Go to content

Dojrzały emocjonalnie – co to właściwie znaczy

cera
Fot. iStock / BraunS

Dojrzałość to pożądana cecha w rekacji z innymi. Czy umiesz poradzić z sobie z zaangażowaniem, którego wymaga twój związek? Czy potrafisz wziąć odpowiedzialność za swoje działania? Czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie? Jeśli nie jesteś pewna, zastanów się nad poniższymi kwestiami.

Oto, jak możesz stwierdzić, czy ktoś jest emocjonalnie dojrzały:

1. Jest świadomy swojego miejsca 

Ludzie, którzy mają dobrze rozwiniętą dojrzałość emocjonalną, są w stanie znaleźć swoje miejsce pośród innych, zrozumieć swoje błędy i wziąć na siebie odpowiedzialność za to, w jakie interakcje wchodzą z innymi. Ludzie o niskiej dojrzałości emocjonalnej uważają, że świat kręci się wokół nich i nie muszą się zmieniać.

2. Najpierw zadaje pytanie, a potem mówi

Dojrzałość emocjonalna wymaga od ludzi słuchania i poznawania otaczającego ich świata, zanim zareagują. Osoby dojrzałe emocjonalnie są w stanie kontrolować swoje impulsy i są mniej podatne na wybuchy gniewu.

3.  Rozumie innych

Jeśli szukasz kogoś, z kim mogłabyś być w związku, umieść empatię wysoko na liście kontrolnej tego, czego oczekujesz od partnera. Umiejętność postawienia się na czyimś miejscu oznacza, że ​​można zrozumieć różne sytuacje, rozumieć różnorodne wyzwania i dogadać się z innymi w trudnych chwilach. Empatia nie oznacza słabości, ale umiejętność wspierania bliskich osób.

4. Rozumie, że popełnia błędy

Zastanawiasz się, czy ktoś cechuje się dojrzałością emocjonalną? Zaobserwuj, czy dana osoba potrafi przyznać się do błędów. Ludzie, którzy zawsze muszą mieć rację i uważają się za nieomylnych nie są dobrymi partnerami w związku.

5. Prosi o pomoc, kiedy jej potrzebuje

Bo to nie wstyd, ale oznaka odwagi przyznania się do błędu i trudnej sytuacji. Jeśli znalazłeś się w emocjonalnym bądz życiowym potrzasku, proś o pomoc, szukaj rozwiązań. Oczywiście nie chodzi o to, by cały czas polegać na innych i w ogóle nie radzić sobie z problemami, ale o to, by znać granice swoich możliwości.


Na podstawie: hackspirit.com