Psychologia

Które zwierzę jest mądrzejsze – pies czy kot? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 grudnia 2017
Fot. iStock/vvvita
 

Odwieczny dylemat miłośników tych dwóch gatunków zwierząt zdaje się być rozwiązany. Kociarze uważają, że psy są uległe i mówiąc delikatnie, mniej inteligentne, a psiarze, że koty to złośliwe pozbawione empatii i rozumu bestyjki. Naukowcy zabrali się do roboty profesjonalnie i postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Jesteście ciekawi, co ustalili?

Kora mózgowa psa zawiera około 500 milionów neuronów, a kotów jedynie 250 milionów (u ludzi ta liczba to około 16 miliardów). Oznacza to, że psy są bardziej inteligentne od mruczków i mają lepsze zdolności poznawcze. Można też spekulować, że mają z grubsza taką samą inteligencję jak szopy i lwy, podczas gdy koty domowe można porównać  z niedźwiedziami. Jednak to koty są mistrzami intuicji i mają silniejszy instynkt samozachowawczy.

Czy te różnice rzeczywiście tak mocno widać? Behawioryści zwierzęcy uważają, że do każdego futrzaka należy podchodzić indywidualnie. Tak jak wśród ludzi, tak i wśród zwierząt znajdziemy te mniej i bardziej mądre, niezależnie od ich gatunku.


 

Na podstawie: nationalgeographic.com


Psychologia

Wyobraź sobie, że spacerujesz po lesie… Ten test psychologiczny ukaże prawdę o tobie i twoich relacjach z bliskimi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 grudnia 2017
Fot. istock/MarioGuti
 

Czasem warto zatrzymać się na chwilę, odetchnąć głębiej i wsłuchać się w swój wewnętrzny głos. Wykonaj prosty test psychologiczny i zobacz, co ci w duszy gra. Twoje odpowiedzi wskażą wartości, które są dla ciebie ważne w życiu osobistym i w relacjach z bliskimi osobami.

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że chodzisz po pięknym, gęstym lesie. Słońca już nie widać, czujesz delikatny wiatr. Jest pięknie, łatwo ci się zrelaksować, oddychasz głęboko.

Kto idzie obok ciebie?

Idąc dalej przez las, natkniesz się na zwierzę.

Co to za zwierzę?

Podchodzisz do zwierzęcia.

Co robi zwierzę?

Wchodzisz jeszcze głębiej w las i trafiasz na polanę. Na środku polany stoi dom.

Jak duży? Czy jest ogrodzony czy nie?

Podchodzisz do domu, drzwi są uchylone. Wchodzisz i widzisz stół.

Powiedz, co znajduje się na stole.

Kończysz rozglądać się po domu i wychodzisz z niego tylnymi drzwiami. Widzisz ogromny trawnik i ogród. W ogrodzie znajdujesz kubek.

Z czego jest wykonany kubek? Co robisz z kubkiem?

Gdy idziesz do końca ogrodu, widzisz wodę.

Jaki to rodzaj wody? Jezioro? Rzeka? Staw?

Musisz przedostać się przez tę wodę, aby wrócić do domu.

Jak bardzo się zamoczysz?

Interpretacja

Osoba, z którą spacerowałeś po lesie jest najważniejszą osobą w twoim życiu.

Rozmiar zwierzęcia reprezentuje rzeczywisty rozmiar twoich problemów.

Jeśli zwierzę było niespokojne oznacza to, że masz tendencję do bycia bardziej agresywnym. Jeśli zachowywało się spokojnie jesteś zazwyczaj bierny..

Wielkość twojego domu reprezentuje rozmiar twoich ambicji.

Jeśli dom nie było ogrodzony, oznacza to, że jesteś otwarty.

Jeśli to, co zobaczyłeś na stole, nie było pokarmem, ludźmi ani kwiatami, oznacza to, że przeżywasz bądź przeżyłeś ostatnio jakąś trudną, przykrą sytuację.

Trwałość materiału, z jakiego wykonany jest kubek, który znalazłeś w ogrodzi odpowiada trwałości twojego związku z osobą, którą wymieniłeś na początku historii. To, co z nim zrobisz, symbolizuje twój stosunku do niej.

Wielkość zbiornika wodnego oznacza jak silny jest twój popęd seksualny.

Im bardziej się zamoczyłeś, tym większą rolę w twoim życiu odgrywa seks.


Psychologia

Ta śliczna kobieta latami maskowała swój defekt. Dziś odważnie mówi o chorobie

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
8 grudnia 2017
Fot. Screen z Instagrama / instabytess

Therese Hansson miała 14 lat, gdy jej świat wywrócił się do góry nogami. Któregoś dnia, gdy przed lustrem wiązała włosy w kucyk, zauważyła na głowie łysy obszar. W pierwszej chwili pomyślała, że to nowotwór. Na szczęście nie był to rak, choć właściwa diagnoza niewiele ją pocieszyła. Okazało się, że nastolatka zmaga się z łysieniem plackowatym. 

Młodziutka Szwedka przez wiele lat nie mogła zaakceptować swojego wyglądu i nosiła perukę. Była przerażona, gdy wypadły jej wszystkie włosy. Nie wyobrażała sobie, że mogłaby wyjść na ulicę z kompletnie łysą głową. Latami więc ukrywała swój defekt.

Attitude like #Kanye, feelings like #Drake 🖤 #faceofrebeccastella

Post udostępniony przez Therese Hansson (@instabytess)

Dopiero niedawno 26-latka pogodziła się ze swoim wyglądem. Co więcej, pokochała siebie i rozpoczęła pracę jako modelka. Aktualnie współpracuje z dużą marką bieliźnianą. Jej zdjęcia, na których pozuje w seksownej bieliźnie, naprawdę robią wrażenie. Kobieta zyskała też popularność w sieci. Jej profil na Instagramie śledzi prawie 9 tysięcy osób. Kiedy tylko może, stara się opowiadać o swojej chorobie, żeby dodać otuchy innym osobom, zmagającym się z tym problemem. Na co dzień Tess pracuje jako pielęgniarka.

Dzisiaj Tess nie boi się już wyjść na ulicę bez peruki. Udowadnia, że piękno i seksapil kobiety wynikają wyłącznie z samooceny. Najważniejsze jest to, żeby polubić siebie i swoje wady przekuć w zalety. – Czuję się sobą. Nie muszę nigdy więcej już nic ukrywać – mówi w rozmowie z Independent.

Łysienie plackowate dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Może pojawić się w dowolnym moment, choć najczęściej występuje u osób młodych. Jest to przewlekła choroba zapalna, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i w konsekwencji – utraty włosów. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Lekarze podejrzewają, że łysienie plackowate ma podłoże autoimmunologiczne.

Źródło: Independent


Zobacz także

Ty również jesteś zwycięzcą. 7 dowodów na to, że już wygrałeś swoje życie

Jeśli nie traktujesz mnie poważnie, nie marnuj dłużej mojego czasu – znikaj z mojego życia

Trzeba natychmiast żyć. Jest później niż się wydaje. 4 rzeczy, których przekładać nie wolno