Psychologia

5 punktów z twojej listy kontrolnej zdrowia psychicznego. Sprawdź, jak się czujesz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 września 2019
Jak wzmocnić zdrowie psychiczne
Fot. iStock/Sergey_Peterman – Jak wzmocnić zdrowie psychiczne
 

Dobra kondycja psychiczna jest szalenie ważna w codziennym radzeniu sobie z obowiązkami, z zawodowymi i osobistymi wyzwaniami, a nawet dla „zwykłego” funkcjonowania. Niestety, wciąż zbyt rzadko pochylamy się na naszym zdrowiem mentalnym, ignorując niepokojące symptomy, takie jak choćby zbytnie zmęczenie emocjonalne, stany przedlękowe, częste poddenerwowanie, chroniczne napięcie i stres. Zadaj sobie tych kilka pytań i zastanów się, czy na pewno wszystko jest w porządku.

5 punktów z twojej listy kontrolnej zdrowia psychicznego

1. Jak się dzisiaj czuję (mentalnie i fizycznie)?

Czy odczuwam smutek? Czy jest mi zle? Czy mam ochotę na to, by wstać z łóżka i cieszyć się życiem? A może przeciwnie, czuję się przytłoczony, zły, smutny? Czy odczuwam jakieś dolegliwości fizyczne, które mogłyby mieć podłoże psychosomatyczne? Niezwykle ważnym jest, by potrafić w porę zaobserwować to, co może oznaczać spadek formy emocjonalnej.

2. Jakie myśli zajmują moją głowę?

O czym najczęściej myślę, co nie daje mi spokoju? Czy jest jakiś problem, który wraca, budząc mój niepokój, zadręczając mnie? Może podświadomie poddaję się jakimś lękom i obawom, które nie pozwalają mi dobrze funkcjonować? Bywa, że odnalezienie prawdy o sobie samym i o swoich ograniczeniach pomaga nam odnaleźć psychiczny spokój.

3. Kiedy ostatnio zjadłem pełny posiłek?

To pytanie może wydać się zaskakujące, ale warto uświadomić sobie jak często, cierpiąc psychicznie z jakiegoś powodu, zaniedbujemy swoje zdrowie fizyczne. Jemy byle jak, byle co, albo… wcale, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wychodzimy z domu bez śniadania, zajęci swoimi sprawami pierwszy pełny posiłek jemy często dopiero późnym popołudniem, co oczywiście odbija się znacząco na naszej kondycji.

4. Czy jestem zmęczony?

Wbrew pozorom, nie zawsze łatwo odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czasem zmęczenie „ukrywa się” pod maską zdenerwowania, zniecierpliwienia, migreny i innych dolegliwości fizycznych. Spróbuj wsłuchać się w siebie i przypomnij sobie, kiedy ostatni raz solidnie się zrelaksowałeś, odpocząłeś. Jeśli jesteś zmęczony, unikaj silnych bodźców i silnych emocji, częściej rób sobie przerwy w pracy. Uprzedź bliskie osoby, że potrzebujesz odpocząć.

5.  Co mogę dzisiaj zrobić, by odczuć radość?

Zadbaj o dobry nastrój. Co wywoła uśmiech na twojej twarzy? Może spacer? Może spotkanie ze znajomymi, a może zakup jakiejś dobrej książki? Pomyśl przez chwilę o sobie, nie obawiaj się, że to „egoistyczne”. Zdrowy egoizm jest pożądaną i potrzebną cechą.


Na podstawie: GottmanInstitute


Psychologia

Regulamin akcji Oh!Szkoło

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 września 2019
Fot. iStock
 

Regulamin akcji „Oh!Szkoło”

WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE „Oh!Szkoło”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Akcji pod nazwą „Oh!Szkoło!”  zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Blum Media sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.

  1. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora, w okresie Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku
 2. Sponsorami nagród w Konkursie są: Floradix, Fundacja Orange, Hama, Janpol, Pipi Nitolic  – zwani dalej Partnerami.
 3. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 4. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl. 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Partnera, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich. 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
  ZADANIE KONKURSOWE – dołącz do akcji tutaj.

  Akcja „Oh!Szkoło”

  Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

  Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

  Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania.
 3. W czasie trwania konkursu można dodawać wiele komentarzy. Organizator weźmie również pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu aktywność uczestników podczas wszystkich wyzwań.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 17 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl.
 3. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

  1. Fundatorem nagród w Konkursie są Floradix, Fundacja Orange, Hama, Janpol, Pipi Nitolic  – zwani dalej Partnerami.
  2. Laureatami Konkursu zostanie 17 osób, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
  3. Nagrody:

   3 x materac marki Janpol – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

   Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

   Materac LIBERA (wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

   Do wyboru pokrowiec Gandalf (dwukolorowy) lub Grey. Gwarancja 4 lata.

   *Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

   2 x Plecak Hama „Blue Unicorn”

   2 x Plecak Hama „ Racer”

   2 x zestaw nagród składający się z:

   • 2 szt. leżaków
   • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

   1 x zestaw rodzinny składający się z:

   Floradix żelazo i witaminy 250ml (1 szt.),1 x zestaw składający się z:

   1 x zestaw składający się z:

   2 x zestaw składający się z:


    

   3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

   • Pipi Nitolic® 50 ml
   • Pipi Nitolic® prevent plus 75ml

4. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.

5. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.

6. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne akceptacją niniejszego regulaminu oraz z prawem do wykorzystania tejże pracy przez Organizatora w celach promocyjnych.

7. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Partnerów swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami RODO. Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.

8. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom  za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub przesyłki kurierskiej w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i Partner nie ponoszą odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i Partner nie ponoszą odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i Partner nie ponoszą odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

Psychologia

30 pytań, które musisz sobie wreszcie zadać

Redakcja
Redakcja
1 września 2019
Fot. iStock

Uczymy się dbać o siebie, nie zapominać, że troska i samoopieka stanowią fundament naszego życia. Bo jak opiekować się kimkolwiek innym, jeśli nie potrafisz zadbać o siebie? Coraz częściej wypowiadamy głośno pytania,  na które szukamy odpowiedzi i czekamy. To za mało. Wciąż gubi nas przekonanie, że jakaś siła wyższa, przyjaciel, partner czy los nam na nie odpowiedzą. W rzeczywistości musimy nauczyć się najważniejszego – nikt oprócz nas samych nie odpowie na nasze pytania, tak jak marzenia same się nie spełnią.

Czy jesteś gotowa zrobić ten ogromny krok? Wziąć odpowiedzialność za siebie, swoje emocje i swoją przyszłość – nawet te najbliższą i najprostszą? Pora przestać czekać, aż coś się zrobi samo…

30 pytań, które musisz sobie wreszcie zadać

Czyli małe szczęścia (i nie tylko), których sobie odmawiamy…

 1. Co fajnego (dla mnie samej!), mogę zaplanować na ten tydzień?

 2. Na jakie smaki mam dziś ochotę? (To jest całkowicie normalne i wspaniale jest spełniać swoje zwyczajne, przyziemne zachcianki!).

 3. O co się martwię?

 4. Co teraz odczuwam?

 5. Czego chciałbym się dziś nauczyć?

 6. Jak się czuję?

 7. Jak chcę uszanować moje własne uczucia i emocje?

 8. Co mogę zrobić rano, aby nadać reszcie mojego dnia dobre barwy i pozytywną energię?

 9. Czego potrzebuję wieczorami, aby odpocząć i naprawdę się zrelaksować?

 10. Jaki zapach chciałbym czuć w moim domu?

 11. Czego potrzebuje od mojej najbliższej przestrzeni – jak ma wpływać na moje samopoczucie?

 12. Jakie są moje marzenia na resztę tego roku?

 13. Czy ostatnio patrzyłam na niebo lub w gwiazdy?

 14. Czy ostatnio słuchałam siebie, tego co czuję głęboko w sercu?

 15. Jak się czuję, gdy przeglądam media społecznościowe?

 16. Ile czasu miałam ostatnio tylko dla siebie?

 17. Jaką prostą granicę, która mi pomoże mogę postawić?

 18. Czy próbowałem przejść od swoich potrzeb do działania, zrealizować je?

 19. Co mnie inspiruje?

 20. Czego nie jestem pewna?

 21. Co mnie rozśmiesza?

 22. Co muszę komuś wyznać/powiedzieć?

 23. Jakie myśli pojawiają się, gdy jestem całkiem sama i nic mi nie przeszkadza?

 24. Co chce najbardziej zakończyć – od czego muszę się uwolnić?

 25. Co widzę, kiedy zamykam oczy?

 26. Czy próbowałam tłumić swoje emocje?

 27. Jaką relację chciałabym pielęgnować w tym tygodniu lub w tym miesiącu?

 28. Co sprawia mi radość ?

 29. O czym marzyłam kiedyś, a o czym marzę teraz? Czy coś zrobiłam z moimi marzeniami?

 30. W jaki sposób mogę dziś priorytetowo traktować swoje zdrowie psychiczne? W jaki sposób mogę to postawić na pierwszym miejscu?

A teraz najważniejsza część. Część tych pytań to błahostki – odpowiedzią może być słowo „pomidorowa z ryżem” – a część to pytania poważne, życiowe, składające po kawałeczku to, w jaki sposób żyjemy. Co mają ze sobą wspólnego? Wszystkie są ważne. I na każde z nich warto sobie odpowiedzieć. A potem złapać te odpowiedzi w garść i zacząć „robić”, „zmieniać”, „tkać”. Krok po kroczku.

Zastanów się, jak możesz postępować w zgodzie z samym sobą, ponieważ są to działania, które przyczyniają się do budowania twojego pięknego życia.


źródło: blogs.psychcentral.co

Zobacz także

Czego boją się dzieci i jakie wyzwania przed nimi stoją, zależnie od wieku

Niczego się nie obawiam. Potrzebuje tylko ramienia. Twojego.

Do wszystkich kobiet, które zalewają się łzami: jeszcze będziecie wdzięczne, że odszedł