Lifestyle

Jeśli nie zdążyłyście wczoraj, to nic straconego! Do końca dnia macie jeszcze czas na andrzejkowe wróżby

Karolina Krause
Karolina Krause
30 listopada 2016
Fot. iStock/nullplus
Następny

Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.”

W prawdzie wigilia Andrzejek przypada z 29. na 30. listopada, ale jeśli nie zdążyłyście wczoraj, to nic straconego! Na to, żeby znowu poczuć się jak dziecko zawsze jest czas albo przynajmniej dzisiaj :). Twój andrzejkowy must have, to kilka najlepszych przyjaciółek (nie będziemy się wykłócać o to, czy to panny, panny z odzysku, a nawet mężatki – każdej należy się od losu coś dobrego!), świece (mogą być te, które zostały ci po urodzinach najmłodszej pociechy – tylko jej o tym nie mów!), stary klucz i butelka dobrego wina. Reszta sama jakoś się znajdzie. A no i jeszcze wróżby, koniecznie!

 

Lifestyle

Dla ponad 1/4 Europejczyków za krótka spódniczka jest usprawiedliwieniem dla sprawcy gwałtu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 listopada 2016
Fot. iStock/Milanares
 

Uważamy, że nic nie usprawiedliwia gwałtu, że stereotyp za krótkiej spódniczki i jednego drinka za dużo już nie istnieje. Niestety. Badania dowodzą, że ponad 1/4 ludzi uznaje, że są przesłanki, które mogą usprawiedliwić gwałt – właśnie te stereotypowe. I nie są to wynika badań z krajów o niskiej świadomości, mowa Europie, a badania zostały przeprowadzone na zlecenie Unii Europejskiej wśród państw członkowskich.

27% spośród 30 000 biorących udział w ankiecie uznało, że nieodpowiedni ubiór, prowokujące zachowanie – czyli flirtowanie pozwalają uznać gwałt za nic gorszącego na zasadzie: „sama się o to prosiła”. Co więcej w krajach Europy Wschodniej i Środkowej uważa tak nawet 50% osób, dotyczy to między innymi mieszkańców Rumunii, Węgier, Czech, Bułgarii. Przykładowo w Belgii aż 40% społeczeństwa uznało, że gwałt w pewnych okolicznościach ma swoje uzasadnienie, gdzie w sąsiedniej Holandii uważa tak zaledwie 15% mieszkańców. Około 30% między innymi Polaków, Niemców, Francuzów także jest zdania, że przysłowiowa „zbyt krótka spódnica” umniejsza znaczenie gwałtu i go w pewien sposób usprawiedliwia.

Najmniejszą tolerancję na usprawiedliwianie gwałtu i jego sprawcy mają Szwedzi, Hiszpanie, Finowie i Duńczycy.

To jednak zbyt mało, bo dane są zatrważające, gdyż pomimo prowadzonych kampanii, nadal, jak widać, za winną gwałtu nierzadko uważa się ofiarę, a nie sprawcę.

Zresztą o czym my mówimy. W samej Polsce kara za gwałt bywa skandalicznie niska, często wymierza w zawieszeniu, kiedy to ofiary rzadko czują się bezpieczne. Zresztą, jeśli już mowa o ofiarach – te boją się w ogóle mówić o tym, co zostało im zrobione, gdyż to one narażone są na dziesiątki niewygodnych pytań, wpędzane są w poczucie winy i nie uzyskują należytej pomocy i ochrony prawnej. W Polsce nie działa ani jedna instytucja zajmująca się kompleksowo ofiarami gwałtu.

Przypominam film, na którym przesłuchiwana jest ofiara gwałtu… Spotkał się on z dużym oddźwiękiem, dostałyśmy wiele wiadomości od ofiar gwałtu…

 

źródło: The Washignton Post


Lifestyle

„Jestem dziennikarzem. Tak, to ja odpowiadam za cały ten syf, który codziennie oglądasz…”. Szokujący film, daje wiele do myślenia

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 listopada 2016
Fot. Screen z YouTubeMediaTory

„Jestem dziennikarzem. Co robię na co dzień? Decyduje o tym, co pojawia się mediach, a co nie. Tak, to ja odpowiadam za cały ten syf, który codziennie oglądasz…” – tymi słowami rozpoczyna się bardzo niecodzienny film. Zszokowani?

A to dopiero początek.

Zobaczcie koniecznie, kim jest dziennikarz, który tak bezczelnie opowiada o swojej pracy na ekranie. Będziecie zaskoczeni.

Podajcie dalej,  każdy z nas „jest dziennikarzem”. Każdy z nas decyduje o tym, co jest ważne, a co znaczy coraz mniej…


Zobacz także

Jak przestać być ofiarą? Droga nie jest łatwa, ale do pokonania. Wystarczy spróbować, naprawdę

Detoks w trzy dni. Aaaa, jak zgubić świąteczne kilogramy przed Sylwestrem? Spokojnie, coś doradzimy

Chiński znak zodiaku – sprawdź, co to znaczy, że jesteś Psem, Szczurem lub Wołem