Go to content

Dobre wieści w sprawie bonu turystycznego!

fot. whitelook/iStock

Polski Bon Turystyczny cieszy się dużą popularnością. Wg oficjalnych danych, skorzystało z niego już aż 7 mln dzieci. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Turystyki – dodatkowy bon na niepełnosprawne dziecko aktywowało aż 171 tys. rodzin. Dziś już wiemy, że bonem turystycznym będzie można zapłacić za hotel czy atrakcje dla dzieci również w 2022 roku.

Rząd przyjął właśnie projekt ustawy, w której zapisano możliwość wydłużenia terminu ważności bonu turystycznego. Pierwotnie ostatecznym terminem miał koniec marca 2022 roku. Termin ten zostanie wydłużony do 30 września 2022, a więc obejmie również okres przyszłorocznych wakacji.

Jak działa bon, gdzie można go wykorzystać?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .
Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon można wykorzystać w Polsce.  Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl

https://www.youtube.com/watch?v=UUzCFpwDVLA