Lifestyle

Jak zmyć hennę ze skóry, rzęs i włosów? Skuteczne sposoby!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
28 września 2022
Fot. iStock / stock_colors
 

Henna jest naturalnym barwnikiem otrzymywanym z liści i pędów lawsonii bezbronnej – rośliny tropikalnej. Posiada właściwości koloryzujące i właśnie z tego względu znalazła zastosowanie w przyciemnianiu brwi i rzęs, a także farbowaniu włosów. Jednak nieudana henna może przytrafić się każdemu. Jak zmyć hennę domowymi sposobami?

Niestety, wpadki kosmetyczne się zdarzają, a ich konsekwencje nie zawsze są łatwe do usunięcia. Zbyt ciemne, za grube lub krzywo ufarbowane brwi zamiast dodawać uroku – szpecą. Podobnie pofarbowana skóra głowy nie wygląda zbyt estetycznie. I choć początkowo może się wydawać, że to już koniec świata, nie warto się poddawać. Domowe sposoby pomogą w szybkim usunięciu barwnika. Najważniejsze – barwnik należy spróbować usunąć świeżo po nałożeniu! Ze zmywaniem henny z pofarbowanych brwi czy skóry głowy nie można zwlekać.

Zobacz również: Henna pudrowa brwi. Na czym polega i za co pokochały ją kobiety?

Jak zmyć hennę?

  • Tłusty krem – krem o bogatej konsystencji świetnie sprawdzi się w usuwaniu henny. Wacikiem lub patyczkiem nakładamy grubą warstwę tłustego kremu na brwi lub pofarbowaną skórę. Krem zostawiamy na 10 minut, a następnie dokładnie wycieramy. Henna powinna zniknąć, a ta bardzo ciemna zblednąć. By uzyskać zadowalający efekt czynność można powtórzyć kilkukrotnie.
  • Pianka do golenia – sprawdzi się zarówno ta dla kobiet jak i mężczyzn. Wszystko za sprawą tłustego emolientu i substancji renatłuszczajacych, które pomogą w usunięciu barwnika. Grubą warstwę pianki nakładamy na wybraną część i czekamy około 15-20 minut. Następnie delikatnie pocieramy chusteczką włoski i usuwamy kosmetyk.
  • Płyn do demakijażu – to kolejny sposób na usunięcie klasycznej lub pudrowej henny. Wacik nasączamy płynem do demakijażu i pocieramy nim ufarbowane miejsce. Ważne – robimy to pod włos! Pocieramy delikatnie by nie doprowadzić do podrażnienia skóry. Choć zastosowanie płynu do demakijażu jest jednym z łagodniejszych sposobów, to do niewielkiej korekty sprawdzi się doskonale.
  • Oliwka lub oliwa z oliwek z cytryną – to mało inwazyjna i często bardzo skuteczna metoda zmywania henny. Emolienty posiadają właściwości wiązania barwnika, dlatego jasny barwnik mogą usunąć całkowicie, a ciemny znacznie rozjaśnić. Wystarczy nałożyć oliwę na patyczek lub wacik i delikatnie przemywać zabrudzone miejsce. By uzyskać lepszy efekt, do oliwy można dodać kilka kropli soku z cytryny.
  • Spirytus kosmetyczny – alkohol pomoże zmyć hennę ze skóry. W tym celu, wacik nasączamy spirytusem kosmetycznym lub innym wysokoprocentowym alkoholem i na kilka minut przykładamy do brwi lub skóry. Po upływie 3 minut zdejmujemy wacik i delikatnie przecieramy nim skórę.
  • Szampon przeciwłupieżowy – by zmyć hennę ze świeżo pofarbowanych włosów warto użyć szamponu przeciwłupieżowego, który często jest silniejszy od tych tradycyjnych. Włosy i skórę głowy dokładnie myjemy i spłukujemy wodą. Dla lepszego efektu czynność można powtórzyć dwukrotnie.
  • Miód i cytryna – to doskonała mieszanka, która pomoże usunąć hennę z brwi lub włosów. Przygotowaną maskę nakładamy na pofarbowane miejsce i odczekujemy kilka minut. Potem włosy myjemy jak dotychczas.

Niestety, hennę, zwłaszcza tą naprawdę ciemną, nie zawsze można dokładnie zmyć z włosów, brwi czy skóry. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu, okolice dookoła farbowanych obszarów warto posmarować tłustym kremem lub oliwką. Domowe sposoby zmywania henny najlepiej sprawdzą się tuż po farbowaniu, od razu po zabiegu. Dlatego jeśli efekt nas nie zadowala, nie zwlekamy i nie zastanawiamy się, tylko od razu działamy.


Lifestyle

„Mój syn w przedszkolu stał się małym diabełkiem. Płacze, krzyczy, kopie. Co robić?”

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
28 września 2022
Fot. iStock/PaulBiryukov
 

 „Moje dziecko w tym roku poszło do przedszkola i nagle z aniołka zmieniło się w małego diabełka. Rozmawiam z nauczycielkami i one mówią, że syn w placówce jest bardzo uczynny, posłuszny i grzeczny. Są zdziwione kłopotami w domu. A ja jestem zmartwiona, ponieważ nie widzę przyczyn. Po powrocie z przedszkola syn krzyczy, wpada w szał. Zamykamy go wtedy w pokoju i prosimy, by się uspokoił. Rozmawiamy z nim, tłumaczymy, ale on kopie zabawki, płacze, a przede wszystkim się złości. Mąż wtedy zabiera go na spacer albo idą razem pojeździć na rowerze. To pomaga tylko na chwilę, bo nagle widzę, że syn znów bije starszego brata, zupełnie bez powodu. Każdy drobiazg wyprowadza go z równowagi. Nie radzimy sobie z jego nagłymi wybuchami agresji.  Tym bardziej że ze starszym synem nie mieliśmy takich kłopotów. Coraz częściej myślę, że jestem złą matką. Coś jest nie tak! Proszę, poradźcie”. O pomoc rodzinie Moniki poprosiliśmy Paulinę Mierzejewską, psycholożkę i psychoterapeutkę, która pracuje z dziećmi. 

Rodzice wracają do szkoły! Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami

Co trzeba sprawdzić na początek?

Przyczyn takiej sytuacji może być naprawdę wiele. Na początek trzeba sprawdzić, czy na przykład syn w przedszkolu nie jest przebodźcowany, czyli czy nie ma tam za dużo atrakcji i nowych przedmiotów. Potem: czy po powrocie do domu chłopiec dostaje możliwość, by uspokoić się i odpocząć. Może pomysł z wychodzeniem na rower nie jest najbardziej odpowiedni? Czasem dzieci są tak rozemocjonowane, że w przedszkolu unikają drzemek i potem wracają do domu zmęczone. Nic dziwnego, że wtedy zaczynają grymasić i złościć się.

Proszę też zastanowić się: czy chłopiec nie boi się czegoś lub kogoś: nauczycielki, kolegi? I jeszcze: czy w domu ma ustalony rytmu dnia. Bo może w przedszkolu wszystko jest przewidywalne i dlatego czuje się tam bezpiecznie i jest grzeczny?

Ponieważ przyczyn tej sytuacji może być wiele, do jej rozwiązania potrzeba spokoju i cierpliwości. Po prostu temu wszystkiemu trzeba się poprzyglądać. Najlepiej z pomocą przedszkolnego psychologa lub wychowawcy.

Zazwyczaj finalnie pomaga cierpliwość i zachowanie spokoju. Zwróćmy też uwagę, że my dorośli w różnych środowiskach też zachowujemy się inaczej i to jest całkowicie normalne, że jesteśmy inni w domu i w pracy. Dzieci podobnie, kiedy są w towarzystwie nowych opiekunów starają się grzecznie zachowywać i nie pokazują całego repertuaru swoich zachowań, bo są ostrożne. Natomiast w domu, kiedy już znajdują się pod opieką rodziców, czują się na tyle bezpieczne, że uwalniają wszystkie kumulowane emocje.

W takiej sytuacji mówię mamie i tacie: „Jeśli dziecko się przy pani/ panu złości, to może być pani/pan dumna/y, bo to oznacza, że jest pani/pan jego najbezpieczniejszym obiektem”. Dziecko wie, że rodzic przyjmie wszystkie emocje i jakoś da radę.

Co pomóc „niegrzecznemu” dziecku w domu?

Takie jest nasze zadanie: kontenerowanie emocji naszych małych dzieci, które mają jeszcze niedojrzały system nerwowy. Co to znaczy? Jeśli syn złości się, to rodzic powinien pomóc mu poprzeżywać tę złość, a potem jeszcze uspokoić się. Nie ma więc sensu mówienie: „Bądź już cicho”, „Idź do swojego pokoju”. Małe dzieci po prostu nie mają jeszcze takich umiejętności. Poprzez obserwację naszego zachowania, muszą dopiero nauczyć się, jak panować nad swoimi różnymi emocjami. Jednym dzieciom przychodzi to łatwiej, innym zdecydowanie trudniej.

Warto też pamiętać, by nie porównywać malucha ze starszym grzeczniejszym bratem. To zawsze przynosi odwrotny skutek od oczekiwanego.

Zawsze też polecam rodzicom czytanie książeczek o przedszkolu lub szkole, dziś wybór jest ogromny. Jest szansa, że któryś z bohaterów będzie zachowywał się podobnie do synka i to da nam pretekst do rozmowy. Można też bawić się w świetlicę lub przedszkole i podczas takiej zabawy uważnie obserwować dziecko. Wtedy właśnie najłatwiej dowiedzieć się, czy maluch ma z czymś problem. Nieoczekiwanie pada drobny gest, jakieś słowo, które zapoczątkowuje sensowną rozmowę.

Pamiętajmy też, że pierwsze miesiące w przedszkolu lub zerówce to dla malucha zawsze jest ogromny stres. Nie unikniemy go, choćbyśmy robili wszystko, by go minimalizować.


Paulina Mierzejewska

 

Ukończyła psychologię na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Swoje doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała jako psycholog w poradniach i przedszkolach. Jest  trenerem i szkoleniowcem umiejętności szybkiego uczenia się zarówno dla dzieci, jak i kadry pedagogicznej. Ukończyła kurs TUS dla dzieci z autyzmem w ujęciu poznawczo-behawioralnym. Jest psychoterapeutą dorosłych w nurcie integracyjnym, pracuje głównie z młodymi matkami, dziećmi i młodzieżą. Od 5 lat mama i trochę dłużej żona.

 

 


Zadanie konkursowe.

W komentarzu pod postem na Facebooku, (odnośnik do niego poniżej), podziel się z nami swoimi doświadczeniami w temacie, który ma istotny wpływ na dobrostan rodzica – samodzielności swojego dziecka. Jak Wy wspieraliście swoje pociechy, by nauczyć je samodzielności? Zmotywować do działania, żeby czuły się sprawcze, ważne i odpowiedzialne. Piszcie do nas i wygrywajcie wspaniałe nagrody od Partnerów akcji! Nagrodzone zostaną najbardziej zaangażowane osoby, z najciekawszymi pomysłami.

Nagrody.

5 zaproszeń na 5 bezpłatnych lekcji angielskiego NOVAKID

Decydując się na naukę języka angielskiego dla dziecka, warto wybrać zajęcia w formie online, które pomogą mu uczyć się spokojnie w domu i dokładnie wtedy, kiedy ma na to energię i czas. Tego typu zajęcia oferuje platforma Novakid, która właśnie obchodzi 5-lecie swojej działalności. W tym czasie zrealizowała już ponad 7,5 miliona lekcji dla ponad 500 tys. uczniów w prawie 50 krajach.  Zajęcia, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat, prowadzone są w formule indywidualnej przez certyfikowanych nauczycieli języka angielskiego, w tym również przez native speakerów.
W tym roku platforma wprowadziła do swojej oferty Świat Gier Novakid – pierwszy na rynku kompleksowy ekosystem narzędzi do nauki języka angielskiego w ramach świata gier edukacyjnych online. Poziom poszczególnych lekcji jest dopasowany do indywidualnych umiejętności i potrzeb dziecka – przed rozpoczęciem kursu odbywają się zajęcia próbne, podczas których nauczyciel dokonuje oceny i planuje dalszy program nauczania.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

1 urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151

Prawdziwe cudo, kompaktowy design, z mnóstwem funkcjonalności i możliwości. Dołączony do urządzenia zapas tuszów pozwala na wydruk do 8 100 stron w trybie czarno-białym i 6 500 kolorowych (wystarcza na 3 lata standardowego drukowania). Dobry skaner pozwalający na szybką digitalizację i kopiowanie dokumentów, zdjęć i grafik, a zintegrowany pojemnik umieszczony z przodu pozwala na podgląd aktualnego stanu atramentu. To nie wszystkie atuty tego urządzenia. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w: aplikacje mobilne: Epson Smart Panel do zarządzania i druku zdalnego oraz Epson Creative Print – zestaw szablonów i narzędzi pozwalających w domu przygotowywać pięknie wyglądające dokumenty, ozdoby. Choć nie jest to drukarka fotograficzna radzi sobie świetnie także z amatorskim drukiem zdjęć.

Dajemy szóstkę za zwiększoną długowieczność, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd, a System EcoTank (zastąpiono wymienne kartridże zasobnikiem na samodzielnie dolewany) pozwala na bardzo niski koszt druku.

www.epson.pl

Więcej na FacebookuInstagramie

1 zaproszenie do najbardziej uśmiechniętej kliniki stomatologicznej – Medicover Stomatologia: voucher o wartości 1000 zł na usługi pedodontyczne: rtg, konsultacja specjalistyczna, higienizacja.

 

Medicover Stomatologia to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce. Obecnie Medicover posiada 89 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Nasze podejście do stomatologii zamknęliśmy w koncepcie Rytuału Uśmiechu. Chcemy sprawić aby pacjenci włączyli wizyty w naszych centrach i dbanie o zęby w szereg swoich codziennych rytuałów, związanych ze zdrowym stylem życia.

Lista lokalizacji medicover stomatologia: Placówki

 

Więcej na FacebookuInstagramie

1 voucher na zakup biurka firmy FORTE

Biurko to dziś niezwykle ważny element wyposażenia domu i mieszkania. Warto zadbać, żeby był to mebel wygodny, funkcjonalny i jednocześnie pasujący do charakteru wnętrza. W ofercie FORTE znajdziesz biurka dedykowane do pracy zdalnej, biurka dla dzieci i młodzieży oraz biurka gamingowe. Dostępne są różne modele, w wielu rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb.

Więcej na FacebookuInstagramie

Upominek od Mars Polska

Szczoteczka soniczna dla rodzica oraz zapas bezcukrowych gum do żucia rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat aktywnie angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem już od 10 lat, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Regulamin akcji – TUTAJ.


Lifestyle

Moc kobiet – Moc możliwości. Poczuj to na Gali i Forum Woman Power

Redakcja
Redakcja
28 września 2022

30 września 2022 roku w warszawskim Hotelu Sheraton Grand odbędzie się Forum i Gala Woman Power – KOBIETY MOCY. Swoją obecność na wydarzeniu, organizowanym przez redakcję międzynarodowego magazynu CEOWORLD, pod patronatem medialnym Forbes Polska, zapowiedziało wiele znakomitych gwiazd i osobistości świata biznesu, m.in.: Jolanta Kwaśniewska, Kayah, Małgorzata Ohme, Dorota Wellman, Małgorzata Rozenek-Majdan, Ewa Chodakowska i Beata Pawlikowska. Przyjedzie wielu gości z całego świata, w tym gość honorowy spotkania – Jyotika Jhalani, właścicielka firmy Janavi India. 

Dzisiaj silne kobiety mówią, że źródłem ich mocy jest wewnętrzne przewodnictwo i wiara w swoje możliwości. Poczuły, że mogą osiągnąć wszystko, gdy odkryły, że ich moc to o wiele więcej niż intelekt czy funkcje, które pełnią. One nie czekają na CUD, są CUDem same w sobie!
Dlatego na naszym Forum będziemy dyskutować, spierać się, ale i wspierać w trzech panelach tematycznych: Ciało – Umysł – Dusza.

To będzie wieczór pełen motywacji, inspiracji kobiecej i biznesowej. Liderki z różnych branż i – można rzec – różnych światów – podzielą się doświadczeniami, jakie zdobyły w życiu i biznesie: sukcesach, nagrodach, ale też upadkach i podnoszeniu się z kolan. Rozmowy będą również próbą odpowiedzi na pytania: Jakie cechy powinna mieć kobieta mocy? Jak promować kobiece, siostrzane wsparcie? Stworzymy społeczność silnych kobiet, poszukamy inspiracji, zrozumienia i autentyczności! Poczujemy tę wspierającą kobiecą energię!

Galę poprowadzi znany prezenter telewizyjny Zygmunt Chajzer wraz z redaktor naczelną magazynu CEOWORLD, dr Mileną Gołdą. Gośćmi specjalnymi będą m.in. Henryka Krzywonos i Beata Drzazga, które wystąpią w panelach dyskusyjnych. Zaszczyci nas także obecnością Beata Pawlikowska – znana podróżniczka, pisarka i dziennikarka. Pani Malgorzata Ohme poprowadzi z Mileną Gołdą panel CUD. Wywiadu na scenie udzieli KAYAH. Muzycznie uroczystość uświetnią: zespół Łzy, skrzypaczka Kamila Malik oraz wokalista Adrian Kowalski.

Tradycyjnie premierę będzie miała książka, tym razem: „Woman Power – kobiety mocy”, nad którą pod opieką Weroniki Chajzer i Mileny Gołdy obecnie trwają prace wraz z uczestnikami wydarzenia.

Z perspektywy około 10 000 wywiadów, jakie dr Milena Gołda – redaktor naczelna CEOWORLD, organizatorka Forum Biznesu Woman Power i VI Gali – przeprowadziła dla magazynów amerykańskich („Fortune”, „Forbes”) na przestrzeni 20 lat z liderami na 5 kontynentach, w ponad 30. krajach, można wyróżnić kilka cech prawdziwego lidera–przywódcy, za którym podążają tłumy. Główną cechą Liderki przed duże L jest charyzma, zaraźliwa energia i determinacja w spełnianiu swojej wizji.

Oto przedsmak wyjątkowych dyskusji między wyjątkowymi kobietami – cytaty z najnowszej publikacji:

Jyotika Jhalani z Indii: Obecnie kobiety mają równe możliwości oraz szanse niemalże w każdej dziedzinie życia, idąc ramię w ramię z mężczyznami. Budowanie korzystnej i atrakcyjnej przyszłości zaczyna się od tego, aby dostrzec możliwości, które kiedyś były dostępne wyłącznie dla mężczyzn.

Beata Pawlikowska: Najbardziej lubię podróżować sama. Człowiek słyszy wtedy wszystkie swoje emocje, lęki i ograniczenia, ma szansę poznać prawdziwego siebie i przewartościować to, w co wierzy. Z każdej podróży wracam trochę inna. Bogatsza wewnętrznie, silniejsza.

Dr Milena Gołda, redaktor naczelna magazynu, podkreśla, że wraz z zespołem redakcji codziennie stara się promować balans w życiu jako harmonię w ciele, umyśle i duszy, kobiecą moc, siostrzane wsparcie, polską przedsiębiorczość i osoby mające aspiracje międzynarodowe. Dlatego podczas VI Gali Biznesu zostaną wręczone statuetki CEOWORLD i Business Forum w kategoriach: „Top Woman in Power”, „Top Polish Brands”, Top Global Brands”.

Jak co roku redakcja CEOWORLD w ramach Gali Biznesu pomoże młodym spełnić marzenia – zorganizuje aukcje nie tylko dzieł sztuki, podarowanych przez partnerów wydarzenia i chętnie licytowanych tego wieczoru przez znamienitych gości. W ten sposób wszyscy o wielkich sercach wspomogą rozwój młodych mistrzów w pływaniu Krzysia i Zbysia Walerych oraz rehabilitację Leosia Freja. Już dzisiaj swoje prace zadeklarowali przekazać artyści z MAG Modern Art Gallery Warsaw, a Magdalena Górska przeznaczyła voucher MBA do Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu. Dodatkowo projektant mody Piotr Ciepał przeznaczy voucher na uszycie sukni wieczorowej.

Łączymy ludzi, biznesy i budujemy społeczność biznesową, tworzymy sieć wzajemnego wsparcia, co jest bardzo cenne w tych czasach. Dołącz do ponad 200 kobiet, które mają moc! Do zobaczenia 30 września!

Więcej informacji o Gali i zapisy przez stronę:
http://forumbiznesu.waw.pl/forum-i-gala-woman-power-30-wrzesnia-2022/


Zobacz także

„Bo ja jestem, proszę pana, na zakręcie”. 10 najpiękniejszych cytatów z tekstów Agnieszki Osieckiej

Najpopularniejsze wpadki modowe Polaków. Stare szlagiery w niezmienionej formie, sprawdź swoje upodobania…

9 znaków, które mówią, że ktoś myśli o tobie