Lifestyle Psychologia

Dlaczego śmierć ukochanego zwierzaka (też) ma znaczenie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2019
Fot. iStock/fcscafeine
 

Kilka dni temu trafiłam na przepiękną dedykację. Były premier żegnał ukochanego czworonoga takimi słowami: „Najlepszy przyjaciel, z sercem w wiernych oczach i uśmiechniętym pyszczku. Odszedł, ale 'żaden pies na świecie nie odchodzi całkiem, gdy z człowiekiem wymienią się duszy kawałkiem’. Śpij Pieseczku, śpij”. Ci, którzy nie zrozumieli oburzyli się. Jak można żegnać zwierzę tak, jakby było człowiekiem? Otóż można. Śmierć bliskiego zwierzaka liczy się tak samo. Ta śmierć również ma znaczenie.

Smierć jest częścią życia. Strata bliskich osób jest wpisana w ryzyko miłości. Jeśli angażujemy się emocjonalnie, cierpimy, gdy odchodzi ten, kogo kochamy. Pokochać zwierzę i być za nie odpowiedzialnym, to znaczy również mieć świadomość, że będziemy cierpieć, gdy ono umrze. A taki smutek, mimo, że trudny do zniesienie, wiele wnosi do naszego życia. W gruncie rzeczy, choć może trudno w to uwierzyć, żałoba po stracie zwierzaka niewiele różni się od żałoby po stracie bliskiej osoby. Wszystko zależy od tego, jak bardzo przywiązani byliśmy do naszego czworonoga.

Jeśli wychowywano nas w miłości i szacunku do zwierząt, stają się one dla nas członkiem rodziny. Otrzymują najwyższą troskę i uwagę – bezwarunkowo.

Gdy zwierzę choruje i przychodzi moment pożegnania, zdajemy sobie sprawę, że nic nie wypełni pustki po naszym przyjacielu, bo dla nas był on po prostu wyjątkowy. Indywidualne podejście do zwierzaka sprawia, że nie chcemy natychmiast brać pod uwagę nowego pupila – musimy naszą żałobę odpracować, przetrawić w sobie smutek i żal. Przecież to był „ktoś”, kto stanowił część naszego życia, kto na swój sposób dzielił z nami smutki i radości, ktoś, do kogo tuliliśmy się w trudnych chwilach, ktoś, kto zawsze potrafił nas rozbawić i rozczulić do łez.

Śmierć ukochanego zwierzaka uczy nas wdzięczności za jego uczucie i przywiązanie oraz pozwala nam lepiej zrozumieć więz jaka łączy te dwa światy – zwierzęcy i ludzki. Uczmy nasze dzieci wrażliwości na zwierzęcą miłość i pokażmy im, czym jest odpowiedzialność za to, co oswoiliśmy. Zdarza się, że zwierzęce emocje, którymi obdarzają nas nasi bracia mniejsi są trwalsze i bardziej intensywne niż uczucia, którymi obdarzają nas ludzie.

 


Lifestyle Psychologia

Cztery naturalne składniki, które skutecznie odstraszają komary

Redakcja
Redakcja
12 czerwca 2019
Fot. iStock
 

Była kiedyś taka piosenka o komarach, nie będziemy jej może tu cytować, ale znacie to uczucie wku*wienia, kiedy przyjemny, ciepły wieczór zakłóca nam brzęczenie nad uchem. O tak, komary potrafią popsuć nawet najlepszą atmosferę. Pryskamy się czym wlezie, palimy jakieś wynalazki, które mają odgonić te upierdliwe owady, sadzimy nawet rośliny w doniczkach, ale nie zawsze wszystko jest tak skuteczne, jak byśmy chcieli.

My dziś podpowiadamy- nie chcesz wydawać majątku na specyfiki na komary, których skuteczności nie jesteś pewna? Przygotuj miksturę w domu, a będziesz mieć pewność, że żaden komar ciebie, twojej rodziny, przyjaciół nie dotknie.

Jakie naturalne produkty działają najlepiej?

Cytrynowy olejek eukaliptusowy

Używany od lat 40. XX wieku cytrynowa olejek eukaliptusowy jest jednym z bardziej znanych naturalnych repelentów. Przeprowadzone badania wykazały, że mieszanka 32-procentowego oleju z eukaliptusa cytrynowego zapewnia ponad 95-procentową ochronę przed komarami przez trzy godziny.

Zrób sama:

Jedną część cytrynowego olejku eukaliptusowego wymieszaj z z dziesięcioma częściami oleju słonecznikowego. Tą mieszanką nasmaruj skórę. Uwaga, lepiej nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.

Lawenda

Zgniecione kwiaty lawendy wytwarzają zapach i olej, które mogą skutecznie odstraszyć komary. Lawenda ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne, czyli nawet, gdy uparty komar nas ugryzie, będziemy znacznie słabiej odczuwać skutki ukąszenia.

Zrób sama:

Jeśli masz lawendę w doniczkach czy na podwórku, zmiażdż jej kwiaty, a olej nich nałóż na wrażliwe miejsca ciała, takie jak kostki i ramiona. Na czystą szmatkę wlej trochę oleju lawendowego i wetrzyj go w skórę.

Olej cynamonowy

Cynamon to coś więcej niż świetny dodatek do musu jabłkowego lub płatków owsianych. Według badań przeprowadzonych na Tajwanie olej cynamonowy może zabić jaja komarów. Może również działać jako środek odstraszający dorosłe komary.

Zrób sama:

Aby sporządzić rozcieńczony 1-procentowy roztwór, wymieszaj 1/4 łyżeczki (lub 24 krople) oleju cynamonowego ze 120 mililitrami wody. Tą mieszanką możesz spryskać skórę lub ubranie, a także miejsce, gdzie zamierzacie spędzić wieczór.

Tymianek

Zarówno w postaci olejku, stanowi 91% skuteczną ochronę przed komarami. Co ważne, może wrzucić liście tymianku do ogniska. Badania pokazują, że palenie liści tymianku zapewnia 85-procentową ochronę przez 60 do 90 minut.

To jak, który naturalny sposób na komary wykorzystacie?


Lifestyle Psychologia

Ostrzeżenie meteorologiczne: upały w całej Polsce. Sprawdź, co robić (12.06.2019)

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 czerwca 2019
Fotomontaż / iStock

IMiGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia. Upały, które występują praktycznie w całym kraju są niebezpieczne. Nie wychodź na słońce i uważaj, żeby się nie przegrzać. Pamiętaj, że taka pogoda jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych oraz osób chorych i osłabionych.

Ostrzeżenie meteorologiczne: Upały w całej Polsce.( 12.06.2019)

Fot. Screen ze strony IMiGW pogodynka.pl

Bieżące ostrzeżenia są aktualizowane na stronie IMiGW.

Jak przetrwać upał?

  1. Unikaj gwałtownych zmian temperatur

  2. Jeśli jesteś na słońcu, nie pij lodowatych napojów

  3. Unikaj nadmiernego przegrzewania się

  4. Unikaj gwałtownego schładzania ciała

  5. Korzystaj z klimatyzacji (i wiatraka) rozsądnie

  6. Pij dużo wody!

  7. Uważaj na słońce!

  8. Pamiętaj o kapeluszu

  9. Unikaj wychodzenia między 10.00 a 18.00


Zobacz także

Byle czego nie weźmiesz, znasz swoją wartość. List do męża, którego utrzymuję od kilku lat

200 krajów na świecie, 25 miast w Polsce uczestniczyło w obchodach Międzynarodowego Dnia Jogi

Byłe pierwsze damy przyjechały na granicę polsko-białoruską. Wzięły udział w akcji Matki na Granicę