Go to content

Jesteś obrzydliwa, jesteś piękna. Jak media społecznościowe zmieniają nasze postrzeganie drugiej osoby

Fot. Screen z YouTube My Pale Skin

Co się stanie, jeśli zdecydujemy się pokazać innym takimi, jakimi jesteśmy naprawdę? Przekonała się o tym Em Ford, wizażystka, która prowadzi blog na kanale YouTube. Przygotowując propozycje makijażu była zmuszona pokazać swoją twarz, niedoskonała cerę, skórę pokrytą trądzikiem. Reakcje osób, które zostawiały komentarze pod jej wpisami były krzywdzące i wytykające każdą niedoskonałość. Em doznała szoku i pod wpływem tego doświadczenia nagrała krótki filmik.

– Trzy miesiące temu, zaczęłam umieszczać w mediach społecznościowych swoje zdjęcia bez makijażu – napisała Em. – Poniższy film zawiera prawdziwe komentarze, te które znalazły się pod moimi wpisami. Ale muszę też powiedzieć, że otrzymałam ogromną liczbę wiadomości od osób, które cierpią lub cierpiały na trądzik i były z tego powodu w jakiś sposób prześladowane. Chciałam stworzyć film, który pokazuje jak media społecznościowe promują nierealistyczne oczekiwania (zarówno kobiet jak i mężczyzn) wobec naszego ciała. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do fałszywych, perfekcyjnych obrazów, że porównując się do nierealistycznych standardów kosmetycznych zapominamy, że tak naprawdę jesteśmy piękne.

Obejrzyjcie koniecznie filmik En. W tle zobaczycie cytaty z umieszczonych pod jej wpisami komentarzy. Gdy Em przykrywa niedoskonałości cery makijażem, negatywne wypowiedzi znikają, pojawiają się zachwyty nad jej idealnym wyglądem.

sds