Lifestyle

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka angielskiego? W wakacje – odpowiadają eksperci

Redakcja
Redakcja
13 lipca 2018
Mat. prasowe
 

Wakacje to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, w którym można skupić się na tym, co szczególnie ważne. To doskonała okazja, aby zarazić dzieci pasją do poznawania języków obcych. Wbrew pozorom, nauka w wakacje wcale nie musi być nudna i uciążliwa. Oto kilka przydatnych wskazówek dla rodziców, którzy chcą wspierać najmłodszych w nauce angielskiego.

Najlepszy moment na rozpoczęcie nauki

Niejeden rodzic zmaga się z tym dylematem. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna ponieważ trzeba uwzględnić różne predyspozycje i tempo rozwoju dzieci. Specjaliści od procesu nauczania są jednak zgodni, że warto wykorzystać potencjał, który drzemie w najmłodszych i od wczesnych lat otaczać je językiem obcym.

Według teorii mniej więcej pierwsze dziesięć lat życia stanowi najbardziej efektywny czas w nauczaniu języka obcego. Narządy artykulacyjne są wówczas bardzo plastyczne, co ułatwia dzieciom pierwsze próby z zagranicznymi słówkami. Proces osłuchiwania się z językiem i akcentem także przebiega wtedy zdecydowanie sprawniej. Warto również wiedzieć, że po dwunastym roku życia pewnej modyfikacji ulega układ słuchowy – ucho dziecka staje się wówczas wrażliwe wyłącznie na długość fal charakterystyczną dla danego języka ojczystego.

Monika Czajkowska-Bagińska, nauczycielka specjalizująca się w nauce angielskiego poprzez zabawę, zachęca do jak najwcześniejszego rozpoczęcia nauki. – Dzieci są w stanie zapamiętywać znacznie więcej informacji niż dorośli, są ciekawe świata, można więc zaproponować im naukę w formie gier i zabaw. Najmłodsi mają też naturalny dar naśladowania, dzięki czemu bardzo szybko uczą się akcentu – wyjaśnia.

Przyjemna nauka? To możliwe!

Mózg potrzebuje odpowiedniej stymulacji, dlatego warto karmić go różnorodnymi źródłami języka obcego. Mowa tu o zjawisku immersji językowej, czyli zanurzeniu w języku. Oczywiście najłatwiej przychodzi to podczas pobytu zagranicą, gdzie jesteśmy wyeksponowani na jego działanie przez całą dobę. Można jednak spróbować odtworzyć takie warunki w domu. Jak przygotować takie środowisko?

Wystarczy zaangażowanie ze strony rodzica i odrobina pomysłowości by własnymi siłami przybliżyć maluchowi obce słownictwo. Mamy szeroki wachlarz możliwości: oglądanie bajek w języku angielskim, czytanie książek, słuchanie radia i piosenek, prace plastyczne oraz szukanie inspiracji w otaczającym nas świecie, co chyba motywuje najbardziej. A inspiracje są wszędzie – na przystanku autobusowym, ulicy, opakowaniach czy też na ulubionych t-shirtach. Ważne jest, aby od samego początku wykształcić w dzieciach wrażliwość na język obcy oraz rozbudzić ich ciekawość.

– Dzieci charakteryzują się spontanicznością, kreatywnością oraz ciekawością świata. Uczą się języka obcego głównie przez zabawę, czyli poprzez rymowanki, piosenki, taniec czy malowanie, co sprawia im dużą przyjemność. Właśnie wtedy zachodzi automatycznie proces przyswajania języka obcego – tłumaczy Monika Czajkowska-Bagińska, lektorka języka angielskiego. Ciepłe, przyjazne nastawienie oraz wypełniony rozrywkami sezon wakacyjny z pewnością sprzyja spontanicznej nauce. O wiele łatwiej poszerzać językowe horyzonty w atmosferze relaksu oraz wśród osób, z którymi czujemy się swobodnie.

Miej to na oku!

Zdecydowanym sprzymierzeńcem w przyswajaniu nowych zwrotów jest pamięć wzrokowa. To co widzimy przed oczami, zostaje często w naszej głowie. Dlatego warto wykorzystać tablicę korkową lub magnetyczną, na której możemy wieszać obrazki przedstawiające nowe słówka. Prostym sposobem jest także podpisywanie najbliższego otoczenia za pomocą karteczek z angielskimi nazwami. Podobny zamysł przyświeca marce Endo, która z myślą o małych poliglotach wprowadziła właśnie specjalną kolekcję koszulek z dowcipnymi tekstami po angielsku.

Znana z niebanalnych grafik i dużej dozy poczucia humoru firma wspiera naukę języków obcych, jak zwykle we właściwym sobie żartobliwym stylu. Na przygotowanych w ramach kampanii „Powiedz to po angielsku z Endo” t-shirtach znajdziemy sympatyczne slogany jak ”Don’t talk to me Boo Bear!”, ”Made for cuddles”, czy „Nobody’s perfect. Really?”. Możemy mieć pewność, że noszone na koszulce chwytliwe hasła zostaną z jej użytkownikami na dłużej.

Idea Endo sięga szerzej. Firma zachęca rodziny do wspólnego spędzania czasu, w tym przypadku przy zabawie z językiem obcym. W ramach projektu Endo pragnie zaszczepić w dorosłych myśl, że dzieci można zachęcić do poznania angielskiego w przyjemnej, nieinwazyjnej formie samemu w domu, poprzez wspólne aktywności, proste zabawy czy podarowanie gustownego t-shirtu.

Zobacz wszystkie filmiki edukacyjne i więcej pomysłów na zabawy na oficjalnym kanale Endo na Youtube

 


Lifestyle

200 rzeczy, które powinnaś (już, teraz, natychmiast) wyrzucić. Odgracanie mieszkania to wstęp do uporządkowania życia!

Redakcja
Redakcja
13 lipca 2018
Fot. iStock/yulkapopkova
 

Mało kto lubi sprzątać. Czasami na myśl o weekendzie i uporządkowaniu stosu rzeczy w mieszkaniu, dostajemy gęsiej skórki. A gdyby tak raz inaczej? Gdyby zamiast odkurzać, przekładać układać, po prostu wyrzucić? Co wy na to?

Lista niepotrzebnych rzeczy pewnie mogłaby liczyć nawet i tysiąc, bo te zdają się nie kończyć. Ale my zacznijmy skromnie – od dwustu. W końcu trzeba zrobić pierwszy krok. Poza tym – czy wiecie, że odgracanie mieszkania, to doskonały wstęp do odgracania naszego życia? Nie możesz ruszyć z miejsca? Zacznij od wyrzucenia niepotrzebnych rzeczy. Nie wiesz jakich? Bardzo proszę – masz gotową listę.

200 rzeczy, które powinnaś (już, teraz, natychmiast) wyrzucić:

 1. stare pudełka po produktach

 2. wieszaki z pralni chemicznej

 3. plastikowe wieszaki ze sklepu

 4. stare czasopisma

 5. niepotrzebne paragony (te, których nie potrzebujesz np. do serwisu gwarancyjnego)

 6. brzydka bielizna, której nienawidzisz nosić, a trzymasz na wszelki wypadek

 7. rachunki, papiery etc, sprzed 8-10 lat

 8. dziurawe skarpety

 9. skarpety samotne i osierocone… bez pary (szczególnie te, którym pary szukasz dłużej niż jedno pranie)

 10. książki, których nie zamierzasz przeczytać lub już je czytałaś (najlepiej podaj dalej)

  linia 2px

 11. kasety do magnetofonu

 12. dodatkowe filiżanki i kubki, te do których nawet nie dochodzisz przy skrajnym zużyciu (znajdziesz je gdzieś z tyłu szafki)

 13. kasety VHS

 14. stara technologia (dyskietki, pamiątkowe karty do Atari itp.)

 15. niekochane zabawki

 16. herbaty, których nie pijesz (nie mogą czekać wiecznie)

 17. świece

 18. menu i kupony promocyjne na pizze i jedzenie na wynos (masz Internet! Hello!)

 19. stare karty okolicznościowe

 20. przeterminowane leki

  linia 2px

 21. zniszczone buty (te, które trzymasz na wszelki wypadek)

 22. plastikowe sztućce

 23. stare przyprawy – przyprawy w rzeczywistości się nie psują, ale tracą moc.
  DOBRA RADA:
  Jak długo je trzymać? Maksymalnie 1-2 lata – przyprawy; 1-3 lata zioła. Maks!

 24. bezpańskie kable (jeśli nawet nie wiesz z jakiego są urządzenia)

 25. szpilki, które są nowe ale cię makabrycznie obtarły (na stos!)

 26. gry z brakującymi elementami

 27. zmumifikowane lakiery do paznokci, resztki w buteleczkach itd.

 28. gry, w które nigdy nie zagrasz (bo dotychczas ci się to nie zdarzyło)

 29. akcesoria dziecięce, z których już nie będziesz korzystać

  linia 2px

 30. biżuteria, której nie nosisz

 31. wszystko co przymarzło do ścianki zamrażarki w zeszłej epoce

 32. zużyte dywaniki łazienkowe

 33. nieużywane perfumy i wody kolońskie

 34. stare ręczniki – tak, te na „wszelki wypadek”

 35. przedłużacze (wystarczy ci jeden)

 36. dodatkowe zestawy pościeli – szczególnie te, których chyba nigdy nie wyjęłaś z szafki

 37. nieużywane pojemniki plastikowe – zwłaszcza bez pokrywy. Pamiętaj, że bardzo stare z tworzyw sztucznych mogą zawierać BPA.

 38. stare wyciągi bankowe (pewnie od lat już korzystasz ze swojego banku online, wyciąg i historia na papierze nie są ci do niczego potrzebne)

 39. stare, zleżałe baterie

 40. wykrzywione wsuwki do włosów (tak, te, które mogą się do czegoś innego jeszcze przydać)

  linia 2px

 41. niedziurawe, ale przetarte skarpety

 42. leki na receptę, których już nie używasz

 43. ładne butelki po winie (nie ściemniaj, jako wazon wystarczy ci jedna!)

 44. stare, prehistoryczne telefony (zostawiasz tylko jeden, najnowszy jako awaryjny)

 45. stare bilety

 46. ​​ stare pokwitowania z poczty

 47. za duże ubrania

 48. za małe ubrania

 49. zużyte i przerażające: szmatki, ścierki, szczotki do czyszczenia itd. (tak, je też się wymienia)

 50. niezidentyfikowane guziki

  linia 2px

 51. małe buteleczki z podróży lub hotelu (z zeszłego stulecia)

 52. śrubki, nakrętki inne małe „cosie”, których nie potrafisz dopasować do niczego, a leżą na wszelki wypadek w szufladzie (lub gdzieś tam)

 53. bibeloty, które nie sprawiają, że uśmiechasz się za każdym razem, gdy je widzisz

 54. resztki, kawałki i ścinki: wstążek

 55.   sfatygowane torebki na prezenty

 56. arcydzieła dzieci, które z perspektywy czasu już nie wydają ci się arcydziełami (boli serce? Wybierz najpiękniejsze, porób im zdjęcia/zeskanuj – niech zajmują tylko wirtualna przestrzeń)

 57. stare mydło (to na zapas)

 58. stare doniczki (zasadź kwiaty lub wyrzuć, nie musisz ich mieć 30-stu)

 59. Świąteczne dekoracje – szczególnie gdy nie wiesz do czego służą lub przed świętami spędzasz więcej czasu na ich ukryciu przed wzrokiem niż dekorowaniu domu całą resztą tych ładnych (tak, chodzi o te paskudy od ukochanej cioteczki)

 60. bombki i jajka, których nie chciało ci się sprzątać i emigrują od półki do szuflady, od szuflady na kredens (cały rok)

  linia 2px

 61. środki czyszczące, detergenty do prania etc., których zapach cię drażni lub użyłaś ich tylko raz

 62. reszty farby po remoncie (przelej do słoiczka, na miłość boską zostało ci 50ml w 6 l wiadrze! I tak wyschnie na wiórek)

 63.   stare kalendarze i notatniki

 64. zamrożone coś, czego nie potrafisz rozpoznać (etykiety rządzą!)

 65. nieopisane, stare płyty cd

 66. stare filmy na CD, dodatki z gazet etc.

 67. dema i triale programów komputerowych na CD (pamiętaj, masz Internet)

 68. pudełka po butach

 69. wyschnięte mazaki/flamastry/zakreślacze

 70. nożyczki, których nigdy nie używasz

  linia 2px

 71. długopisy, do których miałaś kiedyś kupić wkłady

 72. stare saszetki zapachowe z szafy

 1. nieaktulane oprogramowanie komputerowe i wszystkie elektronczne śmieci (zaszalej z programem usuwającym nieużywane aplikacje!)

 2. zeszłoroczne kremy z filtrem UV (tak, trzeba używać tylko tych świeżych)

 3. kosmetyki do makijażu starsze niż 24-36 mies. (cienie z liceum też!)

 4. pęknięte i utłuczone naczynia, których było ci szkoda

 5. próbki z gazet, apteki itd. Których od razu nie zużyłaś

 6. gry, w które nie grałeś w ciągu ostatniego roku

 7. stare pokrowce na telefony

 8. ładowarki do starych telefonów

  linia 2px

 9. kalkulatory (masz telefon!)

 10. podróżny budzik

 11. i ten zapasowy budzik też (masz telefon!)

 12. paski do spodni, których nie używasz

 13. stare okulary, które trzymasz w szufladzie (oczywiście, na wszelki wypadek)

 14. wydeptane japonki (szczególnie te, które przypominaja grubością najbardziej podpaski ultra)

 15. stare alkohole, które stały sie już elementem dekoracyjnym (pewnie i tak ich nie ruszysz)

 16. gadżety kuchenne, których użyłaś tylko raz (pozdrowienia dla mojego męża – mam zgniatrkę do butelek, zgniatarkę hańby, nie wiem gdzie jest)

 17. ubrania, z których nie udało ci się usunąć plam

 18. płasze i kurtki, których nie założyłaś od roku

  linia 2px

 19. pluszaki, których nikt już nie kocha

 20. stare klatki, akwaria, terraria i zabawki po zwięrzętach

 21. resztki suchych produktów, które trzymasz w kuchni od dawna (trochę grochu, garść czegoś źółtwawego i makaron, który został, ale jest go za mało na jedną porcję…)

 22. odpakowane/zaczęte: proszki do pieczenia, żelatynę, sodę oczyszczoną etc. (pewnie nie wiesz, które opakowanie jest najświeższe)

 23. rękawiczki bez pary

 24. uszkodzone parasole

 25. stara pasta do butów

 26. smycze do telefonów i kluczy, których nie używasz

 27. podkładki pod kufle, szklanki itd. (które zbierałaś za młodu, nadal zbierasz? Tak myślałam)

 28. stare bilety na pociąg/samolot etc.

  linia 2pxJesteśmy w połowie – szykuj się na więcej!
  linia 2px

 29. rozciągniete gumki i frotki do włosów

 30. kolczyki bez pary

 31. kolczyki bez zatyczek

 32. biżuteria ze zniszczonym zapięciem, jeśli od razu jej nie naprawiłaś

 33. stare piloty do TV, wieży CD etc.

 34. papierowe serwetki, których nie używasz (a trzymasz – nie zgadniesz 😛 – na wszelki wypadek)

 35. wtyczki do odświeżacza powietrza, których nie używasz w tej chwili

 36. książki ze studiów, do którch nie zajrzałaś od roku

 37. stare zesyty ze szkoły (zostaw minimum na pamiątkę, jeśli ci na tym zależy)

 38. notatki i kserówki ze studiów

  linia 2px

 39. nieudane wywołane zdjęcia

 40. stare słoiki bez zakretek

 41. próbki środków czystości, których nie zużyłaś

 42. torebki, których nie używasz, ale szkoda ci ich wyrzucić

 43. buty, których nie założyłaś przez ostatni rok

 44. stare środki owadobójcze (resztki, które zostały na wszelki wypadek)

 45. butelki/dozowniki na mydła w płynie, których nie używasz TERAZ

 46. klamerki do wieszania prania, z których wypadła sprężynka

 47. worki do starego odkurzacza, które zostały (w przeciwieństwie do samego odkurzacza)

 48. ulotki

  linia 2px

 49. gazetki promocyjne

 50. breloczki, których nie używasz

 51. bibeloty promocyjne

 52. fartuszki kuchenne, których nie używasz

 53. serwetki na stół i obrusy, których nie użyłaś ani razu w ciągu roku

 54. zasłony i firany, których nie użyłaś co najmniej od pół roku

 55. stare telefony stacjonarne

 56. stary portfel

 57. książki z przepisami, które tylko stoją na półce („a co jeśli…” – masz internet!)

 58. zakładki do książek (ile z nich używasz równocześnie?)

  linia 2px

 59. stare klucze, których nie chciało ci się odpiąć od breloczka

 60. klucze, których nie jesteś w stanie powiązać z żadnym istniejącym w twoim życiu zamkiem

 61. resztki tapety

 62. ścinki: papieru kolorowe, papieru do pakowania etc.

 63. przyciski do papieru

 64. relamowe otwieracze do butelek (ile ich masz, hę?)

 65. jednorazowe długopisy, które sie zużyły

 66. saszetki z ketchupem/musztradą

 67. pałeczki po chińszczyźnie (tak, są jednorazowe!)

 68. stare maszynki do golenia

  linia 2px

 69. grzebień z wyłamanymi ząbkami

 70. plakaty

 71. uschnięte rośliny

 72. książki telefoniczne

 73. magnesy na lodówkę (na pewno masz ich więcej niż używasz!)

 74. krawaty, apaszki i szaliki, których nie nosisz (o tak, czy całą zimę  przechodziłaś w jednym ze 150 szalików? Tak myślałam)

 75. kapulesze, które są takie fajne, ale wstydzisz sie je założyć

 76. papierowe talerze (użyj ich wreszcie)

 77. folia bąbelkowa po…

 78. pozaciągane rajstopy/pończochy

  linia 2px

 79. puzzle ze zgubionymi elementami

 80. stare walizki/torby

 81. instrumenty muzyczne, na których miałaś sie nauczyć grać, ale wyszło jak zwykle

 82. zimne ognie i fajerwerki, które zostały z Sylwestra (mamy czerwiec, najwyższa pora…)

 83. stare super kleje

 84. ekstra teczki/segregatory etc.

 85. suszone kwiaty

 86. stare naboje do pióra

 87. stare pióro wieczne, w których już zasechł atrament

 88. niewykorzystane ramki na zdjęcia

  linia 2px

 89. zniszczone albumy na zdjęcia

 90. zużyte koperty

 91. kuchenne noże, których nie używasz/nie lubisz

 92. podkładki na stół, z których nie korzystasz

 93. pokrywki sierotki – te które zostały po spalonym/stłuczonym garnku i nigdzie nie pasują (nie, nie przydadzą się!)

 94. etykiety adresowe (użyłaś ich kiedyś?)

 95. lokówki/suszarki do włosów/prostownice, z których nie korzystasz

 96. papierowe, jednorazowe miarki z marketu budowlanego

 97. instrukcje obsługi sprzętów, których już nie masz

 98. super-ciepłe skarpety, które są tak ciepłe, że ich nie nosisz (wystarcza ci jedne)

  linia 2px

 99. jednorazowe reklamówki (zużyj jako worki na śmieci)

 100. druciki, którym były spiete kable od urządzeń elektrycznych

 101. gumki recepturki

 102. stare okulary przeciwsłoneczne

 103. wizytówki od osób, których nie możesz skojarzyć

 104. zardzewiałe narzędzia

 105. narzędzia, których przeznaczenia nie możesz odkryć od dawna

 106. zagubione nakrętki od śrub etc.

 107. zużyte kuchenne deski do krojenia

 108. obieraczki do warzyw, z których nie korzystasz (pewnie używasz jednej, ulubionej)

  linia 2px

 109. zakrętki do butelek

 110. wydruki komputerowe

 111. sprzęty do ćwiczeń, których nie używasz

 112. kosmetyki, których nie używasz

 113. karty lojalnościowe, z programów, które już nie istnieją (znajdziesz je w porfelu)

 114. dodatkowe karty do gry

 115. zdekompletowane przyborniki do manicure

 116. pędzelki do makijażu, których nie używasz co najmniej raz  w tygodniu

 117. stare gąbki do fluidu

 118. wałki do malowania ścian (tak zazwyczaj i tak okazuje się, że trzeba kupić nowe)

  linia 2px

 119. stare sznurowadła (te które zostały, bo były „jeszcze całkiem dobre”)

 120. dodatkowe dozowniku do proszku/płunu do prania

 121. termotorby, których nie używasz

 122. sitka kuchenne, które się juz odkształciły

 123. rękawice kuchenne, łapki etc. które zawsze trzymasz w szafce (zamiast w kuchni)

 124. plakietki, iedntyfikatory po starych konferencjach etc.

 125. teczki, materiały reklamowe, informatory reklamowe

 126. stare myszki do komputera, klawiatury, podkładki pod mysz etc.

 127. szpilki i agrafki ukrywające się w szufladach

 128. wazony, z których nie korzystasz (na pewno masz ich więcej, niż jesteś w stanie zagospodarowac raz do roku po urodzinach).

Wydrukować, na lodówkę i zabrać się za sprzątanie! Powodzenia!


Lifestyle

Pięciolatka z torebką za 20 tysięcy złotych – przesada, czy przywilej bogatych?

Redakcja
Redakcja
13 lipca 2018
Fot. Screen z Instagrama /Zdjęcie profilowe _north.west_ _north.west_

Rodzina Kardashianów przyzwyczaiła nas do licznych skandali i niecodziennego stylu życia, ale również do swojego zamiłowania do świata mody. Nie od dziś wiadomo, że Kim Kardashian i Kanye West noszą ubrania bardzo drogich projektantów i kochają luksusowe gadżety, co regularnie pokazują w mediach społecznościowych. Tę miłość próbują również zaszczepić swoim dzieciom.

Miesiąc temu córka Kim i Kanye, mała North West dostała na urodziny wartą 750 dolarów torebkę z gepardzim wzorem z kolekcji Alexandra Wanga. Obecnie, razem z mamą i babcią Kris Jenner, bierze udział w kampanii luksusowych torebek, których cena wynosi ok. 20 tysięcy złotych…  Od kilku dni na Instagramie można obejrzeć zdjęcia  promujące torby jednego z włoskich domów mody. Na fotografiach trzy pokolenia celebrytek pozują na trawie w towarzystwie luksusowych torebek…

Kto bogatemu zabroni… Pozostaje jedynie pytanie, czy drogie i niepotrzebne prezenty to na pewno dobry sposób na wychowanie dziecka i pokazanie mu niezbędnych w życiu wartości?


Na  podstawie: people.com


Zobacz także

Ojciec, to jakiś inny rodzaj człowieka, że każde jego wyjście z dziećmi należy nagradzać brawami i medalem za odwagę?

Ta niezwykła para skradnie wasze serca. Dla kochających serc nie ma przeszkód nie do pokonania

Kochani rodzice, tego mi nie mówcie. Zacznijcie żyć własnym życiem!