Go to content

Jak żyć dobrze? Zapytaj o to swoje osiemdziesięcioletnie ja

Fot. iStock/gradyreese

Skoro jedynie śmierć jest pewna, a jej moment nieokreślony, co powinniśmy robić, jak żyć, by żyć dobrze? Pytanie, które zadajemy sobie od starożytności stało się inspiracją dla wspaniałego projektu artystki Susan O’Malley. Susan zapytała setkę zwykłych ludzi w wieku od siedmiu do osiemdziesięciu ośmiu lat, jaką radę mogliby dostać od swojego 80-letniego ja.

Odpowiedzi – niektóre głębokie, inne żartobliwe, wszystkie rozbrajająco szczere zostały opublikowane w wersji książkowej tuż po śmierci Susan, jako hołd oddany jej pracy i życiu. Artystka zmarła niespodziewanie na tydzień przed porodem, a jej dzieci – bliźniaczek – również nie udało się uratować. Zbiór rad, które zdążyła zebrać Susan stał się pięknym, pozytywnym świadectwem mądrości i doświadczenia, które nie zależy od wieku…

Jak żyć dobrze? Zapytaj o to swoje osiemdziesięcioletnie ja, a wtedy usłyszysz, że:

Prawdopodobnie nic nie okaże się takie, jak się tego spodziewałeś

Życie zaskakuje na każdym kroku: nieprzewidywalnością zdarzeń, spotkań, ludzkich reakcji i zachowań; intensywnością doznań i emocji. Zmiana jest naturalnym elementem życia.

Powinieneś robić rzeczy, które są bliskie twojemu sercu

Bo tylko wtedy nie marnujesz czasu, który został ci dany.

Nie możesz zmienić nikogo poza sobą samym

Dlatego nie denerwuj się, nie próbuj wpływać na innych, na ich życie, na decyzje. Każdy jest odpowiedzialny za siebie.

Próbuj nowych rzeczy, nie ma nic złego w popełnianiu błędów

Skąd masz wiedzieć co lubisz, w czym czujesz się dobrze, co ci odpowiada? Próbuj, szukaj, pytaj. A jeśli się przewrócisz, po prostu wstań.

Więcej miłości, mniej Internetu

Postaw na relacje z ludźmi, ale tu i teraz, a nie w wirtualnej rzeczywistości. Nie zaczynaj poranka od przeglądania wiadomości na ekranie swojego telefonu. Zacznij go od pozytywnych myśli o innych, od dobrych emocji i powiedzenia sobie, że to będzie piękny dzień.

Bądź w kontakcie z przyjaciółmi

To ważne dla twojego zdrowia psychicznego i dla uświadomienia sobie, że nie jesteś w życiu sam. Cokolwiek się stanie, możesz liczyć na ich wsparcie i pomoc.

Czytaj więcej książek

Książki relaksują, uczą, rozwijają… I pokazują nam

Doceniaj swoje ciało

Ono już jest doskonałe. Zaakceptuj je, pokochaj i dbaj o nie – dając mu to, czego potrzebuje.

Nie kłam

Nie oszukuj bliskich i nie mijaj się z prawdą rozmawiając z tymi, których nie znasz. Kłamstwo komplikuje życie i relacje  z innymi.

Zrobiłeś wszystko, co mogłeś

Starałeś się, ale czasem to po prostu nie wystarcza. Nie ma co się denerwować, martwić na zapas, żałować i zastanawiać nad tym co mogłoby się stać, gdyby coś potoczyło się inaczej.

Miłość jest wszędzie wokół Ciebie

W cudach natury, których codziennie doświadczasz, w uśmiechu przyjaciela, w myśli o rodzeństwie, rodzicach, w wiadomości od ukochanej osoby. I w spojrzeniu twojego psa lub kota.

Wystarczasz

Jesteś wystarczająco dobry, mądry, wspaniały. Zasługujesz na szacunek, miłość, na wszystkie dobre rzeczy, które niesie życie. Te złe są często dziełem przypadku, pamiętaj o tym.