Lifestyle

Jak nie dać sobą manipulować w związku? Mieć coś więcej, niż ten związek…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 września 2020
Cztery słowa, które potrafią zrujnować każdy związek
Fot. Flickr / Matteo Paciotti / CC BY
 

Kochać to znaczy ufać, oddać siebie drugiej osobie i wierzyć, że nie zostaniemy skrzywdzeni. Jeśli kochasz, spodziewasz się tylko tego, co dobre. Trudno ci uwierzyć, że partner mógłby wykorzystać twoje zaufanie. Pamiętajmy jednak, że manipulacja w związku nie zawsze jest działaniem świadomym, o wiele częściej – instynktownym. To, że partner nami manipuluje nie zawsze oznacza, że chce nasz krzywdzić.

Oczywiście, jeśli tylko zorientujemy się, że jesteśmy ofiarą manipulacji, powinniśmy przeprowadzić z partnerem poważną rozmowę i pokazać mu w jakim momencie jego zachowanie jest próbą sterowania nami i dlaczego jest to złe – i dla nas i dla naszej relacji.

Czego zatem nie robić, by nie dać sobą manipulować w związku?

1. Nie poddawaj się emocjonalnym szantażom

Ucinaj je w zarodku – grzecznie, ale stanowczo. Granie na emocjach ukochanej osoby, sprawdzanie na ile mocno jej zależy na partnerze, ile jest w stanie dla nas zrobić, jest nieuczciwe i krzywdzące. Wieloma osobami, które tak postępują kierują jakieś wewnętrzne lęki oraz brak poczucia wartości. Trudno będzie im „oduczyć się” manipulacji.

2. Stawiaj na komunikację – zawsze

Niedopowiedzenia sprzyjają manipulacji. Kiedy zasady w waszym związku nie są jasno określone, ten kto chce, zawsze znajdzie „furtkę” do ich interpretowania na swoją korzyść. Powiedzenie „nie toleruję kłamstwa” przez dwie różne osoby może zostać zrozumiane na dwa, różne sposoby, bo przecież niektórzy z nas akceptują i używają kłamstwa „w dobrej wierze”. Ilu z nas usłyszało od partnera „nie powiedziałem ci tego, bo nie chciałem cię denerwować”? Warto już na początku związku ustalić sobie choć kilka ważnych reguł i nieprzekraczalnych punktów.

3. Zachowaj odrobinę egoizmu

W związku nie bądz stuprocentowym altruistą, myśl też o swoim szczęściu i własnych potrzebach, dbaj o siebie. Tylko z takim, zdrowym podejściem do miłości w porę spostrzeżesz, że partner próbuje na ciebie wpływać aby osiągnąć swoje cele, takie, których realizacja niekoniecznie jest dla ciebie korzystna. Naprawdę, nie musisz cały czas rezygnować z siebie i poświęcać się tylko dlatego, żeby on mógł realizować swoje pasje… Tu potrzeba jakiegoś mądrego kompromisu, a nie wpędzania cię w poczucie winy, że przez ciebie on nie może być w pełni szczęśliwy. Związek wymaga poświęceń z obu stron…

4. Nie uzależniaj się emocjonalnie od partnera

Taki toksyczny typ relacji sprzyja manipulowaniu, sprawia, że jesteśmy na nie szczególnie podatni, bo czekamy w napięciu na każdy gest miłości partnera, na każdy manifest jego akceptacji dla nas. Najbardziej na świecie boimy się, że on/ona nas zostawi i nie jesteśmy w stanie żyć „oddzielnie”. Zatem determinacja by zatrzymać i utrzymać ten związek sprawiają, że manipulacji nie tylko nie zauważamy, ale również dobrowolnie stajemy się jej ofiarami.

5. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Jeżeli naszym jedynym celem życiowym jest miłość i związek, jeśli nie mamy innych dążeń, a przede wszystkim – własnego życia, własnych znajomych i własnej przestrzeni, a całą energię poświęcamy na pielęgnowanie i rozwijanie związku, manipulację zaczynamy traktować jako naturalny element związku i sami ją stosujemy, żeby upewnić się, że jesteśmy „tymi najważniejszymi”.

Miejmy zawsze „coś więcej” niż ten związek. Dbajmy o swoją przestrzeń, o dobrą komunikację z partnerem i przede wszystkim, starajmy się być szczęśliwi i pogodzeni sami ze sobą – to ochroni nas przed manipulacją.

 


Lifestyle

Papryka marynowana – jak przygotować ją do słoików na zimę, by była smaczna, jędrna i chrupiąca?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 września 2020
Papryka marynowana na słodko, w occie z olejem
Fot. iStock
 

Papryka marynowana to wyrazisty w smaku dodatek do kanapek i obiadów, który każdy może przygotować samodzielnie. Pracy jest niewiele, a sprawdzony przepis przyniesie efekty, które zadowolą każdego miłośnika domowego jedzenia.

Marynowanie to znany od dawna sposób konserwowania żywności, równie popularny, co kiszenie. Warzywa i owoce zamknięte w marynacie zachowują żywy kolor i nabierają ciekawego, intensywnego smaku. Niestety, taka forma przetworów nie należy do najzdrowszych i nie każdemu jest polecana, ponieważ w skład marynaty wchodzi ocet, który podrażnia przewód pokarmowy i wpływa na niszczenie czerwonych ciałek krwi. Oczywiście nikt nie zjada aż takich ilości warzyw marynowanych, by po nich cierpieć, ale należy ten aspekt wziąć pod uwagę, planując posiłki.

Smak marynaty zależy głównie od stężenia wspomnianego octu. Może być ono mniejsze lub większe, a co za tym idzie, sam smak słodszy i łagodniejszy lub ostry, zdecydowany. Ostatecznie utrwala się on dopiero po upływie 2-3 tygodni od przygotowania.

Fot. iStock/Papryka marynowana

Papryka — jak wybrać najlepszą do słoików?

Nie licząc ogórków, które są chyba najczęściej marynowanym warzywem, równie często do słoików wkładamy paprykę. Marynowana papryka jest doskonałym pomysłem na dodatek do pieczonych mięs, świetnie pasuje do kanapek i jako przekąska. Chrupiąca, jędrna i soczysta papryka urozmaici danie nie tylko smakiem, ale i żywym kolorem. Ale by rzeczywiście się udała, trzeba najpierw kupić odpowiednią paprykę. I nie tyle rodzaj ma znaczenie, ile jej stan. Powinna być jak najbardziej świeża, jędrna, o napiętej skórce. Taka zachowa swoje walory w słoiku. Pomarszczone, miękkie, przebarwione najlepiej zostawić na półce.

Fot. iStock

Przygotowanie marynowanej papryki jest proste i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, warto więc zrobić ją samodzielnie.

Papryka marynowana z miodem na słodko — przepis

Papryka marynowana na słodko, w occie z olejem

Fot. iStock/Papryka marynowana

Papryka marynowana z miodem na słodko — składniki: 

 • 2,5 kilograma papryki w różnych kolorach

Zalewa:

 • 4 szklanki wody
 • 0,5 szklanki octu
 • 1 szklanka cukru
 • 5 łyżek miodu
 • 2 łyżeczki soli
 • kilka liści laurowych
 • kilka kulek ziela angielskiego
 • 1 łyżka gorczycy

Przygotowanie:

 1. Paprykę umyj i usuń gniazda nasienne, pokrój na mniejsze kawałki, ułóż w słoikach.
 2. Składniki zalewy zagotuj i gorącą zalewą wlej do słoików z papryką tak, by ją zakryć. Słoje szczelnie zakręć.
 3. Pasteryzuj: wstaw słoje do wysokiego garnka, z dnem wyłożonym złożoną ściereczką. Wlej do ich połowy wysokości wodę, nakryj pokrywką, wstaw na ogień. Od chwili gdy woda się zagotuje, trzymaj na ogniu jeszcze 10 minut. Po tym czasie zdejmij z ognia do zupełnego wystygnięcia. Możesz dla większej trwałości studzić słoiki, stawiając je do góry dnem.

Papryka marynowana z olejem na zimę — przepis

Papryka marynowana na słodko, w occie z olejem

Fot. iStock/Papryka marynowana

Papryka marynowana z olejem na zimę — składniki:

 • 5 sztuk papryki czerwonej
 • 3 sztuki papryki zielonej
 • 2 sztuki papryki żółtej

Zalewa:

 • 8 szklanek wody
 • 1 szklanka octu
 • 1,5 szklanka cukru
 • 2 łyżki soli
 • 4 ziarnka ziela angielskiego
 • 4 liście laurowe

Dodatkowo:

 • olej (2 łyżki na słoik)
 • czosnek (1 ząbek na słoik)
 • gorczyca (1 łyżeczka na słoik)

Przygotowanie:

 1. Paprykę umyj i pokrój w słupki. Włóż do słoików, wsyp gorczycę, dodaj do każdego słoja po ząbku czosnku.
 2. Przygotuj zalewę —  wodę zagotuj z cukrem, solą, zielem angielskim i liściem laurowym. Po zagotowaniu dodaj ocet i  wymieszaj.
 3. Zalewę wlej do słoików tak, aby w każdym zmieścić jeszcze 2 łyżki oleju. Słoiki zakręć.
 4. Pasteryzuj: wstaw słoje do wysokiego garnka, z dnem wyłożonym złożoną ściereczką. Wlej do ich połowy wysokości wodę, nakryj pokrywką, wstaw na ogień. Od chwili gdy woda się zagotuje, trzymaj na ogniu jeszcze 10 minut. Po tym czasie zdejmij z ognia do zupełnego wystygnięcia. Możesz dla pewności studzić słoiki, stawiając je do góry dnem.

Papryka marynowana bez pasteryzacji — przepis

Fot. iStock

Papryka marynowana bez pasteryzacji  — składniki:

 • 1 kg czerwonej papryki

Zalewa:

 • 3,5 l wody
 • 1 szklanki octu
 • 1 szklanki cukru
 • 2 łyżki soli
 • 10 ziarenek ziela angielskiego
 • 15 ziarenek pieprzu
 • 5 listków laurowych
 • 10 ząbków czosnku
 • 3 duże baldachy kopru
 • łyżka gorczycy
 • po 1 łyżce oliwy na słoik

Przygotowanie:

 1. Paprykę umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój na ćwiartki lub na paski.
 2. Przygotuj zalewę z podanych składników, zagotuj ją.
 3. Do gotującej się zalewy włóż paprykę i gotuj ok. 15 min.
 4. Słoiki dokładnie umyj i wyparz. Nakładaj do nich jeszcze gorącą paprykę, zalej wrzącą zalewą i dołóż po łyżce oliwy.
 5. Słoiki zakręć i studzić odwrócone do góry dnem, okryj kocem. Gdy wystygną, od razu znieść do chłodnego pomieszczenia.

źródło: www.przyslijprzepis.pl, beszamel.se.pl 

Lifestyle

20 pytań, które warto zadać dziecku po szkole. Akcja Oh!Szkoło, wyzwanie nr #2

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 września 2020
Fot. iStock

Pierwszy tydzień szkoły już za nami. Jeszcze się docieramy i oswajamy  z tym, co po wakacjach pojawiło się w naszym życiu. Jeszcze mamy dość czasu i zapału, żeby śniadaniówki były zdrowe, szorty na wuef uprasowane, kapcie błyszczały. Martwimy się jeszcze trochę, czy wszystko jest w porządku, czy nie dzieje się dziecku krzywda,czy jest lubiane, zadowolone… I wreszcie, czy udźwignie to wszystko, co spada na jego barki.

Tę troskę i zainteresowanie warto pielęgnować w sobie nie tylko przez pierwszy tydzień. Miewam wrażenie, że im z czasem trochę tracimy uważność na szkolną rzeczywistość naszych dzieci. My do pracy, one do szkoły, każde do swoich obowiązków i… bywa, że mijamy się w domu rzucając zdawkowe: „Jak było w szkole?” i „Zjadłeś obiad?”. Wystarcza nam odpowiedź: „W porządku”. Ale czy to nie jest za mało? Czy brak nam pomysłów na podtrzymanie rozmowy?

Jak przetrwać wraz z dzieckiem szkołę, kiedy nic o niej nie wiemy, a kiedy pojawiają się problemy, jesteśmy zaskoczeni, bo przecież dziecko mówiło, że jest „w porządku”. Spieszymy wam z pomocą podsuwając małą ściągę – listę pytań, jakie można zadać dziecku po szkole. Niektóre są śmieszne, inne dziwne, ale każde z nich ma na celu jedno – dać początek dłuższej rozmowie, na którą zawsze powinniśmy mieć czas.

20 pytań, które warto zadać dziecku po szkole

1. Jaka była najlepsza rzecz, jaka wydarzyła się dzisiaj w szkole? (a jaka najgorsza?)

2. Co cię dzisiaj rozśmieszyło?

3. Jeśli mogłabyś (mógłbyś) wybrać do kogo nie chodziłabyś na zajęcia? I dlaczego?

4. Jakie jest najfajniejsze miejsce w szkole?

5. Usłyszałeś dzisiaj jakieś dziwne słowo? A może ktoś powiedział coś dziwnego?

6. Jak myślisz, gdybym dziś wieczorem zadzwoniła do twojego nauczyciela, co by o tobie powiedział?

7. Pomogłeś komuś dzisiaj?

8. Czy ktoś pomógł dzisiaj tobie?

9. Powiedz mi jedną rzecz, której nauczyłeś się dzisiaj.

10. Kiedy byłeś najszczęśliwszy dzisiaj?

11. Jakbyś miała zabrać kogoś z twojej klasy na bezludną wyspę, kto by to był i dlaczego?

12. Opowiedz, co dobrego się dzisiaj wydarzyło.

13. Jak myślisz, czego powinieneś się więcej uczyć w szkole? (a czego mniej?)

14. Co robiłaś na przerwach?

15. Kto jest najzabawniejszą osobą w twojej klasie? Dlaczego akurat ta osoba?

16. Gdybyś był nauczycielem, to co byś zrobił?

17. Z kim chciałbyś siedzieć w ławce?

18. Jaka lekcja była dzisiaj najlepsza? A jaka najgorsza? I dlaczego?

19. Gdybyś była superbohaterem, to komu z twojej klasy byś pomogła?

20. Czy nauczyłeś się czego, o czym nie wiedziałeś jeszcze dzisiaj rano? Co to było?

Pamiętajcie o naszej zabawie! Cudowne nagrody czekają. A dzisiejsze wyzwanie to…

Wyzwanie nr #2

Użyjcie w rozmowie z dzieckiem choć jednego z naszych pytań – spokojnie możecie to zrobić też jutro. W komentarzu do tego artykułu napiszcie, jak udała się Wasza rozmowa. 🙂 I korzystajcie często z tej listy. Niby jest oczywista, ale na co dzień te pytania wciąż nam uciekają. 

Bądźcie blisko <3

⬇ Weź udział w naszej zabawie! ⬇

O akcji

Przez kolejne tygodnie będziemy wspólnie oswajali szkołę, uczyli się odpuszczania i uwalniania własnej głowy od rzeczy, na które nie mamy wpływu. Będziemy brali sprawy w swoje ręce tam, gdzie możemy wiele zdziałać! Ale przede wszystkim, zamienimy szkołę, która jest tylko obowiązkiem, na możliwości.

Wśród wszystkich komentarzy, na zakończenie akcji wybierzemy te, które nagrodzimy 🙂 Bądźcie z nami!

Nagrody:

 

 

 10 x zestaw nagród, składający się z:1 torby (ekologiczne płótno), 10 opakowań gum Orbit FOR KIDS! oraz pudełka z zestawem małych gum, idealnych do śniadaniówki

100 000 dzieci weźmie udział w 8. edycji programu „Dziel się Uśmiechem”! Ambasadorka Magdalena Różczka zachęca uczniów do dbania o piękny i zdrowy uśmiech.

Fot. Materiały prasowe

Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna, 8. już edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. 100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowie się jak zapobiegać próchnicy zębów, która dotyczy ponad 80% polskich sześciolatków i dwunastolatków[1]. Działania edukacyjne podejmowane w ramach programu, mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę tego problemu w Polsce.

 

 1 x Zestaw Floradix, składający się z:

Polecany dla osób, które chcą utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi. Polecany w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo – w momentach intensywnego wzrostu organizmu (dzieci), w czasie ciąży, karmienia piersią, a także przy diecie, która zawiera małą ilość tego składnika.

Polecany dla dzieci, których dieta nie jest idealnym odzwierciedleniem zaleceń lekarzy I dietetyków, sięgających po słodycze I słone przekąski, lubiących słodkie gazowane napoje, niejadków. W praktyce – dla większości maluchów.

Polecany dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, a także w czasie intensywnej pracy fizycznej i umysłowej.

Wartość zestawu: 171,60 zł

 3 x Zestaw Floradix, składający się z:

Polecany dla dzieci, których dieta nie jest idealnym odzwierciedleniem zaleceń lekarzy I dietetyków, sięgających po słodycze I słone przekąski, lubiących słodkie gazowane napoje, niejadków. W praktyce – dla większości maluchów.

Polecany dla dzieci powyżej 6 roku życia i dorosłych w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę, a także w czasie intensywnej pracy fizycznej i umysłowej.

Wartość zestawu: 78,80 zł

1 x Lunch Box NOVEEN LB410 Grey:

 • Elektryczny podgrzewacz żywności – wnętrze INOX
 • Wyjmowane pojemniki z możliwością mycia w zmywarce
 • Zasilanie sieciowe 230V i samochodowe 12V
 • Podgrzewanie posiłków w krótkim czasie: 60° C w ciągu 20 minut!
 • Torba termiczna podtrzymująca temperaturę

Elektryczny podgrzewacz na żywność Lunch Box LB410 Grey to połączenie funkcjonalności i mobilności. Solidnie i estetycznie wykonane urządzenie wyposażone jest w element grzewczy PTC, który umożliwia podgrzanie jedzenia do 60° C w ciągu 20 minut. Podgrzewacz zamykany jest szczelnie na zatrzaski, które blokują dostęp powietrza. Dzięki temu posiłek zachowuje świeżość na dłużej. Lunch Box LB410 Grey to rozwiązanie dla ludzi ceniących aktywność i zdrową dietę. Idealnie sprawdzi się w pracy, na studiach, w podróży, na działce i podczas wakacji na kempingu. Model LB410 posiada dwa źródła zasilania: sieciowe 230 Volt oraz samochodowe 12 Volt.

1 x Blender NOVEEN Sport Mix & Fit SB2000 X-LINE

 • Blender sportowy o dużej mocy 500 W
 • Udoskonalone 6-ramienne ostrza do kruszenia lodu
 • Młynek do rozdrabiania ziół, nasion, orzechów, kawy itp.
 • Trzypoziomowy tryb pracy w tym funkcja PULSE
 • Butelki o ergonomicznym kształcie, zaopatrzone w dziubek „non drip”
 • Subtelne podświetlenie LED
 • Rozbudowany zestaw akcesoriów

Blender Sport Mix & Fit SB2000 X-LINE to idealne połączenie mocy, funkcjonalności i nowoczesnego wyglądu. Wymyślony tak, aby stał się niezbędną pomocą dla każdego, kto ceni aktywność i zdrowe posiłki. Dzięki dodatkowym akcesoriom sprawia, że smakiem ulubionych koktajli można cieszyć się w każdych warunkach.

1 x Nawilżacz powietrza NOVEEN UH1800 X-LINE

 

 

 • Nowoczesny wygląd
 • Ekran LED z cyfrowym wyświetlaczem wilgotności
 • Panel dotykowy
 • Funkcja Plasmy, ulepszona jonizacja
 • Automatyczna kontrola wilgotności
 • Możliwość wyboru chłodnej lub ciepłej mgiełki
 • Wymienny filtr redukujący bakterie i nieprzyjemny zapach

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza UH1800 X-LINE to propozycja dla tych, którzy cenią sobie funkcjonalność, skuteczność oraz nowoczesny wygląd. Oryginalne wzornictwo linii X-LINE sprawia, że model ten doskonale wpisuje się w każdą przestrzeń – domową oraz biurową. Urządzenie posiada wymienny filtr redukujący bakterie i nieprzyjemny zapach. Model UH1800 X-LINE wyposażony jest w panel dotykowy oraz ekran LED, który wyświetla informacje o temperaturze i wilgotności powietrza w pomieszczeniu (automatyczny pomiar).

3 x zestaw nagród składający się z: ekologicznego plecaka, powerbanku i gry karcianej „Bezpiecznie tu i tam” dla całej rodziny.

Polskie dzieci spędzają dużo czasu ze smartfonem, tabletem i komputerem. Ale głównie poszukują w internecie rozrywki. Coraz młodsze też sięgają po nowe technologie. Fundacja Orange dba o to, żeby młodzi internauci potrafili korzystać z nich rozważnie, bezpiecznie i z pożytkiem dla swojego rozwoju. Wzmacnia ich cyfrowe kompetencje, bo troszczy się o ich przyszłość. Warto już dziś przygotować dzieci na wyzwania jutra.

MegaMisja dla szkół to 10-miesięczny cykl zajęć dla klas 1-3, w którym dzieci uczą się m.in., jakie treści można publikować w sieci, jak chronić prywatność, dbać o maniery w internetowych kontaktach, zachować równowagę między czasem online i offline, jak tworzyć prostą grafikę i film. Mogą też wziąć udział w zajęciach z podstaw programowania. Fundacja przygotowuje  nauczycieli do prowadzenia tych zajęć w szkołach, a na platformie megamisja.pl udostępnia im szczegółowe scenariusze lekcji, inspiracje, porady ekspertów.

MegaMisja to także:

możliwość skorzystania ze scenariuszy przez każdą szkołę – platforma MegaMisji jest otwarta także dla innych placówek,  które nie zakwalifikowały się do programu. Mogą realizować zajęcia w dowolnej kolejności, część z nich. Nie dostają jednak nagród – tak jak te, które zakwalifikowały się do programu.

→ darmowa aplikacja edukacyjna MegaMisja z Psotnikiem dla dzieci w wieku 6–9 lat. Tu w zabawie z uroczym Psotnikiem dzieci mogą nauczyć się kilku ważnych zasad bezpieczeństwa w internecie. Do użycia na iOS i Android.

→ internetowy kurs dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam i dowiedz się, jak wspierać swoje dziecko w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci  oraz porady na https://www.orange.pl/razemwsieci .


Akcja trwa od  8.09.2020 do 05.10.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowana na stronie www.ohme.pl do 15.10.2020 roku. Regulamin jest dostępny tutaj.

[1] Olczak-Kowalczyk D, Kaczmarek U, Bachanek T et al.: Monitorowanie stanu zdrowia 10. jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016-2020. Ocena stanu zdrowia jamy ustnej i jego uwarunkowań w populacji polskiej w wieku 5, 7 i 12 lat w 2016 roku. Dział Redakcji i Wydawnictw Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa 2017.


Zobacz także

Brak motywacji, znużenie, stres – jak w naturalny sposób sobie z tym poradzić?

Nie porzucaj! Porzucając członka rodziny, zasługujesz na to, by potraktowano cię tak samo!

Mówiąc TAK drugiej osobie, zgadzasz się na tych kilka rzeczy