Lifestyle

Dojrzały emocjonalnie – co to właściwie znaczy

Redakcja
Redakcja
15 sierpnia 2019
cera
Fot. iStock / BraunS
 

Dojrzałość to pożądana cecha w rekacji z innymi. Czy umiesz poradzić z sobie z zaangażowaniem, którego wymaga twój związek? Czy potrafisz wziąć odpowiedzialność za swoje działania? Czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie? Jeśli nie jesteś pewna, zastanów się nad poniższymi kwestiami.

Oto, jak możesz stwierdzić, czy ktoś jest emocjonalnie dojrzały:

1. Jest świadomy swojego miejsca 

Ludzie, którzy mają dobrze rozwiniętą dojrzałość emocjonalną, są w stanie znaleźć swoje miejsce pośród innych, zrozumieć swoje błędy i wziąć na siebie odpowiedzialność za to, w jakie interakcje wchodzą z innymi. Ludzie o niskiej dojrzałości emocjonalnej uważają, że świat kręci się wokół nich i nie muszą się zmieniać.

2. Najpierw zadaje pytanie, a potem mówi

Dojrzałość emocjonalna wymaga od ludzi słuchania i poznawania otaczającego ich świata, zanim zareagują. Osoby dojrzałe emocjonalnie są w stanie kontrolować swoje impulsy i są mniej podatne na wybuchy gniewu.

3.  Rozumie innych

Jeśli szukasz kogoś, z kim mogłabyś być w związku, umieść empatię wysoko na liście kontrolnej tego, czego oczekujesz od partnera. Umiejętność postawienia się na czyimś miejscu oznacza, że ​​można zrozumieć różne sytuacje, rozumieć różnorodne wyzwania i dogadać się z innymi w trudnych chwilach. Empatia nie oznacza słabości, ale umiejętność wspierania bliskich osób.

4. Rozumie, że popełnia błędy

Zastanawiasz się, czy ktoś cechuje się dojrzałością emocjonalną? Zaobserwuj, czy dana osoba potrafi przyznać się do błędów. Ludzie, którzy zawsze muszą mieć rację i uważają się za nieomylnych nie są dobrymi partnerami w związku.

5. Prosi o pomoc, kiedy jej potrzebuje

Bo to nie wstyd, ale oznaka odwagi przyznania się do błędu i trudnej sytuacji. Jeśli znalazłeś się w emocjonalnym bądz życiowym potrzasku, proś o pomoc, szukaj rozwiązań. Oczywiście nie chodzi o to, by cały czas polegać na innych i w ogóle nie radzić sobie z problemami, ale o to, by znać granice swoich możliwości.


Na podstawie: hackspirit.com


Lifestyle

Szczotką i pastą – Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka? Krótki poradnik dla rodziców

Redakcja
Redakcja
15 sierpnia 2019
Fot. iStock
 

Z myciem zębów dzieci często są na bakier, a wypracowanie poprawnych nawyków w najmłodszym wieku to podstawa, żeby higiena jamy ustnej była właściwie przestrzegana przez całe życie. Dlatego jako rodzic trzeba zmobilizować wszystkie siły i nauczyć swoją pociechę, po co właściwie i jak powinno się myć zęby. Jak temu podołać? I czy na pewno sam rodzic wie, jak bezpiecznie i skutecznie powinno się to robić?  

Zacznijmy od podstaw – jak często myć zęby i jaką szczoteczkę wybrać?

To oczywistości, ale powtórzmy. Szczotkować powinniśmy każdą powierzchnię zębów dwa razy dziennie, rano i tuż przed snem przez minimum dwie minuty. Podczas szczotkowania trzeba także pamiętać o delikatnym oczyszczeniu dziąseł. Stosowanie nici dentystycznej pomoże usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Kiedy należy zacząć szczotkowanie? Już od momentu pojawienia się pierwszego zęba! Na samym początku to rodzice oczyszczają zęby dziecka. Następnie, kiedy dziecko staje się starsze i sprawniejsze manualnie, kontrolują oni jakość szczotkowania.

Rodzice często zastanawiają się, jaką szczoteczkę powinni wybrać dla dziecka, które już zaczyna myć zęby samodzielnie. Otóż dzieci, mimo najlepszych chęci, mogą jeszcze mieć problemy z dokładnym oczyszczaniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci powierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów[1]. Ponadto najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci posiadają szereg funkcji sprawiających, że szczotkowanie zębów przez dzieci staje się jeszcze bardziej efektywne, np. nowe szczoteczki Oral-B D100 Kids posiadają dwa tryby szczotkowania, tryb dzienny i tryb delikatnego czyszczenia specjalnie zaprojektowany by chronić dziecięce zęby i dziąsła.

Czy do mycia zębów potrzebna jest siła?

Prawidłowe mycie zębów nie oznacza jak najmocniejszego dociskania szczoteczki do powierzchni zęba. Nie musimy więc zamieniać się w Supermana, żeby zrobić to skutecznie. Zamiast mocnego szorowania, zastosujmy technikę dokładnego szczotkowania. To właśnie dokładność ma tutaj kluczowe znaczenie. Wytłumacz dziecku, że do właściwego mycia zębów ma wystarczająco dużo siły – tyle samo co mama i tata – i że jego zadaniem jest umycie każdego ząbka, aby dokładnie usunąć szkodliwą płytkę nazebną. Trzeba to oczywiście sprawdzić. Niech więc najpierw dziecko skontroluje, czy rodzic oby na pewno dobrze to zrobił, niech pomoże umyć pominęty ząb. Potem rodzic będzie mógł bez przeszkód zrobić to samo i w formie zabawy upewnić się, że higiena jamy ustnej jego pociechy będzie na właściwym poziomie.

Pasta – dużo czy mało?

Twoja pociecha, dumna i szczęśliwa, chce się pochwalić, jak pięknie umie już samodzielnie umyć zęby przed snem! Już wie, że to bardzo ważne, chce mieć ładne, zdrowe ząbki. „Mamo, tato, patrzcie!” – woła, wycisknają tubkę i… na szczoteczce ląduje ogromna ilość pasty. Brzmi znajomo? Choć wydawać by się mogło, że więcej pasty to lepsze mycie, to jednak w rzeczywistości zbyt duża ilość pasty nie jest wskazana przez ekspertów. Powoduje bowiem intensywne pienienie, które może zachęcać do szybszego wyplucia pasy i w efekcie szybszego skończenia szczotkowania. Jaka jest prawidłowa ilość pasty? Nie powinna ona pokrywać całej powierzchni włókien. Na przykład w przypadku szczoteczki elektrycznej przeznaczonej dla dzieci w wieku 3-5 lat ilość pasty powinna odpowiadać wielkości ziarnka groszku.

Kłopotliwa piana

Resztek pasty i powstałej w wyniku szczotkowania piany nie powinno się płukać, należy je po prostu wypluwać. Jedynie wargi z zewnątrz delikatnie obmywamy wodą. Dzięki temu bowiem substancje zawarte w paście, takie jak wzmacniający szkliwo fluor, mogą spełnić swoją funkcję i zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Nadmiarowi piany zapobiegnie wspomniane ograniczenie ilości używanej pasty. Jak zachęcić dziecko do zastosowania się do tej zasady? Konkurencja w pluciu wydaje się więc nieunikniona…

Świeć przykładem

Chociaż czasami – zwłaszcza z nastoletnimi dziećmi – możesz zwątpić w to, że jesteś ich idolem, uwierz, że dla Twojego dziecka podświadomie zawsze jesteś przykładem numer jeden. Twoje zachowania kształtują jego nawyki i obraz świata. Dlatego, chcąc wyrobić w dziecku nawyk codziennego szczotkowania zębów, sam musisz sumiennie go przestrzegać. Upewniaj się, że maluch widzi, jak szczotkujesz zęby, mów, kiedy idziesz to zrobić, a najlepiej myjcie zęby razem.

Wykorzystaj okazję do zabawy

Dwie minuty, zalecane jako minimalny czas szczotkowania zębów, dla najmłodszych mogą ciągnąć się w nieskończoność! Postaraj się więc urozmaicić dziecku tę czynność, żeby nie była tylko nudnym obowiązkiem. Wymyślaj zabawy, konkursy na najdokładniejsze mycie zębów albo korzystaj z dostępnych pomocy, takich jak aplikacja Disney Magic Timer od Oral-B. Po każdym szczotkowaniu  dziecko otrzymuje „naklejkę”, którą może umieścić w swoim wirtualnym albumie. Badanie potwierdziło, że dzięki aplikacji aż 90% dzieci zaczęło myć zęby dłużej[1]. Poprawne mycie zębów staje się warte zachodu!


[1] Na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474.

[2] Oral-B Kids Brushing Study

Artykuł powstał we współpracy z Oral-B


Lifestyle

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień II, wyzwanie #4

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 sierpnia 2019

Tydzień II – Wyzwanie #4

Czy warto chwalić dziecko za umycie zębów? A może ta część higieny osobistej powinna być „oczywista”? Jak zawsze nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ale z całą pewnością możemy powiedzieć, że warto o chwaleniu swojego dziecka nie zapominać! Bo każdy z nas lubi, gdy bliscy go doceniają!

Pochwal swoje dziecko! Doceń je za coś dobrego, co dziś zrobiło. To najprostszy sposób, by wzmacniać u dzieci dobre nawyki. W komentarzach do tego artykułu napiszcie czy chwalicie swoje dzieci za mycie zębów i jeśli tak, to w jaki sposób

Pamiętajcie o tym, by odwiedzać nas codziennie.  Wśród najfajniejszych odpowiedzi wybierzemy laureatów naszej zabawy. Jak zawsze będziemy premiować waszą kreatywność, zaangażowanie i ilość wykonanych wyzwań.

Nagrody są bajeczne, ale przede wszystkim pamiętajcie, że każdy z was wygrywa ukształtowanie w dzieciach zdrowym nawyków, których nic nie zastąpi. Do dzieła!

Zdrowe zęby, to znacznie więcej niż piękny uśmiech!
Weź udział w naszej akcji i wygrywaj wspaniałe nagrody od Oral-B!

Akcja „Zęby na 6-tkę!”

To już drugi tydzień naszej akcji „Zęby na 6-tkę!”. Przez cały tydzień będziemy zachęcać i podpowiadać wam, jak dbać o piękny uśmiech waszego dziecka. Drugi tydzień poświęcimy budowaniu nawyków sprzyjających prawidłowej higienie jamy ustnej u starszych dzieci. Bądźcie z nami, podejmujcie codzienne mini-wyzwania i wygrywajcie wspaniałe nagrody od marki Oral-B.

Do wygrania co tydzień 25 elektrycznych szczoteczek do zębów – by mycie zębów było przyjemne i wyjątkowo skuteczne.

Poświęćcie nam ten tydzień – tylko tyle. Bądźcie uważni na swoje dzieci, jesteśmy z wami, wspieramy was, ale to jest akcja, która wymaga waszej obecności, tej prawdziwej. 5 minut dziennie poświęcone na wspólne mycie zębów to niewielka cena za zdrowie i umiejętność wzięcia za nie odpowiedzialności.

Drugi tydzień naszej zabawy, trwający od 12.08.2019 do 18.08.2019 roku dedykujemy starszym dzieciom i ich rodzicom. Uczcie swoje dzieci podstaw prawidłowej higieny jamy ustnej i wygrywajcie dla nich wspaniałe szczoteczki. Sprawdźcie dzisiejsze wyzwanie poniżej. 🙂

Partnerem akcji jest

Nagrody:

25 x szczoteczka Oral-B JUNIOR PRO 400 – 6+

  • Końcówka szczoteczki otacza każdy ząb z osobna, co pozwala na czyszczenie w technologii 3D. Wykonuje 8 800 ruchów oscylacyjnych i 20 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.
  • Profesjonalny timer: 2-minutowy timer sygnalizuje co 30 sekund, ze należy przejść do czyszczenia kolejnego obszaru jamy ustnej.
  • Czujnik siły nacisku.
  • 1 tryb szczotkowania: tryb czyszczenia codziennego.
  • Wskaźnik poziomu naładowania.
  • koncówka wymienna: Sensitive UltraThin

Sprawdź pozostałe wyzwania w naszej akcji  tutaj.


Akcja trwa od 05.08.2019 do 18.08.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 01.09.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.

 


Zobacz także

8 rzeczy, których nie wiedzieliście o Charlotte Gainsbourg, gwieździe „Obietnicy poranka”

Kiedy powinnaś ostrzec nową partnerkę twojego byłego faceta. Przecież „każda potwora znajdzie swego amatora”

Są już wyniki konkursu Zabawka Roku, Nagroda Rodziców!