Dom i wnętrze Lifestyle

7 sposobów na plamy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o ich usuwaniu

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 grudnia 2015
Fot. iStock / tonivaver
 

Dlaczego odplamianie jest takie trudne? Bo każda plama wymaga innego potraktowania. Są dziesiątki „babcinych” sposobów na różne plamy, ale niestety nie są to metody niezawodne. Bo plama i to czy domowy sposób na  nią zadziała, to wyższa szkoła jazdy. Nie bez znaczenia jest tuta,j kiedy plama powstała, na jakiej tkaninie itd.. Są i takie paskudne plamy, które jeszcze parę lat temu skazywały nasze ubrania na śmietnik – choćby z farb czy smarów, dziś szanse na ratunek są dużo większe. 

Baza wiedzy, czyli zanim zaczniesz odplamianie

Test koloru

To chyba najważniejsza zasada dla każdego adepta sztuki odplamiania. Zanim użyjesz jakiegoś środka odplamiającego/wybielającego – zrób test koloru.

Potrzebne będą: biała szmatka (najlepiej bawełniana), odplamiacz precyzyjny, którego zamierzamy użyć i sam pacjent – czyli poplamione ubranie. Zwilż szmatkę odplamiaczem i przetrzyj delikatnie tkaninę w niewidocznym miejscu, np. wewnątrz, na szwie czy obrąbku – tkanina nie powinna zafarbować szmatki. Jeżeli po krótkim odczekaniu – spłukaniu i wysuszeniu tkaniny, nie ma żadnych zmian  i śladów, odplamiacz jest bezpieczny dla danej tkaniny.

Jakie są rodzaje plam?

Uuuu, tu można by długo opowiadać – bo prawie każda plama jest inna. Na szczęście można je podzielić na kilka typów:

♦ plamy tłuste (np. z oleju spożywczego lub śmietany),
♦ plamy zawierające białko (np. z krwi lub mleka),
♦ plamy schodzące pod wpływem wybielaczy (np. z soków owocowych, kawy, czerwonego wina, herbaty, pleśni, grzyba itp.)
♦ plamy zawierające pigment (np. z długopisu, akwareli, szminki, smaru, ziemi, produktów do makijażu itp.)

Na szczęście nie musisz wiedzieć wszystkiego o plamach, które chcemy wywabić, bo odplamiacze precyzyjne są szczodrze opisane :).

Czy każdą plamę można usunąć?

Niestety nie. Nawet z pomocą hiper-zaawansowanych środków, nie zawsze da się jeszcze uratować nasze ubrania czy tapicerkę. Oczywiście warto spróbować, może producent markera na nasze szczęście nie był uczciwy i wcale nie jest permanentny. A czarna księga plam, które nie rokują?

Należą do nich:
♦ plamy po kleju typu super glue oraz pianki poliuretanowej (zbyt utwardzone plamy)
♦ plamy po tuszu rysunkowego (nie na bazie wody)
♦ plamy po markerach
♦ plamy nieusuwalnego tuszu/flamastrów oraz wodoodpornych długopisów żelowych, zazwyczaj w kolorze czarnym.

Poznajcie odplamianie precyzyjne, czyli odplamiacze na miarę XXI wieku

Tłuszcz i sosy

Odplamiacz Precyzyjny Tłuszcz i sosy – cały sekret tkwi w formule rozpuszczającej tłuszcz, zawarte w odplamiaczu substancje powierzchniowo czynne, oddzielają plamę od tkaniny. Można go stosować na prawie wszystkich rodzajach tkanin – wyjątkiem jest skóra i dywany.

Idealny do usuwania plam z:
sosów z pieczeni, masła, dipów, tłustych sosów, przypraw, sosów barbecue, ketchupu, margaryny, majonezu, sosów do makaronu, musztardy, czekolady, oleju roślinnegodressingów do sałatek, sosów do sałatek, sosów, kremów czekoladowo-orzechowych, smalcusosów pomidorowych,  przypraw, pesto.

Odplamiacz Precyzyjny Tłuszcz i sosy

Fot. Materiały prasowe

 

Owoce, warzywa i napoje

Dr. Beckmann Odplamiacz Precyzyjny Owoce i napoje działa precyzyjnie i bezpiecznie dla tkanin, dzięki zastosowaniu formuły aktywnego tlenu. Usuwa również plamy z czerwonego wina. Można go stosować do tkanin nadających się prania oraz takich, na których metka zabrania tradycyjnego czyszczenia (np. marynarki itp.).

Idealny do usuwania plam z:
napojów alkoholowych, przecierów, żywności dla niemowląt, octu balsamicznego, owoców jagodowych, coli, wymiocin, warzyw, zażółceń, jodu, kakao, odchodów (zwierzęcych), kawy i napojów na bazie kawy, lemoniady, marmolady, owoców, soków roślinnych, czerwonego wina, soków, pleśni, grzyba, herbaty.

Odplamiacz Precyzyjny Owoce i napoje

Fot. Materiały prasowe

Krew, mleko, jaja

Dr. Beckmann Odplamiacz Precyzyjny Krew i mleko działa doskonale wiążąc plamę – to zasługa formuły zawierającej enzymy. Dobrze usuwa plamy z przetworów mlecznych, jajek, a nawet ropy.

Idealny do usuwania plam z:
krwi, skondensowanego mleka, jajka, likieru jajecznego, potraw jajecznych, lodów, ropy, jogurtu, mleka, puddingu, twarogu, śmietany, śliny, nasienia, skrobi, Tzatzików.

Odplamiacz Precyzyjny Krew i mleko

Fot. Materiały prasowe

Długopis i tusz

Dr. Beckmann Odplamiacz Precyzyjny Długopis i tusz do plam z długopisów, flamastrów i tuszu. Skuteczny, ponieważ rozpuszcza cząsteczki barwnika.

Idealny do usuwania plam z:
akwareli, flamastrów, farb do malowania palcami, kredek, ołówków, kleju do drewna (nie zawierającego rozpuszczalników), markerów, tuszu (z wyjątkiem czarnego), flamastrów do flip-chartów i białych tablic, długopisów, długopisów żelowych, kredy (ulicznej i do tablicy), kredek świecowych, klejów (nie zawierających rozpuszczalników).

Odplamiacz Precyzyjny Długopis i tusz

Fot. Materiały prasowe

  Rdza i dezodorant

Odplamiacz Precyzyjny do plam z rdzy, dezodorantu i potu – usuwa plamy wykorzystując  reakcję utleniania-redukcji, neutralizując proces utleniania. Jest też miła niespodzianka: odplamiacz można stosować nie tylko do tkanin, ale również do usuwania rdzawych plam z kafelków, wanien i innych powierzchni.

Idealny do usuwania plam z:
dezodorantu, rdzy, potu, smug z potu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Makijaż i trawa

Odplamiacz Precyzyjny do plam z trawy, ziemi i makijażu działa na plamy o dużej zawartości barwnika. Formuła na bazie substancji usuwających pigment oraz specjalnie dobranych surfaktantów rozpuszcza plamy i usuwa je nie uszkadzając tkaniny.

Idealny do usuwania plam z:
pyłków kwiatowych, balsamów do ciała, kremów, ziemi, trawy, kredek do oczu / eyelinerów, gliny, cieni do powiek, szminek, kosmetyków kolorowych, błota, perfum, pudru, wody po goleniu, różu do policzków, maści, piasku, błota, brudu drogowego, wazeliny, tuszu do rzęs, pasty do zębów.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  Biuro i majsterkowanie

Odplamiacz Precyzyjny do plam z kleju, farb, lakieru do paznokci i gumy do żucia doskonale poradzi sobie z najtrudniejszymi plamami prosto z warsztatu lub szkolnej ławki. Zwiększona moc rozpuszczalnik wnika głęboko w plamę, dzięki czemu radzi sobie z tymi najbardziej trwałymi.

Usuwa plamy z gumy do żucia, klejów, farb, tuszu do drukarek i lakierów do paznokci
Nadaje się również do usuwania resztek etykiet z trwałych powierzchni, takich jak szkło czy porcelana

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Smar i wosk

Odplamiacz Precyzyjny do usuwania plam z oleju, smaru, smoły, żywicy i wosku świecowego. Specjalna formuła przeciwtłuszczowa pozwala rozpuścić i usunąć zabrudzenie. Odplamiacz usuwa  plamy z żywicy i wosku świecowego, ze smarów, olejów do smarowania, smoły czy pasty do butów. Opracowany, aby poradzić sobie nawet z przemysłowymi olejami.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką Dr Beckman


Dom i wnętrze Lifestyle

7 rzeczy, dzięki którym twoje urządzenia gospodarstwa domowego będą nareszcie lśnić

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
3 grudnia 2015
Fot. iStock / gerenme
 

Elektryczny grill, który dostałam na święta kurzy się na najwyższej półce w kuchni. Zimno, słota, a mi marzy się zapach letniego grillowania na działce. Może by tak zrobić szaszłyki na obiad? Albo ugrillować kawałek kurczaka. Nigdy! – szybko przywołuje samą siebie do porządku – kto to potem będzie mył? Gra zdecydowania nie jest warta świeczki.

Znacie to?

Ileż to cudownych rzeczy zdziałałybyśmy w kuchni, gdyby nie widmo sprzątania tłuszczu czy przypalonych rusztów…  A  ile razy rezygnowałyśmy z jakiegoś „kosmicznego” gadżetu, bo sama myśl o czyszczeniu go przyprawiała nas o zawrót głowy? A czasu jak na lekarstwo, szczególnie, gdy dom przepełnia tzw. tupot małych stópek. Na szczęście można się całkiem sprytnie zorganizować za pomocą kilku dobrych środków do czyszczenia AGD (i nie tylko).

Zobaczcie, jak łatwo poskromić 7 kuchennych duchów.

Duch nr 1 – Wyjąca Dama z piekarnika i grilla

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Złośliwie przypala ruszty, utwardza magicznie to, co już było przypalone, a tak bardzo nie chciało nam się tego umyć. Zmusza nas do drapania, skrobania i szorowania – często z mizernym efektem – taka współczesna wersja przekleństwa Syzyfa. Nie jedną rękawicę zdarłaś bez skutku w piekarnikowych odmętach. Odwagi. Jest na to sposób. Potrzebne ci będą: Dr. Beckmann Środek czyszczący do piekarnika i książka (ciekawa książka).

Zdejmowanie klątwy: zaaplikuj środek do czyszczenia na zabrudzone powierzchnie i przeczytaj rozdział książki (a dokładnie odczekaj 20 minut). W tym szaleństwie jest metoda, bo po 20 minutach zwykła gąbka zetrze rozpuszczony tłuszcz. Przydadzą się również papierowe ręczniki – jeśli z obrzydzeniem zdejmujesz ślady po ostatnim kurczaku z różna, nie dobijaj się płukaniem ścierki, ręczniki są lepsze. Wytrzesz i wyrzucisz :).

Dlaczego środek jest taki fajny? Przylega do pionowych powierzchni, nie ma gryzących oparów, nadaje się też do patelni, kominków, etc. Warunek „multi” spełniony.

Duch nr 2 – Klątwa kamienia

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

A teraz na pięć minut przed wyjściem wypracuję swoją jedyną elegancką koszulę. Oczywiście, ponieważ nie mam czasu (albo koszula przeszła swoje czekając na górze prania ładnych parę dni), użyję funkcję pary w żelazku (a co, zaszaleję, wyrzut pary wyprasuje to raz, dwa). Ooo, cóż za niespodzianka, mogę iść co najwyżej w najlepszym dresie. Nie wiedzieć czemu akurat teraz zamiast pary wydobyło się coś żółtego plus sto kilo kamienia… Tak, też wierzyliście w ten napis na opakowaniu „samoczyszczące”? Ocknijcie się, samo się nic nie zrobi (oprócz rozpuszczania Wyjącej Damy, gdy czytamy książkę). Panaceum? Dr. Beckmann Środek do odkamieniania.

Zdejmowanie klątwy: zanim napiszę, jak pozbyć się klątwy kamienia, krótkie „słowo od autorki”: ocet tego nie załatwi, tak po prostu. Próbowałam naturalnej szarlatanerii, ale zdecydowanie to nie dla mnie, za długo, zbyt mało skutecznie i ten smrodek… Ból uszlachetnia, może i tak, ale na pewno nie mój czajnik. Zgodnie z instrukcją na opakowaniu (w zależności od tego, czy chcesz odkamienić czajnik, żelazko, ekspres czy cokolwiek innego) dodaj środek i wodę (w podanych proporcjach) i zaczekaj, aż całkiem znikną musujące bąbelki. Gotowe. Bez kadzideł i udziału Ghost Busters.

Środek nadaje się do odkamieniania:
Żelazka
Stacji parowej
Urządzenia do gotowania na parze
Jajowaru
Ekspresu do espresso
Ekspresu do kawy
Ekspresu automatycznego
Ekspresu kapsułkowego
Zaparzacza do herbaty
Czajnika

Duch nr 3 – Smutne Widmo odbicia w płycie ceramicznej

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ja mam tradycyjną kuchenkę gazową, więc nie jestem przyzwyczajona do wizyt Smutnego Widma.  Jednak, gdy pewnego dnia, ochoczo chciałam się wykazać i pomóc w sprzątaniu mojej mamie, entuzjazm szybko mnie opuścić. Myłam i myłam, i wycierałam, i polerowałam… Im dłużej męczyłam się nad tą nieszczęsną płytą, tym gorzej wyglądała… Oczywiście nie można radykalnie, „bo to delikatny sprzęt jest”, że zacytuję męskich ekspertów od domowych AGD.

Okazuje się, że umyć płytę – to  nie lada wyzwanie. I jak się nie ma na to dobrego patentu – a raczej porządnego środka do czyszczenia płyt ceramicznych, to można sobie tylko rzewnie popłakać na smugami i mazami na niegdyś lustrzanej powierzchni. Trzeba też uważać, żeby jej zwyczajnie nie zniszczyć i nie zarysować. Wyjście jest tylko jedno – oddać się w ręce ekspertów, a raczej wziąć do ręki efekt ich pracy. Rozwiązanie? Dr. Beckmann Spray do czyszczenia kuchenek ceramicznych. Ładnie pachnie, nie zostawia smug, dobrze czyści.

Zdejmowanie klątwy: Spryskaj i wyczyść. Tak po prostu. Prawda, że fajnie? 🙂

Duch nr 4 – Zła Królowa Lodu 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Czyli o losie, trzeba umyć lodówkę. Czy trzeba dodawać coś więcej? Można 🙂

Najpierw mleczko – szorowanko, och jak miło o poranku trochę sobie poszorować. Potem spłukiwanie (i jeszcze raz, i jeszcze…). A na deser dłubanie patyczkiem higienicznym w szparkach i zakamarkach… Jest tylko jedna myśl, no może dwie: „Uciekaj” – to podpowiada instynkt samozachowawczy – „przecież nie jest jeszcze, aż tak brudna…” lub: „Kupię nową lodówkę, będzie łatwiej, a ta ostatnio jakoś dziwnie brzęczy…”. Oczywiście, to z przymrużeniem oka. A po szerokim otwarciu oczu (czasem ze zdumienia, że tak prozaiczna czynność, może być tak frustrująca) – nie pozostaje nic innego jak zmierzyć się ze zjawą. Mycie lodówki to dla wielu z nas zło wcielone. Wiele skomplikowanych, różnych powierzchni i materiałów, a wyzwania: lśniąco, higienicznie, dokładnie – czysta magia.

Moje dziecko ma spray na złe potwory (takie małe placebo na spokojne zasypianie), a ja mam spray do lodówek. Dobry, bo skuteczny – Dr. Beckmann Spray do lodówek. Nie raz dałam się skusić na spray „z paluchem” lub „grosikiem” i wiem, że można je kupić w celu ponownego wykorzystania opakowania (przy sprzyjających wiatrach).

Zdejmowanie klątwy: oryginalne zaklęcie producenta głosi „spryskaj, przetrzyj i ciesz się czystością.” A jedynie dodaję od siebie, owszem czasem trzeba bardziej pokombinować z patyczkami, gdy eksperymenty kulinarne dzieci włażą między uszczelki, ale i tak nie ma porównania z tradycyjnym szorowankiem. No i koniec patentu „na gazetę”, żeby pozbyć się zapaszku.

Dlaczego środek jest taki fajny? Bo można go używać nie tylko do lodówek i zamrażarek. Świetnie czyści mikrofalówki, lodówki turystyczne i te okropne termotorby na zakupy (ich czyszczenie zawsze przyprawia mnie o gęsią skórkę).

Duch nr 5 – LaundryMan

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Puk, puk. Kto tam? – Pani której kapie z sufitu! Ojej, to ci psikus, pralka wylała… Albo nie działa. Z filtra wyciągasz „egzo-dowody” na istnienie LaundryMana. Niestety o praktycznie każdy sprzęt AGD trzeba dbać.  O pralkę również. Kamień, brud, osad – to pożywka dla tego potwora. A on zjada ci powoli i pralkę i dobry nastrój.  Jedyny sposób, to prewencyjne praktyki chroniące od złego uroku. Dr. Beckmann Środek czyszczący do pralek – czyli lepiej zapobiegać, niż płakać potem nad ratą kredytu za nowy, nieplanowany zakup.

Zaklęcie ochronne: bardzo uniwersalne. Za pomocą środka wyczyść dozownik na proszek/płyn, uszczelkę i szybę bębna, następnie resztę środka wlej do przegrody na pranie głównie (bez innych detergentów i bez prania – bęben musi być  pusty). Uruchom pralkę na podstawowy program z temperaturą minimum 60 st. Celsjusza. Odśpiewaj pozytywną piosenkę (ten element nie jest obowiązkowy, ale bardzo poprawia nastrój).

Oprócz unieszkodliwienia LaundryMana na jakiś czas są też efekty ekstra:

– Czyści wnętrze pralki
– Usuwa kamień, brud, osad i pozostałości środków piorących z ciężko dostępnych elementów, takich jak bęben, przewody i grzałki
– Chroni i pielęgnuje części gumowe i metalowe
– Zapobiega błędnemu funkcjonowaniu urządzenia
– Zapewnia dłuższe życie twojej pralki

Duch nr 6 – Boggart (znany również, jako Bogin)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Lubią ciemne i zamknięte skrytki. Służy im cała armia małych niewidocznych gołym okiem szkodników. Najczęściej zalegają się w zmywarkach, czasem słychać je w odpływie… Poznasz je też po charakterystycznym zapachu, który dochodzi z twojej pustej zmywarki (kto wie, czy to właśnie one nie tłuką po kryjomu naczyń, tych których nagle ci brakuje). Osobiście odpływ (i filtr z tłuszczem) zmywarki budzi we mnie grozę (choć naprawdę wiele w życiu widziałam). Jak mało co, mnie obrzydza. A myśl, że wyjmuje stamtąd „czyste” naczynia… eh, bez komentarza.

Dr. Beckmann Proszek czyszczący do zmywarek – czyli mały zestaw spirytualistyczny zawiera: magiczny proszek i ściereczkę.

Zdejmowanie klątwy: Opróżnij zmywarkę. Użyj załączonej ściereczki do przetarcia uszczelek gumowych i rogów zmywarki. Dozownik na tabletki/proszek wypełnij do pełna proszkiem, a resztę wysyp na dno zmywarki. Nie dodawaj żadnego innego detergentu. Włącz program mycia (co najmniej 60 °C). Po skończonym programie mycia twoja zmywarka jest natychmiast gotowa do dalszej pracy.

Bo zakończeniu obrzędu po Boggarcie nie zostaje nawet mokra plama, jest za to świeży cytrusowy zapach.

Duch nr 7 – Brazylijski Poltergeist

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Brazylijski, bo to nieszczęście na nasz dom ściąga ekspres do kawy. Cudownie pachnąca mała czarna o pranku nie tylko nam umila życie. Tam gdzie wzrok nie sięga, a sięgają doskonale drobnoustroje – starannie ukiszone w przewodach i zakamarkach pełnych wilgoci. I złośliwy kamień. I tak jak na Poltergeista przystało, złośliwy chochlik od czasu do czasu zasadza się na nasz wyczekany w mękach (nie raz wart parę tysięcy złotych) wymarzony ekspres. A miało być tak pięknie…

Dr. Beckmann Tabletki do czyszczenia ekspresów do kawy – to dobry talizman ochronny. Sześc tabletek w opakowaniu, roztoczy pole ochronne nad ekspresem.

Zalety talizmanu w tabletkach:
– Usuwają tłuste, oleiste osady z kawy
– Z aktywnym tlenem
– Do wszystkich rodzajów ekspresów do kawy: ekspresów automatycznych i półautomatycznych, ekspresów kolbowych, a także termosów i dzbanków do kawy
– Nadaje się do ekspresów firmy AEG, Bosch, Jura, Saeco, Siemens, Senseo i wielu innych

Przestrzegaj zaleceń producenta swojego ekspresu do kawy – znajdziesz je w instrukcji obsługi w miejscu „podręczne egzorcyzmy” lub „czyszczenie urządzenia”.

Odetchnij z ulgą, teraz będzie już wszystko dobrze, a ty nadal będziesz miała siłę wyskoczyć na rower.


Artykuł powstał we współpracy z marką Dr Beckmann


Dom i wnętrze Lifestyle

Potworaki usypiaki – napisana sercem i marzeniem

Redakcja
Redakcja
3 grudnia 2015
Fot. Materiały prasowe

Przygody siedmioletniej Jadzi i jej największego przyjaciela Mukiego, uroczego potwora, który mieszka pod łóżkiem dziewczynki, w krainie zwanej Podłóżkolandią. Jadzia musi zdobyć pięć MUK, czyli pięć stopni wtajemniczenia, żeby mogła zwiedzać Podłóżkolandię i poznawać jej mieszkańców. Dziewczynka zawsze staje przed jakimś problemem, raz jest to walka z tremą, innym razem lęk przed dentystą, trudność powiedzenia „przepraszam”, czy zmierzenie się z własnym kłamstwem. Wspaniała książka i dla rodziców i dla dzieci, dotykająca w inny sposób małych, w inny dużych.

O AUTORCE 

IMG_3196Aneta Todorczuk-Perchuć – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, a przede wszystkim mama Stasia i Zosi. Blogerka, ubierająca w słowa kolorową rzeczywistość, z którą sama jako Matka Polka codziennie się zmierza – czasem Matka Polka Bezambitna, czasem Matka Polka Nieidealna, do ideału nawet nie dążącą a w zasadzie Matka Polka Błędy Nieustannie Popełniającą. Założycielka fundacji „Mamy dzieci”, która pomaga dzieciom z domów dziecka, wchodzącym w dorosłość.

CZĘŚĆ DOCHODÓW ZE SPRZEDAŻY KSIĄŻKI ZOSTANIE PRZEKAZANA FUNDACJI ANETY „MAMY DZIECI”!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

O KSIĄŻCE

„NIE, TO NIE JEST KOLEJNA KSIĄŻKA NAPISANA PRZEZ ZNANĄ AKTORKĘ TYLKO PO TO, ŻEBY JĄ SPRZEDAĆ I ZAROBIĆ PIENIĄDZE. TO MĄDRA I POTRZEBNA KSIĄŻKA, W KTÓRĄ ANETA I ZOSIA WŁOŻYŁY DUŻO PRACY I SERCA. JEŚLI MACIE WRAŻLIWE DZIECKO I MIMO BEZWZGLĘDNOŚCI ŚWIATA, W KTÓRYM ŻYJEMY, CHCECIE WYCHOWAĆ JE NA EMPATYCZNEGO, NIEZALEŻNEGO, PEŁNEGO ZAUFANIA I OTWARTOŚCI CZŁOWIEKA, TO PRZECZYTAJCIE TĘ KSIĄŻKĘ RAZEM…” – MARIA SEWERYN 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

„RAZ NA JAKIŚ CZAS KOCHAJĄCY TATUŚ LUB ZATROSKANA MAMUSIA,  NIE MÓWIĄC JUŻ O STĘSKNIONEJ BABCI  CZY BARDZO ŻYCZLIWYM DZIADKU,  WCHODZĄ DO  KSIĘGARNI  ZASTANAWIAJĄC  SIĘ, JAKĄ KSIĄŻECZKĘ  MOGLIBY PRZECZYTAĆ RAZEM Z  DZIECKIEM. TO DZIECKO JEST  NATURALNIE NIEZWYKLE MĄDRE  ALE MA DO PRZEMYŚLENIA CAŁE MNÓSTWO  PRAWDZIWYCH  PROBLEMÓW, KTÓRE STAJĄ PRZED KAŻDYM, KTO  MA MNIEJ WIĘCEJ SIEDEM LAT.”– MACIEJ WOJTYSZKO

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5

Fot. Materiały prasowe

6

Fot. Materiały prasowe


Zobacz także

Myślisz, że jesteś miłym facetem? Stary, nie angażujesz się w życie rodzinne, nie podejmujesz żadnych decyzji, wszystko jest na jej głowie. Uważasz, że to w porządku?

Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują?

wierzyć w siebie

Nie przestawaj wierzyć w siebie, jesteś tego warta. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”