Go to content

Dlaczego nie mogę odpuścić? Czyli nieudane przestawanie… Akcja #BabaCud – wyzwanie #8

Fot. iStock/fcscafeine

Przestawanie w naszej kulturze bardzo często postrzegane jest jako słabość, więc odruchowo próbujemy je ukryć. Jest aż 7 pułapek, które czekają na nas, gdy chcemy nieco odpuścić. Dlaczego te wszystkie style są dla nas złe? Bo każdy z nich, na swój sposób oddala nas od przestawania naprawdę. Od tego, co czeka, gdy już uda nam się odpuścić… i brać z lekkością to, co daje nam życie…  Nieudane przestawanie, to trwanie w tym, przed czym chcemy uciec. To utwierdzanie się w tych samych złych nawykach, które mają się całkiem dobrze w naszych głowach.

7 stylów nieudanego odpuszczania. Czyli, jak tego nie robić!

Gotowi na przerwanie błędnego koła? Sprawdźcie, jakie pułapki na siebie zastawiamy.

1. Przestawanie z lenistwa

Miało być inaczej. Sytuacja się zmieniła, a wraz z nią chęci. To co w tym stylu jest bardzo charakterystyczne, to powtarzalność. Osoby reprezentujący ten styl odpuszczania, to osoby o słomianym zapale, porzucają większość podjętych zadań, pod płaszczykiem racjonalnego „odangażowania”.

2.  Przestawanie w imię wyższych idei

Chyba każdy z nas ma za sobą takie hollywoodzkie odpuszczanie, z pompą. Jak go rozpoznać? Bardzo prosto!

Wystarczy wymówka, która ma uspokoić nasze sumienie i głowę.

„Gdybym nie przestała to… mogłabym wiele stracić, nie byłabym uczciwa, itd.. Brzmi znajomo? Cudowny imperatyw moralny, misja: uratować świat. W rzeczywistością owa „konieczność: okazuje się bardzo względna lub ma zamaskować to i owo w naszej prawdziwej decyzji.

3.  Przestawanie na niby

Pozornie odcinamy się od problemu, emocji, relacji, a w rzeczywistości zamiast rozwiązać konflikt, podsycamy go.

Mechanizm przestawania na niby opiera się na tymczasowych rozwiązaniach. Ten mechanizm bardzo często występuje w relacjach między ludźmi – w związkach, relacjach rodzinnych oraz zawodowych.

4. Przestawanie królowej

Królowa rządzi i mówi jak jest. A jak mówi, że odpuściła, to odpuściła bez względu na to jak jest naprawdę. Przestawanie królowej pełni rolę demonstracji lub szantażu. Bardzo niezdrowy model odpuszczania, w którym przede wszystkim chodzi o korzyść, jaką jest władza.

5. Przestawanie magika

Dziś jestem, jutro znikam bez słowa wyjaśnienia. I co teraz beze mnie zrobisz, hę? O ho ho, będzie efektownie, ale wcale nie efektywnie… Bo chodzi tylko o to, żeby komuś dopiec. Taki styl przestawania nigdy nie jest dobry.

6. Wielkie bum

To moment, kiedy kropla przepełnia czarę goryczy. Drobiazg, który popycha do podjęcia decyzji – nigdy więcej. Popularne, ale czy działa? Impuls bywa bardzo pomocny, ale po każdym wielkim wybuchu ktoś musi posprzątać…

7. Przestawanie ukradkiem

Gdy bardzo się boimy odpuścić i stracić kontrolę. Kłamiemy, kręcimy, zakłady wyluzowane maski, a w środku się w nas gotuje. Wszystko po to, by nikt nie przyłapał nas na przestawaniu, no bo, jak to tak? Porzucić coś, zmienić zdanie, już nie chcieć?

Zapraszamy was na 14-dniowy przedświąteczny kurs odpuszczania, uczenia się znajdowania najkrótszych, najprzyjemniejszych, najlepszych, a zarazem bardzo kreatywnych dróg. Bądźcie z nami. Zamiast nadskakiwać wszystkim wokół, po prostu bądźcie z nami i z nimi, w zgodzie ze sobą!

Tak! Mogą dziać się cuda, które sama wykreujesz. Delektuj się świętami!

Akcja #BabaCud

Pomyśl tym razem też o sobie, o zdrowym rozsądku przed świętami i podczas nich – a poprzez to także swoich bliskich. Niech te  święta znów nie będą kolejną udręką, a frajdą, radością, przyjemnością, smakowitością, delektowaniem się pysznymi potrawami – najlepiej tymi wspólnie przygotowanymi. Nie zapomnij podelektować się  fantastycznym czasem.

Przez 14 dni będziemy zdradzać wam sposoby na uwolnienie głowy od zbędnych obowiązków i poczucia przymusu. Nie musisz robić tego wszystkiego sama. Krok po kroku pozwól sobie na zrelaksowane święta!

Najfajniejsze komentarze nagrodzimy super nagrodami. Niech te święta będą naprawdę dobre! Szukajcie wyzwań na naszej stronie i na Facebooku.

Gotowa na przedświąteczne odpuszczanie? Wiemy, to wcale nie będzie łatwe! Zrób pierwszy krok i wykonaj nasze dzisiejsze wyzwanie!

II tydzień:

10.04.2019 – Mini wyzwanie na dziś:

W komentarzu to tego artykułu napisz, co zamierzasz odpuścić i dlaczego to dla ciebie ważne. Pozwól sobie rozluźnić nieco więzy, które cię niepotrzebnie ograniczają!

Sprawdź przepis na dziś – i już więcej się nie martw!

Partnerem akcji jest

Apetyt rośnie w miarę jedzenia… Weź również udział w naszym konkursie na najbardziej leniwą potrawę wielkanocną!

Nagrody:

8 x zestaw smakołyków, składający się z:

 • Ciasto drożdżowe DB
 • Babeczki z płatkami czekolady
 • Beza
 • Ciasto Leśny mech
 • Komplet cukrów smakowych (6 smaków)
 • Komplet pisaków
 • Posypki Decorada (3 rodzaje)
 • 2 polewy
 • Budyń wanilinowy i śmietankowy
 • Krem Karpatka
 • Mix do śmietany
 • Mix do mascarpino
 • Proszek do pieczenia
 • Aromat migdał & cytryna
 • 2 x galaretka


Akcja trwa od 01.04.2019 do 14.04.2019 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.

Na podstawie książki „Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać”, Peg Streep, Alan B. Bernstein, PWN