Styl minimalistyczny wciąż ma się całkiem dobrze, ale wielu osobom prostota zaczyna powoli przeszkadzać. Nie ma w niej miejsca na realizację własnych planów, pomysłów czy inspiracji. Ci, którzy chcieliby czegoś zupełnie nowego, ale nie do końca potrafią złożyć poszczególne elementy w jedną całość, z pewnością zainspirują się stylem eklektycznym. Pozwala on stworzyć sypialnię na miarę naszych oczekiwań, a jednocześnie nie zmusza do nadmiernych ograniczeń.
Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?
Styl eklektyczny to przeciwieństwo minimalizmu, choć i w jego przypadku trzeba zachować pewien umiar. Wynika on jednak nie z samego przekonania, a z rodzaju elementów składowych, jakie dobieramy. W stylu eklektycznym nie musimy się specjalnie ograniczać, jeśli chodzi o wdrażanie w życie kolejnych pomysłów. Nawet jeśli nie do końca do siebie pasują, to warto rozważyć połączenie ich w jedną całość. Styl eklektyczny to właśnie pewnego rodzaju nieład. Pozwala łączyć to, co z pozoru zupełnie różne. Klasyka i nowoczesność w jednym? A może elementy naturalne na tle murowanej ściany? Dlaczego nie! W stylu eklektycznym liczą się:
- funkcjonalność – ważne, aby pomieszczenie było komfortowe w codziennym użytku;
- estetyka – całość, choć nie musi być do końca spójna, powinna prezentować się estetycznie;
- wyczucie – podejście eklektyczne pozwala łączyć ze sobą style wnętrzarskie, ale i tutaj trzeba zachować pewien umiar.
Sypialnia w stylu eklektycznym pełna jest kontrastów. Co ciekawe, nie obowiązują konkretne wyznaczniki, jeśli chodzi o dobór mebli, kolorów czy dodatków. To właśnie w tym stylu cenimy sobie najbardziej – możliwość wprowadzenia w życie własnych koncepcji, które nie do końca pasują do pozostałych idei aranżacyjnych.
Jak urządzić sypialnię w stylu eklektycznym? 5 ciekawych inspiracji
Aranżację eklektycznej sypialni najlepiej rozpocząć od uporządkowania przestrzeni. Zdecydujmy, gdzie stanie łóżko, jakie meble wprowadzimy do wnętrza i czy biorąc pod uwagę jego metraż, możemy pozwolić sobie na dodatkowe dekoracje. Eklektyka nie oznacza nieporządku, dlatego w pierwszej kolejności planujemy rozkład pomieszczenia. Następnie możemy przejść do jego aranżowania. Jeśli sypialnia, to koniecznie łóżko – większe lub mniejsze, nowoczesne albo klasyczne. Wybór należy do nas. Ważne jednak, aby dobrać do niego odpowiedniej jakości materac. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na https://sennamaterace.pl/ – sklepu, który jest autoryzowanym dystrybutorem marki Hilding. Często wybierane modele 120×200 znajdziemy w zakładce: https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Następnie przechodzimy do wyboru kolorów, dodatków i innych mebli, jakie mają pojawić się w sypialni. Oto 5 ciekawych inspiracji:
- Wyraziste, intensywne kolory na ścianach – malina, butelkowa zieleń, burgund będą idealnym tłem dla klasycznych mebli. Jeśli marzy nam się mozaika na ścianie, wygospodarujmy spory jej kawałek, dobierając płytki kolorystycznie do reszty ściany
- Lampy wiszące i stojące – ciekawy model lampy wiszącej to absolutna podstawa, jednak w miarę możliwości dobrze umieścić w sypialni także lampę stojącą.
- Wzorzyste dekoracje – poszewki na poduszki z motywami natury, koce w charakterystyczne esy-floresy czy zasłony z różnego rodzaju zdobieniami będą stanowiły świetną ozdobę.
- Kontrasty – mogą przejawiać się doborem dodatków z epoki do nowocześnie urządzonej sypialni albo elementami naturalnymi, którymi wypełnimy industrialne wnętrze. Eklektyzm uwielbia kontrasty w każdym wydaniu.
- Meble o nietypowych kształtach – nieregularne szafy, fotele czy stoliki to świetny pomysł na nietuzinkową dekorację.
Co z tym umiarem?
Styl eklektyczny wydaje się być pozbawionym umiaru, jednak i tutaj trzeba zachować wyczucie. Bez niego trudno będzie stworzyć przytulne wnętrze, w którym będziemy czuć się komfortowo. Pamiętajmy, że sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie, w którym odpoczywamy, dbając o jakość snu. Dlatego musi być urządzona tak, aby nie pobudzać zmysłów, nie stanowiąc tym samym dodatkowego bodźca. Niemniej jednak umiar w stylu eklektycznym jest rozumiany zupełnie inaczej niż w kontekście stylu minimalistycznego. W drugim przypadku wynika z przekonania, samej idei. Tymczasem eklektyzm daje dużą swobodę w doborze kolejnych elementów, jednak z uwagi na fakt, iż często przedstawiają one różne style wnętrzarskie, nie możemy dopuścić do powstania nieładu. W przeciwnym razie pomieszczenie nie będzie prezentować się estetycznie. Jeśli chcemy pomieszać style, postawmy na 2-3, z których stworzymy pewną całość.