Lifestyle

Dobre wieści w sprawie bonu turystycznego!

Redakcja
Redakcja
4 listopada 2021
fot. whitelook/iStock
 

Polski Bon Turystyczny cieszy się dużą popularnością. Wg oficjalnych danych, skorzystało z niego już aż 7 mln dzieci. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Turystyki – dodatkowy bon na niepełnosprawne dziecko aktywowało aż 171 tys. rodzin. Dziś już wiemy, że bonem turystycznym będzie można zapłacić za hotel czy atrakcje dla dzieci również w 2022 roku.

Rząd przyjął właśnie projekt ustawy, w której zapisano możliwość wydłużenia terminu ważności bonu turystycznego. Pierwotnie ostatecznym terminem miał koniec marca 2022 roku. Termin ten zostanie wydłużony do 30 września 2022, a więc obejmie również okres przyszłorocznych wakacji.

Jak działa bon, gdzie można go wykorzystać?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .
Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon można wykorzystać w Polsce.  Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Przygotowanie listy koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl


Lifestyle

Serotonina – co się dzieje z twoim ciałem, gdy zaczyna brakować „hormonu szczęścia”?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 listopada 2021
Serotonina
Fot. iStock
 

Serotonina to osławiony hormon szczęścia, który pełni kilka istotnych funkcji w organizmie. Jego niedobór odbija się szczególnie na samopoczuciu, powodując niepokój, lęki, a nawet i depresję. Czym jest serotonina, jakie funkcje pełni, i co możemy zrobić, by zapewnić sobie jej prawidłowy poziom w organizmie?

Czym jest serotonina?

Serotonina (5-hydroksytryptamina, 5-HT) uznawana jest jednocześnie za neuroprzekaźnik i hormon tkankowy. Powstaje on w wyniku przemian tryptofanu, będącego aminokwasem egzogenny, który dostarczamy do organizmu wyłącznie w formie pożywienia. Została ona odkryta w 1935 roku, ale dopiero rok 1948 uznaje się za datę stwierdzenia obecności serotoniny w surowicy krwi.

Mimo że serotonina, zwana potocznie hormonem szczęścia, kojarzy się głównie z układem nerwowym, to nie tam znajdziemy największe jej ilości. Wytwarzanie serotoniny odbywa się głównie (aż w 90%) w błonie śluzowej jelit. W mniejszej ilości serotonina wytwarzana jest w szyszynce, jądrach szwu mózgu, trombocytach (płytki krwi).

Serotonina

Fot. iStock

Do czego potrzebna jest serotonina?

Główną funkcją serotoniny jest uczestnictwo w przesyłaniu impulsów pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi, poprawia również koncentrację i pamięć. Wpływa na prawidłowy przebieg cyklu snu i czuwania, reguluje apetyt. Poza tym:

Serotonina poprawia nastrój

Nie bez przyczyny określana jest ona mianem hormonu szczęścia. Różne badania wykazały, że ten neuroprzekaźnik związany jest z odczuwaniem radości, a jej niedobór może mieć związek z pojawieniem się niepokoju i lęku.

Bierze udział w czynnościach układu pokarmowego 

Serotonina wydzielana jest głównie w jelitach, może wpływać na przyspieszenie motoryki przewodu pokarmowego. Gdy zachodzi taka potrzeba może prowokować biegunkę i wymioty, co ułatwia pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji lub chorobotwórczych drobnoustrojów.

Wspiera proces krzepnięcia krwi

W przypadku przerwania ciągłości tkanek i utworzenia się rany, serotonina wpływa na obkurczenie naczyń krwionośnych. To ogranicza utratę krwi i sprzyja zabliźnianiu rany.

Niedobór serotoniny. Co się dzieje z ciałem, gdy brakuje hormonu szczęścia? 

Następuje pogorszenie nastroju

Niedobór serotoniny negatywnie pływa na samopoczucie. Do najbardziej znanych i dokuczliwych skutków niedoboru serotoniny są zaburzenia nastroju, odczuwanie niepokoju, drażliwości, obniżona samoocena, oraz depresja. Może powodować także napady agresji. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, czyli substancją chemiczną przekazującą sygnały między neuronem a komórką. Z tego powodu w leczeniu depresji stosuje się m.in. leki z grupy inhibitorów MAO oraz z grupy SSRI, których działanie polega głównie na blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Niedobór serotoniny wpływa również na pogorszenie pamięci i oraz koncentracji.

Serotonina

Fot. iStock

Zwiększenie chęci na podjadanie

Niedobór serotoniny prowadzi nie tylko do pogorszenia nastroju, ale także wpływa na zwiększenie apetytu, a co za tym idzie, trudną do pokonania chęć na podjadanie. Podjadanie słodyczy powoduje zwiększenie poziomu serotoniny w organizmie, co szybko wpływa na poprawę humoru. Niestety, zbyt częste sięganie po dodatkowe kalorie może się zemścić na sylwetce.

Utrudnione zasypianie

Osoby cierpiące na niedobór serotoniny skarżą się często na trudności z zasypianiem i wstawaniem. Serotonina odgrywa ważną rolę dla prawidłowego działania naszego wewnętrznego zegara biologicznego, ponieważ może ona ulegać przekształceniu do melatoniny. Poziom serotoniny obniża się w nocy, a rośnie w ciągu dnia. Badania wykazały, że łagodzi ona fazę snu REM i po przebudzeniu podnosi poziom noradrenaliny, która z kolei mobilizuje mózg i ciało do działania. Najpewniej uwalnianie odpowiednich ilości serotoniny dobrze wpływa na regenerujący organizm sen.

Jak zwiększyć poziom serotoniny w organizmie?

Można zapobiec sytuacji, w której dochodzi do niedoboru serotoniny we krwi. Duże znaczenie ma aktywność fizyczna, oraz czasu poświęcona poświęcony na odpoczynek i na sen. Pomocna może się okazać ekspozycja na światło słoneczne. Jeśli akurat pora roku temu nie sprzyja, można zastosować terapię światłem wykorzystywaną w leczeniu depresji sezonowej.

Serotonina

Fot. iStock

Serotonina a dieta:

Duże znaczenie dla właściwego poziomu serotoniny ma odpowiednia dieta bogata w tryptofan. Szczególnie polecane są produkty takie jak:

W przypadku potwierdzonego badaniami niedoboru serotoniny lekarz może zalecić stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO oraz z grupy SSRI. Leki te blokują one wychwyt zwrotny serotoniny. Należy pamiętać, że przyjmować je można wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza i według jego zaleceń.

Zespół serotoninowy 

Nie tylko zbyt niski poziom serotoniny szkodzi. Zbyt wysoki również zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W efekcie pojawiają się zaburzenia pracy jelit, może dojść do rozwoju poważnych schorzeń takich jak zespół jelita drażliwego i stanów zapalnych jelit.

Nadmiar serotoniny może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji określanej mianem zespołu serotoninowego. W jego następstwie pojawiają się niepokojące objawy takie jak: halucynacje, rozszerzenie źrenic, drgawki, usztywnienie mięśni, uczucie niepokoju, galopujące myśli, biegunka, wymioty. Zespół serotoninowy może pojawić się na skutek jednoczesnego stosowania różnych leków podnoszących poziom serotoniny w organizmie. Ponadto zbyt wysoki poziom serotoniny może świadczyć o rozwoju nowotworów neuroendokrynnych.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, hellozdrowie.pl

Lifestyle

Bartłomiej Topa został ojcem bliźniąt. „Dziękuję Gabryniu za miłość!”

Redakcja
Redakcja
4 listopada 2021

Bartłomiej Topa i jego partnerka Gabriela Mierzwiak zostali rodzicami. Aktor na Instagramie pokazał swoje pierwsze zdjęcie z bliźniętami. „Tak, dzielę się z wami naszym szczęściem! DZIĘKUJĘ Gabryniu od serca za MIŁOŚĆ i wszystko co w niej zawarte! dobrze, że jesteś! ❤️ Naszym już obecnym dzieciom – dziękujemy za radość w oczekiwaniu!”-napisał aktor pod fotką, na której trzyma dwa nosidełka z maluszkami w środku. 


Podziękował również zaangażowanym w powitanie dzieci na świecie i opiekującym się jego partnerkom lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie „za ich skupienie, trud, pomoc i dobre słowo!”

Niewiele wiemy o życiu prywatnym popularnego aktora. O związku i miłości mówi niewiele. Wyjątek zrobił ok. dwóch lat temu w wywiadzie, którego udzielił Magdzie Mołek w programie „W roli głównej” w TVN Style. Mówił wtedy, że znów jest zakochany. Gabriela Mierzwiak jest adwokatem, pracuje w jednej z warszawskich kancelarii. Trudno wypatrzyć ich razem na show-biznesowych ściankach.

20 lat temu przeżył wielką tragedię. Jego synek Kajetan, który miał wrodzoną wadę serca, zmarł trzy godziny po urodzeniu w szpitalu.
– Śmierć Kajtka przewartościowała moje życie, spojrzenie na ludzi, na codzienność. Z myślenia o tym, że jest coś po, że będzie kiedyś, na myślenie, że najważniejsze jest to, co tu i teraz. Dzisiaj. Że nie ma przyszłości. I to jest mój raj – powiedział Topa w wywiadzie dla magazynu „Pani” w 2018 roku.
Zanim związał się z Gabrielą Mierzwiak był mężem malarki Agaty Rogalskiej, z tego związku ma syna Antoniego. Gabriela Mierzwiak ma dwie adoptowane córki.

Zobacz także

Czułam się, jakbym codziennie była na wojnie. Tak mają ludzie z nerwicą lękową. Pomogły nie tylko psychotropy

Zanim wywalisz GO na zbity pysk, zrób porządek w szafie

Chcesz mieć ładne zdjęcia? Zawsze pokazuj lewy profil, udowodnione naukowo!