Lifestyle

Francja ponownie zawita do Polski!

Redakcja
Redakcja
24 września 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Zakrojona na szeroką skalę promocja francuskiej kultury i sztuki, połączona z promocją najlepszych francuskich produktów –  po raz 6. rozpoczyna się w Polsce.

Organizatorem akcji French Touch jest agencja Cryptone, wspierana w działaniach przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Instytut Francuski. W tegorocznym wydarzeniu bierze udział ponad 60 partnerów. Organizatorzy French Touch przygotowali dla konsumentów ogólnopolską akcję handlową obejmującą 6500 punktów sprzedaży. Od 17 do 31 października będzie można kupić francuskie produkty w promocyjnych cenach i skorzystać z wyjątkowych usług. Dostęp do atrakcyjnych ofert przygotowanych w ramach akcji jest możliwy dzięki mobilnej aplikacji French Touch do ściągnięcia bezpłatnie w App Store i Google Play.

Jak co roku w ramach akcji French Touch odbędzie się uroczyste Show French Touch w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Organizatorzy donoszą, że wydarzenie odbędzie się w planowanym terminie, czyli 17 października o 19.30. – Głównym tematem tegorocznego show jest „Paris by night”, co oznacza, że zabierzemy widzów w niezwykłą podróż do Paryża, podczas której obejrzą prawdziwy spektakl muzyki, mody i tańca – dodaje Sylwia Sasal.

Show French Touch

Wydarzenie Show French Touch, które co roku gromadzi 1800 widzów w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i 3 mln telewidzów, odbędzie się w planowanym terminie – 17 października o godz. 19.30.

W tym roku na deskach teatru usłyszymy grupę francuskich artystów w hołdzie legendarnej francuskiej parze – Michelowi Berger i France Gall. Przez 20 lat para tworzyła związek nie tylko na scenie, ale i w życiu prywatnym. Owocem ich współpracy jest 250 utworów, które w latach 70’ i 80’ przyniosły im olbrzymi sukces i sławę.

Na scenie zobaczymy również Zaz, a właściwie Isabelle Geffroy, jedną z najbardziej popularnych francuskich artystek, nazywaną współczesną Edith Piaf. Legendarną artystkę przypomina nie tylko podobna barwa głosu, ale i droga artystyczna: obie zaczynały od śpiewania na paryskim Montmartrze i w piano barach. Podczas Show French Touch wystąpi również niezwykle utalentowany muzyk, kompozytor i wokalista – Pascal Obispo, który w ciągu 30 lat swojej muzycznej kariery współpracował m.in Johnny Hallyday, Garou, Marc Lavoine, Zazie, Natashą St-Pier czy Florent Pagny.

Młode pokolenie francuskich artystów będzie reprezentowała grupa Shanguy, znana z takich przebojów jak La Louze, Toukassé czy King of the Jungle. Shanguy oferuje świeże spojrzenie na dotychczasową francuską scenę muzyczną. To połączenie różnych muzycznych światów od indie folku przez reggae po muzykę elektroniczną.

Nie zabraknie również muzyki klasycznej, ale w zupełnie nowej odsłonie. Siostry Camille & Julie Berthollet po wydaniu trzech albumów z muzyką klasyczną postanowiły zinterpretować dzieła znanych francuskich artystów takich jak Jean-Jacques Goldman, Patrick Bruel, Serge Gainsbourg. Organizatorzy twierdzą, że zaskoczą wszystkich melomanów. Na scenie wystąpią również polscy artyści, którzy będą mierzyć się z francuskim repertuarem, a wśród nich m.in. Cleo, Alicja Szemplińska i Sound’n’Grace.

Każde Show French Touch to także fascynujący świat mody. Po pokazach Jean Paul Gaultier, Jean-Charles de Castelbajac, czas na zmiany i odejście od haute couture. W tym roku swoją kolekcję prêt-à-porter zaprezentuje Chantal Thomass. Podczas pokazu w Warszawie zobaczymy najbardziej znane projekty, jakie powstały podczas jej kariery.

Fot. Materiały prasowe

Bilety na wydarzenie są do nabycia na stronie: https://www.frenchtouchlabellevie.pl/. W cenie biletu organizatorzy oferują nie tylko udział w gali, ale również w After Party. Jakie atrakcje czekają tam na gości? DJ i występy artystów na żywo, wspaniała francuska kuchnia, no i oczywiście najlepsze francuskie wina i szampany. Bilety są również dostępne w sprzedaży na platformie Ticketmaster.

Emisja telewizyjna wydarzenia odbędzie się 18 października o godz. 16.00 w stacji TVN.


Lifestyle

Patelnia stalowa czy aluminiowa? Zalety i wady obu rozwiązań

Redakcja
Redakcja
24 września 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Wśród niezbędnych kuchennych sprzętów znajduje się z pewnością patelnia. Trudno wyobrazić sobie bez niej przygotowywanie codziennych posiłków. Aktualnie wybór patelni jest naprawdę spory, stąd pojawić się może pytanie o to, co wybrać dla siebie i na jaki sprzęt postawić. Niesłabnącą popularnością cieszą się klasyczne patelnie stalowe i patelnie aluminiowe pokryte wewnątrz powłoką nieprzywierającą. Jakie są ich zalety i wady?

Zalety patelni stalowej

Patelnia stalowa to swoista klasyka wśród kuchennych akcesoriów. To często wybierany produkt zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych kucharzy. Nie bez powodu. Patelnie stalowe posiadają kilka bardzo praktycznych zalet:

 • są niezwykle trwałe,

 • są odporne na zarysowania,

 • można ich używać na różnych typach kuchenek i w piekarniku, a także myć w zmywarce,

 • są bardzo odporne na korozję,

 • mają atrakcyjny, klasyczny wygląd, który pasuje do wielu kuchennych aranżacji.

Fot. Materiały prasowe

Zalety patelni stalowej wynikają przede wszystkim z jakości tworzywa, z jakiego są wykonane. Najlepsze są patelnie produkowane ze stali 18/10, która jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że patelnia stalowa nie wymaga aż takiej ostrożności i delikatności podczas jej używania. Dobrze zahartowana przed pierwszym smażeniem posiłku patelnia posłużyć może przez długie lata. Warto też pamiętać, że takie naczynie nie wymaga dużego płomienia, jak niektóre inne rodzaje patelni.

Co ważne, patelnie ze stali nierdzewnej często mają wielowarstwowe dno, które składa się z warstw różnej jakości stali i dysku aluminiowego lub miedzianego umieszczonego między nimi. Taka konstrukcja pozytywnie wpływa na oszczędzanie energii i równomierne rozprowadzanie ciepła. Dodatkowo naczynie dłużej utrzymuje wysoką temperaturę. Te wytyczne spełniają chociażby patelnie ze stali nierdzewnej marki Zwilling (Dostępne tutaj: https://www.garneczki.pl/marka/zwilling). Mowa tu o serii Sensation, Base, Vitality Pan oraz Twin Choice. Są one wykonane z dwóch rodzajów stali: 18/10 i 18/0.

Wady patelni stalowej

Pierwsze próby smażenia na stalowej patelni wymagają pewnej cierpliwości. Trzeba przede wszystkim obeznać się tym, jaki płomień dla naszej patelni będzie wystarczający, aby nie przypalić jedzenia lub nie spowolnić czasu przygotowania posiłku przez smażenie na zbyt małym ogniu. Patelnie ze stali nierdzewnej są też dość ciężkie. Szczególnie te, które posiadają wielowarstwowe dno. Do smażenia na takiej patelni potrzeba też nieco więcej tłuszczu, co może być istotną informacją dla osób, które ograniczają go w swojej diecie.

Fot. Materiały prasowe

Zalety patelni aluminiowej z powłoką non-stick

Podobnie jak w przypadku patelni stalowej, również zalety patelni aluminiowej w dużej mierze zależą od samego tworzywa. W związku z tym należy tu wymienić następujące walory patelni aluminiowej:

 • jest trwała, może służyć długie lata,

 • jest dość lekka,

 • dobrej jakości aluminium jest materiałem odpornym na uszkodzenia,

 • szybko się nagrzewa,

 • można ją używać na różnych typach kuchenek,

 • powłoka nieprzywierająca nie wymaga używania dużej ilości tłuszczu,

 • ryzyko przypalenia się potrawy dzięki powłoce nieprzywierającej jest małe.

Fot. Materiały prasowe

Aluminium jest tworzywem, które szybko się nagrzewa. Oznacza to, że oszczędzić można czas poświęcony na gotowanie. Zalety patelni o aluminiowym korpusie i nieprzywierającej powłoce uzależnione są przy tym od tego, z czego ta powłoka jest wykonana. Najlepsze i najtrwalsze są te, które posiadają powłokę tytanową lub kamienną. Patelnia aluminiowa z powłoką non-stick to świetna propozycja dla osób początkujących, które mogą obawiać się, że pierwsze kulinarne próby skończą się przypaleniem potrawy. Takie naczynia do smażenia to dobra opcja dla tych, którzy ograniczają tłuszcz w swojej diecie – wystarczy tylko odrobina, by móc rozpocząć proces smażenia.

Dobrej jakości patelnie aluminiowe o różnych powłokach nieprzywierających posiada w swojej ofercie między innymi holenderska marka Brabantia, która do ich produkcji stosuje dobrej jakości aluminium i wytwarza sprzęt z różnymi rodzajami powłoki. Dodatkowo niektóre patelnie, chociażby te z serii Brabantia Technopro czy Brabantia Tradition, nadają się do mycia w zmywarce.

Wady patelni aluminiowej z powłoką non-stick

W przypadku zastosowania powłoki teflonowej możemy mówić o patelni najmniej odpornej na zarysowania. Wystarczy ostrzejsze narzędzie, żeby uszkodzić powierzchnię, z której wydobywać się mogą potem szkodliwe dla zdrowia substancje. Nie każdą patelnię tego typu można też myć w zmywarce – nie nadają się do tego chociażby patelnie z powłoką kamienną. Ponadto aluminium szybko traci ciepło. Jedzenie przygotowane na patelni aluminiowej nie może zbyt długo czekać na podanie.

Fot. Materiały prasowe

Artykuł sponsorowanyZobacz także

Pokaż ten film swoim rodzicom i dziadkom! 4,5 godziny to czas, który może uratować im życie

Jeden plus jeden to dwa (nie jeden!). Nie mówcie, że kolejne dziecko w rodzinie nie robi różnicy

Urządzenie wielofunkcyjne – niezawodna pomoc kuchenna dla zapracowanych