Go to content

Dieta „antystresowa”. 6 produktów, które uspokoją skołatane nerwy

Żyjąc na pełnych obrotach każdego dnia, nie jesteśmy w stanie unikać sytuacji stresowych. Raz radzimy sobie z napięciem lepiej, machając na przeszkody ręką, innym razem rwiemy włosy z głowy, bo czegoś nie udało się zrobić. Stres i napięcie nie są czymś niezwykłym, dopóki radzimy sobie z nimi. 

W sytuacji, gdy negatywne napięcie towarzyszy nam nieustannie, narażamy się na wiele przykrych konsekwencji, od chorób ciała, po depresję. Żeby lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i nerwami, trzeba zadbać o siebie. Więcej ruchu na świeżym powietrzu, zbilansowana dieta i wsparcie bliskich dają energię do działania. Przede wszystkim warto włączyć do diety produkty, które skutecznie poprawiają humor i łagodzą wpływ stresu na zdrowie. Oto 6 produktów, które uspokoją skołatane nerwy.

źródło: www.totalbeauty.com, poradnikzdrowie.pl

Fot. iStock

1/6 Jogurt grecki

Jogurt grecki jest doskonałym źródłem probiotyków, obfituje w wapń i potas, które regulują pracę nerwów i wpływają na poziom żeńskich hormonów, od których zależy też dobry nastrój kobiety

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kanapka-udost%C4%99pnianie-chleb-pomidor-932646/”target="_blank">tookapic</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

2/6 Chleb pełnoziarnisty

Idealny na śniadanie, ponieważ węglowodany z pełnego ziarna mogą wpływać na podniesienie poziomu serotoniny, co pomaga uniknąć paniki, niepokoju i depresji. Pondto witaminy z grupy B łagodzą napięcie, dodają energii, uczestniczą w syntezie serotoniny.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/jajka-po%C5%82%C3%B3wki-koperek-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-653834/”target="_blank">683440</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

3/6 Jajka

Jajka dodają energii i mogą pomóc w zmniejszeniu odczuwania stresu i zapobieganiu atakom paniki. Obfitują one w witaminy D i B-12, które wpływają na poprawę nastroju.

herbata zielona Fot. iStock/karandaev

4/6 Zielona herbata

Zielona herbata to doskonała alternatywa dla zwykłej herbaty i kawy. Działa jak środek przeciwzapalny, zmniejsza odczuwnie napięcia lub niepokoju. Badania pokazują, że dwie filiżanki dziennie mogą również zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów.  Zielona herbata nie tylko leczy, ale koi i wyszczupla.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/%C5%82oso%C5%9B-posi%C5%82ek-danie-%C5%BCywno%C5%9Bci-ryb-932915/”target="_blank">toocapic</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>

5/6 Łosoś

Łosoś jest bogaty w witaminy D i B12, które mogą poprawić nastrój. Obecne w nim kwasy tluszczowe regulują samopoczucie, chronią przed rozwojem depresji i zmniejszają agresję towarzyszącą stanom stresowym.

Fot. iStock/Eva-Katalin

6/6 Czekolada

Czekolada, szczególnie z orzechami, zawiera magnez, który łagodzi objawy zmęczenia, rozdrażnienia, zaburzenia snu, poprawia ogólną wydolność fizyczną i psychiczną.