Lifestyle

Jakie są majowe dzieci? Naukowcy twierdzą, że nie jest im lekko, ale jest też ogromny plus

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2022
dziecko, wiosna, maj, dzieci urodzone w maju
fot. ozgurcankaya/iStock
 

Dzieci urodzone w maju, wg naukowców, mogą mieć niższą masę urodzeniową czy wyższe wskaźniki depresji. Okazuje się, że to w pewnym sensie cios urodzić się w maju. Naukowcy podejrzewają, że wiosenne dzieci są przygotowywane na pewne niefortunne zagrożenia dla zdrowia przez całe życie, prawdopodobnie z powodu braku ekspozycji na witaminę D w łonie matki w miesiącach zimowych. Dobrą wiadomością jest to, że ta rosnąca liczba badań nad miesiącem urodzenia stanowi próbę zamknięcia luk zdrowotnych. 

Dzieci urodzone w maju są mniejsze

Według niektórych badań dzieci mogą mieć najniższą masę urodzeniową (chociaż inne badania wskazują, że dzieci zimowe mają to rozróżnienie). Niemniej jednak naukowcy zgadzają się, że majowe dzieci z pewnością nie są największe po urodzeniu. A niska masa urodzeniowa wiąże się z niższym IQ, problemami psychicznymi, otyłością, chorobami serca i wieloma innymi problemami przez całe życie.

Przechodzą przez okres dojrzewania o wiele za wcześnie

Wg brytyjskich naukowców (grupa badanych dzieci wynosiła 450 tys.), dziewczęta urodzone w maju mogą również przejść okres dojrzewania wcześniej niż większość ich rówieśników. Wczesne lub przedwczesne dojrzewanie nie jest dobre. Wiąże się z większym ryzykiem raka piersi, ciąży nastolatek, HPV, chorób serca i cukrzycy.

Są bardziej przygnębione, ale mają lepsze nastawienie

Ludzie urodzeni w maju doświadczają depresji najczęściej, zgodnie z danymi zebranymi od ponad 29 milionów ludzi. Z koli inne badania sugerują, że majowe dzieci wygrały nagrodę pocieszenia – są bardziej podatne na osobowości hipertymiczne lub ogólnie pozytywne nastawienie. Chociaż połączenie depresji i optymizmu wydaje się sprzeczne, badania pokazują, że osoby z depresją częściej myślą, że życie staje się lepsze. Optymizm może być sposobem na przystosowanie się do depresji i budowanie odporności. Szklanka może być brudna, ale wciąż jest w połowie pełna.

Mają najniższe ogólne ryzyko zachorowań

Wreszcie zwycięstwo majowych dzieci! Osoby urodzone w maju mają najniższe ogólne ryzyko zachorowań i są szczególnie odporne, jeśli chodzi o walkę z chorobami układu oddechowego, zgodnie z analizą 1,75 miliona dokumentacji medycznej. Być może stąd bierze się cały ich optymizm.

Są dość nieprzewidywalne

Ludzie urodzeni w maju są nieprzewidywalni. Kiedy naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyjrzeli się zapisom z brytyjskiego Biura Statystyki Narodowej, byli w stanie powiązać popularny zawód z każdym miesiącem urodzenia. Podczas gdy niektóre urodziny zwiększały szanse na stanie się wszystkim, od pilota do dentysty, osoby urodzone w maju utrzymywały równomierny rozkład zawodów.

Mogłoby się wydawać, że to oznaka bycia nudnym, jest przeciwnie – dzieci urodzonych w maju nie da się po prostu zamknąć w żadnych ramach. To ekscytujące osobowości.


Lifestyle

Ten dzień niestety nadszedł. „365 dni” znów atakuje. Kogo to kręci?!

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
28 kwietnia 2022
 

Ładne obrazki, ładni ludzie, nawet seks byłby ładny, gdyby było go połowę mniej i miał jakieś fabularne uzasadnienie. I oczywiście, fajna Lamparska. To tyle plusów filmu „Ten dzień. 365 dni”. A minusy? Nie wiem, czy starczyłoby mi dnia na opisanie tego. Brak fabuły, dialogi pisane chyba przez dzieci z podstawówki, główny bohater, mistrz dwóch min– ekstazy i furii. I bohaterki, które są uosobieniem najgorszych, stereotypowych cech.

Zacznę może od tych nieszczęsnych bohaterek. Naprawdę doceniam, że twórcy z całej siły próbują nam pokazać, że one nie są głupie. A takie życie jest ich wyborem. W zasadzie nie mam nic przeciwko, bo naprawdę każdy wybiera, jak chce żyć. I nawet rozumiem, że piękne auta, wnętrza, wino lejące się strumieniami, boskie sukienki kręcą i mogą być spełnieniem marzeń.

Blanka Lipińska zirytowała feministki (i nie tylko) pierwszą częścią swojej historii o Laurze i Massimo, w której główny bohater zmusza do seksu oralnego stewardessę. To znaczy na początku zmusza, a potem ona jest zachwycona i dumna. Żeby w czasach #Me Too nakręcić coś takiego– ryzykowne i głupie. Choć długo broniłam tej sceny, bo to przecież fikcja literacka i gdyby każdą taką scenę traktować tak poważnie, to trzeba by się czepiać naprawdę wielu filmów.

Teraz Laura „walczy o siebie”…

Tyle, że ta walka wydaje się naprawdę żenująca, bo co z tego, że ona powie parę razy coś w stylu: „Będziesz traktował mnie jak mebel?”.

Wciąż padają tam teksty: „Drogie panie, skończcie pogaduchy, my musimy popracować”, one niby się buntują, ale za chwilę jadą na przejażdżkę, jak panowie kazali.

A potem siedzą w restauracji i chcą napić się drinka i zjeść, ale znów wchodzą panowie i twardo mówią: „Wychodzimy. Już!”. I one jak te dziunie wstają i idą. Czy naprawdę są na tym świecie jeszcze kobiety, które to kręci?

I ten nieszczęsny Massimo, pan dwóch min

A jak Laura od niego ucieka, i on krzywi twarz w tej furii, to naprawdę nie wiadomo, co autorzy mieli na myśli: chcieli pokazać złość macho, czy człowieka, który zaraz będzie wydalał i tak się na tym skupia, że prawie oczy wychodzą mu z orbit. Nie, drodzy, to nie jest podniecające.

No dobrze, raz Laura zachowuje się wzorcowo. Widzi, że ukochany ją zdradza (tak naprawdę nie zdradza, ale to już inny temat), więc wybiega z imprezy i wie jedno; chce uciec. Ale dlaczego nie może sobie tego sama ogarnąć tylko znów musi ratować ją jakiś tajemniczy przystojniak? Któremu, oczywiście, ulega i za chwilę już sobie pływają na desce po oceanie w jego pięknym domu z basenem.

To trochę rozumiem, bo też bym wolała siedzieć teraz w pięknym domu z basenem, nad ciepłą wodą, a nie na przykład w swoim mieszkaniu z pseudo wiosną na zewnątrz.

Naprawdę można by uwieść niektóre Polki w lepszym stylu. Bazować na naszych dziecięcych potrzebach bycia zaopiekowaną, adorowaną, bogatą, wyróżnianą, bez garów, czy męża, który zostawia skarpetki (tak rzucam, mój żadnych skarpetek nie zostawia). Chodzi mi o to, co zrobił Grey, choć, oczywiście nie był to żaden film o BDSM tylko o przemocy i godzeniu się na wiele rzeczy z miłości. Ale tam chociaż naprawdę pokazali bajkę o bogatym, przystojnym mężczyźnie, który z czasem zakochuje się w stażystce i dla niej chce się zmienić.

W filmie „Ten dzień” nie ma fabuły przez co najmniej 40 minut? Seks, seks i seks.

Czy kogoś on podniecił? Chciałabym to wiedzieć, bo może to ze mną coś nie tak, bo mnie nie podniecił nawet w połowie procenta.

I ten koniec– no błagam. Coś się niby zaczęło i właśnie wtedy szast, prast napisy końcowe. Chociaż przyjęłam je z ulgą, a koleżance z redakcji dziś rano powiedziałam, że to jest tak złe, że nawet nie wiem, jak się zabrać za opisanie tego.

Szkoda czasu, by to włączać. Idźcie i obejrzyjcie chociażby serial „Szkołę dla elit”. Tam też są ładne widoki, ładni ludzie, wnętrza. Lepsza muzyka. I seks jest. Tyle, że ma on jakieś uzasadnienie, a nie tak bzykanie dla bzykania, do wymiotów. Chociaż, owszem, doceniam piękne ciała bohaterów.


Lifestyle

14 interesujących różnic między mózgiem męskim i żeńskim

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2022
mózg
fot. ChrisGorgio/iStock

Czy kiedykolwiek słyszałaś stare powiedzenie „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”? Jeśli tak, to prawdopodobnie już rozważałaś różnice między mężczyznami i kobietami. A według nauki – jest kilka głównych. Zajmijmy się najważniejszym organem – czym różni się mózg kobiety od mózgu mężczyzny. 

Nawet biorąc pod uwagę wszystkie różnice, istnieje również wiele podobieństw. Ale prawdopodobnie nie przyszłaś przeczytać tego artykułu dla podobieństw. Nie powinno dziwić, że mężczyźni i kobiety są po prostu inni. Mężczyźni są często predysponowani do większego ryzyka jednej choroby, podczas gdy kobiety częściej chorują na coś innego. Ale to nie wszystko.

1. Mężczyźni mają większe mózgi

Męski mózg jest o około 11% większy niż mózg kobiety. Rozmiar naszego mózgu określa rozmiar naszego ciała i rozmiary naszych narządów, a nie naszą inteligencję. Tak więc posiadanie większego mózgu nie czyni ich bardziej inteligentnymi, jest po prostu bardziej proporcjonalne do ich większej ramy i ciała (średnio).

2. Kobiety są lepsze w czytaniu i rozumieniu

Według artykułu opublikowanego przez Stanford Medicine, różne badania potwierdziły, że kobiety mają umiejętności czytania i rozumienia, które przewyższają umiejętności przeciętnego mężczyzny. Kobiety osiągają również lepsze wyniki niż mężczyźni w testach koordynacji ruchowej i szybkości percepcyjnej.

3. Mężczyźni i kobiety wizualizują rzeczy inaczej

Ponieważ mężczyźni mają grubsze siatkówki i większe komórki M niż kobiety, mogą śledzić, jak obiekty poruszają się w większej skali niż kobiety. Z drugiej strony kobiety mają więcej komórek P, co czyni je lepszymi w rozpoznawaniu obiektów.

4. Prawa a lewa półkula mózgu

Średnio mężczyźni używają głównie lewej półkuli mózgu. Kobiety mają tendencję do używania obu stron.

5. Różnice w mózgu zaczynają się pojawiać po urodzeniu

Płody męskie i żeńskie zaczynają wykazywać różnice dość wcześnie. Już w 26 tygodniu mózgi kobiet zaczynają rozwijać grubsze ciało modzelowate, które łączy lewą i prawą półkulę.

6. Mężczyźni są lepsi w myśleniu trójwymiarowym

Mężczyźni są bardziej skłonni do myślenia o przedmiotach 3-wymiarowo niż kobiety. Wielu naukowców uważa, że jest to prawdopodobnie osadzone w przeszłości i ma związek z tym, jak ludzie mogli potrzebować tej zdolności z powodu polowań i rywalizacji.

7. Kobiety są lepsze w wielozadaniowości

Mężczyźni mają zalety, ale wielozadaniowość nie jest jedną z nich. To kobiety mogą żonglować wieloma zadaniami jednocześnie.

8. Predyspozycje do różnych chorób

Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój autyzmu, schizofrenii, dysleksji i częściej stają się alkoholikami lub narkomanami. Naukowcy uważają, że wynika to ze sposobu, w jaki zbudowany jest mózg, a także dlatego, że brakuje im estrogenu, który uważa się, że chroni mózg na wiele sposobów przed niektórymi formami chorób psychicznych. Kobiety z kolei są znacznie bardziej narażone na depresję i zespół stresu pourazowego. Kobiety są również bardziej narażone na zaburzenia autoimmunologiczne i rozwój chorób serca.

9. Mózgi mężczyzn mają więcej połączeń od tyłu do przodu

Podczas gdy kobiety lepiej korzystają z obu półkul (prawej i lewej), mężczyźni mają więcej połączeń między obszarami umiejętności motorycznych i przestrzennych (tył i przód). Z tego powodu zwykle mają lepszą koordynację ręka-oko.

10. Mózg i jego istota szara

Kobiety mają większą ilość istoty szarej w hipokampie. Jest ona odpowiedzialna za pamięć i komunikację. Istnieje również więcej powiązań między pamięcią a poznaniem społecznym, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego kobiety są lepsze w zrozumieniu i empatii.

11. Centra werbalne w mózgu

Kobiety mogą werbalizować i komunikować się z obu stron mózgu. Mogą też wydawać się bardziej rozmowne niż mężczyźni. W rzeczywistości związek z połączeniem między tymi dwiema półkulami mózgu.

12. Mózg a relacje i więzi

Kobiety mają wyższy poziom oksytocyny i estrogenu, które są hormonami odpowiedzialnymi za więzi i emocje. Z tego powodu kobiety są bardziej ukierunkowane na więzi emocjonalne. Z drugiej strony mężczyźni mają więcej testosteronu, co może prowadzić do tego, że są bardziej terytorialni, łatwo się gniewają.


Zobacz także

Cierpisz z powodu migreny? Poznaj 13 czynników wyzwalających ataki

Jak radzić sobie w relacjach z toksycznymi ludźmi?

W gabinecie lekarskim ginekolog gwałcił swoje pacjentki. Już 20 zgłosiło się na policję

W gabinecie lekarskim ginekolog gwałcił swoje pacjentki. Już 20 zgłosiło się na policję