Lifestyle

Frida Kahlo – kobieta, która potrafiła latać tam, gdzie inni nie byli nawet w marzeniach

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 marca 2019
Frida Kahlo
Fot. Flickr/Viaggio Routard / CC BY 2.0
 

Czasem na naszym świecie pojawiają się niezwykłe kobiety. Takie, które na zawsze zmieniają wszystko. Wyprzedzają epokę i każdym swoim oddechem pokazują, że świat nie jest czarno-biały, że istnieją sposoby, by żyć inaczej, chcieć czegoś innego i się tego nie wstydzić. Frida Kahlo to niezwykły symbol kobiecości, feminizmu i trudu. Ikona sztuki i walki o prawa kobiet. Malarka, która na swoich obrazach odgrywała prawdziwą wewnętrzną bitwę. Jednak oprócz niesamowitego talentu plastycznego, Frida równie sprawnie posługiwała się językiem poezji. Przeczytajcie. Frida Kahlo  cytaty, które zmieniają wiele.

Frida Kahlo (właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón; 1907–1954) urodziła się i żyła w Meksyku. Od dzieciństwa jej życie naznaczone było cierpieniem.

W dzieciństwie przebyła chorobę polio, która pozostawiła swoje ślady, artystka zmagała się z jej powikłaniami. Później los również postanowił jej nie oszczędzać, ledwo uszła z życiem z bardzo poważnego wypadku. Złamany kręgosłup, noga złamana w wielu miejscach, miednica, przebita macica. To ten tragiczny dzień naznaczył Fridę na resztę życia. Wtedy artystka uciekła w malarstwo.

Jej największą tragedią było niespełnione macierzyństwo. Marzyła o tym, by zostać matką. Mimo ostrzeżeń lekarzy podjęła próbę zajścia w ciążę.

Niestety trzykrotnie poroniła. Jej ból i próby skonfrontowania się z własną niemocą, zapisały się wymownie na jej dziełach. Mistrzyni opowiadania świata za pomocą autoportretów wyrażała swoje emocje na płótnie.

Być może teraz spojrzycie nieco inaczej na jej obrazy.

Frida Kahlo cytaty:

„Chciałabym cię namalować, lecz brakuje kolorów, bo jest ich tak wiele, w mojej dezorientacji, namacalnej formie mojej bezbrzeżnej miłości”.

„Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?”.

Frida Kahlo cytaty

Guillermo Kalho [Public domain] / Frida Kahlo cytaty

„Piszę do ciebie oczami”.

„Maluję, bo jestem sama. Siebie znam najlepiej”.

„Mam kocie szczęście, gdyż niełatwo umieram, a to już coś”.

„Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę”.

„Jedyne, co wiem, to że maluję, bo jest mi to potrzebne, a maluję to, co mi przychodzi do głowy i więcej się nad tym nie zastanawiam”.

Frida Kahlo cytaty

Carl Van Vechten [Public domain] / Frida Kahlo cytaty

„Jestem rozpadem…”

„Nie chciałabym się karmić choćby najmniejszą nadzieją, wszystko poruszą się w rytm tego, co kryje się w brzuchu”.

„Nie jestem chora. Jestem załamana. Ale cieszę się, ze żyję, dopóki mogę malować”.

„Nie wiedziałam, że jestem surrealistką, dopóki do Meksyku nie przyjechał André Breton i nie powiedział mi tego. Sama nie wiem, czym jestem”.

„Nigdy nie malowałam snów. Malowałam swoją rzeczywistość”.

„Piłam, bo chciałam utopić swoje smutki, ale teraz te cholerstwa nauczyły się pływać”.

„To była dziwna kolizja. Nie gwałtowna, raczej milcząca, powolna i skrzywdziła wszystkich. Mnie najbardziej”.

„Znalazłam się w dziwnym świecie bezsensownej ciszy uważnych oczu nieznajomych nie pojmujących zła”.

„Pomimo długotrwałej choroby czerpię z życia głęboką radość”.

Obejrzyjcie sto dzieł artystki:

Jeśli jesteście ciekawi jeszcze bardziej tek postaci – koniecznie obejrzyjcie pełnometrażowy film od artystce. W postać Fridy Kahlo wcieliła się niezrównana Salma Hayek


Lifestyle

Skąd masz wiedzieć, że najwyższa pora na zmiany

Redakcja
Redakcja
21 marca 2019
Oszukać przeznaczenie
Fot. iStock / yuran-78
 

Zwykle w naszej świadomości pojawia się jakiś katalizator (lub nawet kilka katalizatorów), który sprawia, że zaczynamy rozumieć: pora coś w życiu zmienić, wyjść z jakiejś relacji, zakończyć jakąś sytuację. Często to podświadomość podpowiada nam, że najwyższy czas na „nowe”. Od decyzji do działania droga wciąż jednak daleka. Jeśli potrzebujecie motywacji, wsłuchajcie się mocniej w siebie. Potrzeba zmian nie zawsze rodzi się z kryzysu.

Skąd wiedzieć, że pora na zmiany

Pracujesz więcej niż jesteś w stanie

Kiedy niedzielnym popołudniem zaczynasz wpadać w panikę przed zbliżającym się nowym tygodniem pracy, to znak, że coś jest nie tak. Przeanalizuj dokładnie, gdzie leży problem – jest nim twoja organizacja, sama praca, którą wykonujesz, relacje z szefem?

Żyjesz przeszłością lub marzeniem o przyszłości

Skupianie się na „lepszych czasach”, czy to w przeszłości, czy w przyszłości, może być oznaką, że usilnie uciekasz od tego, co |tu i teraz”.  próby ucieczki teraz. Nie ma nic złego w marzeniach, ale nie można pozwolić, by przeszkodziły ci żyć i realizować się w chwili obecnej.

Wszyscy mówią ci, że powinieneś się odprężyć, zrelaksować

Jeśli tę samą wiadomość przekazują ci zarówno przyjaciele, jak i znajomi, nadszedł czas, aby porządnie to sobie przemyśleć.

Zazdrościsz sukcesu innym ludziom

Zazdrość jest oznaką niezadowolenia z naszego życia i nie ma nic wspólnego z osiągnięciami drugiej osoby. Trudno być szczęśliwym z powodu sukcesów innych ludzi, gdy czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie w swoim własnym życiu.

Budzisz się zmęczony, a nie wypoczęty

Budzenie się w tym stanie jest oznaką niezadowolenia, niekoniecznie z pracy, ale z życia w ogóle. Wskazuje również, że jesteśmy zmęczeni ciągłą walką i jesteśmy gotowi przyznać się do porażki. Zamiast się poddawać, dowiedz się, co możesz zrobić, aby wrócić na właściwe tory. Twoje życie ma być szczęśliwe.

Dzieci mówią ci, że nie masz dla nich czasu

Dzieci są wyjątkowo wyrozumiałe i kochające wobec swoich rodziców. Są jednak również wyjątkowo szczere. Powiedzą ci, jeśli poczują się zaniedbywane, jeśli uważają, że nie poświęcasz im wystarczającej uwagi.

Łapiesz się na tym, że myślisz „Stać mnie na więcej niż to”

Zwykle oznacza to, że ​​na horyzoncie pojawiają się nowe możliwości lub, że dopiero zaczynasz je dostrzegać. Bądź otwarty na rzeczy, które wzbudzają twoją pasję i kreatywność i podążaj za nimi.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle

Woda roślinna, wyjątkowy eliksir pozyskiwany z natury, trafił do organicznych kosmetyków

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
20 marca 2019
Fot. iStock / gruizza

W poszukiwaniu coraz to lepszych, bardziej nowoczesnych pomysłów na składniki kosmetyków, zapominamy o Matce Naturze. A to właśnie z jej darów można czerpać inspirację oraz elementy udoskonalające składy stosowanych na co dzień kosmetyków.

Przyroda posiada nieprzebrane bogactwo substancji, które w sposób łagodny, ale i skuteczny, wpływają na stan naszej skóry. Im bliżej natury, tym mniejsza zawartość substancji chemicznych, które mogą szkodzić i uczulać. Ale nawet, jeśli zwykłe kosmetyki zawierają substancje neutralne dla skóry, często nie wykazują one pożądanego działania na nią. Tak jest w przypadku zawartości wody w standardowych kosmetykach, która wbrew pozorom, wcale nie pomaga nawilżyć jej głębokich warstw.

Różnica pomiędzy wodą stosowaną w tradycyjnej kosmetyce a wodą rośliną w kosmetykach organicznych

To jest bardzo ciekawa kwestia, którą należy poruszyć i wyjaśnić. W pierwszej chwili może się wydawać, że woda, to woda, więc nie może być mowy o wielkiej różnicy w ich zastosowaniu i oddziaływaniu na komórki skóry. A jednak wynika z tego ogromna różnica, która szalę zwycięstwa przechyla jednoznacznie na stronę wód roślinnych.

W składzie zwykłego kosmetyku woda stanowi często nawet 50% jego zawartości. Mimo takiej proporcji i wrażenia, że dzięki temu należy spodziewać się efektu głębokiego nawilżenia, nie posiada ona istotnego znaczenia. Być może wynika to z faktu, że zanim kosmetyk zostanie przygotowany do użytku, wodę poddaje się wielu technologicznym procesom, które mają na celu jej oczyszczenie. W tej formie, w żaden sposób ona nie szkodzi, ale również nie pomaga lub pomaga jedynie na krótki czas, szybko wyparowując z naskórka. A przecież oczekujemy innego, trwalszego efektu.

Zupełnie inną wartość przedstawia woda roślinna, naturalnie czysta i bogata w biodostępne składniki. Oczyszczana i wzbogacana przez same rośliny, stanowi niezwykle cenną i unikalną kompozycję olejków eterycznych, soli i mineralnych pierwiastków śladowych. Zawiera to, czego brakuje zwykłej wodzie, stąd jej działanie jest zauważalne dla skóry. Pamiętajmy, że woda roślinna, jako nośnik składników aktywnych, umożliwia ich efektywne przyswajanie. Zastosowanie naturalnej wody roślinnej w organicznych kosmetykach, znacznie poprawia ich skuteczność względem tradycyjnych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Parametry wód roślinnych podobne są do składu chemicznego płynów ustrojowych człowieka. Wykazując pokrewieństwo z fizjologią skóry, dużo łatwiej przenikają w głąb komórek skóry, niż wody mineralne czy destylowane, używane zazwyczaj jako tradycyjna baza kosmetyków. Im większe jest podobieństwo płynów pozaustrojowych do płynów fizjologicznych występujących w organizmie, tym mniejszym zakłóceniem są dla organizmu.

100 % życiodajnej wody roślinnej w organicznych kosmetykach

Szukając idealnego połączenia wód roślinnych i receptur kosmetyków organicznych, warto przyjrzeć się kosmetykom organicznym. Coraz więcej marek świecie stosuje wody roślinne, jako bazę do produkcji kosmetyków. Wody roślinne mogą być stosowane bez rozcieńczania, bezpośrednio na skórę — w formie płynu, toniku lub mgiełki. Są one bezpieczne dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. 

Kosmetyki, oparte na naturalnych ekstraktach i wyciągach oraz wodach roślinnych, dostarczają skórze dawkę potrzebnych witamin, minerałów, lepiej wspierając regenerację komórek. Dzieje się tak z powodu znajdujących się w wodach roślinnych kompozycji niewielkich ilości naturalnych wyciągów roślinnych, soli mineralnych oraz olejów eterycznych. Trafiają one do rośliny poprzez jej system korzeniowy, który działa jak filtr osmotyczny, dzięki czemu w roślinie krążą cenne witaminy i minerały. Ze względu na działanie wód roślinnych, a także dzięki ich synergii z naturalnymi składnikami aktywnymi.


Zobacz także

7 naukowo potwierdzonych zachowań szczęśliwych ludzi

7 naukowo potwierdzonych zachowań szczęśliwych ludzi

Byłyśmy jak siostry… Za dwa miesiące ona wychodzi za mąż, ale to nie ja będę trzymała jej welon…

Akcja "List do dziecka"

Bądźcie i kochajcie tak mocno – przez cały rok, przez całe życie. Podsumowanie akcji „List do dziecka”