Uroda

Czym kierować się poprawiając wygląd?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
2 lutego 2018
Fot. iStock / leszekglasner
 

Szybciej, mocniej, ładniej! Pacjenci lubią widzieć szybkie efekty, a rynek medycyny estetycznej stara się spełniać ich marzenia. Czy jest to jednak właściwa droga?

Proces starzenia jest nieuchronny i dotyczy każdego z nas. Jego pierwsze objawy kształtują się indywidualnie, jednak pewne symptomy są charakterystyczne dla określonych grup wiekowych. Początkowo nie przeszkadzają w życiu codziennym, z biegiem czasu są widoczne również dla otoczenia. Skóra staje się sucha, wiotka, naczyniowa, pojawiają się zmarszczki, podwójny podbródek, zaczynają opadać policzki i powieki. To wszystko pokrywają przebarwienia o różnym nasileniu oraz coraz więcej brodawek starczych. Nie ma chyba człowieka, któremu by się to podobało. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na stan naszej psychiki. Wszak każdy chciałby wyglądać młodziej, niż wynikałoby to z wieku metrykalnego.

Szybkie efekty

Rozwój współczesnej wiedzy medycznej i zapotrzebowanie na tego rodzaju terapie przyczyniły się do ekspansji medycyny estetycznej na całym świecie. Dostępne stały się nowoczesne terapie przeciwstarzeniowe oraz metody poprawy kondycji skóry.

Szeroki wachlarz procedur, może zadowolić nawet bardzo wymagających pacjentów. W ciągu jednego zabiegu jesteśmy w stanie wygładzić zmarszczki i bruzdy lub podciągnąć opadające policzki. Bez większego trudu, w dość szybkim czasie, medycyna jest w stanie poprawić wygląd i zatrzeć ślady ,,zębu czasu” na starzejącej się skórze.

Pacjenci lubią widzieć szybkie efekty, więc rynek medyczny stara się spełniać te marzenia. Czy jednak jest to właściwa i jedyna droga?

Indywidualny plan rewitalizacji

W medycynie estetycznej możemy leczyć objawowo i przyczynowo- profilaktycznie. Pierwsze daje szybkie, zazwyczaj spektakularne efekty, drugie jest początkowo mniej efektowne, wymaga czasu i samodyscypliny.

Osobiście rekomenduję przygotowanie indywidualnego, logicznie ustalonego planu rewitalizacji, którego poszczególne elementy wzajemnie się uzupełniają, a nie eliminują. Priorytetem powinno być leczenie profilaktyczno- przyczynowe, z uzupełniającą terapią objawową. Wykonywanie tych samych zabiegów niwelujących objawy (np. podanie toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego, implantacja nici) jest procesem bardziej biznesowym niż medycznym.

O ile początkowo pacjent korzystający wyłącznie z zabiegów usuwających objawy starzenia się wygląda lepiej, z biegiem lat może mieć problemy. Nie możemy w nieskończoność podawać dużych ilości kwasu hialuronowego, czy oczekiwać bezwarunkowej skuteczności toksyny botulinowej. Tworzą się zrosty, zwłóknienia, nadkorekcje, zniekształcenia, zanikają lub słabną mięśnie, maleje odnowa kolagenu. Efekty takiego działania widzimy dosyć często na ulicach, w mediach, czy w naszych gabinetach. Raz zdeformowana przez nieodpowiednio dobrany zabieg twarz, nigdy nie wróci do swojej naturalności.

Powrót do naturalności

Na szczęście w ostatnich latach w medycynie estetycznej nastąpił powrót do naturalności i większość pacjentów dąży bardziej do rewitalizacji niż zmiany kształtów.

Poprawa wyglądu sprawia, że nabieramy ochoty na kolejne zabiegi. Jest to czas, w którym zarówno lekarz jak i pacjent powinni ustalić konkretny plan przeciwstarzeniowy na kolejne miesiące czy nawet lata. Brak planu grozi zagrożenie wykonywaniem tylko terapii objawowych lub uzależnionych od aktualnie zakupionego przez gabinet sprzętu.

Terapia przeciwstarzeniowa powinna obejmować leczenie objawowe i przyczynowe oraz ogólną terapię przeciwstarzeniową. Tylko takie połączenie daje spektakularne i długotrwałe efekty z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

Terapie winny być dostosowane do stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, pogody oraz możliwości finansowych pacjenta. W każdym przypadku pacjent powinien uzyskać informację, które leczenie jest nastawione na niwelowanie objawów, a które jest leczenie skoncentrowanym na przyczynach problemu. Należy przeznaczyć na to odpowiednio długi czas podczas pierwszej konsultacji.

Ze względu na tak szeroki wpływ różnych czynników na stan skóry, jedynie odpowiednio wyszkolony lekarz jest w stanie przygotować prawidłowy proces przeciwstarzeniowy. W tym miejscu przestrzegam przed wykonywaniem zabiegów z zastosowaniem igieł i laserów przez osoby niemedyczne. O ile część z nich jest w stanie sprawnie wykonać niektóre zabiegi, to w przypadku powikłań pacjent najczęściej zostaje pozostawiony sam sobie.

Problemy estetyczne pacjenta

Rozpoczynając przygodę z medycyną estetyczną należy odpowiednio się do tego przygotować. Zdecydowanie zalecam poświęcenie kilkunastu minut na ocenę swojej twarzy i spisanie tego, co przeszkadza najbardziej a co najmniej. Pomoże to lekarzowi poznać problemy estetyczne pacjenta. Podczas wizyty należy oczekiwać od lekarza zajęcia się zgłaszanymi problemami, naciskając jednak na przedstawienie możliwości terapii objawowych i przyczynowo- profilaktycznych. Zawsze finalnie powinno się jednak urealnić oczekiwania terapii do aktualnego stanu skóry.

Osobiście uważam, że nagannym jest proponowanie implantacji nici liftingujących pacjentom przed 35.rokiem życia lub nieco starszym, kiedy nie wykorzystano innych dostępnych metod rewitalizacji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyną opadającej skóry policzków jest wiotka skóra, a nie brak nici w twarzy. Pracując na skórze peelingami, mikronakłuwaniem, terapią HIFU, osoczem bogatopłytkowym i kwasem hialuronowym jesteśmy w stanie zadziałać dosyć dobrze na przyczynę problemu, czyli wiotkość skóry. Dodatkowe wzmocnienie efektu daje indywidualnie dobrana suplementacja, czy leczenie chorób współistniejących. Nici nie są terapią pierwszego rzutu lecz kolejnego. Podobnie rzecz ma się z problemami okolicy oczu. Bez ogólnej diagnostyki stanu organizmu nie powinny być wykonywane żadne zabiegi w tej okolicy. Ten tok postępowania cechuje dobrych lekarzy. Należy pamiętać, że większość zmian skórnych wynika z ogólnego stanu zdrowia, a nie tylko z procesu starzenia się organizmu.

Kilkanaście lat doświadczenia w medycynie estetycznej przekonało mnie, że zdecydowanie lepsze, długoterminowe efekty można osiągnąć łącząc małoinwazyjne zabiegi estetyczne z odpowiednio dobraną terapią przeciwstarzeniową. Dzięki temu można spełnić się jako lekarz i esteta, a pacjenci wyglądają świeżo, naturalnie i cieszą się dobrym zdrowiem.


Uroda

Ocena stanu biologicznego organizmu w medycynie estetycznej – nowoczesna medycyna anti-aging sukcesem do osiągnięcia długotrwałych efektów przeciwstarzeniowych

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
5 lutego 2018
Fot. iStock / vgajic
 

RYNEK MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Zabiegi medycyny estetycznej zagościły w naszej rzeczywistości. Dzięki lekarzom zajmującym się tą dziedziną  medycyny i mediom, społeczeństwo dowiaduje się,  że medycyna estetyczna to nie tylko nieproporcjonalnie powiększone usta lub wystające policzki, ale szansa na usunięcie nieprawidłowości i poprawę stanu skóry. W efekcie uzyskujemy lepszy wygląd i wzrost samopoczucia. To wszystko przekłada się na nasze życie osobiste i zawodowe.

Zwiększone zapotrzebowanie na poprawę stanu skóry ma swoje odzwierciedlenie w liczbie gabinetów medycyny estetycznej. Z jednej strony jest to zrozumiałe, z drugiej zaś trudniej o zachowanie wysokiej jakości i możliwość zagrożeń zdrowotnych.

BEZPIECZEŃSTWO W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

Poprawą stanu skóry zajmuje się wielu specjalistów. Wszystko zależy od zakresu i zaawansowania technik jakie stosujemy. Ze względu na niedoskonałości zapisów prawnych zabiegami medycyny estetycznej zaczęli zajmować się kosmetolodzy i inne osoby niemedyczne, uważając to za kolejny etap tego co robili wcześniej (dobieranie kosmetyków do stanu skóry, ocena typu skóry, stosowanie nowoczesnych technik bezinwazyjnej poprawy stanu skóry). O ile ustawodawca nie określił zakresu kompetencji kosmetologa, życie bardzo dobrze weryfikuje te kwestie. Korzystając z zabiegów medycyny estetycznej u innej osoby niż lekarz musimy liczyć się z możliwością powikłań i brakiem pomocy w przypadku ich powstania. Wielokrotnie  przypominam o tym jako lekarz i Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”. W dobie dostępności informacji o tym gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, nie możemy już mówić o niewiedzy pacjentów w tym temacie. Reasumując, zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane przez lekarzy w odpowiednio do tego przygotowanych gabinetach.

DUŻA RÓŻNORODNOŚĆ ZABIEGÓW  W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

Medycyna estetyczna proponuje szeroki wachlarz zabiegów poprawiających stan skóry. Jeszcze kilka lat temu medycyna estetyczna ograniczała się do peelingów, toksyny botulinowej i wypełniaczy. W chwili obecnej poziom polskiej medycyny estetycznej jest bardzo wysoki i pacjenci zaczynają gubić się w liczbie dostępnych procedur. Gabinety medycyny estetycznej oferują szeroką ofertę zabiegową, od toksyny botulinowej począwszy, poprzez peelingi, różnego rodzaje wypełniacze tkankowe, terapie osoczem bogatopłytkowym, po zaawansowane techniki laserowe i ultradźwiękowe. Możemy teraz pracować na skórze różnymi metodami, które w efekcie prowadzą do lepszego wyglądu. Dodatkowo na rynku pojawiły się możliwości udziału pacjentów w szkoleniach, na których lekarze zdobywają umiejętności praktyczne. Jest to dobra propozycja dla osób, których nie stać na zabiegi; ma jednak swoją stronę ujemną – brak lekarza prowadzącego i logicznego planu rewitalizacji.

OCENA BIOLOGICZNEGO STANU ORGANIZMU

Każdy organizm starzeje się, a wykonywanie ciągle tych samych zabiegów daje z  roku na rok nieco słabsze wyniki. Spowodowane jest to gorszą regeneracją oraz ujawnianiem się chorób przewlekłych i wiążącej się z tym terapii farmakologicznej. Pacjent chory reaguje gorzej na zabiegi medycyny estetycznej, nierzadko występują powikłania. Oczekiwania lekarzy i pacjentów, że ten sam organizm będzie reagował tak samo dobrze na zabiegi w miarę starzenia jest myśleniem życzeniowym i błędnym.

W chwili obecnej samo wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej bez oceny stanu biologicznego organizmu wydaje się być błędem w sztuce odmładzania. Wielu pacjentów nie wie o takiej możliwości i latami wykonuje tylko zabiegi, nie zdając sobie sprawy, że istnieje możliwość uzyskania lepszych i długotrwałych efektów przy zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa.

Obowiązkiem każdego lekarza medycyny estetycznej powinna być rzetelna informacja o możliwościach terapii przeciwstarzeniowych. Niestety dla niektórych medycyna estetyczna stała się życiowym biznesem a nie nauką. Na szczęście to pacjenci w tej dziedzinie medycyny wyznaczają potrzeby i jestem przekonany, że to co dziś robimy w Centrum Zdrowej Skóry będzie standardem w każdym gabinecie lekarskim.

OCENA STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU

Współczesne metody diagnostyczne dają możliwość głębszej analizy stanu naszego organizmu. Głębszej, bo już na poziomie zaburzeń komórkowych, które rzutują na funkcjonowanie całych organów i systemów, w tym również skóry. Możemy ocenić:

 • stan odżywienia komórek
 • parametry wpływające na budowę błon komórkowych
 • stan ochrony przeciwrodnikowej
 • stan układu immunologicznego
 • aktywność hormonów i neuroprzekaźników
 • stan flory układu pokarmowego
 • stężenie mikroelementów i witamin
 • ryzyko chorób cywilizacyjnych i wiele innych.

Zaletą jest uzyskanie konkretnych informacji na temat parametrów, które regulują wewnętrzną równowagę zdrowotną, czyli homeostazę. Dzięki takiej ocenie tworzony indywidualnie plan rewitalizacji organizmu nabiera logicznego uzasadnienia i pozwala na maksymalizację efektów terapii przeciwstarzeniowej skierowanej na konkretnego pacjenta.

Ocena stanu biologicznego wykonywana jest, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału czy śliny. Jest to propozycja dla każdego  dla każdego i na każdym etapie życia, w szczególności dla pacjentów, którym zależy nie tylko na urodzie, ale również na zdrowiu. Wykonując bilans możemy bardzo wcześnie ocenić zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym, wdrażając np. stosowną dietę czy suplementację, zapobiec rozwojowi patologii skutkującej chorobą.

Na podstawie uzyskanych wyników lekarz z łatwością dobierze nie tylko odpowiedni zabieg do aktualnego stanu organizmu, ale również zastosuje indywidualną terapię przeciwstarzeniową, która wyrówna wewnętrzną homeostazę, poprawi funkcjonowanie całości organizmu i wydłuży efekt zabiegów medycyny estetycznej. Wszystko razem wpłynie na zadowolenie pacjenta i wysoki stopień bezpieczeństwa wykonywanych procedur.

CZY KORZYSTASZ Z NOWOCZESNIEJ MEDYCYNY ESTETYCZNEJ?

Nowoczesna medycyna estetyczna nie istnieje bez zindywidualizowanej terapii przeciwstarzeniowej. Samo wykonywanie zabiegów to tylko niewielka część procesu odmładzania. Pamiętajmy o tym wybierając specjalistę w tym zakresie.


 

awatar dr n med Piotr NiedzialkowskiDr n. med. Piotr Niedziałkowski

Specjalista chorób wewnętrznych i alergologii
Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME”


Uroda

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Centrum Zdrowej Skóry
Centrum Zdrowej Skóry
29 stycznia 2018
Fot. iStock / nortonrsx

Dietetyk to specjalista, do którego warto wybrać się m.in. w przypadku zaburzeń odżywiania lub łaknienia, chęci zredukowania nadmiaru kilogramów czy ułożenia indywidualnego planu żywieniowego dla matki karmiącej dziecko, u którego występują objawy nietolerancji pokarmowej, itp..

Pierwsza wizyta u specjalisty do spraw żywienia polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim. Przydatny okaże się więc prowadzony wcześniej dzienniczek – spis potraw spożywanych każdego dnia, np. w okresie ostatniego tygodnia.

Warto także zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, jeśli wizyta u dietetyka ściśle powiązana jest z chorobami somatycznymi lub problemami o podłożu psychologicznym.

Dietetyka jest dziedziną ukierunkowaną na prowadzenie zdrowego trybu życia ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego odżywiania.

 • Chcesz pozbyć się nadmiernych kilogramów?
 • Zmagasz się z problemami żywieniowymi związanymi z chorobami somatycznymi, np. cukrzycą czy chorobą tarczycy?
 • Chcesz zadbać o swoją sylwetkę, zapobiegając nadwadze lub otyłości?

W każdym z tych przypadków (oraz wielu innych) dietetyka realizowana w Centrum Zdrowej Skóry jest w stanie zapewnić Ci kompleksową pomoc.

Skorzystaj z szerokiego zakresu usług

Poradnia dietetyczna działa w szerokim zakresie usług, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pacjentów.

 • Prowadzimy konsultacje u dietetyka – specjalista pomoże w rozpoznaniu problemu oraz podejmie odpowiednie działania mające na celu poprawę jakości żywienia.
 • Zajmujemy się ustalaniem indywidualnego planu odżywiania – pozwalającego na wprowadzenie dobrych nawyków i wyeliminowanie problemów żywieniowych.
 • Przeprowadzamy odchudzanie – dobieramy metody leczenia, z uwzględnieniem stanu zdrowia, aktywności fizycznej oraz upodobań dietetycznych.

Konsultacja opiera się na wielopłaszczyznowym podejściu do każdej osoby indywidualnie.

Szczegółowy wywiad przeprowadzany w trakcie konsultacji a także badanie składu ciała pozwala na zdiagnozowanie problemu, ustalenie odpowiednich celów i priorytetów, biorąc pod uwagę stan fizjologiczny organizmu, predyspozycje oraz możliwości pacjenta, oraz co najważniejsze zbilansowanie odpowiedniej diety zgodne z aktualnym zapotrzebowaniem organizmu.

Ponadto cała konsultacja prowadzona jest w formie szkolenia mającego na celu zmianę nawyków żywieniowych oraz nauczenie podstawowych zasad zdrowego odżywiania oraz stylu życia z uwzględnieniem aktywności fizycznej.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dietę odchudzającą należy prowadzić tak, aby utrata wagi nastąpiła w wyniku spalania tłuszczów, a nie odwodnienia organizmu, utraty masy mięśniowej lub spalania innych substancji zapasowych ważnych dla organizmu.

W dążeniu do idealnej sylwetki niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad racjonalnego odżywiania.

Są to:

 • Właściwy procentowy rozkład białek, tłuszczów
  i węglowodanów,
 • Procentowe rozłożenie kaloryczności posiłków w ciągu dnia
 • Ilość dostarczanej energii nie może przekraczać ilości energii wydatkowanej w ciągu doby,
 • Zachowanie rozmaitości produktów, aby dostarczyć dostateczną ilość witamin, składników mineralnych i substancji błonnikowych
 • Odpowiednia ilość płynów.

Ustalanie indywidualnej diety powinno przebiegać pod okiem specjalisty, gdyż odchudzanie „na własną rękę” może wywołać niepożądane skutki, np. anemia, anoreksja, efekt „jo-jo”.

W Centrum Zdrowej Skóry nasi specjaliści zaproponują każdemu Pacjentowi indywidualną dietę dobraną do stanu zdrowia i zgłaszanych dolegliwości.

Poza dietami odchudzającymi proponujemy również ustalanie zdrowego stylu żywienia.

Prowadzimy proces odchudzania w oparciu o aktualny stan zdrowia, upodobania dietetyczne i aktywność fizyczną oraz wykonywany zawód.

Ustalenie indywidualnego planu terapeutycznego jest naszym priorytetem.