Lifestyle

DOTYKAM = WYGRYWAM! Sprawdź jak możesz pomóc innym, badając się!

Redakcja
Redakcja
8 października 2021
 

Już po raz 10. ruszyła ogólnopolska kampania społeczna DOTYKAM=WYGRYWAM. W gronie ambasadorów kampanii niosących biust-pozytywne przesłanie znaleźli się m.in.: Małgorzata Ohme, Beata Sadowska, Daria Widawska, Ela Romanowska, Daniel Józek – Qczaj, Natalia Przybysz, Anna Karwan, Justyna Szyc-Nagłowska, Karolina Szostak, Kinga Zawodnik i wiele innych wspaniałych znanych gwiazd.

Głównym celem kampanii jest promowanie zdrowia piersi przez samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Kampania potrwa do 31 października a wesprzeć ją może każdy.

Pierwszy sposób wsparcia to przekazanie zużytych biustonoszy do tzw. reCYClingu, który odbywać się będzie w ponad 170 sklepach brafittingowych w całej Polsce (lista punktów znajduje się nawww.dotykamwygrywam.pl).
Można też zakupić #BIUSTOmydło, czyli tegoroczną cegiełkę kampanii.

Jubileuszowa edycja DOTYKAM=WYGRYWAM połączona będzie także z inauguracją #BIUSTOapki – uzbierane w ciągu ostatnich lat w ramach kampanii środki pozwoliły na stworzenie przez Fundację Wsparcie na Starcie bezpłatnej, biustopozytywnej aplikacji dla nastolatek, wspierającej je w budowaniu zdrowych nawyków dbania o piersi od najmłodszych lat. Każdy będzie mógł ją zainstalować bezpłatnie na swoim telefonie.

 

Kampania DOTYKAM=WYGRYWAM organizowana jest nieprzerwanie od 10 lat z inicjatywy Izabeli Sakutovej, międzynarodowej ekspertki brafittingu i prezeski Fundacji „Wsparcie na Starcie”, przy wsparciu bieliźnianej marki Panache, specjalizującej się w produkcji biustonoszy w szerokiej skali rozmiarowej.

„Pracując z kobietami, dostrzegłam, że pomimo ogólnodostępnej wiedzy jak dbać o zdrowie piersi, mało z nich faktycznie wdraża ją w życie. Nic dziwnego. W szkołach nikt nas nie uczy, jak samobadać piersi lub jaki wpływ na nasze zdrowie, postawę i poczucie pewności siebie ma dobrze dopasowany biustonosz. Nasze mamy też najczęściej nie mogły nam w tym pomóc, bo same nie posiadały takiej wiedzy, dlatego jubileuszowa edycja Dotykam=Wygrywam poświęcona jest dotarciu z biustopozytywnym przesłaniem do jak największego grona kobiet, poczynając już od tych najmłodszych.”

SAMOBADANIE PIERSI to nawyk, który może uratować życie

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet w Polsce nowotwór. W 2020 roku, według Krajowego Rejestru Nowotworów prowadzonego przez Centrum Onkologii, diagnozę „ma pani raka piersi” usłyszało 24 644 kobiet. Aż 8 805 z nich zmarło z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.**

Iza Sakutova, organizatorka akcji

Każdy, kto chce wesprzeć kampanię może oddać do reCYClingu swoje stare, niewygodne biustonosze i otrzymać w zamian 20 zł bon rabatowy na zakup nowego, dobrze dopasowanego biustonosza Panache do wykorzystania w salonach biorących udział w kampanii.
Aby dołączyć do biustopozytywnej rewolucji, wystarczy pobrać bezpłatną #BIUSTOapkę, wejść na stronę www.dotykamwygrywam.pl i odnaleźć lokalny sklep brafittingowy, w którym oddamy do reCYClingu zużyte i nie lubiane biustonosze. W zamian każdy dostanie rabat na zakup nowego stanika od Panache.

Więcej informacji:
www.dotykamwygrywam.pl
www.wsparcienastarcie.edu.pl
www.panache-lingerie.pl

 


Lifestyle

Sensokosmetyki do kąpieli i pielęgnacji ciała od Herbal Care SPA – NOWOŚĆ!

Redakcja
Redakcja
8 października 2021
 

Na co dzień często jesteśmy zapracowani, zabiegani i zestresowani. Dlatego szukamy drobnych przyjemności, które polepszą nam nastrój – kosmetyków, które nie tylko poprawią kondycję naszej skóry, ale i samopoczucie. Z myślą o potrzebach Klientów, nowa marka Herbal Care SPA opracowała linie sensokosmetyków do holistycznej pielęgnacji ciała, przynoszące odprężenie zarówno naszemu ciału, jak i umysłowi. Produkty o niepowtarzalnych kombinacjach zapachowych są w 100% wegańskie, a receptury w 95% naturalne. Inspirowane najpiękniejszymi i najbardziej malowniczymi regionami Polski, pozwolą zamienić codzienną higienę w chwilę wytchnienia. Tatrzańska Dolina pachnąca lasem sosnowym, fiołkami i konwalią. Mazurska Łąka pełna wonnych kwiatów i aromatu geranium. A może Bałtycka Plaża przywodząca na myśl ciepłą woń bergamotki i macierzanki? Dzisiaj to Ty decydujesz gdzie i jak chcesz odpocząć.

Regenerująca kąpiel borowinowa TATRZAŃSKA DOLINA z olejkiem sosnowym

Dzięki wyjątkowemu połączeniu borowiny, ekstraktów z kwiatów fiołka i konwalii oraz aromatycznego olejku sosnowego otrzymano niepowtarzalną kompozycję składników pielęgnacyjnych, które pozostawią skórę gładką, miękką w dotyku i długotrwale nawilżoną. Miękka piana otula ciało, zapewniając wymarzony relaks i odnowę biologiczną.

Nawilżająca kąpiel kwiatowa MAZURSKA ŁĄKA z olejkiem geraniowym

Zamknięto w niej potęgę ziół z ekstraktem z chabra, piwonii i aromatycznym olejkiem geraniowym. Niezwykłe połączenie ekstraktów z kwiatów pochodzących z czystych ekologicznie regionów Polski skutecznie nawilży ukoi podrażnienia i zapewni skórze komfort. Kąpiel z puszystą pianą wyciszy i przyniesie upragnioną odnowę biologiczną.

Odżywcza kąpiel solankowa BAŁTYCKA PLAŻA z olejkiem bergamotowym

Powstała w wyniku połączenia siły solanki z ekstraktem z macierzanki, akacji i aromatycznym olejem bergamotowym. Ekstrakty z kwiatów charakterystycznych dla regionu Bałtyku sprawiają, że skóra jest wyraźnie zregenerowana i odżywiona. Zatrać się w gęstej pianie i pozwól sobie na prawdziwe odprężenie.

Nawilżający balsam kwiatowy MAZURSKA ŁĄKA z olejkiem geraniowym

Przywodzi na myśl mazurską łąkę, pachnącą chabrami, piwonią i aromatem geranium. Zrelaksuj się w domowym SPA dzięki kwiatowemu balsamowi, który nawilża skórę i wycisza zmysły, a jego zachwycający zapach przywołuje piękne wspomnienia.

Odżywczy balsam bursztynowy BAŁTYCKA PLAŻA z olejkiem bergamotowym

Przywodzi na myśl słoneczną bałtycką plażę, oddziałując na zmysły i wprowadzając w odpowiedni nastrój. Połączenie mocy bursztynu i ekstraktów z akacji oraz macierzanki odpowiednio zregeneruje skórę i zapewni jej skuteczne odżywienie.

 • Regenerująca kąpiel borowinowa TATRZAŃSKA DOLINA z olejkiem sosnowym: 15,99 zł/ 400 ml
 • Nawilżająca kąpiel kwiatowa MAZURSKA ŁĄKA z olejkiem geraniowym: 15,99 zł/ 400 ml
 • Odżywcza kąpiel solankowa BAŁTYCKA PLAŻA z olejkiem bergamotowym: 15,99 zł/ 400 ml
 • Nawilżający balsam kwiatowy MAZURSKA ŁĄKA z olejkiem geraniowym: 17,99 zł/ 400 ml
 • Odżywczy balsam bursztynowy BAŁTYCKA PLAŻA z olejkiem bergamotowym: 17,99 zł/ 400 ml


Lifestyle

Problem z zajściem w ciążę, anemia i częstsze infekcje, to konsekwencje niedoboru witaminy E. Kto należy do grupy ryzyka?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 października 2021
Witamina E
Fot. iStock

Witamina E, zwana witaminą młodości i płodności, to składnik odżywczy, który jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Warto wiedzieć, gdzie występuje witamina E i jakie objawy mogą świadczyć o jej niedoborze.

Czym jest witamina E?

Mianem witaminy E określamy grupę organicznych związków, w skład której wchodzą tokoferole i tokotrienole. Posiadają one cztery formy: alfa, beta, gamma i delta, z których najbardziej aktywny biologicznie jest alfa-tokoferol. Witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że organizm magazynuje ją przede wszystkim w tkance tłuszczowej i nadnerczach, a nie wydala.

Witamina E jest odporna na działanie wysokich temperatur, ale mrożenie oraz ekspozycja na tlen i słońce wpływają na jej niszczenie w pożywieniu. Z kolei substancje takie jak: witamina A i  C, witaminy z grupy B, oraz mangan, selen i nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają jej przyswajanie.

Witaminę E uznano za jeden z najsilniejszych antyoksydantów, co sprawia, że odgrywa ona ogromną rolę dla ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi. Chroni również przed upośledzeniem widzenia oraz procesem przedwczesnego starzenia się skóry.

Witamina E

Fot. iStock/Źródła witaminy E

Źródła witaminy E

Witaminę E dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Możemy ją znaleźć w wielu łatwo dostępnych produktach, takich jak:

Odpowiednia dieta zapobiega niedoborom witaminy E. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia ustalili dzienne średnie zapotrzebowanie na witaminę E:

 • 6 mg u dzieci;
 • 10 mg u mężczyzn;
 • 8 mg u kobiet, przy czym u pań stosujących tabletki antykoncepcyjne zapotrzebowanie rośnie;
 • 20-50 mg u osób po 75. roku życia.
Witamina E

Fot. iStock/Witamina E

Witamina E — właściwości dla zdrowia 

Właściwości witaminy E dla zdrowia są nieocenione, dlatego ważne, by w diecie nie zabrakło źródeł tej witaminy.

Witamina E wspiera płodność

Witamina E jest określana mianem witaminy płodności, ponieważ jej obecność gwarantuje właściwe funkcjonowanie narządów rozrodczych. Zbyt niski poziom witaminy E wpływa na zmniejszenie wydzielanie hormonu gonadotropowego, co obniża jakość plemników u mężczyzn.

Chroni przed zawałem i udarem

Prawidłowy poziom witaminy E jest bardzo istotny w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Witamina E ogranicza proces zalepiania się krwinek i chroni przed rozwojem miażdżycy. Ponadto hamuje utlenianie frakcji LDL cholesterolu — tzw. złego cholesterolu, a tym samym chroni przed wystąpieniem zawału serca i udaru mózgu.

Witamina E może chronić przed rakiem

Witamina E jest silnym antyoksydantem, który może obniżać ryzyko rozwoju nowotworów. Naukowcy z Instytutu Onkologii w Szanghaju oraz Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville (stan Tennessee, USA), przekonywali na łamach „Journal of the National Cancer Institute”, że wysokie dawki witaminy E mogą obniżać ryzyko rozwoju raka wątroby.

Fińscy badacze oraz australijscy naukowcy z Queensland University of Technology uważają, że witamina E obniża ryzyko wystąpienia raka prostaty u palaczy.

Z kolei naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seattle (USA), ostrzegają na łamach „Journal of the National Cancer Institute”, że większe niż rekomendowane dzienne spożycie witaminy E i selenu może zwiększać ryzyko rozwoju tego nowotworu.

Wpływ witaminy E na skórę

Witamina E zyskała miano witaminy młodości, ponieważ jako silny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki, które odpowiedzialne są za uszkodzenia komórek i powstawanie zmarszczek. Dieta bogata w witaminę E hamuje proces starzenia się skóry, wspiera regenerację i procesy nawilżająco-natłuszczające, łagodzi stany zapalne. Kosmetyki z witaminą E mogą wspierać leczenie podrażnień na skórze, egzemy, łuszczycy, oraz trądziku.

Witamina E

Fot. iStock/Witamina E

Witamina E — objawy niedoboru

Przy właściwej diecie do niedoboru witaminy E dochodzi rzadko. Najczęściej stwierdza się go u osób cierpiących na mukowiscydozę i celiakię, oraz zmagających się z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu. Przyswajanie witaminy E może również ograniczyć przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, leków przeczyszczających i hormonów tarczycy. Również palenie papierosów i przyjmowanie związków żelaza negatywnie wpływa na wchłanianie witaminy E.

Do głównych objawów niedoboru witaminy E zaliczamy:

 • kłopoty z koncentracją;
 • zmęczenie i rozdrażnienie;
 • anemia;
 • wypadanie włosów;
 • pogorszenie widzenia;
 • zwiększona podatność na infekcje;
 • zaburzenia neurologiczne;
 • bolesność i zanik mięśni;
 • problemy z płodnością.

Skutki nadmiaru witaminy E

O ile stosowanie diety bogatej w źródła witaminy E nie grozi jej nadmiarem w organizmie, tak długotrwałe przyjmowanie nadmiernych ilości suplementów z tą witaminą może skutkować przedawkowaniem. Przed włączeniem dodatkowych źródeł witaminy E warto wykonać odpowiednie badania laboratoryjne, na podstawie których można zdecydować o zasadności dodatkowej suplementacji.

Nadmiar witaminy E może powodować osłabienie mięśni, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia jelitowe i zaburzenia widzenia.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Chcesz się rozwijać i zmieniać? Jest jeden kluczowy element tej podróży

O tym, że biednemu zawsze wiatr w oczy, a zwłaszcza biednej Matce Polce…

Co dla ciebie stanowi przeszkodę w osiągnięciu szczęścia? Dowiedz się na podstawie twojego znaku zodiaku