Przy wyborze idealnego partnera na życie, wiek nie zawsze jest tym elementem, na który szczególnie zwracamy uwagę. O wiele bardziej interesuje nas wzrost, uśmiech, magia spojrzenia. Intelekt i pasje wybranka również są bardzo ważne, bo przecież fizyczne piękno, to nie wszystko, czym należy się chwalić.
Wiek, nie licząc pokoleniowych przepaści, dla nas nie jest najważniejszy. Fajnie, gdy partner jest odrobinę starszy, bo wydaje się, że taki mężczyzna jest bardziej odpowiedzialny i lepiej od rówieśnika zaopiekuje się kobietą. Oczywiście wyobrażenia i plany swoją drogą, a życie potrafi zaskoczyć.
Jeśli kiedykolwiek dręczyła was myśl, jaka różnica wieku jest najlepsza dla utrzymania szczęśliwego i długotrwałego związku, naukowcy mają już na to odpowiedź.
Mniej, znaczy więcej
Taki wniosek wysnuto na podstawie wywiadów z trzema tysiącami osób. Okazuje się, że im większa różnica wieku, tym większe ryzyko zerwania i rozwodu. A wynika to z powodu trudności we wzajemnym porozumieniu się partnerów, którzy w tej samej chwili znajdują się w innych punktach życia. Gdy istnieje tylko rok różnicy wieku między partnerami, ryzyko rozwodu wynosi jedynie 3%. U par, u których różnica wieku między partnerami wynosi 5 lat, ryzyko rozwodu sięga już 18%. Partnerzy, między którymi jest 10 lat różnicy mają aż 39% szans na rozstanie, a w przypadku różnicy wynoszącej lat 20, naukowcy uważają, że taka para rozstanie się na 95%.
Im mniejsza różnica wieku, tym większa szansa na wzajemne zrozumienie i podobne potrzeby w tym samym czasie. Nie ma znaczenia, czy ta różnica wynika ze starszeństwa kobiety lub mężczyzny — schemat, że to partner powinien być starszy, nie ma uzasadnienia.
Taki jest efekt pracy naukowców, choć szanse na to, że różnica wieku będzie najważniejszym kryterium dobory partnera, są niewielkie. W dalszym ciągu ważniejsze są wzajemne predyspozycje, uczucie, wspólne plany i marzenia. Gdy zabraknie tego „czegoś” w relacji, nawet wyszukanie partnera starszego o rzeczony rok, nie zagwarantuje szczęścia.
źródło: www.milionkobiet.pl