Go to content

Ile godzin potrzebujemy, by zostać prawdziwymi przyjaciółmi? Naukowcy znają odpowiedź na to pytanie

Fot. iStock/chabybucko

Przyjaźń jest jedną najważniejszych relacji w naszym życiu, jeśli nie najważniejszą. Przyjaciel to ktoś, na kogo zawsze możemy liczyć, kto akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy, kto nie ocenia, ale wspiera, jest z nami na dobre i złe. Ilu prawdziwych przyjaźni mamy w naszym życiu? Ile potrzeba czasu, by nazwać kogoś przyjacielem?

Doktor Jeffrey Hall z uniwersytetu w Kansas określił ilość czasu niezbędną do znalezienia przyjaciela, a także okres, jaki zwykle zajmuje nam przejście przez pogłębiające się etapy przyjaźni. Na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdził, że potrzeba około 50 godzin, aby zwykłą znajomość zamienić w taką bardzo luźną przyjaźń i aż 200 godzin, nim uznamy kogoś za bliskiego przyjaciela.

Hall zauważa, że to, ile czasu spędzamy wspólnie, nie jest bez znaczenia. Nie wystarczy pstryknąć palcami i się zaprzyjaźnić.  Utrzymywanie bliskich relacji to najważniejsza praca, jaką wykonujemy w naszym życiu. W pierwszej części swojego badania Hall przeanalizował 355 odpowiedzi od osób, które zmieniły miejsce zamieszkania w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i w związku z tym poszukiwały nowych przyjaciół.  Poprosił, by uczestnicy ocenili swoje relacje według jednego z czterech etapów pogłębiania: znajomości, przypadkowego przyjaciela, przyjaciela i bliskiego przyjaciela. Następnie oszacował liczbę godzin, jakie były potrzebne do przechodzenia z jednego poziomu znajomości do kolejnego.

Drugie badanie Halla wzmocniło wnioski z pierwszego. W tym przypadku studenci określali poziom i stopień zaangażowania nowych relacji. Łącząc wyniki obu badań, doktor oszacował, że potrzeba około 40 do 60 godzin, aby stworzyć swobodną przyjaźń, 80-100 godzin, aby przejść do bycia przyjacielem i ponad 200 godzin razem, aby stać się naprawdę dobrymi przyjaciółmi.

– Jasne, że nie możesz zmusić ludzi do spędzania czasu z tobą czasu, ale możesz ich do tego zachęcić – powiedział Hall. Jeśli chcesz się z kimś zaprzyjaźnić, poświęć więcej czasu tej relacji, daj sygnał, że znaczy ona dla ciebie coś więcej, niż zwykła znajomość.

Inny naukowiec profesor Robin Dunbar z Oksfordu uważa jednak, że nasz mózg jest w stanie „obsłużyć” zaledwie pięć naprawdę głębokich przyjaźni jednocześnie, 15 zwykłych i do 50 relacji koleżeńskich.

Co wy na to?


źródło: news.ku.edu