Go to content

Jak dobrze wyczyścić buty? Sposoby na czyszczenie każdego rodzaju obuwia

Mówi się, że jedną z rzeczy, na które zwracamy uwagę podczas pierwszego spotkania, są buty. A dokładnie ich stan. Choć buty kochamy i z miłym łaskotaniem w żołądku nabywamy kolejne pary, dość często zaniedbujemy ich pielęgnację. Czy wiecie, jak należy czyścić różne rodzaje obuwia? Okazuje się, że mokra szmatka nie jest lekiem na całe zło, większość z nas popełnia kilka podstawowych błędów i zbrodni – szczególnie na zamszu!

Wyczyszczenie obuwia wcale nie jest trudne, wystarczy tylko wiedzieć, jak to robić!

Sprawdź, jak dobrze wyczyścić buty. Sposoby na czyszczenie każdego rodzaju obuwia:

 1. Skórzane buty
 2. Zamszowe buty
 3. Lakierki
 4. Buty z tkaniny (płócienne)

Na podstawie: rd.com, krokdozdrowia.com

Fot. iStock

1/4 Skórzane buty

Eleganckie, trwałe i wygodne – skórzane buty. Choć coraz częściej kupujemy tanie plastiki w sieciówkach, chyba każdy z nas ma chociaż jedną parę butów z prawdziwego zdarzenia. Jak je właściwie pielęgnować?

Zazwyczaj przecieramy mokrą szmatką z brudu i pastujemy, ale tak naprawdę powinniśmy:

 1. Usunąć wierzchni brud za pomocą miękkiego pędzla, tak aby nie rysować powierzchni buta.
 2. Przemyć uprzednio „odkurzony” but na mokro z pomocą ciepłej wody lun delikatnego, naturalnego detergentu. Aby nie niszczyć skóry, warto przygotować w miseczce roztwór wody i sody oczyszczonej, zamiast stosować chemię. Używamy miękkiej ściereczki, aby nie uszkodzić powierzchni.
 3. Suchą ściereczką wytrzeć dokładnie but i wypolerować. Wycieramy do momentu, gdy obuwie będzie całkowicie suche i zacznie się ładnie błyszczeć.
Fot. iStock

2/4 Zamszowe buty

Są piękne, ale ich wyczyszczenie przyprawia o ból głowy, zwłaszcza, gdy złapiemy plamę. Zamsz jest wyjątkowo delikatnym materiałem i agresywna walka szmatką czy szczotką kończy się zazwyczaj wytarciem malutkich włosków. Na szczęście na wszystko jest sposób!

Jak czyścić zamszowe buty?

 1. Usunąć wierzchni brud za pomocą miękkiego pędzla z powierzchni buta. Trzeba odrobinę więcej cierpliwości, bo brud osadza się między „włoskami” zamszu, ale to konieczność, by nie poplamić zamszu zmoczonym brudem.
 2. Dobrze sprawdzają się szczoteczki do zamszu dostępne w sklepach obuwniczych.
 3. Jeśli na butach znajduje się np. błoto, należy zaczekać aż brud zaschnie, a następnie za pomocą szczoteczki je wykruszyć i z buta. Suchy but można oczyścić z brudu za pomocą ręcznika lub szczoteczki.

Jak zmyć plamy z zamszu?

 1. Za pomocą specjalnej gumki do zamszu.
 2. Za pomocą zwykłej gumki do papieru.
 3. Zacieki wyczyścicie lekko zwilżoną szmatką – postarajcie się nie moczyć zbytnio buta. Przed czyszczeniem na mokro warto wypchać but gazetami, żeby nie stracił swojego kształtu. Mokry but wystawiamy na słońce, by szybciej się wysuszył. Nie stawiajcie ich zimą na grzejniku.
 4. Jedna z blogerek modowych zdradziła swój niezawodny sposób na plamy i silne zabrudzenia na zamszowych butach – złotym środkiem okazał się prosty płyn micelarny do demakijażu.
Fot. iStock

3/4 Lakierki

Piękne, błyszczące i seksowne – pod warunkiem, że nadal lśnią. 🙂 Jak dbać o lakierowane obuwie.

 1. Wyczyści obuwie za pomocą suchej i miękkiej ściereczki lub szmatki.
 2. Jeśli na bucie pojawiły się plamy trudne do starcia, nałóż na szmatkę wazelinę lub wosk do mebli (ten niekoloryzowany!)
 3. Do polerowanie na błysk przyda się zwykła kosmetyczna wazelina.
 4. Do czyszczenia możesz tez użyć octu, pomoże rozprawić się z trudnymi plamami i zabrudzeniami
 5. Zamiast octu możesz użyć czystego alkoholu

 

Fot. iStock

4/4 Buty z tkaniny (płócienne)

Pielęgnacja płóciennych butów jest bardzo łatwa!

 1. Do oczyszczenia z kurzu możesz użyć starej szczoteczki do zębów, przyda się również do wyczyszczenia boków podeszwy.
 2. Jeśli chcesz przywrócić biel podeszwie, przygotuj papkę z sody oczyszczonej i wody, nałóż na gumę i wyczyść.
 3. Do czyszczenia podeszwy można również użyć zwykłego detergentu, uważaj ze środkami „wybielającymi” – odbarwią brzydko tkaninę, łatwo tu o wypadek.
 4. Możesz swoje buty wyprać w pralce, korzystaj z programu do prania butów sportowych i nie przesadzaj z detergentem, będzie sporo piany. Uważaj na super-tanie trampki, często okazuje się po praniu, że spora ich część wykonana została z kartonu… takiej jakości buty, nie przeżyją kąpieli w automacie.
 5. Mokre, wyprane buty wystawiaj na słońce, by szybko wyschły.
 6. Upierz ukochane sznurówki – przygotuj miskę z roztworem jednej łyżeczki płynu do mycia naczyń i dwóch łyżek wody, namocz 🙂 .
 7. Możesz papkę z sody wykorzystać do usuwania plam z tkaniny, nałóż mieszankę i spłucz zimną wodą. Wysusz buty na słońcu.