Lifestyle Zdrowie

Co zrobić, by mieć więcej energii w ciągu dnia i nie zasypiać nad kubkiem kawy? To prostsze niż myślisz

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 października 2018
fot. iStock/ lolostock
 

Pogoda nie sprzyja tryskaniu energią. Fakt, że słońce nas w tym roku rozpieściło, ale przyszedł w końcu czas na jesienną słotę. Cóż, porami roku życie się toczy. Już słyszę te wszystkie: „Jak mi się chce spać”, „Jak mi się nie chce wstawać”, „Jak mi się nic nie chce”. Trudno wykrzesać siebie energię, a wypijane wiadra kawy zdecydowanie nie pomaga. 

Chcesz tę jesień przeżyć inaczej? Nie martwić się, że nie przetrwasz dnia bez zwiększonej dawki kofeiny? Jest na to sposób i to bardzo prosto – ćwiczenia. Tym, co zapewni ci energię na cały dzień jest aktywność o umiarkowanej lub niskiej intensywności, które trwa dłużej niż 20 minut.

I nie chodzi tu o konkretne ćwiczenia, wszystko zależy od tego, na co masz ochotę. Ważne jednak, by zdawać sobie sprawę, że zmniejszenie objawów zmęczenia następuje właśnie po spacerze, pływaniu, rozciąganiu się w sypialni na podłodze, jeździe rowerem, chodzeniu na stepie, jodze i wielu innych. Regularna aktywność daje ci więcej energii, warto zaplanować sobie dla niej czas w ciągu tygodnia i przełamać jesienną chandrę i nicnierobienie. Rób to, na co masz ochotę, co jest dla ciebie przyjemnością. W weekend zamiast od rana znudzona zasiąść w fotelu, wybierz się na grzyby, choćby po to, żeby pochodzić po lesie. Dbanie o siebie jest normą a nie anomalią. Kiedy angażujesz się w robienie rzeczy, dzięki którym dbasz o siebie, znacznie łatwiej jest ci się odbić od nocy bez dodatkowej latte.


źródło: Bustle


Lifestyle Zdrowie

Pięć znaków zodiaku, na widok których każdy się uśmiecha

Redakcja
Redakcja
30 października 2018
For. iStock
 

Dla niektórych osób nazywanie ich uroczymi jest zniewagą. W końcu jak urocze można określić dziecko albo kociaka, ale dorosłego? Nie, dziękuję.

A może jednak? Przecież ktoś uroczy, jest atrakcyjny i miły. Uczciwy, a nie brutalnie. Gdy ma coś negatywnego do powiedzenia, będzie się starał być łagodny, a nie szorstki i do bólu szczery. Może nie jest oszałamiająco piękny, ale ma w sobie coś, co czyni go wyjątkowym. Może uśmiech, błysk w oku, ciepły wyraz twarzy, pozytywne nastawienie do świata, do życia, do ludzi?

Według astrologów jest pięć znaków zodiaku, które są urocze w ten właśnie sposób.

Ryby (19 lutego – 20 marca)

Ryby są miłe, opiekuńcze, bezinteresowne, zawsze gotowe do pomocy komuś w potrzebie, poza tym są świetnymi słuchaczami. Uczucia innych są ludzi spod znaku Ryby ważne, chcieliby by życie innych stawało się lepsze. Sami chcą stawać się lepszymi ludźmi i nad tym pracują.

Rak (21 czerwca – 22 lipca)

Co sprawia, że Rak jest uroczy? Osoby spod tego znaku są miłe dla tych, na którym im zależy. Dbają o to, aby ich goście raczyli się swoim ulubionym jedzeniem i czuli się komfortowo. Są pełni szacunku, ciepli, troskliwi i pomocni. Raki mają cierpliwość świętego i nigdy nie próbują zmusić innych do robienia rzeczy, których ci nie chcą robić.

Waga (23 września – 22 października)

To urocze, że zawsze dokładnie wiesz, co powiedzieć i zrobić, aby ludzie czuli się trochę szczęśliwsi i bardziej inteligentni. Lubisz ludzi i inni to wyczuwają, kiedy się uśmiechasz, śmieją się też inni.

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia)

Jeśli jesteś spod znaku Strzelca, należysz do osób optymistycznie patrzących w przyszłość. Bez względu na to, co dzieje się w twoim życiu, zawsze szukasz jasnej strony.

Inni chcą być przy tobie i spędzać z tobą czas. Przyciągasz szczęśliwych ludzi, ponieważ sam taki właśnie jesteś.

Byk (20 kwietnia – 20 maja)

Osoby spod znaku Byka tak jak są uparte, tak samo są urocze. Nie osądzają nikogo i żyją zgodnie z filozofią „Żyj i pozwól żyć”. Mają przyjazny stosunek do ludzi i zawsze dobre słowo dla każdego, kogo spotkają na swojej drodze.

Byki są bardzo cierpliwe wobec innych ludzi, bo wiedzą, że każdy z nas ma swoje słabości, ale szukają w innych czegoś wyjątkowego.


źródło: Yourtango


Lifestyle Zdrowie

Sześć rzeczy, których, zdaniem terapeutów, nie powinniśmy mówić podczas kłótni

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
29 października 2018
emocjonalnie niedostępny
Fot. iStock/Marco_Piunti

Nie wierzę, że istnieją pary, które nigdy się nie kłócą. Jesteśmy tylko ludźmi i czasami dajemy się ponieść emocjom, musimy wykrzyczeć (albo wysyczeć) to, co nam leży na wątrobie. Ważne tylko, aby kłótnia oczyszczała atmosferę, stawała się też czasem pretekstem do rozmowy na temat związku i tego, jak się w nim czujemy. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest unikanie niezdrowych nawyków w kłótni – takich jak obrażanie, obwinianie się nawzajem, bo one sprawiają, że sytuacja staje się jeszcze gorsza. Jest kilka rzeczy, których nie powinniśmy mówić podczas kłótni, jeśli chcemy, by partner usłyszał, o co nam naprawdę chodzi.

Czepiasz się wszystkiego, co cię wkurza

Zastanów się, czy ma sens przy okazji kłótni wyciąganie wszystkiego, co przez ostatnie dni, tygodnie, a nawet miesiące wkurzało w partnerze? Zaczynasz od tego, że po raz kolejny nie możesz na niego liczyć, bo miał szybciej być w domu, odebrać dzieci, a kończysz na brudnych naczyniach w zlewie, jego skarpetkach w sypialni. To nic nie da. Najlepiej skupić się na bieżącym problemie, źródłem twojej złości tu i teraz, żeby łatwo móc zakomunikować, o co ci chodzi.

Grozisz, że zdradzisz, odejdziesz

Serio? Myślisz, że groźbą coś wskórasz? Że mówiąc, że znajdziesz sobie kogoś innego, lepszego, że w końcu zdecydujesz się na romans, naprawisz sytuację w twoim związku? Jeśli już się kłócicie, to skup się na danej i ważnej kwestii, a nie szastaj groźbami wynikającymi z twojej frustracji.

Jeśli natomiast dojdzie do punktu, w którym ty i twój partner grozicie sobie nawzajem odejściem, najlepiej cofnijcie się i ochłońcie, obiecajcie sobie, że wrócicie do tej rozmowy za kilka godzin albo na drugi dzień, żebyście nie żałowali słów, które między wami mogłyby paść.

Nie pytaj: „Czy ty mnie jeszcze kochasz?”

To pytanie niczego nie zmieni, bo on, skoro jest z tobą, to znaczy, że kocha. Mów o swoich emocjach, uczuciach, tłumacz, jak się czujesz, kiedy on zachowuje się w taki czy inny sposób, ale nie podważaj nigdy jego miłości do ciebie.

Obrażanie się

Obrzucanie siebie obraźliwymi epitetami, może być toksyczne, zwłaszcza, często dzwonią one w twoich czy partnera uszach po zakończeniu kłótni. Takie ataki nie pomagają rozwiązać problemu, rozbudzają tylko emocje, sprawiają, że na nich się skupiasz, a nie na działaniach, rozwiązaniu problemów.

Mówienie: „Musisz to zrobić”

Kłótnie zawsze skupiają się wokół tego, czego nie robicie w związku. Jednak wskazywanie co kto ma robić, zazwyczaj budzi bunt. Zamiast wskazywać palcem „zrób to”, „zrób tamto”, zacznij mówić: „Czułabym się lepiej, gdybyś…”, „Zależałoby mi na tym, żebyś…, ponieważ”. To zupełnie zmienia perspektywę.

Używanie słów: zawsze i nigdy

Chociaż może się wydawać, że twój partner „nigdy” nie pomaga w domu lub „zawsze” jest skupiony tylko na sobie, staraj się unikać używania wielkich, wszechogarniających słów takich jak te.

Przesada przysłoni ci to, co ważne, a twój partner zacznie cię atakować w formie obrony samego siebie. W ten sposób twój argument z konstruktywnego szybko zmienia się w toksyczny.


źródło: Bustle


Zobacz także

siemię lnianie

Siemię lniane. 9 zalet, dla których warto po nie częściej sięgać

ćwiczenia na jędrny biust

Piękne piersi nie rosną na drzewach… – ćwiczenia na jędrny biust. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #19 [09.05]

Mieć więcej dzieci to dobrze, czy źle? Zdecydujcie się, bo gubię się między opinią patologii a mitem matki heroski