Lifestyle

Historia miłości Jennifer Lopez i Bena Afflecka

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
24 sierpnia 2022
 

Po niespełna 20 latach, Jennifer Lopez i Ben Affleck postanowili do siebie wrócić. Zakochani wzięli ślub i wyprawili huczne wesele! Poznajmy historię miłości Jennifer i Bena. Taka miłość zdarza się naprawdę rzadko.

Historia miłości Jennifer Lopez i Bena Afflecka

2001
Wschodzący aktorzy Hollywood po raz pierwszy spotkali się na planie Gigli, komedii romantycznej, która ukazała się w 2003 roku. Jennifer Lopez była wówczas żoną swojego drugiego męża, tancerza Crisa Judda. Jennifer i Affleck powiedzieli głośno o swoim związku tuż po rozwodzie z Juddem. Rozwód został sfinalizowany w 2003 roku.

2002
J.Lo potwierdziła szczęśliwą wiadomość „To najwspanialsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałam” – powiedziała o 6,1-karatowym diamencie od Harry’ego Winstona, który podarował jej Affleck. Kamień podobno kosztował 2,5 miliona dolarów .

2003 Wrzesień
Kilka dni przed ceremonią zaślubin Jennifer i Ben wydali oficjalne oświadczenie, w którym ogłosili odroczenie ceremonii. „Ze względu na nadmierną uwagę mediów wokół naszego ślubu postanowiliśmy przesunąć datę.”

2004 Styczeń
22 stycznia 2004 zaręczyny zostały zerwane. Rzecznik J.Lo potwierdził smutną wiadomość, „Potwierdzam, że Jennifer Lopez zerwała zaręczyny z Benem Affleckiem”

2004 Czerwiec
W czerwcu 2004 roku piosenkarka poślubiła piosenkarza, autora tekstów i wieloletniego przyjaciela Marca Anthony’ego. W 2008 roku na świecie pojawiły się dzieci pary, bliźniaki – Emme i Max. Para rozstała się w 2014 roku.

2005

Ben ożenił się z Jennifer Garner. Małżonkowie powitali na świecie trójkę dzieci – dwie córki i jednego syna. W 2018 roku para rozwiodła się.

2021 Kwiecień
Ben i Jennifer ponownie zaczynają się spotykać. Po tym, jak J.Lo zerwała zaręczyny z Alexem Rodriguezem, a Affleck rozstał się z Ana de Armas, kochankowie zaczęli spotykać się ponownie. Źródła potwierdzają, że para kontynuuje znajomość z przed niemalże 20 lat.

2021 Maj
J.Lo i Ben lecą razem do Montany. Prawie dwie dekady po tym jak ogłosili rozstanie, Lopez i Affleck wyjechali na tygodniowe wakacje do Montany. „[Jennifer] spędziła kilka dni z Benem poza miastem”. „Mają silne połączenie. Wszystko przebiegło szybko i intensywnie, ale Jennifer jest szczęśliwa ”. – podaje jedno ze źródeł.

2021 Czerwiec 
Jennifer i Ben zaczynają myśleć o przyszłości. „To nie jest przypadkowy związek” – podało źródło. „Traktują to poważnie i chcą, aby było trwałe”.

2021 Lipiec
Jak donosi źródło, rodziny Jennifer i Bena świetnie się dogadują. Zakochani spędzają ze sobą każdy wolny czas i swój związek traktują priorytetowo. Kochają się i wspierają nawzajem.

2021 Sierpień

Ben został przyłapany na oglądaniu pierścionków zaręczynowych w sklepie jubilerskim Tiffany & Co. Do Afflecka dołączył syn Samuel i jego matka Chris Boldt.

 

2022 Kwiecień
Zaręczyny! W ekskluzywnym filmie opublikowanym w osobistym biuletynie, Lopez ogłosiła, że ona i Affleck po raz kolejny się zaręczyli. Jennifer pokazała nowy pierścionek zaręczynowy – bladozielony diament o szlifie szmaragdowym.

2022
Jennifer ujawnia, że Affleck oświadczył się jej po raz drugi, gdy brała kąpiel z bąbelkami.
„Czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, że twoje największe marzenie może się spełnić?” – napisała. „W sobotnią noc, gdy byłam w moim ulubionym miejscu na ziemi (brałam kąpiel z bąbelkami), mój ukochany uklęknął na jedno kolano i oświadczył się. Byłam całkowicie zaskoczona. Śmiałam się i płakałam jednocześnie. Powiedziałem TAK, oczywiście, że TAK”.- wyznaje Jennifer

2022 Lipiec 
Jennifer i Affleck pobierają się w Las Vegas. Z deklaracji Jennifer i rejestru małżeństw hrabstwa Clark wynika, że gwiazda przyjęła nazwisko męża – teraz nazywa się Jennifer Lynn Affleck. Po skromnym ślubie para szykuje huczne wesele.

Zobacz również: Jennifer Loppez i Ben Affleck po skromnym ślubie szykują się do hucznego wesela

2022 Sierpień
Zakochani po raz drugi ślubowali sobie miłość w obecności dzieci, rodziny i przyjaciół. Wesele trwało aż trzy dni! Rozpoczęło się kolacją w piątek, a zakończyło grillem i piknikiem w ogrodzie w niedzielę.

 


źródło: Bazaar 

Lifestyle

Związek kohabitacyjny – na czym polega? Co warto o nim wiedzieć?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
24 sierpnia 2022
fot. Pekic/iStock
 

Kohabitacja bywa zamiennie stosowana ze słowem konkubinat, jednak nie zawsze są to tożsame określenia. Związek kohabitacyjny jest popularną alternatywą dla związku małżeńskiego. Na czym polega, co warto o nim wiedzieć? Jak wygląda w świetle prawa?

Czym jest związek kohabitacyjny?

Związek kohabitacyjny cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Określenie kohabitacja wywodzi się z łacińskich słów con – „wspólnie” oraz habitare – „mieszkać”. W największym skrócie to po prostu wspólne mieszkanie. Związek kohabitacyjny dotyczy osób, które dzielą ze sobą gospodarstwo domowe, ale nie zawarły związku małżeńskiego. Bardziej rozbudowaną definicję kohabitacji sformułował w 1979 roku socjolog J. Trost, mówi ona „związek kohabitacyjny dotyczy dwóch osób różnej płci, wspólnie zamieszkujących przez dłuższy czas, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe i utrzymujących relacje seksualną”. Obecnie pojęcie to dotyczy zarówno par hetero i homoseksualnych.

Zobacz również: Zdrowa relacja vs. związek, w którym jest przemoc psychiczna. Porównaj, żeby odnaleźć w tym siebie

Kto angażuje się w związek kohabitacyjny?

Najczęściej są to osoby młode, które chcą pozostać niezależne lub ze względów religijnych nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego. To forma związku, w którą angażują się pary homoseksualne, które w Polsce nie mogą sformalizować swojego związku. Istotną rolę odgrywają również kwestie finansowe – kobiecie, która w świetle prawa samotnie wychowuje dziecko, przysługują różnego rodzaju świadczenia.

Życie bez ślubu często jest stanem przejściowym. Młodzi ludzie zamieszkują ze sobą, by sprawdzić czy w życiu codziennym potrafią dojść do porozumienia i czy wstąpienie w związek małżeński jest na pewno dobrą decyzją. Kohabitacja to doskonała okazja do lepszego poznania partnera i upewnienia się w swojej decyzji. Wspólne zamieszkanie wiele weryfikuje. Zdarza się, że partnerzy rozstają się.

Kohabitację dzielimy na cztery typy wydzielone przed Haskey’a:

 • Kohabitacja młodzieńcza
 • Kohabitacja poprzedzająca małżeństwo
 • Kohabitacja zamiast małżeństwa (inaczej pozamałżeńska)
 • Kohabitacja ponowna

W każdym przypadku kohabitacja może przybierać różne formy. To od partnerów zależy, w jaki sposób dzielą się domowymi obowiązkami i wydatkami. To oni ustalają jak spędzają swój wolny czas.

Związek kohabitacyjny a konkubinat

Często pojęcie konkubinatu stosowane jest zamiennie ze związkiem kohabitacyjnym. Jednak nie są to pojęcia zawsze tożsame. Określenie kohabitacja jest szersze od określenia konkubinat. Związek kohabitacyjny postrzegany jest jako stabilniejszy. W konkubinacie partnerów często łączą tylko relacje intymne, wspólne zamieszkanie nie jest konieczne.

Kohabitacja w świetle prawa

Związki kohabitacyjne nie są w Polsce regulowane prawnie. Partnerom, którzy wspólnie zamieszkują, ale nie są związani ze sobą formalnie, żadne prawa względem siebie i swoich majątków nie przysługują. Partnerzy nie dziedziczą po sobie chyba, że w testamencie zapisane zostanie inaczej. Osoby pozostające w związku kohabitacyjnym nie mogą także adoptować dzieci.

Zobacz również: Kochanek, czy mąż? Bratnia dusza, czy partner? Spójrz na swój związek z dystansu

Kohabitacja w Polsce

Z raportu z 2017 roku wnika, że w związkach kohabitacyjnych żyje w Polsce około 11 proc. osób. Dla porównania, w 1974 roku było ich zaledwie około 1 proc. Najliczniejszą grupę osób stanowią ludzie młodzi. Na życie w związku kohabitacyjnym częściej decydują się osoby żyjące w miastach niż na wsi.


Lifestyle

Pielęgnacja skóry w ciąży

Redakcja
Redakcja
23 sierpnia 2022

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w ciąży? Jak dbać o skórę, kiedy pojawią się rozstępy bądź przebarwienia? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak odpowiednio zaopiekować się skórą podczas tak ważnych 9 miesięcy.

Bezpieczna pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciąży powinna być przede wszystkim bezpieczna – należy unikać kosmetyków i innych preparatów zawierających składniki, które mogą szkodzić rozwijającemu się dziecku. Z pozoru może wydawać się, że substancje nanoszone na skórę nie powinny mieć wpływu na rozwój ciąży. Rzeczywistość jest jednak inna – wiele składników może przenikać do głębokich warstw skóry, a więc i do krwioobiegu. Dobrym przykładem są kosmetyki do twarzy ze składnikami aktywnymi, np. retinolem, retinalem oraz stężonymi kwasami AHA i BHA, których należy bezwzględnie unikać w pielęgnacji twarzy w ciąży. Z tego względu warto zawsze zwracać uwagę na skład kosmetyku oraz informację na opakowaniu, czy jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży. Zamiennie można też stosować kosmetyki dla niemowląt, które nie zawierają szkodliwych i zbędnych substancji, dlatego są dobrze tolerowane przez skórę ciężarnych.

Większość zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych oraz przez lekarzy medycyny estetycznej nie powinna być stosowana w ciąży, dlatego przed wizytą warto poinformować o swoim stanie i upewnić się, że planowane procedury są bezpieczne, nawet jeśli wydają się nam z pozoru niegroźnym masażem lub maseczką.

Ochrona skóry w ciąży

Ważnym elementem pielęgnacji skóry w czasie ciąży jest ochrona przeciwsłoneczna. Poza unikaniem przebywania na słońcu, noszeniem okularów z filtrem oraz okrycia głowy, konieczne jest używanie kremów z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+.

Skóra w ciąży bywa delikatna i wrażliwa, a jej reakcja na różne czynniki, w tym na słońce, może być znacznie mocniejsza niż dotychczas. Z tego względu łatwiej o wystąpienie rumienia i oparzeń słonecznych, które są nie tylko nieprzyjemne, ale też niebezpieczne – zwiększają ryzyko nowotworów skóry. Promieniowanie UV, w połączeniu z ciążową burzą hormonalną, może spowodować powstanie nieestetycznych przebarwień na twarzy oraz licznych znamion barwnikowych (tzw. pieprzyków) na ciele.

Podczas wyboru kosmetyków z filtrem UV, warto zwrócić uwagę nie tylko na oznaczenie SPF (odnoszące się do poziomu ochrony przed promieniowaniem UVB), ale też na znaczek UVA w kółku umieszczony na opakowaniu. Oznacza on, że poziom ochrony przed promieniowaniem UVA odpowiedzialnym m.in. za powstawanie nowotworów i starzenie skóry jest odpowiednio wysoki i wynosi minimum 1/3 wartości SPF.

Ponadto kosmetyki z filtrem dla kobiet w ciąży powinny być łagodne, by nie spowodowały podrażnień wrażliwej skóry ciężarnej. Idealne będą kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym dla niemowląt i małych dzieci marki HiPP, które opracowane zostały z myślą o cienkiej i delikatnej skórze maluszka. W ofercie kosmetyków na słońce HiPP Babysanft Ultra-Sensitive dostępne są:

 • balsam ochronny na słońce SPF50+, 200 ml,
 • balsam ochronny w sprayu na słońce SPF50+, 150 ml,
 • krem ochronny do twarzy na słońce SPF50+, 30 ml.

Kremy z filtrem SPF do ciała to nie wszystko – ważna jest też ochrona twarzy przed promieniami UV. Najlepiej w tym celu wybierać kosmetyki z jak najwyższym filtrem przeznaczone specjalnie do twarzy, które są komfortowe w „noszeniu” – formuła takich kosmetyków powinna zapobiegać spływaniu do oczu i cechować się dobrą tolerancją potwierdzoną okulistycznie i klinicznie.

Nawilżanie skóry w ciąży

Codzienna pielęgnacja ciała w ciąży różni się od tej, którą stosowałaś jeszcze przed poczęciem. Ciąża jest wymagającym okresem dla skóry, zwłaszcza na brzuchu i piersiach – w ciągu tych 9 miesięcy skóra w tych miejscach mocno się rozciąga, przez co może szybciej tracić wodę, stać się sucha i swędząca.

Jak dbać o skórę w ciąży? Przede wszystkim nawilżaj. O odpowiednie nawilżenie warto zadbać już na etapie kąpieli. Najlepiej unikać wtedy żeli i płynów myjących na bazie mydła, które może dodatkowo przesuszać skórę i nasilać jej swędzenie. Lepszym rozwiązaniem będą łagodne środki myjące, które nie tylko nie przesuszają i nie podrażniają skóry, ale też pozostawią ją miękką i gładką. W tym celu dobrze sprawdzą się specjalistyczne dermokosmetyki, które można kupić w aptekach, emolienty do kąpieli albo łagodne kosmetyki dla niemowląt. Te ostatnie są łatwo dostępne i dobrze tolerowane przez wrażliwą, a nawet skłonną do atopii skórę, dlatego będą idealne dla ciężarnych. Bardzo dobrze sprawdzi się pielęgnacyjny krem pod prysznic HiPP Babysanft Sensitive, który pielęgnuje suchą i wrażliwą skórę już podczas kąpieli. Krem ten zawiera wyłącznie łagodne substancje myjące, ekologiczny olejek migdałowy, dzięki temu chroni przed wysuszeniem.

Bardzo ważnym etapem pielęgnacji jest też nawilżanie tuż po kąpieli. Warto robić to zaraz po osuszeniu skóry, by nie zdążyła ona stracić nadmiernej ilości wody. Kosmetykami polecanymi dla ciężarnych są specjalne kremy i balsamy na rozstępy w ciąży lub delikatne produkty dla dzieci: lekkie mleczka, balsamy nawilżające oraz oliwki. Wszystkie te produkty tworzone są z myślą o wyjątkowo wrażliwej i delikatnej skórze, która miewa skłonność do podrażnień, alergii i atopii.

W okresie intensywnego powiększania się brzuszka i piersi, skóra w tych rejonach może wymagać częstszego nawilżania. Jeśli zaczniesz odczuwać napięcie, swędzenie i ściągnięcie, powinnaś rozważyć smarowanie newralgicznych miejsc 2, a nawet 3 razy dziennie. Dobrym wyborem będzie wtedy balsam intensywnie nawilżający HiPP Babysanft Sensitive z ekologicznym olejkiem migdałowym i odżywczym pantenolem. Ma on działanie kojące, eliminuje szorstkość oraz łagodzi uczucie swędzenia i napięcia skóry, a dodatkowo, w odróżnieniu od niektórych balsamów przeciw rozstępom i cellulitowi, można używać go bez ograniczeń, nawet co kilka godzin.

Specjalną, delikatną pielęgnację skóry trzeba wdrożyć już od pierwszych tygodni, a nie dopiero w momencie, kiedy pojawią się pierwsze rozstępy w ciąży. Warto kontynuować ją też po porodzie – zmiany hormonalne towarzyszące ciąży, połogowi i karmieniu piersią mogą być odczuwalne znacznie dłużej niż tylko przez 9 miesięcy, a odpowiednia pielęgnacja ciała po porodzie pozwoli szybciej uporać się z utratą jędrności skóry.

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i redukować już istniejące?

Rozstępy w ciąży są najczęstszą zmianą, która nie znika po porodzie, lecz zostaje na skórze kobiety przez całe życie. W mniejszym lub większym stopniu występują one u niemal 90% ciężarnych. Ich przyczyną jest rozciąganie się skóry, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości włókien elastycznych. Duże siły działające na napiętą i rozciągającą się skórę, mniejszą elastyczność włókien sprężystych, czynniki genetyczne oraz wahania hormonalne możemy uznać za głównych „winowajców” powstawania tych zmian.

Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Najczęściej jest to niemożliwe. Do ich powstania predysponują m.in. odziedziczone po rodzicach geny, dlatego z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później pojawią się ona na piersiach, brzuchu lub pośladkach. Można jednak ograniczyć ich ilość oraz widoczność.

Pierwsze rozstępy w ciąży zaczynają pojawiać się ok. 5-7 miesiąca. Początkowo mają formę sinoczerwonych pręg, które stopniowo zmieniają barwę na białoróżową. Kiedy już pojawią się one na skórze, pozbycie się ich jest niemożliwe. Jedyne, co możemy zrobić, to zmniejszyć widoczność rozstępów poprzez odpowiednią pielęgnację, zabiegi kosmetologiczne i z zakresu medycyny estetycznej. Z tego względu w okresie ciąży warto szczególnie mocno przyłożyć się do domowej pielęgnacji skóry: nawilżania, natłuszczania, masażu, a także regularnych peelingów (poza III trymestrem ciąży), które usuną zrogowaciały naskórek i wzmocnią działanie balsamów i kremów na rozstępy w ciąży.

Nie bez znaczenia jest też dbałość o skórę „od środka” – odpowiednie nawodnienie, zdrowa dieta obfitująca w owoce, warzywa oraz tłuszcze roślinne korzystnie wpływają na stan skóry, jej jędrność i poziom nawilżenia.

Rozstępy na brzuchu

Brzuch, zaraz obok ud i pośladków, jest strefą najbardziej narażoną na powstanie rozstępów w ciąży. Z tego względu należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację już od pierwszych tygodni ciąży.

Aby zapobiec powstaniu rozstępów na brzuchu w ciąży oraz zmniejszyć widoczność tych już powstałych, warto w tym okresie stosować:

 • łagodne kosmetyki z substancjami zwiększającymi elastyczność i gładkość skóry,
 • kremy, balsamy lub mleczka z dodatkiem olejku migdałowego, który nawilża, uelastycznia i przeciwdziała łuszczeniu się naskórka, a także jest idealny dla skóry alergicznej i wrażliwej oraz z pantenolem stymulującym komórki skóry i chroniącym przed odwodnieniem,
 • specjalne kosmetyki przeciw rozstępom (do 2 razy dziennie),
 • oliwkę dla dzieci, jeśli skóra łuszczy się i jest wyjątkowo przesuszona,
 • regularny masaż brzucha okrężnymi lub pionowymi ruchami np. podczas nakładania balsamu nawilżającego.

Po porodzie oraz po zakończeniu karmienia piersią warto skorzystać z zabiegów kosmetologicznych, które pozwolą zmniejszyć widoczność rozstępów, np. laseroterapii, peelingów chemicznych oraz mezoterapii (w tym karboksyterapii).

Rozstępy na piesiach

Zasady pielęgnacji skóry na piersiach podczas ciąży i laktacji są podobne do tych opisanych przy pielęgnacji brzucha. W przypadku biustu należy jednak zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i łagodność stosowanych kosmetyków. Wybieraj tylko te przeznaczone do pielęgnacji skóry na piersiach lub postaw na delikatne produkty dla niemowląt. Ich skład jest bezpieczny dla skóry maluszka, dlatego nie będą też miały niekorzystnego wpływu na karmienie piersią.

Kosmetyki na rozstępy na piersiach w ciąży powinny być natłuszczające, nawilżające oraz poprawiające elastyczność skóry. Należy wcierać je kolistymi ruchami, zaczynając od pachy, a kończąc przy dekolcie oraz unikać smarowania balsamem brodawki i otoczki (w przypadku karmienia piersią).

Dodatkowo, do zredukowania ryzyka powstania rozstępów na piersiach w ciąży mogą przyczynić się:

 • noszenie odpowiednio dobranego stanika, który, podtrzymując rosnące piersi, zapobiegnie nadmiernemu rozciąganiu skóry,
 • naprzemienne masaże ciepłą i zimną wodą z prysznica,
 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wzmacniających mięśnie piersiowe (w ciąży należy skonsultować ich bezpieczeństwo z ginekologiem).

 

Źródła:

 1. Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia, https://centrumdna.pl/promieniowanie-uv-i-jego-wplyw-na-uszkodzenia-dna-nowe-doniesienia/
 2. E. Gliwa, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Wpływ promieniowania UV na skórę, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/733/Gliwa_Gozdzialska_Jaskiewicz_Wplyw_promieniowania_UV_na_skore_2013.pdf;jsessionid=C6370AB6F25D3CAF239F95B66F859809?sequence=1
 3. K. Walaśkiewicz-Ogórek, Pielęgnacja skóry w ciąży, https://www.forumginekologii.pl/artykul/pielegnacja-skory-w-ciazy
 4. D. Kaczmarzyk, Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciaży oraz laktacji, http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/3.2012/files/assets/basic-html/page25.html
 5. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/85723,rozstepy

 


Zobacz także

Bawią cię takie żarty? Zdaniem naukowców, jesteś inteligentna

Twoje dziecko marzy o psie? Zapoznaj go z Kostkiem

Dlaczego on nie mówi, co czuje? Wcale nie chodzi o to, że nikt nie powiedział mu, jak to zrobić