Zakochaliśmy się w jarmużu, mam wrażenie, że to warzywo przez wiele lat zapomniane, a przecież znane już w starożytności, wróciło na salony i… na nasze stoły. Obecnie jarmuż możemy dostać właściwie w każdym sklepie, nawet w markecie i wcale nie trzeba szukać go w dobrze zaopatrzonych warzywniakach.
Jarmuż to jedna z najbardziej zdrowych i odżywczych warzyw. I choć pewnie nie ma osoby, która o jarmużu nie słyszała, to zawsze pojawia się pytanie: „Jak do diabła to jeść”. No właśnie. Niby podobne do kapusty, ale jednak inne. Gotować? Kroić? Jak przygotować, by smakowało już przy pierwszym posiłku? A my mamy dla was pewnie zaskakującą propozycję – kiszony jarmuż!
Pyszny, zdrowy i do tego tak nieoczywisty, że aż miło zobaczyć zdumienie na twarzach gości, którym podacie kiszony jarmuż. Dzięki takiej obróbce jarmuż możemy jeść nie tylko zimą.
Jak go przyrządzić? Są dwa sposoby.
Jarmuż w maślance i z gorczycą
Co potrzebujesz:
4-litrowy słój
500 g jarmużu
3 l maślanki
5 łyżek gorczycy
2 główki czosnki
100 g soli
Co zrobić:
Zmiksuj maślankę z czosnkiem i solą. Upchnij liście jarmużu w słoiku, dodaj ziarna gorczycy, następnie zalej maślanką. Podobno jarmuż kiszony, jak też inne kiszonki, najlepszy jest po dwóch miesiącach.
Jarmuż w jogurcie z jałowcem i olejem
Co potrzebujesz:
4-litrowy słoik
500 g jarmużu
2 kg jogurtu
1 l wody
2 łyżki jałowca
2 główki czosnku
100 g soli
100 ml oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno
Jak przygotować? Dokładnie tak samo, jak przepis wyżej. Przy czym po zalaniu jarmużu jogurtem zalać go na koniec olejem. Odstawić, obserwować, a później zjeść ze smakiem. Ale jak zjeść? Z czym?
Można na przykład przyrządzić zupę z fermentowanego jarmuży w maślance. Potrzeba 300 g jarmużu fermentowanego, 500 ml maślanki, 4 jajka ugotowane w koszulce. Miksujemy jarmuż z maślanką, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie przelewamy do rondla i gotujemy do momentu wrzenia. Przepis można modyfikować dowolnie, dodać ulubione dodatki – ziemniaki, boczek – kto co lubi.
Gdzie jeszcze można wykorzystać liście jarmużu? A chociażby przy robieniu naszych popularnych gołąbków – nadać im nowoczesny, inny smak. Liście kiszonej białej kapusty są bardzo delikatne i nie nadają się do zawijania, dlatego warto właśnie przy tej potrawie użyć naszego kiszonego jarmużu. Nadzienie do gołąbków – to już dowolna nasza interpretacja. Można zrobić farsz z mięsem mielonym, można zrobić gołąbki bezmięsne.
Pozostaje tylko życzyć smacznego i udanej przygody z jarmużem w nowej odsłonie.
A jeśli zaintrygowały was przepisy na kiszonki sięgnijcie koniecznie po książkę Aleksandra Barona „Kiszonki i fermentacje”, gdzie znajdziecie inspiracje, porady na kiszenie i fermentację nie tylko jarmużu, ale też dynię, pietruszkę, pomidory czy chociażby rabarbar!