Lifestyle

Wsparcie dla polskiego rękodzieła

Redakcja
Redakcja
4 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Przemysł rękodzielniczy przeżywa ciągły rozwój o wzrost zainteresowania, produkty wykonywanie w przydomowych pracowniach są dość kosztowne, jednak tworzą niepowtarzalną całość, a osobie obdarowanej sprawiają wielką radość. W sieci funkcjonuje mnóstwo stron, które zrzeszają rękodzielników i wspierają ich trud w tworzenie pięknych i efektownych ozdób, jedną z takich platform jest artyferia.pl, na której można znaleźć naszyjniki, kolczyki, bransoletki oraz inne produkty wykonane przez artystów.

Dlaczego warto kupować rękodzieło?

Rękodzieło dostępne w Internecie zapiera dech w piersiach, ponieważ reprezentuje nie tylko talent twórców, ich wenę oraz poczucie stylu, ale również udowadnia jak wiele technik można się nauczyć, obecnie nauka jest o wiele łatwiejsza, ponieważ w Internecie można zapoznać się z wieloma filmikami instruktażowymi. Sklep Artyferia.pl stawia na oryginalność, produkcja masowa nie budzi już takiego zainteresowania jak jeszcze kilka lat temu, obecnie amatorzy biżuterii lubią wyróżniać się na tle innych, kupić coś niepowtarzalnego, unikatowego, dlatego właśnie rękodzieło jest coraz częściej wybierane. Często pojawia się krytyka, zarzucająca zbyt wysoką cenę za biżuterię ręcznie wykonywaną , nie warto jednak wchodzi wówczas w polemikę z osobami, które nie wiedzą, jak dużo czasu zajmuje znalezienie pomysłu oraz jego wykonanie zgodnie z wizją osoby zamawiającej. Rękodzielnicy, którzy wystawiają swoje prace w sklepie to osoby pełne pasji i zaangażowania w wykonanie każdego projektu, szukające cały czas nowych inspiracji i podejmujące próbę sprostania oczekiwaniom, które stawia się obecnie rękodziełu.

Co można zyskać kupując rękodzieło?

Polskie rękodzieło z pewnością potrzebuje ogromnego wsparcia, zwłaszcza obecnie, kiedy to tanie produkty bardzo niskiej jakości z Chin zalewają z każdej strony polski rynek, zamiast nabywać produkty wytwarzane na szeroką skalę, może warto pomyśleć o zakupach u polskich twórców? Jest to głównie motywacja i zachęta dla rękodzielników do każdego działania, ich praca i pasja nie idą wówczas na marne, wręcz przeciwnie, czują, że robią coś pożytecznego i są w tym zakresie docenieni przez wiele osób, dla których ważne jest wyróżnienie się z tłumu choćby małym detalem. Zazwyczaj rękodzieło nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, w sklepach internetowych z półfabrykatami można kupić najbardziej potrzebne produkty za niewielką cenę, największym nakładem jest jednak praca ludzka, którą trzeba wykonać. W Artyferia.pl główną misją jest promowanie polskiego rękodzieła, wszystkie prace są wyjątkowe, a podział na kilka kategorii ułatwia poruszanie się po stronie i szukanie idealnego dla siebie lub bliskiej osoby prezentu. Pewne jest to, że w Internecie łączą się ze sobą przeróżne techniki rękodzieła, to nie tylko biżuteria, lecz akcesoria do dziecięcych pokoików oraz bardzo popularne w ostatnim czasie mydełka wykonywane ludzkimi rękoma. Zapakowane w ilości kilku sztuk w ozdobne pudełeczko może stanowić doskonały upominek, a dodatkowo wspierać inicjatywę i rozwój polskiego rękodzieła, które jest jedyne i niepowtarzalne.


Artykuł sponsorowany


Lifestyle

Trzy powody, dla których kobiety tracą zainteresowanie seksem, a przecież seks jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 listopada 2019
Fot. iStock
 

Wiele „szczęśliwych par”, które tak się prezentują w mediach społecznościowych, ma swój mały, niepokojący sekret: małej lub żadnej intymności seksualnej. Ten problem dotyczy szczególnie kobiet, a z powodu stawianych nam wymagań i oczekiwań niewiele z nas o tym mówi.

Warto jednak pamiętać, że niskie pożądanie seksualne nie ogranicza się do płci, orientacji seksualnej, rasy ani żadnej innej grupy demograficznej. My jednak, co oczywiste, skupimy się na kobietach. O czym powinniśmy pamiętać:

Punkty, o których należy pamiętać

  • jeśli chcesz uprawiać seks rzadziej niż twój partner, to niekoniecznie musi stanowić twój problem, inna sprawa, że może powodować nieporozumienia w związku
  • jednocześnie, nawet jeśli twój popęd seksualny jest mniejszy niż kiedyś, twój związek może być silniejszy niż kiedykolwiek
  • nie ma magicznej częstotliwości, która definiowałaby niski popęd seksualny, jest to indywidualna sprawa każdego z nas

Tymczasem do objawów niskiego popędu seksualnego u kobiet należą:

  • brak zainteresowania jakąkolwiek aktywnością seksualną, w tym masturbacją
  • brak lub znaczne ograniczenie fantazji seksualnych i myślenia o seksie w ogóle
  • zaniepokojenie brakiem aktywności seksualnej lub fantazji

Chęć uprawiania seksu jest bardzo złożonym tematem, ponieważ opiera się na interakcji kilku czynników wpływających na intymność, w tym samopoczucie fizyczne i emocjonalne, doświadczenia, przekonania, styl życia i obecny status związku. Jeśli masz problem w którymkolwiek z tych obszarów, może to wpłynąć na twoje pożądanie i budowanie intymności seksualnej.

Trzy typowe przyczyny obniżonego pożądania seksualnego u kobiet

1. Przyczyny fizyczne

Szeroki zakres chorób, zmian fizycznych i leków może powodować niski popęd seksualny, w tym:

  • niektóre leki na receptę, zwłaszcza przeciwdepresyjne obniżają popęd płciowy
  • nawyki stylu życia, na przykład chroniczny problem ze spaniem niszczy pożądanie; wyczerpanie opieką nad małymi dziećmi lub starzejącymi się rodzicami jest częstym winowajcą takiego zmęczenia; zmęczenie spowodowane chorobą
  • problemy zdrowotne, na przykład zmiany gospodarki hormonalnej mogą wpłynąć na obniżoną ochotę na seks; menopauza może również być tego przyczyną, a także okres w ciąży i po porodzie, kiedy to hormony najbardziej szaleją w naszych organizmach
  • dyskomfort seksualny – jeśli odczuwasz ból podczas seksu lub nie możesz osiągnąć orgazmu, może to zmniejszyć ochotę na seks

2. Wewnętrzne przyczyny emocjonalne

Twój stan emocjonalny może wpływać na twoje pożądanie seksualne. Istnieje wiele psychologicznych przyczyn niskiego popędu seksualnego. Stres związany z pracą i/lub presją rodziny może zniszczyć pożądanie. W kulturze, która zachęca do posiadania „idealnego” ciała, negatywne postrzeganie swojej cielesności, wynikające z poczucia, że fizycznie nie jesteś wystarczająca, może także je zmiażdżyć. To samo dotyczy osób zmagających się ze stresem pourazowym, lękiem lub depresją.

Gniew i uraza to inne silne emocje, które obniżają pożądanie, prowadzą do frustracji. Często są to także toksyczne myśli, takie jak „Jesteś samolubny!” lub „Nigdy o nikim nie myślisz!” mogą prowadzić do rozproszenia uwagi, oddalania się od siebie. Toksyczne myśli rodzą gniewne uczucia, które wyczerpują empatię, emocjonalny klej, który nas łączy. Również brak wzajemnego zrozumienia może odbierać ochotę na seks.

3. Walka w związku

Trudno jest czuć się blisko z drugą osobą gdy narastają między wami problemy. Dynamika komunikacji między tobą a partnerem może prowadzić do napięcia w związku. Intymność jest często ofiarą takich zmagań, czyli nierozwiązanych konfliktów i rywalizacji, problemów z zaufaniem oraz słabą komunikacja potrzeb i preferencji seksualnych.

Kiedy pojawia się problem, warto poszukać jego rozwiązania niż udawać, że on nie istnieje. Seks jest jednym z najważniejszych obszarów naszego życia, nie mówiąc o związku, dlatego naprawdę warto o niego zadbać.

źródło: Psychology Today


Lifestyle

Dekalog kobiety skrzywdzonej: po pierwsze nie zabijaj… siebie tym żalem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 listopada 2019
Fot. iStock/Natalia Moroz

Nie dam ci tego cholernego rozwodu. Ty sobie nie wyobrażaj Bóg wie czego, że po tym wszystkim, co przez ciebie przeszłam, po prostu sobie odejdziesz, znikniesz. Że się uwolnisz. Nie myśl, że się tak z tego elegancko wyplączesz, o nie. Nie sądzisz chyba, że po tych latach, kiedy poświęciłam dla ciebie wszystko, kiedy rezygnowałam z siebie, kiedy kochałam bardziej niż mogłeś to sobie wymarzyć, pozwolę ci być tak po prostu szczęśliwym.

Słyszysz? To twoje własne słowa, a może tylko myśli, które kołaczą się w twojej głowie, odkąd mąż albo partner po pięciu albo piętnastu latach związku oświadczył ci: Zakochałem się, odchodzę, cześć.

Potem było jeszcze mnóstwo innych, raniących, ciężkich, kapiących nienawiścią i rozgoryczeniem słów. Raniących dla ciebie, bo on już nie słuchał. Odszedł daleko, wyślizgnął się z tej relacji, odciął emocje, nie wpuścił do swojego życia wyrzutów sumienia. Jego nie poruszą słowa, które ciebie wciąż szarpią na strzępy. On już decyzję podjął i Bóg jeden wie, czy w ogóle kiedykowiek coś tam w środku poczuł, jakieś ukłucie czy niepewność. Bóg jeden wie, czy pożałował, że zostawia cię samą, cierpiącą, że zawiódł na całej linii. A te twoje wykrzykniki, nieporadnie odbiły się od jego nowego życia jak od gładkiej tafli lodu i uderzyły w ciebie ze zdwojoną siłą i zabolały jeszcze bardziej niż jego kłamstwa. Te słowa to był dla ciebie prawie atak samobójczy, który podstępnie, na chwilkę tylko przyniósł zdradliwie fałszywe uczucie ulgi.

Dekalog kobiety skrzywdzonej

Po pierwsze: Nie zabijaj

Siebie, tą nienawiścią, która trawi cię od środka i przeszkadza sobie to życie na nowo stworzyć, bez niego. Nie czujesz jak niszczą cię uczucia, które w sobie podsycasz rozpamiętując krzywdę, powtarzając uparcie: „Jak on mógł? Przecież ja dla niego tyle…”. Koniec z emocjami, które sprawiają, że nie jesteś sobą.

Po drugie: Szanuj siebie samą

Nie błagaj o uczucie, które wygasło. Nie obiecuj, że dasz z siebie jeszcze więcej, byle do ciebie wrócił. Nie zasługujesz na to, by żebrać o miłość. Tej już nie ma, pogódz się z tym.

Po trzecie: Bądź silna

Dla siebie, nie dla dzieci.  Jeszcze przez chwilę tylko będziesz taka krucha,  roztrzęsiona, połamana na małe kawałki. Jeszcze moment tylko potrwa, aż podniesiesz się z tego żalu i bezradności. Ale to nastąpi, obiecuję.

Po czwarte: Dzieci są twoje, ale są też jego

Tak, wiem. To ty je urodziłaś, to spędzałas z nimi nieporównywalnie więcej czasu niż on. To je również zostawił, odchodząc od ciebie. Ale nigdy, przenigdy nie graj dziećmi. One nie są twoim orężem, a to nie jest walka.

Po piąte: To naturalne, że wciąż to czujesz

Kochałaś naprawdę, więc nadal kochasz, nieważne kim on się okazał, ani jak bardzo przez niego cierpisz. Te uczucia nie trwały chwilę, nosiłaś je w sobie i pielęgnowałaś latami. Był twoją myślą, częścią twojego świata. Teraz odszedł i zostawił ten twój świat niekompletny. Ale to puste miejsce się w końcu zabliźni. 

Po szóste: Jesteś tak samo wspaniała, jak wtedy, gdy cię kochał

Rozstania się zdarzają, miłość się kończy. Nie obwiniaj się za to, że jego uczucia okazały się niestałe, za to, że gdy pojawiła się „ta druga”, nie miał w sobie dość siły i uczucia, by o was zawalczyć.

Po siódme: Nie myśl o NIEJ

Nie staraj się nawet sobie JEJ wyobrazić, nie wyszukuj JEJ zdjęć, nie pytaj, w czym jest lepsza. Nie jest. I nigdy nie będzie.

Po ósme: Wybaczaj sobie

Będziesz teraz zmiała chwile słabości, przeżyjesz może dni pełne łez. To nic złego, tak musi być. Zrozum to, co sie z tobą dzieje, zaakceptuj i pozwól sobie na te emocje. Ale daj im też odejść, gdy przyjdzie na to pora. Puść je wolno.

Po dziewiąte: Zamknij ten etap

Kiedy poczujesz, że złość i żal odchodzą, nie podsycaj ich w sobie na nowo. To znak, że za chwilę obudzisz się i poczujesz, że nie już tak bardzo nie boli.

Po dziesiąte: Pamiętaj, jeszcze będziesz szczęśliwa

Nie zamykaj się tylko na innych, nie wrzucaj wszystkich mężczyzn do jednego worka z napisem „zły człowiek”. Nie planuj zemsty. Miłość znów przyjdzie, albo nie, ale to nie wpłynie na to kim jesteś.

Od Ciebie tylko zależy, kiedy nastąpi nowy początek. Los dał ci nową, białą kartę.


Zobacz także

Tatuaże mogą być niebezpieczne dla zdrowia – pokazują najnowsze wyniki badań

Korzystasz z testerów w drogerii? Lepiej daj sobie spokój. Poważnie

Kiedyś cnoty, dziś często przejaw słabości… Czego możesz nauczyć się od starszych ludzi?