Go to content

Odeszli w 2021 roku. Papcio Chmiel, Krzysztof Krawczyk, Wiesław Gołas… na zawsze zostaną w naszych sercach!


Początek listopada to jak zwykle czas, kiedy odwiedzamy groby zmarłych z naszych rodzin i grona przyjaciół. Z okazji dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy sylwetki osób, z którymi w tym roku musieliśmy się pożegnać!



Książę Filip, Jan Lityński, Wojciech Karolak, Charlie Watts, Tomasz Knapik , Izabella Sierakowska, Aleksander Doba, Olimpia Dukakis, Christopher Plummer, Larry Flynt, Ryszard Szurkowski, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Piotra Machalicę straciliśmy 14 grudnia zeszłego roku. O jego śmierci pierwsza poinformowała Krystyna Janda, pisząc: „Żegnaj piękny i czuły książę” . Machalica był niezwykle popularnym aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym. Po raz pierwszy trafił na ekran jeszcze podczas studiów jako mnich w filmie poetyckim fantasy Lecha Majewskiego „Rycerz”. Wystąpił ponadto w „Zabij mnie, glino”, „Sztuce kochania”, „Nowy Jork, czwarta rano”, „Złocie dezerterów”. Na scenie teatralnej odniósł sukces w komedii Aleksandra Fredry „Mąż i żona” i „Gwałtu, co się dzieje!”. Był także uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy i Brassensa. Z Krystyną Jandą tworzył duet w spektaklu „Dwoje na huśtawce” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Kotce na gorącym blaszanym dachu” Andrzeja Rozhina. Odszedł przedwcześnie w wieku 65 lat.

 

Henryk Jerzy Chmielewski, bardziej znany jako Papcio Chmiel, grafik, rysownik i publicysta odszedł w wieku 97 lat – 22 stycznia. Jak twierdza jego przyjaciele, to była spokojna śmierć. Karierę rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką kompanijną. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7. pułku piechoty Armii Krajowej „Garłuch”, nosił wtedy pseudonim Jupiter. Po przejściu do cywila już w sierpniu 1947 roku pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Najbardziej znany był z niebywale poczytnej, ukazującej się od 1957 roku serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się łącznie 11-milionowym nakładzie. Papcio Chmiel odszedł 22 stycznia.

Krzysztof Kowalewski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych, teatralnych, kabaretowych i radiowych zmarł 6 lutego, w wieku 83 lat, a informację potwierdziła jego żona, Agnieszka Suchora. Aktorzy w przyszłym roku świętowaliby 20-lecie ślubu. Wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Ogromną sympatię i uznanie widzów przyniosły mu również występy w Teatrze Telewizji oraz niezliczone (ponad 600) słuchowiska radiowe, wśród nich niezwykle popularny cykl komediowych słuchowisk pt. Kocham pana, panie Sułku, w którym grał pierwszoplanową rolę. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 r. w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. W latach 70. i 80. wystąpił m.in. filmach Janusza Majewskiego „Urząd” oraz „C.K. Dezerterzy” i serialu wojennym Janusza Morgensterna „Kolumbowie”. Kowalewski często występował w filmach Stanisława Barei i to one przyniosły mu największą popularność. Do tych najbardziej popularnych należą: „Nie ma róży bez ognia”, „Miś”, „Brunet wieczorową porą” i „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”.

Katarzyna Lenhardt była modelką i partnerką piłkarza Bayernu Monachium. 25-latka zmarła 9 lutego. Jej ciało zostało znalezione w apartamencie w Berlinie. Prokuratura po sekcji zwłok potwierdziła wersję, która przeciekła do prasy tuż po śmierci kobiety o samobójstwie modelki. Kasia Lenhardt odebrała sobie życie 9 lutego, w dniu szóstych urodzin swojego synka. Tydzień wcześniej zakończył się jej związek z Jerome Boatengiem. Na wieść o śmierci byłej dziewczyny piłkarz natychmiast wrócił do kraju, opuszczając drużynę Bayernu tuż przed meczem finałowym Klubowych Mistrzostw Świata.

Aleksandra Dobę straciliśmy 23 lutego. Polski podróżnik zasłynął licznymi wyczynami kajakowymi. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowe), wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Za pierwsze z tych dokonań dostał tytuł „Podróżnika roku” głosowaniu czytelników „National Geographic”. Realizując jedno ze swoich marzeń, w wieku 74 lat wspiął się na szczyt Kilimandżaro. Na miejscu, chwilę przed pamiątkowym zdjęciem, poprosił przewodników o chwilę odpoczynku. Zasłabł, a następnie stracił funkcje życiowe.


Krzysztof Krawczyk, popularny wokalista, gitarzysta i kompozytor, legenda polskiej piosenki rozrywkowej odszedł 5 kwietnia. W marcu 2021 roku fani wstrzymali oddech, usłyszawszy o jego hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem. Trzy dni przed śmiercią, wywołaną szeregiem współistniejących chorób, kultowy muzyk zdążył poinformować za pośrednictwem swojego Facebooka, że wyszedł ze szpitala i czuje się dobrze. Rozpoznawalność zyskał w latach 60. i 70. jako wokalista zespołu Trubadurzy. Oblicza się, że podczas jego kariery wydano 129 oficjalnych płyt z jego muzyką. Wylansował ogromną ilość przebojów, takich jak m.in. „Byle było tak”, „Parostatek”, „Rysunek na szkle”, „Pamiętam ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień”, „To co dał nam świat”, „Bo jesteś ty” i „Trudno tak” (duet z Edytą Bartosiewicz). Ze względu na swoją muzykę często porównywany był do Toma Jonesa czy Elvisa Presleya.

Bronisław Cieślak największą rozpoznawalność zyskał po premierze serialu ”07 zgłoś się”, w którym wcielił się w postać porucznika Borewicza. Odgrywana przez niego postać stała się ikoną popkultury, a sam aktor był określany mianem polskiego Jamesa Bonda. W latach 1997–2005 Cieślak sprawował mandat posła na Sejm RP. Na początku swojej kariery pracował z kolei jako dziennikarz. Grał w kilku różnych polskich serialach. Na dużym ekranie widzieliśmy go także jako inżyniera Bogdana Zawadę w „Znakach szczególnych” i redaktora Henia Laskusa w „Kung-fu”. W 2018 roku u aktora zdiagnozowano raka prostaty. Cieślak poddał się zarówno operacji, jak i radio i chemioterapii. Niestety odszedł 2 maja.


Wiesław Gołas słynny aktor i wykonawca piosenki aktorskiej zmarł 9 września. Aktor miał chlubną okupacyjną kartę, w 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów i przybrał pseudonim Wilk. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, m.in. w „Mężu swojej żony”, „Potopie”, „Brunecie wieczorową porą”, „Alternatywach 4”. Ale największą popularność przyniosła mu rola rezolutnego Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Gołas dał się też poznać jako kabareciarz, członek Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki „W Polskę idziemy”.

 

Krystyna Kołodziejczyk była aktorką, znaną z takich produkcji jak: „Kogel-mogel”, „Czterdziestolatek” oraz „Czterej pancerni i pies”, „Zmiennicy”, „Dom”, „Złotopolscy”, a także „Miodowe lata”. Występowała również na deskach teatrów w Koszalinie, Bydgoszczy, Poznaniu, czy Warszawie. Kołodziejczyk zmarła w jednym z warszawskich szpitali 13 września. Od pewnego czasu przebywała w placówce medycznej i zmagała się z ciężką chorobą. Mąż gwiazdy Wiesław Szyszko chorował w tym czasie na raka trzustki i trafił do hospicjum. Odszedł wcześniej niż żona, bo 1 września. Krystyna Kołodziejczyk nie dowiedziała się o tym, bo przebywała w śpiączce farmakologicznej. Po niemal dwóch tygodniach od odejścia męża aktorka do niego dołączyła.



Krzysztof Kiersznowski odszedł 24 października, legendarny „Wąsik” z „Killera”. Mimo że właśnie ta kreacja przyniosła Kiersznowskiemu największą rozpoznawalność, nie była jego debiutem w roli gangstera. Aktor grał również w słynnym „Vabanku” i jego kontynuacji. Pojawiał się na ekranach telewizorów w serialach, takich jak „Kryminalni” i „Twarzą w twarz”. Ostatnio oglądaliśmy go w bardzo popularnych serialach: „Samo życie”, „Twarzą w twarz”, „Barwy szczęścia” i „Blondynka”.