Go to content

Chcesz mieć lepsze życie? Umów się z przyjaciółką na kawę! To naprawdę może wiele zmienić – dowiedzione naukowo!

Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

Nie wierzysz? To pomyśl, czy przypadkiem kawa lub herbata wypita w towarzystwie przyjaciela nie sprawia, że problem, z którym przyszłaś staje się jakiś taki lżejszy? Wiecie na czym polega magia takich momentów? Otóż rozmowa plus ciepły napój generują pozytywne zmiany w naszym mózgu

Mihaly Csikszentmihalyi jest jednym z najbardziej znanych psychologów zajmujących się badaniem szczęścia. To on tłumaczy, że pozorne przebywanie cały dzień z ludźmi, z którymi jednak rozmawiamy tylko przez telefon, czy za pomocą social media sprawia, że czujemy się coraz bardziej samotni niż kiedykolwiek. Odsunęliśmy od siebie szczęście i zupełnie zapomnieliśmy, jaką wartość mają chwile spędzone z przyjacielem.

Te społeczne rytuały, jak wyjście na drinka czy umówienie się na kawę, mają w rzeczywistości jeden podstawowy cel – stworzenie kotwic emocjonalnych. Kawa, herbata, wspólny posiłek to doświadczenie, które aktywuje chemię naszego mózgu, co pozwala nam się zrelaksować i tworzyć pozytywne wspomnienia. Bo pamiętajmy, że dobre chwile są zawsze mocniejsze od tych złych. Każda pozytywna myśl zostanie w naszej pamięci dłużej niż zła, bo nasz mózg uruchamia mechanizm obronny – szybko przetwarza negatywne aspekty, żeby dostosować się do zmian. Natomiast to, co naprawdę popycha nas do zmian, motywuje każdego ranka, to nic innego, jak dobre wspomnienia.

Tymczasem my coraz częściej odrywamy się od tego, co tu i teraz. Spędzamy dzień wciśnięty w rutynę: ubieramy się, jemy śniadanie, jedziemy autem, metrem, pracujemy, wracamy. Żyjemy na szybkim pasie będąc jednocześnie odłączonymi od swojego wewnętrznego głosu i od tej rzeczywistości, gdzie uczucia się zdarzają i mają moc. My nie doświadczamy złych momentów, raczej jesteśmy mistrzami w „neutralnym przepływie życia”, które tak naprawdę odciąga nas od szczęścia. To tak, jakbyśmy chcieli rękami nabrać wody kompletnie tego nie czując.

Herbata, kawa i przyjaciele – ta zupełnie prosta sytuacja, czasami dla nas tak oczywista i tak niedoceniona, może przenieść nas z tego neutralnego przepływu życia do zdrowego i dobrego momentu. To tak niewiele!

Dzięki kawie i plotkom z przyjaciółką stajemy się bardziej obecni, bardziej zakorzenieni w tu i teraz, bardziej otwarci na nasz wewnętrzny świat i uważniejsi na to, co nas otacza. Kofeina działać może jak lekki stymulant, gdyż optymalizuje działanie neuroprzekaźników ułatwiających pamięć, dobry humor i komunikację. Przyjemne uczucie, które towarzyszy piciu kawy czy herbaty wyzwala w nas endorfiny, które odpowiedzialne są za nasze dobre samopoczucie. To wszystko pozwala nam cieszyć się chwilą spędzoną z przyjaciółką, buduje pozytywne wspomnienia, co zwraca nas ku naszym emocjom i daje równowagę umysłową.

Ponadto przyjemność i dzielenie się dobrym czasem pomaga nam „być obecnym”, a każde pozytywne doświadczenie buduje rezerwę poznawczą i emocjonalną, która wzmacnia i łączy nas z prawdziwym szczęściem: tym, które odnajdujemy w małych rzeczach.

I co wy na to? Z kim się dzisiaj umawiacie na kawę?


źródło: exploringyourminde.com