Go to content

Co mówi mężczyzna, kiedy już nie kocha. Czy słyszałaś ostatnio te kilka zdań?

Fot. istock/KristinaJovanovic

Psychologowie twierdzą, że istnieją określone wzorce zachowań partnerów, które pozwalają nam zaobserwować, że relacja zmierza w złym kierunku lub, że od początku nie była „poważna”. Okazuje się, że rychły koniec miłości zwiastują nawet konkretne słowa lub konstrukcje językowe, sposób w jaki twój partner buduje zdanie, gdy się do ciebie zwraca.

Co mówi mężczyzna, gdy już nie kocha

Nie muszę ci się tłumaczyć!”

Oczywiście, nie chodzi o to, by stale się kontrolować i żądać wyjaśnień na każdym kroku, ale nie ma nic dziwnego w tym, że opowiadamy sobie jak nam minął dzień… To jedna ze zwykłych potrzeb w związku. Jeśli on tego nie chce,  prawdopodobnie nie obchodzi go to, co czujesz.

„To nie mój problem!” / „To twój problem, twoja sprawa!”

Takie słowa są wyraźnym znakiem, że wasze relacje dobiegają końca. Jeśli twój partner nie jest zainteresowany twoimi problemami, nawet jeśli poprosisz o pomoc, to znaczy, że już mu na tobie nie zależy.

„Jeśli ci się nie podoba, znajdź sobie kogoś innego”.

Tak zwany „klasyk”. On nie chce się zmienić i szczerze wierzy, że powinnaś „sobie poradzić” z jego  wadami. Jeśli ci się nie podoba – możesz odejść, on jest przecież doskonały. Kochający ludzie są gotowi na kompromisy i zawsze szanują opinię partnera.

„Nie wierzę ci.”

Takie słowa są zwykle wypowiadane przez osoby niepewne lub, przeciwnie, przez ludzi, którzy chcą dominować. Żądają tłumaczenia w sytuacjach, w których nie zawiniłaś. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że ta osoba szuka powodu, by się pokłócić lub nawet zakończyć relację. Kochający ludzie zwykle słuchają i słyszą się nawzajem.

„Rób, co chcesz.”

Te słowa zazwyczaj oznaczają, że jesteś partnerowi obojętna. Masz problem – radź sobie sama. Kochający ludzie będą wspierać się nawzajem i pomagać sobie w podejmowaniu decyzji.

„Znowu przesadzasz”

Użyte w pewnym kontekście, kiedy prosisz o wyjaśnienie jakiegoś zachowania, które sprawiło ci przykrość, te słowa potrafią sprawić, że czujesz się winna. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, powinnaś się uspokoić, dokładnie wszystko przemyśleć i wyjaśnić swojemu partnerowi, co cię martwi. Pamiętaj, że „przesadzasz”, nie może być odpowiedzią na twoje wątpliwości.

„Naprawdę cię kocham”

Naprawdę? Czy miłość wymaga udowadniania sobie jej dodatkowo? Wyznając ją szczerze, staramy się używać jak najproszych słów.

Jeśli twój partner używa jednego ze zdań z tych listy, a następnie dodaje, że „naprawdę” cię kocha, to prawdopodobnie nie jest szczery. Co więcej, może próbować manipulować twoimi uczuciami, miej się więc na baczności. Szkoda czasu i energii  na „udawane związki”.


Na podstawie: brightside.me