Lifestyle Uroda

Domowe sposoby na różne problemy z włosami. Są tanie i bardzo skuteczne

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
12 lipca 2017
Fot. iStock/vadimguzhva
Następny

Każda z nas marzy o pięknych, zdrowych włosach. Jednak tryb życia, jaki prowadzimy, życie w biegu, stres i nieodpowiednie odżywianie odbijają się na ich kondycji. Poza tym wpływ ma także pora roku oraz zabiegi, którym je poddajemy.

Jeśli twoje włosy dotknął jeden z najczęstszych problemów, takich jak: wypadanie,  łupież, przetłuszczanie się lub brak objętości, możesz się go łatwo pozbyć. Wykorzystaj domowe sposoby, dzięki którym odżywisz kosmyki i pozbędziesz się uciążliwych dolegliwości. Są tanie, skuteczne i przynoszą świetne rezultaty. Jednak, aby przyniosły rewelacyjne efekty, musisz stosować je regularnie. Spróbuj, naprawdę warto!


 

Źródło: top10homeremedies, rd, stylecraze

Lifestyle Uroda

L4 dla zdrowia psychicznego? Zobacz zaskakującą odpowiedź tego szefa na wiadomość pracownicy

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
12 lipca 2017
fot. iStock/ martin-dm
 

Gdy łapie nas przeziębienie lub grypa, kichamy, smarkamy i czujemy się jak z krzyża zdjęci, zwolnienie lekarskie i nieobecność w pracy wydaje nam się nie tyle wybawieniem, co koniecznością. Współpracownicy i szefostwo też to rozumie – w końcu z zarazkami nie ma żartów. A co w przypadku, gdy choruje nie ciało a psychika? Czy wzięcie kilku dni wolnego dla zdrowia umysłu i nabrania energii do pracy nie powinno być równie ważne i zrozumiałe?

Madalyn Parker, programistka komputerowa z Michagan, która od kilku lat zmaga się z depresją, podzieliła się na Twitterze swoją korespondencją z szefem. Kobieta oznajmiła niedawno swoim współpracownikom i przełożonym, że bierze dwa dni wolnego, by skupić się na swoim zdrowiu psychicznym i wrócić odświeżona i w stu procentach gotowa do pracy. Wiadomość, jaką otrzymała od swojego szefa okazała się niemałym zaskoczeniem.

„Hej Madalyn, chciałbym ci osobiści podziękować za wysyłanie takich wiadomości. Za każdym razem, gdy to robisz, wykorzystuję to do przypomnienia sobie, jak ważne jest zwolnienie dla zdrowia psychicznego – nie mogę uwierzyć, że nie jest to standardem w każdej firmie. Jesteś dla nas wszystkich przykładem i pomagasz nam pokonać fałszywe przekonania, więc możemy w pracy dać z siebie wszystko ” – tak brzmiała odpowiedź Bena Congletona, dyrektora generalnego korporacji, w której zatrudniona jest Madalyn.

Zapytany później o tę wypowiedź mężczyzna tłumaczył ją tym, iż nawet w najbezpieczniejszym otoczeniu nadal rzadko spotyka się tak otwartą i szczerą postawę na temat problemów ze zdrowiem psychicznym, a swoją odpowiedzią chciał wyrazić wdzięczność za odwagę Madalyn i pomóc w uznaniu zdrowia psychicznego za normalny problem zdrowotny. „Kiedy sportowiec jest ranny siedzi na ławce i odzyskuje siły. Pozbądźmy się przekonania, że ​​z naszym mózgiem jest inaczej” – powiedział komentując całą sprawę. Nie od dziś wiadomo, że aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i poprawić wydajność, ważne jest podtrzymanie motywacji i równowaga pomiędzy pracą, a życiem osobistym. Brak odpoczynku i zbyt duża ilość obowiązków, wcale nie poprawia wyników pracownika i de facto może działać na szkodę firmy.

W odpowiedzi na post Maddalyn wiele osób skarżyło się na kompletnie odmienne, wręcz wrogie zachowanie swoich przełożonych i współpracowników i mówiło wprost, że gdy czują się psychicznie źle biorą wolne podając inne przyczyny. Niektórzy pisali też, że L4 dla lepszego samopoczucia to nie jest najlepszy pomysł i zupełnie się z tym nie zgadzają – od tego są wakacje i urlopy wypoczynkowe.

A wy co myślicie na ten temat? Czy zdarzyło wam się wziąć wolne z powodu braku energii i zmęczenia psychicznego? I jak zareagowaliby na podobne oświadczenie polscy szefowie?


 

Na podstawie: www.boredpanda.com    www.indy100.com

Zapisz


Lifestyle Uroda

Rak płuc zabija więcej kobiet, niż inne nowotwory. Poznaj fakty i chroń swoje zdrowie

Redakcja
Redakcja
12 lipca 2017
Fot. iStok / CREATISTA

Obawiamy się zachorowania na nowotwory i robimy wiele, aby uniknąć ryzyka. Coraz większą wagę przykładamy do zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej oraz profilaktyki, a mimo wszystko chorujemy. Nowotwory pojawiają się równie często u kobiet, jak u mężczyzn.

Nie licząc typowo kobiecych nowotworów, typu raka piersi czy szyjki macicy, dużym problemem są nowotwory płuc.

Rak płuc to najczęstszy zabójca kobiet

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie i mimo że częściej jest diagnozowany u mężczyzn, niż u kobiet, jest dla nas poważnym zagrożeniem. Stanowi on przyczynę aż jednej trzeciej wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi. W przypadku kobiet rak płuc stał się zabójcą groźniejszym, niż zwykło się uważać. W Polsce zabija więcej kobiet, od raka piersi, o którym znacznie więcej się mówi.

Nowotwór nie bierze się znikąd

Najczęściej jego rozwój spowodowany jest nałogowym paleniem papierosów, które odpowiada za około 80% zachorowań na ten typ nowotworu u kobiet między 60 a 70 rokiem życia. Wynika to z prostego powodu — kobiety na przełomie lat 70 i 80 paliły nałogowo, mając między 20 a 30 rokiem życia. Rak płuc rozwija się długo i właśnie przez te 20 — 30 lat palenia, miał czas na pustoszenie organizmu.

Pozostałe 20% zachorowań wynika z innych przyczyn, bo na nowotwory płuc zapadają nie tylko aktywnie palacze, ale również bierni palacze, którzy żyli w otoczeniu osoby nałogowo palącej. Ponadto ryzyko dotyczy osób narażonych na styczność z radonem i azbestem, metalami ciężkimi, niektórymi substancjami chemicznymi i przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza oraz predyspozycjami genetycznymi do zachorowania. Narażone na raka płuc są również osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia, źle odżywiające się, a także z nieleczonymi lub źle leczonymi infekcjami dróg oddechowych.

Fot. iStock / blueringmedia

Fot. iStock / blueringmedia

Objawy nie są oczywiste 

Rozróżniamy dwa typy nowotworu złośliwego:

  • rak drobnokomórkowy SCLC, który rozwija się szybko i dokonuje przerzutów do innych narządów, dobre efekty w leczeniu przynosi chemioterapia i radioterapia,
  • oraz niedrobnokomórkowy NSCLC, który jest oporny na chemioterapię, jednak można go operować.

Niestety oba rodzaje nowotworu mają złe rokowania. Spowodowane jest to tym, że najczęściej chorzy pojawiają się w gabinecie lekarskim dopiero w zaawansowanym stadium. Objawy raka płuc nie są oczywiste i łatwe do zidentyfikowania przy tej chorobie.

Do najczęstszych pierwszych objawów należą:

Objawy są mylące, ponieważ pojawiają się także przy okazji błahych infekcji czy przepracowania i osłabienia organizmu.

Chorzy najczęściej zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy pojawia się:

  • przewlekła chrypka,
  • krwioplucie,
  • obrzęk twarzy i szyi,
  • trudności w przełykaniu,
  • inne objawy pochodzące z zaatakowanych przerzutami organów.

Objawy mogą różnić się i zmieniać w zależności od wagi ciała pacjenta, płci i wieku oraz stopnia zaawansowania choroby. Często się zdarza, że choroba zostaje wykryta trochę przy okazji, podczas wykonywania obowiązkowych badań w zakładzie pracy, czy innych badań okresowych.

Można zminimalizować ryzyko zachorowania na raka płuc

Jeśli palisz regularnie papierosy, przyszedł czas pożegnać się z nałogiem. Statystyki pokazują, że po upływie 10 do 15 lat palacz, który zrezygnował z nałogu, będzie w stanie obniżyć ryzyko zachorowania do poziomu osoby, która nigdy nie paliła papierosów. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, odpoczynek, a także aktywność fizyczną, która doskonale wpływa na kondycję układu oddechowego oraz krążenia. Warto zwrócić uwagę na czosnek, który wg chińscy naukowców, w pewnym stopniu przeciwdziała rakowi płuc, dzięki leczniczym właściwościom allicyny, która chroni komórki przed zmianami nowotworowymi.

Dodatkowo, jeśli jesteś palaczką, powinnaś zgłaszać się regularnie do lekarza rodzinnego po skierowanie na badanie przesiewowe RTG. klatki piersiowej w pozycjach tylno–przedniej i bocznej. Jeśli cierpisz na dolegliwości mogące wskazywać na objawy nowotworowe, a rentgen nie wykaże ogniska raka, warto poprosić o skierowanie na tomografię komputerową klatki piersiowej i podbrzusza, które jest najlepszym badaniem w kierunku diagnostyki raka płuc we wczesnym stadium jego zaawansowani.

Im szybsze wykrycie nowotworu, tym większe szanse na skuteczne leczenie.

źródło: krokdozdrowia.com, onkologia.mp.plonkologia.mp.pl


Zobacz także

Piękne włosy zaczynają się na talerzu… Akcja „Raz, dwa, trzy… piękne włosy”. Tydzień II – Dieta dla twoich włosów

Jak się kogoś pozbyć ze swojego życia. Odetnij „więzy” i odzyskaj spokój

Kiedy rodzinna dynamika staje się dysfunkcyjna, słyszysz jedynie: nie mów, nie ufaj, nie czuj