśmy ślub. Data wyznaczona, zarezerwowana sala, orkiestra, kupione obrączki… I wtedy miał miejsce wypadek. Pijany kierowca…