Lifestyle

Choć nikt nas tak nie denerwuje tak jak oni i czasami mamy ochotę zabić, to nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Za co kochamy mężczyzn?

Redakcja
Redakcja
9 marca 2021
Fot. iStock
 

Znowu wściekasz się na porozrzucane po całym pokoju skarpetki. Klniesz pod nosem zbierając kolejne brudne kubki, które zostawił po sobie, bo się spieszył na trening i nie mógł sam tego zrobić, a ty właśnie nastawiasz zmywarkę. I choć teraz masz ochotę udusić go własnymi rękami i dosypać mu do herbaty cyjanek, to nie wyobrażasz sobie życia bez niego. Bo w sumie dziwnie byłoby na świecie bez tego mężczyzny, którego masz w domu i nawet bez tego sąsiada, który co rano wita cię miłym „dzień dobry”. Za co ich tak bardzo uwielbiamy?

Zarost

Uwielbiamy mężczyzn z zarostem, no dobra nie wszystkie, ale chyba zdecydowana większość. Długa, krótko przycięta, trzydniowa – uwielbiamy każdą brodę (no może poza kozią bródką). Taki facet od razu zyskuje na atrakcyjności i wydaje nam się bardziej męski, władczy oraz stanowczy, a te cechy uwielbiamy.

Nie przeszkadza im cellulit

Niestety, nie jest tak, że w ogóle go nie zauważają. Widzą go, jednak akceptują jego istnienie. Większość facetów, z którymi rozmawiałyśmy, uznaje cellulit jako coś normalnego w kobiecym ciele. Oni zwracają uwagę na to, aby dziewczyna – także ta ze znienawidzonym cellulitem – akceptowała siebie i była pewna siebie.

Podwinięte rękawy

Uwielbiamy! Widok silnych, męskich rąk silnie na nas działa. Kiedy on ma podwinięte rękawy dobrze dobranej koszuli, nie potrafimy oderwać wzroku.

Przepuszczanie w drzwiach

Niby powinno być to czymś naturalnym, jednak zawsze miło się czujemy, kiedy mężczyzna przepuszcza nas pierwszą w drzwiach. Kochamy dżentelmenów, którzy sprawiają, że czujemy się prawdziwymi kobietami.

Znoszą nasz PMS

Możemy na zmianę krzyczeć, rzucać w niego talerzami a potem płakać mu w ramię, że na pewno już nas nie kocha i nas zostawi. A on to wszystko znosi, mimo że nie za bardzo rozumie, o co w tym wszystkim chodzi.

Mają pełno planów

Ich głowy są pełne pomysłów. Zasypują nas wizjami wspólnego spędzania czasu, kiedy ty masz tylko ochotę zaszyć się pod kocem z dobrą książką i kieliszkiem wina. Ich wręcz dziecięcy zapał nas rozbraja.

Delikatne gesty

Delikatny buziak w czoło na ulicy, bądź delikatne dotknięcie naszej dłoni, zawsze nas rozczula. Takie gesty są dla nas oznaką, że im na nas zależy i nie wstydzą się okazywać swoich uczuć.

Zapach

Uwielbiamy facetów, którzy wiedzą, co to prysznic. Jeśli on nie zakłada przepoconej koszulki i nie używa tanich perfum oraz wody kolońskiej, możemy wdychać jego zapach, który silnie na nas działa.

Bluza

Kiedy facet zakłada bluzę, kojarzy nam się trochę z niegrzecznym chłopcem. A do takich mamy słabość. Poza tym lubimy fajne bluzy, w których potem same chętnie chodzimy.

Zajmowanie się dzieckiem

I to niekoniecznie swoim. Mężczyzna bawiący się z dzieckiem jest mega męski i to niezależnie od tego, jak wygląda.

Można na nim polegać

Wysłuchuje naszych problemów i stara się pomóc rozwiązać sytuację. Chociaż drażni go to, że płaczemy w domu, a nie stawiamy sprawy jasno tak, jak to robią faceci. Jednak wspiera nas i próbuje pocieszyć za każdym razem.

Seks

Kochamy ich za to, że dają nam dobry seks. Dzięki nim czujemy się atrakcyjne i akceptowane, co przekłada się na nasze podejście do własnego ciała. Jesteśmy im wdzięczne także za koktajl hormonów, który powoduje, że chce nam się żyć i cieszyć dniem.


Lifestyle

Krew z nosa – o czym może świadczyć krwawienie z nosa i jak je zatamować?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 marca 2021
Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny
Fot. iStock
 

Krew z nosa (krwawienie z nosa) jest sytuacją, która może stresować. Przyczyn takiego stanu jest wiele, począwszy od urazu, aż po poważne choroby. Jednorazowe zdarzenie nie powinno niepokoić, ale jeśli krew  z nosa pojawia się częściej, lub krwawienie jest bardzo intensywne, warto sprawdzić przyczynę problemów. 

Krew z nosa u dziecka i osoby dorosłej

Krew z nosa u dziecka, jak i dorosłego, jest widokiem nieprzyjemnym, ale zazwyczaj nie niesie ze sobą większego zagrożenia. Dzieje się tak, ponieważ jama nosowa jest niezwykle mocno unaczyniona, więc krwawienia z niej mogą przytrafiać się często, np. na skutek urazu, i mogą wyglądać poważnie. Najczęściej krwawienie występuje u dzieci i dorosłych w przedniej części przegrody nosa. Znajduje się tam splot Kisselbacha, zawierający dużą ilość połączeń naczyniowych, które mogą intensywnie krwawić. Zazwyczaj jednak spływająca krew z nosa nie zwiastuje istnienia groźnych chorób i ma niegroźny przebieg. Według statystyk jedynie 6% wszystkich przypadków krwawienia z nosa wymaga interwencji medycznej. Mimo wszystko nie należy bagatelizować pojawiających się krwawień, które nawracają, są intensywne, oraz towarzyszą im inne niepokojące objawy.

Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Fot. iStock/Krew z nosa u dziecka (krwawienie z nosa)

Krew z nosa — przyczyny

Krwawienia z nosa są najczęściej efektem urazu mechanicznego lub występują podczas infekcji górnych dróg oddechowych ze zmianami zapalnymi błony śluzowej nosa. Mogą także wynikać z poważnych chorób, które czasem trudno skojarzyć akurat z tą przypadłością. Krew z nosa u dziecka i osoby dorosłej może mieć różne przyczyny, miejscowe (ok. 25-30%), jak i ogólne (70–75%).

Krew z nosa — przyczyny miejscowe

Do przyczyn miejscowych krwawienia z nosa zaliczamy:

 • uraz — może wynikać z silnego uderzenia, być skutkiem zabiegów lekarskich wykonywanych w jamie nosowej, ale także efektem „dłubania w nosie“, lub wdychania substancji toksycznych/drażniących;
 • stan zapalny — krew  z nosa może pojawić się na skutek zapalenia zatok przynosowych lub ostrego stanu zapalnego górnych dróg oddechowych;
 • obecność ciała obcego w jamie nosowej;
 • krew z nosa u dzieci może być efektem alergicznego zapalenia śluzówki nosa;
 • zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa — jego najczęstszą przyczyną jest nadużywanie kropli donosowych obkurczających błonę śluzową. Również nałogowe przyjmowanie kokainy może wpływać na pojawienie się krwawień z nosa;
 • wysychanie błony śluzowej nosa — jako efekt przebywania np. w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, oddychania zbyt suchych powietrzem, czy przebywanie w szkodliwych warunkach środowiska pracy;
 • ubytki w przegrodzie nosa;
 • choroby z tworzeniem ziarniny: gruźlica, ziarniniakowatość Wegenera, kiła itp.;
 • nowotwory rozwijające się w jamie nosa, zatokach, nosogardle.
Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Fot. iStock/Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa — przyczyny ogólne:

 • zaburzenia hormonalne, ciąża — zmiany hormonalne wpływają na przekrwienie błony śluzowej, zwiększając predyspozycję do krwawień z nosa;
 • choroby układu krążenia — krwawienie z nosa może być następstwem nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń, przewlekłej niewydolności krążenia;
 • wrodzone skazy krwotoczne — małopłytkowość, hemofilia oraz inne, powodują częste krwawienia z nosa;
 • przyjmowanie leków takich jak: heparyna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe;
 • choroby zakaźne: krew z nosa może towarzyszyć mononukleozie zakaźnej, odrze, durowi brzusznemu;
 • mocznica i niewydolność wątroby.

W wielu przypadkach nie udaje się ustalić czynnika sprawczego krwawień.

Co robić w przypadku krwawienia z nosa?

W większości przypadków występująca krew z nosa ma przebieg łagodny i ustępuje samoistnie. Jeśli pojawi się krwawienie, o ile to jest konieczne, należy najpierw uspokoić osobę krwawiącą i zachęcić do przyjęcia pozycji siedzącej, nieco pochyloną do przodu. Nie należy nie wolno odchylać głowy do tyłu, aby uniknąć spływania krwi do przewodu pokarmowego. Należy delikatnie oczyścić (wydmuchać) każdą z osobna jamę nosową, aż staną się całkowicie drożne. Następnie należy lekko ucisnąć skrzydełka nosa i przytrzymać przez kilka minut, oddychając ustami. Krew, która spływa po tylnej ścianie gardła należy wypluwać. Pomocne mogą być obkurczające naczynia krwionośne zimne okłady na kark i grzbiet nosa. Gdy krwawienie ustanie, najlepiej solą fizjologiczną lub wodą morską nawilżyć błonę śluzową, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnego krwawienia.

Krew z nosa (krwawienie z nosa) - przyczyny

Fot. iStock/Krwawienie z nosa

W przypadku gdy krew z nosa nie przestaje lecieć mimo uciśnięcia skrzydełek, należy udać się do lekarza laryngologa. W gabinecie specjalista określi dokładne miejsce krwawienia i ustali przyczynę problemów, poda miejscowo leki znieczulające błonę śluzową lub obkurczające jej naczynia krwionośne, oczyści również jamę nosową ze skrzepów krwi. Jeśli zaistnieje taka konieczność, pacjent może zostać poddany zamknięciu krwawienia przez koagulację elektryczną lub kauteryzację chemiczną po uprzednim znieczuleniu błony śluzowej nosa. Gdy ta metoda nie przyniesie efektu laryngolog może założy tamponadę przednią lub tylną. Ostatecznością jest chirurgiczne zamknięcie naczyń lub embolizacja naczyń podczas angiografii subtrakcyjnej.


źródło:  www.mp.pl 


Zobacz także

Gruzja – aktywne zwiedzanie i odpoczynek. Co warto zobaczyć?

Zakończona przyjaźń boli bardziej niż zakończony związek

suknia ślubna Meghan Markle

Suknia ślubna Meghan Markle zachwyciła wszystkich