Go to content

Które zwierzę jest mądrzejsze – pies czy kot? Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie

Fot. iStock/vvvita

Odwieczny dylemat miłośników tych dwóch gatunków zwierząt zdaje się być rozwiązany. Kociarze uważają, że psy są uległe i mówiąc delikatnie, mniej inteligentne, a psiarze, że koty to złośliwe pozbawione empatii i rozumu bestyjki. Naukowcy zabrali się do roboty profesjonalnie i postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Jesteście ciekawi, co ustalili?

Kora mózgowa psa zawiera około 500 milionów neuronów, a kotów jedynie 250 milionów (u ludzi ta liczba to około 16 miliardów). Oznacza to, że psy są bardziej inteligentne od mruczków i mają lepsze zdolności poznawcze. Można też spekulować, że mają z grubsza taką samą inteligencję jak szopy i lwy, podczas gdy koty domowe można porównać  z niedźwiedziami. Jednak to koty są mistrzami intuicji i mają silniejszy instynkt samozachowawczy.

Czy te różnice rzeczywiście tak mocno widać? Behawioryści zwierzęcy uważają, że do każdego futrzaka należy podchodzić indywidualnie. Tak jak wśród ludzi, tak i wśród zwierząt znajdziemy te mniej i bardziej mądre, niezależnie od ich gatunku.


 

Na podstawie: nationalgeographic.com