Go to content

Detoks dla twojej lodówki, głowy i… portfela. Akcja „Chcesz uporządkować swoje życie? Uporządkuj przestrzeń wokół siebie”

10 grzechów głównych twojej lodówki
Fot. iStock / YinYang

Lodówkowych grzechów mamy sporo na koncie i wcale nie chodzi o nocne podjadanie w piżamie 😉 . Tym razem pora uporządkować nieco swoją głowę, zdrowie, portfel i kuchnię. Bo odrobina organizacji (tak, wiemy, że to czasem brzmi strasznie – organizacja, ale zapewniamy was to nie nasza wina), może przynieść naprawdę dużo dobrego… Taki mały relaksacyjny, lodówkowy detoks, początek dobrych zmian. A dodatkowym i bardzo miłym efektem ubocznym jest zrobienie czegoś dla świata.

Zaczynamy!

Marnujemy sporo żywności, zazwyczaj przez pośpiech. Stresujemy się brakiem czasu, kupujemy „na hurra”, żeby być przygotowanym na każdą okoliczność; potem stresujemy się tym, że musimy sporo produktów wyrzucić, wkurzamy się niemiłosiernie, gdy akurat potrzebny jest konkretny produkt, a ten w lodówce, bardziej przypomina nową cywilizację, niż koło ratunkowe… I tak koło się zamyka, kupujemy więcej i… więcej wyrzucamy.

Wciąż generujemy nowe powody do frustracji. Bo ciągle czegoś nie ma, bo ciągle brakuje czasu, żeby to kupić, wreszcie, bo niepotrzebnie wydaliśmy pieniądze i jeszcze czeka nas sprzątanie „za karę”.

Nie martwcie się, wszyscy popełniały podobne błędy, i wszyscy możemy je ograniczyć – nawet, gdy budżet jest napięty tak samo mocno jak czas.

A jaki rodzaj żywności najczęściej marnujemy? Zobaczcie:

co najczesniej marnujemy

Jak ograniczyć marnowanie żywności (i nerwów)?

Po pierwsze sprawdź, gdzie ukryty jest twój największy grzech. Co u ciebie marnuje się najczęściej. U mnie punktem zapalnym są banany, gdy są potrzebne – nie ma, gdy są – zostają. Magiczne banany hańby, zielone – lubię ja, żółte – lubią moje dzieci, brązowych i łaciatych nie lubi nikt. Żeby ograniczyć mój problem, pilnuję by nie ulec pokusie zrobienia zapasów, codziennie – jeśli jest taka potrzeba – kupuję 2-3 banany. Czy oszczędzałam kupując w „promocji” więcej bananów – oczywiście, że nie, skoro lądowały w koszu…

co najczesniej marnujemy

Żeby życiowy detoks przebiegł pomyślnie i nie spędzał ci snu z powiek, warto zastosować kilka przydatnych trików. Bo uporządkowana lodówka czy szafka w kuchni, to coś więcej niż tylko przestrzeń.

Przejdź do informacji o akcji 

→ Zaplanuj

Planowanie zakupów i domowego menu bardzo pomaga zapanować nad niepotrzebnymi zakupami, ale… jak gdyby to było takie proste, nikt nie miałby trudności. Jeśli możesz/chcesz/potrafić zaplanować swoje spożywcze zakupy, świetnie! Jeśli nie, skorzystaj z rozwiązań ułatwiających życie.

→ Przyzwyczaj się do nowego

Wystarczy przyjąć kilka prostych zasad. Nie kupuj „na zapas” produktów świeżych. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu, by kupić je akurat wtedy, gdy są potrzebne w osiedlowym sklepiku. Jeśli musisz robić zakupy z wyprzedzeniem kupuj produkty z dłuższą datą ważności. Tak, zdarza się, że w sklepie są układane z tyłu półki – ale to już następny krok.

→ Układaj z głową, nie tylko jadłospis

To jak poukładasz produkty w lodówce czy szafce może ci ułatwić lub utrudnić życie. Nie bez powodu wciąż rozgrywają się te same domowe awantury o masło – nie na tej półce… 😉

Trzymaj się kilku zasad:

  1. Producent twojej lodówki, z pewnością zachwalał jej właściwości – sprawdź, które półki i szuflady są przeznaczone do przechowywania konkretnej grupy żywności. Specjalne szuflady na warzywa czy wędlinę pomagają przedłużyć ich trwałość. Spróbuj wprowadzić taki ład. Jeśli półeczki i szuflady nie mają oznaczeń, na początku przyklej na nich żółte, biurowe karteczki – szybko zapamiętasz, gdzie przechowywać nabiał, a gdzie warzywa.
  2. Na półkach układaj produkty według ich daty ważności – te które powinnaś zużyć jako pierwsze, stawiaj z przodu. Po zakupach, nowe produkty dokładaj z tyłu. Banał, a działa cuda!
  3. Przechowuj jedzenie w pojemnikach, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Większość pojemników nadaje się do mycia w zmywarce, więc nie musisz się martwić dodatkowym zmywaniem. A plusy? Na pojemniki możesz nakleić biurowe karteczki samoprzylepne z informacjami (dla innych domowników, datą otwarcia, datą ważności) i… jeśli czegoś nie zdążysz zużyć – od razu bez dodatkowych przygotowań możesz zamrozić.
Curver | Fot. Materiały prasowe

Curver | Fot. Materiały prasowe

→ Pora na zakupy – cel: pojemniki na żywność!

Absolutnie najważniejsza zasada brzmi: nie kupuj przypadkowych produktów, powinny być wykonane z bezpiecznego tworzywa, będziesz w nich trzymać jedzenie! Wybieraj przeźroczyste pojemniki po to, by bez otwierania widzieć ich zawartość.

Kilka złotych zasad:

co najczesniej marnujemy (1)

Ważna wskazówka!
Warto wybierać pojemniki do żywności, które mają uszczelkę zintegrowaną z przykrywką! Dlaczego? By było wygodniej i zdrowo. Gdy uszczelka jest wyjmowana, dostaje się pod nią wilgoć. Jeśli w takiej pokrywce nie umyjesz i nie wysuszysz dokładnie uszczelki – stworzysz idealne warunki do rozwoju pleśni. Postaw na proste i skuteczne rozwiązania. Uszczelka zintegrowana z wieczkiem, to łatwiejsze i przyjemniejsze użytkowanie (w końcu mamy sobie ułatwić życie!).

→ Sprawdź koniecznie.

Zrób lodówkowe porządki. Sama zobaczysz, że gdy w twojej lodówce panuje ład, dużo przyjemniej do niej zaglądać. Po pierwsze: doskonale widzisz, jakie produkty masz, co ułatwicie robienie bieżących zakupów (i znów zaoszczędzisz czas), po drugie: analogicznie nie będziesz tracić czasu, zastawiając się, co dziś możesz ugotować.

Wypróbujcie lodówkowy detoks. Same widzicie, że tu nie da się stracić.

Do stworzenia zdrowej i harmonijnej kuchni zaprasza

curver

00018 (2) 00018; 00019; 00014 (4) 00724;00725;00726;00727 (1)

Akcja „Chcesz uporządkować swoje życie? Uporządkuj przestrzeń wokół siebie”

Co trzeba zrobić?

Przez najbliższe dwa tygodnie będziemy przygotowywać dla Was wskazówki, jak uporządkować swoją przestrzeń i uwolnić głowę. Zróbcie swój plan wielkiego sprzątania i korzystajcie z naszych podpowiedzi. Pod artykułami publikowanymi w ramach akcji, piszcie, co udało wam się zrobić, co planujecie i oczywiście, jak się z tym poczułyście. Żeby żyło się lekko warto odpiąć odrobinę ciężarów, które nosimy!

Najfajniejsze komentarze nagrodzimy 🙂 Jak zawsze będziemy brać pod uwagę waszą aktywność i zaangażowanie w zmiany.

Akcja trwa od 17.05.2017 do 31.05.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.06.2017 roku

Nagrody:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

8 x zestaw koszy Knit, składający się z kosza na bieliznę KNIT 57l oraz kosza do magla KNIT 40l

Linia produktów Knit jest nowoczesną kolekcją o unikatowym designie, nawiązując do modnego trendu robienia na drutach. Tkana struktura oraz dbałość o detale dodaje jej emocjonalnego i artystycznego charakteru, a wytrzymały materiał zapewnia wysoką funkcjonalność. Stylowe kosze na bieliznę w szczególności pomagają zachować porządek w łazience czy pralni, dodając jednocześnie tym wnętrzom niesamowitego uroku.

curver

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.