Go to content

Dni wolne od pracy 2021 – kalendarz. Kiedy warto planować wypoczynek?

Dni wolne od pracy 2021 - kalendarz
Fot. iStock

Dni wolne od pracy są prawdziwym wytchnieniem dla osób, które mają sporo obowiązków zawodowych na swoich głowach. Niektóre dni są odgórnie ustalone, wiadomo kiedy dokładnie się ich spodziewać, inne z kolei są ruchome, np. jak Wielkanoc. Które dni wolne od pracy 2021 roku warto zaplanować na dłuższy odpoczynek, a które będą jedynie skromnym, ale jakże potrzebnym przerywnikiem od zawodowych obowiązków?

Dni wolne od pracy 2021 — wyczekiwana chwila wytchnienia 

Dni wolne od pracy 2021 to jedno z pytań, które najczęściej będziemy wpisywać w wyszukiwarkę. Świadomość, kiedy wypadają pozwala na zaplanowanie wypoczynku lub takich zajęć w czasie prywatnym, na jakie nie wystarczyłoby nam czasu np. w trakcie standardowego weekendu. Wiele osób, o ile jest taka możliwość, łączy dni wolne od pracy z kilkoma dniami urlopu, by móc jeszcze bardziej odpocząć i wykorzystać dla przyjemności więcej, niż kilka dni wolnego. Bez wątpienia mądrze zaplanowany urlop zdecydowanie wydłuży czas wolny od pracy.

Choć historia układała się różnie, ponieważ święta ustawowo wolne zmieniały się nieco od czasów międzywojennych, obecnie mamy 13 dni świątecznych. Zaliczamy do nich święta, które mają jedną, stałą datę obchodów, np. Święto Konstytucji 3 Maja, jak i święta ruchome, czyli święto Wielkiej Nocy, Poniedziałek Wielkanocny, Zielone Świątki i Boże Ciało.

Dni wolne od pracy 2021 - kalendarz

Fot. iStock/Dni wolne od pracy 2021

Dni wolne od pracy — kalendarz 2021 

W 2021 roku ustawowo wolne dni od pracy prezentują się następująco:

Styczeń:

  • 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli

Jeśli ktoś ma możliwość dobrać w tym czasie kilka dni urlopu, może wydłużyć wolne, biorąc dwa dni urlopu 4 i 5 stycznia. Razem ze świętem 6 stycznia przypadnie łącznie 6 wolnych dni.

Kwiecień:

Wielkanoc 2021 i dni wolne także nie będą nas rozpieszczały. Dni bez pracy przypadną w tym roku na weekend oraz poniedziałek, co nie pozwala na manewry ze zrobieniem dłuższej wiosennej przerwy od obowiązków zawodowych.

  • 4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
  • 5 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc, drugi dzień świąt

Maj:

W tym roku majówka nie da takich możliwości na labę, jak w latach poprzednich. Majówka tym razem wypada mało szczęśliwie, ponieważ 1 maja to sobota. To sprawia, że w najgorszym wypadku jedynie 3 dni dadzą możliwość, bez dorzucania urlopu, na złapanie oddechu w połowie roku. Trzeba przy tym pamiętać o przysługującym za święto wypadające w sobotę dodatkowym dniu wolnym w innym terminie, co wyjaśniamy poniżej.

  • 1 maja (sobota) – Święto Pracy
  • 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
  • 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Czerwiec:

  • 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

Sierpień:

  • 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego

Listopad:

  • 1 listopada (poniedziałek) – Dzień Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (czwartek) – Narodowe Święto Niepodległości

Grudzień:

  • 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
  • 26 grudnia (niedziela) – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Dni wolne od pracy 2021 — co, jeśli święto wypada w sobotę?

Nie jest to powód do zmartwienia, ponieważ wolne wcale nie przepada. Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego za każde święto przypadające w sobotę. Prawo to obowiązuje od 2012 roku. Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli w danym roku święto przypada w sobotę, pracownikom należy się wolne w innym terminie. Dzień wolny pracodawca powinien wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Najczęściej stosowana jest zasada, że dzień wolny poprzedza dzień świąteczny lub następuje po nim, choć nie jest to konieczność. Pracodawca może także dostosować się do prośby pracownika o wyznaczenie innego dnia wolnego w określonym terminie.

Dni wolne od pracy 2021 - kalendarz

Fot. iStock/Dni wolne od pracy 2021

Planując urlopy i przedłużone dni wolne w 2021 roku należy pamiętać, że w związku z tym, że 1 maja oraz 25 grudnia wypadają w sobotę, przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

Natomiast rzecz ma się inaczej jeśli święto wypada w niedzielę. W tym wypadku nie należy się wolny dzień dla pracowników.


źródło:  www.prawo.pl