Lifestyle

Do zmian nie możemy podchodzić powierzchownie. By żyć pełnią życia musimy wyjść im naprzeciw

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 czerwca 2020
Kasia Kucewicz / Fot. Archiwum prywatne
 

– Ktoś, kto niczego nie zmienia w swoim życiu, często nie jest dość uważny na siebie, nierzadko też tylko pozornie dba o swój komfort, a tak naprawdę wcale nie troszczy się o swoje różne potrzeby, tylko dba o jedną – o bezpieczeństwo i stabilizację. A czasem bezpieczeństwo to za mało żeby być szczęśliwym i spełnionym – tłumaczy Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeutka.

Chociaż mówi się, że w życiu jedyne, co pewne, to zmiana, my się jednak bardzo ich boimy, dlaczego?

Katarzyna Kucewicz: Zmiana wyrywa nas ze strefy komfortu, czyli ze strefy bezpiecznych rytuałów, które wykonujemy automatycznie. Człowiek lubi czynności automatyczne, dają mu one poczucie bezpieczeństwa. 

Taką czynnością może być na przykład poranna toaleta. Na pół przytomni idziemy do łazienki, myjemy zęby i buzię, nie musimy za wiele myśleć. Jednak kiedy nagle coś trzeba zmienić w tym rytuale, może nas to wytrącić z równowagi, zaburzyć harmonię i drażnić. 

Im jesteśmy starsi, tym bardziej swoje rytuały lubimy i cenimy. Bo za nimi idzie przewidywalność, poczucie kontroli nad własnym życiem. A nowe rzeczy sprawiają, że musimy się uczyć, poświęcić czas, by się przyzwyczaić do czegoś nowego, by zmienić coś, co było wykonywane bez udziału naszej świadomości. 

Bywa, że przez kilka nawet lat, tkwimy w tym samym miejscu przez strach, który determinuje nasze życie. Nie decydujemy się na zmianę pracy, na skończenie związku, w którym jesteśmy nieszczęśliwe. Ba – problemem okazuje się chociażby zmiana kolorów, czy długości włosów. Jesteśmy sfrustrowane tym, że nie stać nas na zmianę. Jak zacząć, jak zbudować w sobie gotowość do zmiany?

Przede wszystkim warto zaakceptować, że zmiana może być trudna i nie wyrzucać sobie, że wszyscy umieją się ruszyć, a tylko my się zasiedzieliśmy. Następnie warto rozplanować sobie, jak zmiana będzie przebiegała. Podzielić zmianę na etapy: przygotowanie-początki-działanie- utrzymanie. Przygotowanie to faza, kiedy sobie wszystko dokładnie rozrysowujemy, łącznie z celem, jaki chcemy osiągnąć. Potem początki, czyli pierwsze kroki w zmianie – one zwykle nas przerażają. Na przykład wysłanie pierwszych CV. To może napawać lękiem, ale pamiętajmy – to tylko etap, on minie. Następnie następuje już działanie, czyli po pierwszych lękach, pierwszych krokach zwykle zaczynamy być bardziej śmiali. I na koniec podtrzymanie zmiany, czyli troska o to, by nie powrócić do dawnych nawyków, czy rytuałów, które nam nie służyły. 

Może opowiem na przykładzie mojego dzisiejszego dnia. Rozmawiałam ze swoją dentystką, która mi powiedziała, że właśnie tak mówi pacjentom. Najpierw zaakceptuj, że trzeba leczyć zęby, potem przyjdź i się oswój z gabinetem, wylecz jakiś mały ubytek, a następnie już zasiądź do leczenia kanałowego. I finalnie staraj się o te zęby lepiej dbać. Warto dać sobie czas, w swoim tempie wdrażać zmianę. Nie na już, na szybko, nie w tempie koleżanki, czy przyjaciółki.

Czy nie jest tak, że często, decydujemy się na pozorne zmiany, nadal jednak tkwiąc w tym, co było? Czy tak zwane odcięcie się grubą kreską od tego, co było, da nam faktycznie możliwość ruszenia do przodu?

Często niestety  zatrzymujemy zmianę na etapie planowania. Czyli zbieramy się, gromadzimy wiedzę, stajemy się ekspertami od własnej zmiany, a potem następuje odrętwienie. Albo pójście jakimś planem B, czyli zmiana tylko częściowa, albo bardzo pozorna. Na przykład ktoś chciał zmienić swój zawód, a w efekcie przearanżowuje swoje biurko i na tym jego zmiana się kończy. To też coś, ale jednak nie o to nam chodziło. 

Myślę, że dzieje się tak dlatego, ponieważ pierwsze kroki zmiany są bardzo trudne oraz, że finalnie dokonujemy zmiany, ale potem jakoś znowu wracamy do starych nawyków. Tak mają osoby, które do zmiany podeszły powierzchownie, jak do zadania. 

Tymczasem w moim poczuciu zmiana, żeby była trwała, musi być zmianą wewnętrzną, zmianą całej naszej postawy wobec sytuacji, całego poglądu na sprawę. Jeśli ja nie przyswoję tego, że słodycze są dla mnie szkodliwe tylko przestanę je jeść, tylko żeby schudnąć, to prędzej, czy później do nich wrócę. Nie wrócę, jeśli zmienię swoje przekonanie wobec zdrowia, słodyczy i samej siebie. 

Co nam dają zmiany, czego uczą nas o nas samych, dlaczego są tak niezwykle ważne w naszym życiu?

Zmiany są potrzebne, bo oznaczają troskę i uważność na nasze potrzeby. A potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem, z nowymi wyzwaniami, nowymi ludźmi, którzy są dookoła nas. 

Osoba, która nic nie zmienia, często nie jest dość uważna na siebie, nierzadko też tylko pozornie dba o swój komfort, a tak naprawdę wcale nie troszczy się o swoje różne potrzeby, tylko dba o jedną – o bezpieczeństwo i stabilizację . A czasem bezpieczeństwo to za mało, żeby być szczęśliwym i spełnionym. Czasem trzeba wyjść poza nie, poczuć w sobie pewne napięcie i dyskomfort związany ze zmiana, żeby w efekcie móc żyć pełnią życia.

 


Lifestyle

10 lekcji życiowych Ani z Zielonego Wzgórza. Jutro jest wolne od błędów

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 czerwca 2020
5 ścieżek, które prowadzą do wewnętrznego spokoju
Fot. iStock/stock_colors
 

Rudowłosą Anię Shirley zna chyba większość z nas. Jako nastolatki pochłaniałyśmy z wypiekami na twarzy kolejne karty powieści Lucy Maud Montgomery – autorki mądrej, świetnej obserwatorki życia. Ciepła, kojąca opowieść o dziewczynie, która znalazła miłość w domu nieco dziwacznej dwójki samotników – Maryli i Mateusza – to także piękny manifest dobrego życia, wypełnionego prostymi przyjemnościami i przekonaniu, że zawsze jest gdzieś ktoś, komu na nas zależy.

10 lekcji życiowych Ani z Zielonego Wzgórza

1. Marzenia sprawiają, że ​​życie jest o wiele bardziej interesujące …

Nawet w najgorszych momentach wyobraźnia pozwala nam „podratować” emocje, spojrzeć w optymizmem w przyszłość. Marzenia sprawiają, że świat staje się barwny, a ktoś, kto wydawał nam się nudny i nieciekawy może zyskać na atrakcyjności 🙂 Obyśmy tylko nie żyli jedynie marzeniami i nie zatracili granicy między nimi a rzeczywistością.

2. Zawsze możesz liczyć na swojego przyjaciela, który dzieli z tobą najlepsze i najgorsze momenty życiu

Potrzebujemy jej – drugiej, ważnej osoby w naszym życiu. Kogoś, kto będzie przy tobie, gdy będziesz przeżywać rozczarowanie, smutek, trudne emocje. I kogoś, kto jest gotów świętować każdy, nawet najmniejszy twój sukces życiowy i zawodowy.

‍3. Czasem miłość przychodzi jak stary przyjaciel

Znasz go latami, wiecie o sobie wszystko. Uczucie pojawia się powoli, po cichu. Nie wiesz jak i kiedy, ale w pewnym momencie zaczynasz rozumieć, że tylko z nim możesz być szczęśliwa.

‍4. Jeśli dasz ludziom szansę, mogą cię zaskoczyć

Dlatego nie zniechęcaj się, nie dawaj zwieść pozorom. Pamiętaj, że każdy z nas ma słabszy dzień, osobiste problemy. Żeby naprawdę kogoś poznać, trzeba go zobaczyć w różnych sytuacjach. A miłość od pierwszego wejrzenia najczęściej zdarza się… w bajkach.

5. Z‍awsze jest jakiś zakręt na drodze

A za tym zakrętem to, czego się nie spodziewamy. Coś nowego, pięknego, dobrego. Zmiana. Nie można bać się zmian, to dzięki nim stajemy się „jacyś”, nie tkwimy w swoich błędnych przekonaniach.

6. Częścią dorastania jest popełnianie błędów

Dzięki nim się rozwijamy, dojrzewamy, dostrzegamy to, co jest w życiu naprawdę ważne. I uczymy się podejmować lepsze decyzje.

7. Twoja wyobraźnia jest twoją najcenniejszą własnością

Nikt nie może ci jej odebrać, nikt nie może zabronić ci marzyć, robić plany. Wierzyć i wyobrażać sobie dobrą przyszłość. Tworzyć, pisać.

8.Nie jest wcale tak trudno znaleźć pokrewną duszę, jeśli tylko uważnie patrzysz

Przyjaźń i miłość wymagają przecież głównie tego, by wykazać odrobinę dobrej woli, by się o kogoś postarać. Nie musimy być podobni, by być pokrewnymi duszami. To pokrewieństwo jest między nami właśnie mimo tych różnic…

9. Nie bój się stanąć w obronie samej siebie

Nikt nie zrobi tego lepiej niż ty. Nikt nie zna ciebie lepiej niż ty sama. Nikt tak dobrze nie wie czego chcesz i dlatego to jest takie ważne. Jeśli tylko wierzysz, walcz o siebie.

10. Jutro jest wolne od błędów

Więc nie zadręczaj się. Każdy z nas się myli – nowy dzień to nowa szansa na coś dobrego, lepszego. Na to, by zrozumieć nasze błędy, na wybaczenie – sobie i innym. Najważniejsze jest to, co przed nami.

 

 

 

 


Na podstawie: www.anneofgreengables.com


Lifestyle

Jeżyny – owoce o wielu mocach. Jak przyrządzić z nich dżem, sok lub nalewkę na zimę?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 czerwca 2020
jeżyny - własciwości, kcal, przetwory, przepisy na sok, nalewka, dżem
Fot. iStock

Jeżyny to owoce, które mają nie tylko ciekawy smak, ale także przynoszą wiele korzyści dla  zdrowia. Krzaki jeżyn rosną praktycznie wszędzie, od lasów po przydroża, można je uprawiać także na własne potrzeby w ogródkach. Warto zbierać jeżyny i robić z nich domowe przetwory, lub po prostu jeść na surowo.

Jeżyny wyglądem zbliżone są do malin, jednak ich owoce są otoczone większymi kolcami i są bardziej kwaśne w smaku. Ciemnofioletowy lub niekiedy czarny kolor owoców jeżyny świadczy o bogactwie cennych składników dla zdrowia. Soczyste owoce dojrzewają w sierpniu i we wrześniu. Można wykorzystać je jako dodatek do różnych deserów, ciast, dżemów, konfitur, a także soków i  nalewek. Warto choć raz przyrządzić własne domowe przetwory z jeżyn, by cieszyć się ich smakiem także poza sezonem.

jeżyny - własciwości, kcal, przetwory, przepisy na sok, nalewka, dżem

Fot. iStock

Jeżyny – wartości odżywcze, witaminy, kcal

W jeżynach znajdziemy wiele ważnych dla zdrowia witamin i to w niemałych ilościach. Jest tu witamina C, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9), witamina , K, E. Nie brakuje także minerałów: cynku, fosforu, potasu, magnezu, wapnia, sodu i żelaza. Jeżyny zawierają także dużo błonnika oraz antocyjanów, które odpowiadają za ciemny wygląd owoców. Jeśli chodzi o kalorie, jeżyny w 100 g zawierają 43 kalorie, więc można uznać je za owoce niskokaloryczne, wskazane dla osób na diecie. Indeks glikemiczny jeżyny wynosi jedyne 25, więc mogą bez obaw sięgać po nie osoby chorujące na cukrzycę.

Jeżyny – właściwości dla zdrowia

Wspierają pracę układu krążenia

Antocyjany, których nie brakuje w jeżynach, poprawiają elastyczność naczyń włosowatych i wzmacniają serce. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, natomiast błonnik ogranicza wchłanianie niezdrowych tłuszczów, dzięki czemu obniża ryzyko wystąpienia chorób serca. Witamina K pełni ważną funkcję w układzie sercowo-naczyniowym, utrzymując tętnice w dobrym stanie.

Obniżają poziom cukru we krwi

Jeżyny mają niski indeks glikemiczny równy 25, więc nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Błonnik dodatkowo spowalnia wchłanianie węglowodanów, co ułatwia utrzymanie dobrego poziomu glukozy.

Chronią przed nowotworami

Wspomniane już wielokrotnie antocyjany, to jedna z najważniejszych broni przeciwko rozwojowi różnego typu nowotworów. W jeżynach jest ich naprawdę dużo, o czym świadczy ciemny kolor owoców.

Dla zdrowego żołądka

Jeżyny bogate są w różnego rodzaju przeciwutleniacze, które wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego śluzówki wyściełającej żołądek. Jedzenie jeżyn może chronić przed wrzodami.

Wzmacniają wzrok

Dzięki witaminom C i E zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i osłabienia wzroku. Antocyjany obniżają wysokie ciśnienie i likwidują stany zapalne siatkówki oka.

Wzmacniają kości i zęby

Jeżyny zawierają minerały, które są niezbędne w tworzeniu tkanki kostnej, czyli wapń i magnez. Witamina K bierze udział w tworzeniu białka kostnego, które wzmacnia gęstość kości i obniża ryzyko złamań.

jeżyny - własciwości, kcal, przetwory, przepisy na sok, nalewka, dżem

Fot. iStock

Łagodzi objawy PMS i menopauzy

Jeżyny zawierają fitoestrogeny, które mają podobne działanie jak estrogeny produkowane w kobiecym organizmie. Niedobór estrogenów wpływa negatywnie na samopoczucie kobiet, a jedzenie jeżyn może łagodzić objawy PMS oraz menopauzy.

Jeżyny – popularne odmiany

Leśne jeżyny kojarzymy z dużymi kolcami, które nie mają litości dla rąk i ubrań przy zbiorze owoców. Krzaki jeżyn oczywiście można też uprawiać w ogrodzie. Na domowy użytek sprawdzą się tu odmiany takie jak: jeżyna pofałdowana, Black Satin, lub też jeżyna bezkolcowa, która jest chyba najłatwiejsza w uprawie i w zbiorze owoców. Jeżyna bezkolcowa, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada kolców, które z reguły utrudniają zarówno pielęgnację, jak i zbiór owoców. Sama jeżyna bezkolcowa ma różne odmiany, takie jak: jeżyny Jumbo, Loch Ness, Thornfree, które nie sprawiają kłopotu w pielęgnacji i wydają smaczne oraz wartościowe owoce.

Jeżyny – przepisy na przetwory

Jeżyny to wdzięczne owoce na przetwory, po które chętnie sięgamy zimą. Ważne jest, by owoce zbierane były albo z własnej działki, albo z krzaczków dziko rosnących, ale oddalonych od ulicy i spalin. Owoce przed przetworzeniem należy dobrze umyć i pozbawić szypułek.

Dżem z jeżyn – przepis

Najprostszy do przygotowania jest dżem, który idealnie pasuje do naleśników czy gofrów, sprawdzi się na kanapki oraz jako dodatek do deserów.

jeżyny - własciwości, kcal, przetwory, przepisy na sok, nalewka, dżem

Fot. iStock

Dżem z jeżyn – składniki

 • 2 kg jeżyny
 • 1,5 kg cukru

Dżem z jeżyn – przygotowanie:

 1. Jeżyny umyj porządnie, odsącz na sitku.
 2. Do garnka z grubym dnem przesyp część jeżyn i zasyp je cukrem, zrób tak z kolejnymi warstwami, aż jeżyny i cukier nie zostaną wykorzystane – na górze musi być cukier.
 3. Jeżyny z cukrem zostaw na noc, by puściły sok.
 4. Zagotuj na niewielkim ogniu (by się nie przypaliły możesz potrząsać garnkiem, a mieszać jedynie w ostateczności). Pojawiającą się na wierzchu pianę należy usunąć.
 5. Gdy masa odpowiednio zgęstnieje, garnek nakryj ściereczką i odstaw jeżyny do przestygnięcia.
 6. W międzyczasie umyj i wyparz słoiki na dżem, nałóż jeszcze ciepłą masę i zakręć, odstaw aż do całkowitego wystygnięcia nakrętką do dołu.

Sok z jeżyn – przepis

Proponowany sok z jeżyn jest podobnie nieskomplikowany w przygotowaniu, co dżem na zimę.

jeżyny - własciwości, kcal, przetwory, przepisy na sok, nalewka, dżem

Fot. iStock

Sok z jeżyn – składniki:

 • 2 kg jeżyn
 • 1 kg cukru

Sok z jeżyn – przygotowanie:

 1. Dokładnie umyte owoce zasyp warstwami cukrem w dużym naczyniu i zostaw na noc, by puściły sok.
 2. Rano sok podgrzej do zagotowania i od razu zlej do umytych i wyparzonych słoiczków lub butelek. Pozostałe owoce możesz dorzucić do butelek w całości lub odcisnąć przez gazę i pozostały sok również rozlać.
 3. Pasteryzuj 10 minut od chwili zagotowania się wody.

Nalewka z jeżyny – przepis

Nalewka z jeżyny to aromatyczny trunek, który zdrowo rozgrzeje w zimne miesiące. Przepisów na nalewkę jest wiele, a ten jest zdecydowanie najłatwiejszy, choć na poczęstunek trzeba będzie poczekać pół roku.

jeżyny - własciwości, kcal, przetwory, przepisy na sok, nalewka, dżem

Fot. iStock

Nalewka z jeżyny – składniki:

 • 2 kg jeżyn
 • 1 kg cukru
 • 1 litr spirytusu

Nalewka z jeżyny – przygotowanie:

 1. Owoce dokładnie umyj, osusz, przełóż warstwami delikatnie dociskając je z cukrem, do wyparzonego słoja. Słój zamknij i przetrzymaj 4-5 dni, potrząsając nim od czasu do czasu.
 2. Po tym czasie zalej spirytusem i odstaw na kolejny tydzień.
 3. Po tym czasie odcedź owoce od alkoholu i odłóż na kolejny tydzień.
 4. Przefiltruj i rozlej do wyparzonych butelek.
 5. Przechowuj w chłodnym miejscu, przez kolejne pół roku, by nabierała mocy.

źródło: bonavita.pl , www.ekologia.pl , www.swiatkwiatow.pl 

Zobacz także

„Nie przeszkadzać. To czas tylko dla mnie!”. Domowe SPA ukoi zmysły, poprawi urodę i naładuje baterie

Pomijasz framugi okienne i prowadnice podczas mycia okien? Tak wyczyścisz wąskie szczeliny

10 oznak zakochania. Wiosna, ach to ty!