Kultura

Konkurs poetycki „Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy” polskiego radia dzieciom

Redakcja
Redakcja
18 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Już w najbliższy czwartek 18 marca rusza nowy konkurs Polskiego Radia Dzieciom. Antena zaprasza do wspólnej zabawy rodziny, które uwielbiają wyzwania i pisanie. Zadaniem konkursowym będzie wymyślenie wiersza.

Konkurs „Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy” ogłoszony 18 marca w audycji „Poranek w Polskim Radiu Dzieciom” (godz. 7.00-10.00), skierowany jest do rodzin. Aby wziąć w nim udział, należy napisać autorski wiersz o dowolnej długości wersów. Warunkiem koniecznym jest wykorzystanie trzech słów: wiosna, bocian, kwiaty. Następnie gotowy utwór należy przesłać na adres [email protected] wraz w tytułem, imionami i nazwiskami uczestników oraz danymi adresowymi.

Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu oraz zgodę na opublikowanie pracy na profilu Facebook Polskiego Radia Dzieciom, a także na stronie internetowej www.polskieradiodzieciom.pl.

Na wiersze czekamy do końca dnia 20 marca br.

Laureatów wyłoni znana autorka książek dla dzieci Agnieszka Frączek.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 21 marca 2021 roku w audycji „Kulturoteka” (godz.17.00-18.00) i otrzymają pakiet płyt CD z wierszami i piosenkami dla dzieci takich autorów jak, Wanda Chotomska, Maria Konopnicka czy Jerzy Kern.

Fot. Materiały prasowe


Kultura

Ból ucha u dzieci i dorosłych. Jakie może mieć przyczyny?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 marca 2021
Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby
Fot. iStock
 

Ból ucha (otalgia) to wyjątkowo przykra dolegliwość, która może wynikać z wielu różnych przyczyn. Szczególnie często pojawia się u dzieci i jest powodem wizyt u lekarza. Ból ucha może mieć wiele przyczyn i występować z objawami towarzyszącymi. Co trzeba o nim wiedzieć?

Ból ucha — pierwotny i wtórny

Ból ucha, szczególnie u dzieci, jest objawem bardzo często zgłaszanym lekarzowi. Wynika on z podrażnienia receptorów bólowych przez proces zapalny ucha, i w tym przypadku mamy do czynienia z otalgią pierwotną. Jest charakterystyczny — ostry, łatwy do zlokalizowania przez chorego, ograniczony do ucha. W przypadku otalgii pierwotnej ból ucha ustępuje po usunięciu źródła problemu. Ból ucha może być także efektem problemów umiejscowionych poza uchem, i wtedy mówi się o otalgii wtórnej. Ból wtórny jest nieostry, o trudnej do zlokalizowania przyczynie, co wiąże się z przeniesieniem wrażeń bólowych z narządów głowy i szyi.

Warto wiedzieć, że ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne i środkowe odpowiada głównie za słuch, ucho wewnętrzne ma także wpływ na zachowanie równowagi. Ból może dotyczyć ucha środkowego i zewnętrznego, a w przypadku ucha wewnętrznego nie pojawia się wcale, ponieważ ucho wewnętrzne nie ma unerwienia czuciowego. Zamiast niego może pojawić się uczucie ciśnienia lub pełności w uchu.

Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby

Fot. iStock

Ból ucha — przyczyny

Otalgia pierwotna może być spowodowana następującymi przyczynami:

Choroby ucha zewnętrznego:

 • urazy mechaniczne, chemiczne, oparzenia i odmrożenia małżowiny usznej
 • krwiaki i ropnie pourazowe małżowiny usznej
 • zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej
 • urazy przewodu słuchowego zewnętrznego
 • zaklinowanie przez ciało obce przewodu słuchowego zewnętrznego
 • ukąszenia
 • czopy woskowinowe
 • zapalenie bakteryjne przewodu słuchowego zewnętrznego
 • zmiany w przewodzie słuchowym w przebiegu ospy wietrznejpółpasiec uszny
 • nowotwory ucha w zaawansowanym stadium

Choroby ucha środkowego:

 • ostre zapalenie ucha środkowego
 • ostre pęcherzowo-krwotoczne zapalenia ucha środkowego
 • zaostrzenie przewlekłych procesów zapalnych uszu
 • rozwijające się powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego
 • barotrauma (uraz ciśnieniowy ucha)
 • dolegliwości po interwencji operacyjnej w przebiegu chorób ucha
 • urazy głowy powodujące pęknięcia w obrębie piramidy kości skroniowej
 • procesy nowotworowe w zaawansowanym stadium

Otalgię wtórną mogą powodować:

 • stany zapalne ostre i ich powikłania migdałków podniebiennych
 • zapalenie dna jamy ustnej, zapalenia ślinianek, stany zapalne okołozębowe
 • choroby stawu skroniowo-żuchwowego
 • urazy okolicy krtani i stany zapalne wywołane refluksem przełykowo-krtaniowym
 • nowotwory części nosowej gardła
 • zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Ból ucha — objawy towarzyszące

Nasilenie bólu zależy nie tylko od przebiegu procesu zapalnego, ale także indywidualnej tolerancji każdego człowieka na jego natężenie. Poza dolegliwościami bólowymi stanom zapalnym czy urazom mogą towarzyszyć inne niepokojące objawy:

 • wyciek z ucha płynnej śluzowej lub śluzowo-krwistej wydzieliny o różnej gęstości i ilości — w przypadku pęknięcia błony bębenkowej;
 • dolegliwości bólowe okolicy zausznej, narastające przy niewielkim uciśnięciu wyrostka sutkowatego — może być skutkiem zapalenia wyrostka sutkowatego;
 • asymetria — czyli odstawanie małżowiny usznej po stronie, na której toczy się stan zapalny;
 • pęcherzyki i porażenie nerwu twarzowego  w przypadku półpaśca;
 • gęsty i kleisty wyciek z ucha o nieprzyjemnym zapachu — przy infekcjach grzybiczych.

U najmłodszych dzieci ból ucha może wiązać się z objawami ogólnymi takimi jak: niepokój, płaczliwość, przerywanie lub niechęć do ssania,  wybudzanie się ze snu z płaczem, niekiedy wymioty i luźne stolce.

Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby

Fot. iStock/Ból ucha

Ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka można określić mianem jednej z najczęstszych dolegliwości wieku wczesnodziecięcego. Zazwyczaj związany jest z chorobą ucha zewnętrznego lub środkowego, czyli otalgią pierwotną. Według statystyk dzieci zgłaszane są do lekarza najczęściej z powodu ostrego zapalenia ucha środkowego (nawet milion przypadków rocznie), drugim powodem jest zapalenie ucha zewnętrznego. W przypadku otalgii wtórnej lekarze najczęściej mają do czynienia ze stanami zapalnymi migdałków.

Jeśli ból ucha pojawia się u dziecka, konieczna jest konsultacja lekarska. W przypadku pierwszego zapalenia ucha u dziecka wystarczy zgłosić się do lekarza POZ, u dzieci małych, jeśli zapalenie nawraca, lub pojawiają się inne objawy konieczne jest badanie laryngologiczne. Lekarz przeprowadzi badanie ucha – otoskopię, które pozwala na obecność zmian w uchu. W przypadku wątpliwości przeprowadza się również badanie laryngologiczne obejmujące cenę stanu ucha, nosa, gardła, a także krtani, gardła dolnego. Specjalista oceni również węzły chłonne szyjne, karkowe, nadobojczykowe oraz podżuchwowe i podbródkowe. Jeśli stan zapalny jest bardzo nasilony, zlecone zostaną także badania krwi (morfologia, CRP).

Ból ucha — leczenie, domowe sposoby

Leczenie bólu ucha, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych, zależne jest od przyczyny problemu. Często można pomóc sobie domowymi sposobami, które powszechne były, nim nastała era kropelek i maści z antybiotykami. Najczęściej sięgano po czosnek, który zawiera allicynę o działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym i przeciwzapalnym. Aplikowano go na dwa sposoby – zakrapiano do ucha sok wyciśnięty z czosnku lub wkładano do ucha ząbek w całości. Należy przy tym podkreślić, że metoda wkładania do środka ucha czegokolwiek nie jest pochwalana przez lekarzy, ponieważ przedmiot może utknąć wewnątrz, można również wkładaniem czegokolwiek do ucha zanieczyścić je i zaognić stan zapalny. W podobny sposób co czosnek stosowano sok wyciśnięty z cebuli, bazylii, czy mięty, lub ze startego imbiru.

Ból ucha - przyczyny, objawy, domowe sposoby

Fot. iStock/Ból ucha

Inne domowe sposoby na ból ucha obejmują stosowanie ciepłych, rozgrzewających okładów, które łagodzą ból, czy zakrapianie do ucha wody utlenionej, która ma właściwości odkażające. Wielu zwolenników ma także metoda aplikowania olejku kamforowego na wacik, który wkłada się do ucha. Olejek kamforowy znany jest z właściwości rozgrzewających, odkażających i znieczulających. Nie należy go zakrapiać bezpośrednio do kanału słuchowego, ponieważ może uszkodzić błonę bębenkową. Jeśli ktoś chce stosować domowe sposoby na ból ucha, powinien robić to bardzo ostrożnie, by nie zaszkodzić sobie bardziej.


źródło: www.mp.pl ,www.medicover.pl

Kultura

Kiedy kolejny raz wchodzisz do tej samej rzeki. Dlaczego powtarzamy te same schematy w związkach

Redakcja
Redakcja
17 marca 2021
Fot. iStock/PeopleImages

Wracasz do domu, bierzesz głęboki oddech i…znów masz to uczucie, że tkwisz w pułapce, z której musisz się jak najszybciej wydostać. Jeśli właśnie zdałaś sobie sprawę z tego, że w już w kolejnym związku powtarzasz te same dysfunkcyjne wzorce, mimo że to sprawia, że jesteś sfrustrowana i zraniona, pora zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego niektórzy ludzie mają skłonność do zaczynania kolejnej toksycznej relacji niemal natychmiast po zakończeniu poprzedniej?Dlaczego kobieta, której rodzice trzymali ją na emocjonalny dystans, powiela ten rodzaj relacji w stosunku do własnych dzieci? Dlaczego tak wiele dorosłych dzieci alkoholików poślubia… alkoholików? I dlaczego ludzie, którzy dorastali w rodzinach, w których występuje przemoc, są bardziej skłonni do powtarzania tych wzorców jako sprawcy lub ofiary?

Schematy, które powtarzamy w relacjach z najbliższymi są swego rodzaju więzieniem, klatką, kadrem, z którego nie wyjdziemy, dopóki nie zrozumiemy jakie mechanizmy nami kierują. I dopóki nie zrozumiemy, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego powtarzamy te same schematy w związkach

Powtarzamy to, co znane

Chociaż wiemy, że partner jest dysfunkcyjny i nie działa na nas dobrze, powtarzamy zachowania z poprzedniego związku, ponieważ wydają się znajome i wiemy, czego się możemy spodziewać. Zbyt często wybieramy coś, co już znamy zamiast nieznanego tylko dlatego, że daje nam to złudne poczucie bezpieczeństwa. Wydaje nam się, że zostajemy w strefie komfortu.

Powtarzamy to, czego nauczyliśmy się jako dzieci

Przekonania, umiejętności radzenia sobie i wzorce zachowań, których nauczyliśmy się w dzieciństwie, są głęboko zakorzenione, pierwotne. Po latach ich używania, trudno je zmienić.

Powtarzamy to, co przysparzało nam cierpienie, w nadziei, że tym razem uda nam się sprostać temu wyzwaniu

Jeśli jako dziecko czułaś się odrzucona, niekochana lub bezsilna, możesz odtwarzać doświadczenia i relacje, w których czujesz się podobnie w nieświadomym przeświadczeniu, że teraz będzie inaczej. Chcesz uleczyć samą siebie poprzez uzyskanie akceptacji lub miłości kogoś, kto w końcu naprawdę cię doceni. A może pragniesz odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem. Niestety, zamiast tego zwykle wybieramy partnerów i przyjaciół, którzy traktują nas tak, jak nasi rodzice, i nadal odgrywamy swoją rolę, z takim samym skutkiem jak w dzieciństwie.

Uważamy, że zasługujemy na cierpienie

Dzieciom, które w dorosłym życiu wybierają patologicznych partnerów, w dzieciństwie mówi się, że są złe i zasługują na zło, które je spotkało.  Słyszą, że są powodem, dla którego tata pije lub rodzina ma tak wiele problemów. I nawet jeśli nie jesteśmy bezpośrednio winni, internalizujemy wstyd naszej rodziny i obwiniamy siebie. Nasza samoocena uległa rozpadowi lub nigdy nie mała okazji się pozytywnie rozwinąć, więc wierzymy, że jako dorośli zasługujemy na emocjonalny ból, znęcanie się, nieudane relacje i wstyd.


Zobacz także

Pogrzeb. Fragment książki Basen

„Obojętność to nie zbrodnia. Czyż nie?”. A czy jest coś gorszego?

Mroczne historie? Czytam bez cienia wstydu!