Go to content

7 sposobów na plamy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o ich usuwaniu

Fot. iStock / tonivaver

Dlaczego odplamianie jest takie trudne? Bo każda plama wymaga innego potraktowania. Są dziesiątki „babcinych” sposobów na różne plamy, ale niestety nie są to metody niezawodne. Bo plama i to czy domowy sposób na  nią zadziała, to wyższa szkoła jazdy. Nie bez znaczenia jest tuta,j kiedy plama powstała, na jakiej tkaninie itd.. Są i takie paskudne plamy, które jeszcze parę lat temu skazywały nasze ubrania na śmietnik – choćby z farb czy smarów, dziś szanse na ratunek są dużo większe. 

Baza wiedzy, czyli zanim zaczniesz odplamianie

Test koloru

To chyba najważniejsza zasada dla każdego adepta sztuki odplamiania. Zanim użyjesz jakiegoś środka odplamiającego/wybielającego – zrób test koloru.

Potrzebne będą: biała szmatka (najlepiej bawełniana), odplamiacz precyzyjny, którego zamierzamy użyć i sam pacjent – czyli poplamione ubranie. Zwilż szmatkę odplamiaczem i przetrzyj delikatnie tkaninę w niewidocznym miejscu, np. wewnątrz, na szwie czy obrąbku – tkanina nie powinna zafarbować szmatki. Jeżeli po krótkim odczekaniu – spłukaniu i wysuszeniu tkaniny, nie ma żadnych zmian  i śladów, odplamiacz jest bezpieczny dla danej tkaniny.

Jakie są rodzaje plam?

Uuuu, tu można by długo opowiadać – bo prawie każda plama jest inna. Na szczęście można je podzielić na kilka typów:

♦ plamy tłuste (np. z oleju spożywczego lub śmietany),
♦ plamy zawierające białko (np. z krwi lub mleka),
♦ plamy schodzące pod wpływem wybielaczy (np. z soków owocowych, kawy, czerwonego wina, herbaty, pleśni, grzyba itp.)
♦ plamy zawierające pigment (np. z długopisu, akwareli, szminki, smaru, ziemi, produktów do makijażu itp.)

Na szczęście nie musisz wiedzieć wszystkiego o plamach, które chcemy wywabić, bo odplamiacze precyzyjne są szczodrze opisane :).

Czy każdą plamę można usunąć?

Niestety nie. Nawet z pomocą hiper-zaawansowanych środków, nie zawsze da się jeszcze uratować nasze ubrania czy tapicerkę. Oczywiście warto spróbować, może producent markera na nasze szczęście nie był uczciwy i wcale nie jest permanentny. A czarna księga plam, które nie rokują?

Należą do nich:
♦ plamy po kleju typu super glue oraz pianki poliuretanowej (zbyt utwardzone plamy)
♦ plamy po tuszu rysunkowego (nie na bazie wody)
♦ plamy po markerach
♦ plamy nieusuwalnego tuszu/flamastrów oraz wodoodpornych długopisów żelowych, zazwyczaj w kolorze czarnym.

Poznajcie odplamianie precyzyjne, czyli odplamiacze na miarę XXI wieku

Tłuszcz i sosy

Odplamiacz Precyzyjny Tłuszcz i sosy – cały sekret tkwi w formule rozpuszczającej tłuszcz, zawarte w odplamiaczu substancje powierzchniowo czynne, oddzielają plamę od tkaniny. Można go stosować na prawie wszystkich rodzajach tkanin – wyjątkiem jest skóra i dywany.

Idealny do usuwania plam z:
sosów z pieczeni, masła, dipów, tłustych sosów, przypraw, sosów barbecue, ketchupu, margaryny, majonezu, sosów do makaronu, musztardy, czekolady, oleju roślinnegodressingów do sałatek, sosów do sałatek, sosów, kremów czekoladowo-orzechowych, smalcusosów pomidorowych,  przypraw, pesto.

Odplamiacz Precyzyjny Tłuszcz i sosy

Fot. Materiały prasowe

 

Owoce, warzywa i napoje

Dr. Beckmann Odplamiacz Precyzyjny Owoce i napoje działa precyzyjnie i bezpiecznie dla tkanin, dzięki zastosowaniu formuły aktywnego tlenu. Usuwa również plamy z czerwonego wina. Można go stosować do tkanin nadających się prania oraz takich, na których metka zabrania tradycyjnego czyszczenia (np. marynarki itp.).

Idealny do usuwania plam z:
napojów alkoholowych, przecierów, żywności dla niemowląt, octu balsamicznego, owoców jagodowych, coli, wymiocin, warzyw, zażółceń, jodu, kakao, odchodów (zwierzęcych), kawy i napojów na bazie kawy, lemoniady, marmolady, owoców, soków roślinnych, czerwonego wina, soków, pleśni, grzyba, herbaty.

Odplamiacz Precyzyjny Owoce i napoje

Fot. Materiały prasowe

Krew, mleko, jaja

Dr. Beckmann Odplamiacz Precyzyjny Krew i mleko działa doskonale wiążąc plamę – to zasługa formuły zawierającej enzymy. Dobrze usuwa plamy z przetworów mlecznych, jajek, a nawet ropy.

Idealny do usuwania plam z:
krwi, skondensowanego mleka, jajka, likieru jajecznego, potraw jajecznych, lodów, ropy, jogurtu, mleka, puddingu, twarogu, śmietany, śliny, nasienia, skrobi, Tzatzików.

Odplamiacz Precyzyjny Krew i mleko

Fot. Materiały prasowe

Długopis i tusz

Dr. Beckmann Odplamiacz Precyzyjny Długopis i tusz do plam z długopisów, flamastrów i tuszu. Skuteczny, ponieważ rozpuszcza cząsteczki barwnika.

Idealny do usuwania plam z:
akwareli, flamastrów, farb do malowania palcami, kredek, ołówków, kleju do drewna (nie zawierającego rozpuszczalników), markerów, tuszu (z wyjątkiem czarnego), flamastrów do flip-chartów i białych tablic, długopisów, długopisów żelowych, kredy (ulicznej i do tablicy), kredek świecowych, klejów (nie zawierających rozpuszczalników).

Odplamiacz Precyzyjny Długopis i tusz

Fot. Materiały prasowe

  Rdza i dezodorant

Odplamiacz Precyzyjny do plam z rdzy, dezodorantu i potu – usuwa plamy wykorzystując  reakcję utleniania-redukcji, neutralizując proces utleniania. Jest też miła niespodzianka: odplamiacz można stosować nie tylko do tkanin, ale również do usuwania rdzawych plam z kafelków, wanien i innych powierzchni.

Idealny do usuwania plam z:
dezodorantu, rdzy, potu, smug z potu.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Makijaż i trawa

Odplamiacz Precyzyjny do plam z trawy, ziemi i makijażu działa na plamy o dużej zawartości barwnika. Formuła na bazie substancji usuwających pigment oraz specjalnie dobranych surfaktantów rozpuszcza plamy i usuwa je nie uszkadzając tkaniny.

Idealny do usuwania plam z:
pyłków kwiatowych, balsamów do ciała, kremów, ziemi, trawy, kredek do oczu / eyelinerów, gliny, cieni do powiek, szminek, kosmetyków kolorowych, błota, perfum, pudru, wody po goleniu, różu do policzków, maści, piasku, błota, brudu drogowego, wazeliny, tuszu do rzęs, pasty do zębów.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  Biuro i majsterkowanie

Odplamiacz Precyzyjny do plam z kleju, farb, lakieru do paznokci i gumy do żucia doskonale poradzi sobie z najtrudniejszymi plamami prosto z warsztatu lub szkolnej ławki. Zwiększona moc rozpuszczalnik wnika głęboko w plamę, dzięki czemu radzi sobie z tymi najbardziej trwałymi.

Usuwa plamy z gumy do żucia, klejów, farb, tuszu do drukarek i lakierów do paznokci
Nadaje się również do usuwania resztek etykiet z trwałych powierzchni, takich jak szkło czy porcelana

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Smar i wosk

Odplamiacz Precyzyjny do usuwania plam z oleju, smaru, smoły, żywicy i wosku świecowego. Specjalna formuła przeciwtłuszczowa pozwala rozpuścić i usunąć zabrudzenie. Odplamiacz usuwa  plamy z żywicy i wosku świecowego, ze smarów, olejów do smarowania, smoły czy pasty do butów. Opracowany, aby poradzić sobie nawet z przemysłowymi olejami.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką Dr Beckman