Go to content

Jak nie dać sobą manipulować w związku? Mieć coś więcej, niż ten związek…

Cztery słowa, które potrafią zrujnować każdy związek
Fot. Flickr / Matteo Paciotti / CC BY

Kochać to znaczy ufać. I czuć się bezpiecznie. Jeśli kochamy, spodziewamy się tylko tego, co dobre. Trudno uwierzyć, że partner mógłby wykorzystać nasze zaufanie. Pamiętajmy jednak, że manipulacja w związku nie zawsze jest działaniem świadomym, o wiele częściej – instynktownym. To, że partner nami manipuluje nie zawsze oznacza, że chce nasz krzywdzić.

Czego zatem nie robić, by nie dać sobą manipulować w związku?

1. Nie poddawaj się emocjonalnym szantażom

Ucinaj je w zarodku – grzecznie, ale stanowczo. Granie na emocjach ukochanej osoby, sprawdzanie na ile mocno jej zależy na partnerze, ile jest w stanie dla nas zrobić, jest nieuczciwe i krzywdzące. Wieloma osobami, które tak postępują kierują jakieś wewnętrzne lęki oraz brak poczucia wartości. Trudno będzie im „oduczyć się” manipulacji.

2. Stawiaj na komunikację – zawsze

Niedopowiedzenia sprzyjają manipulacji. Kiedy zasady w waszym związku nie są jasno określone, ten kto chce, zawsze znajdzie „furtkę” do ich interpretowania na swoją korzyść. Powiedzenie „nie toleruję kłamstwa” przez dwie różne osoby może zostać zrozumiane na dwa, różne sposoby, bo przecież niektórzy z nas akceptują i używają kłamstwa „w dobrej wierze”. Ilu z nas usłyszało od partnera „nie powiedziałem ci tego, bo nie chciałem cię denerwować”? Warto już na początku związku ustalić sobie choć kilka ważnych reguł i nieprzekraczalnych punktów.

3. Zachowaj odrobinę egoizmu

W związku nie bądź stuprocentowym altruistą, myśl też o swoim szczęściu i własnych potrzebach, dbaj o siebie. Tylko z takim, zdrowym podejściem do miłości w porę spostrzeżesz, że partner próbuje na ciebie wpływać aby osiągnąć swoje cele, takie, których realizacja niekoniecznie jest dla ciebie korzystna. Naprawdę, nie musisz cały czas rezygnować z siebie i poświęcać się tylko dlatego, żeby on mógł realizować swoje pasje… Tu potrzeba jakiegoś mądrego kompromisu, a nie wpędzania cię w poczucie winy, że przez ciebie on nie może być w pełni szczęśliwy. Związek wymaga poświęceń z obu stron…

4. Nie uzależniaj się emocjonalnie od partnera

Taki toksyczny typ relacji sprzyja manipulowaniu, sprawia, że jesteśmy na nie szczególnie podatni, bo czekamy w napięciu na każdy gest miłości partnera, na każdy manifest jego akceptacji dla nas. Najbardziej na świecie boimy się, że on/ona nas zostawi i nie jesteśmy w stanie żyć „oddzielnie”. Zatem determinacja by zatrzymać i utrzymać ten związek sprawiają, że manipulacji nie tylko nie zauważamy, ale również dobrowolnie stajemy się jej ofiarami.

5. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Jeżeli naszym jedynym celem życiowym jest miłość i związek, jeśli nie mamy innych dążeń, a przede wszystkim – własnego życia, własnych znajomych i własnej przestrzeni, a całą energię poświęcamy na pielęgnowanie i rozwijanie związku, manipulację zaczynamy traktować jako naturalny element związku i sami ją stosujemy, żeby upewnić się, że jesteśmy „tymi najważniejszymi”.

Miejmy zawsze „coś więcej” niż ten związek. Dbajmy o swoją przestrzeń, o dobrą komunikację z partnerem i przede wszystkim, starajmy się być szczęśliwi i pogodzeni sami ze sobą – to ochroni nas przed manipulacją.